reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Konstytucja dla biznesu > Konstytucja Biznesu 2018 a przedsiębiorcy zagraniczni

Konstytucja Biznesu 2018 a przedsiębiorcy zagraniczni

Konstytucja dla biznesu to pakiet pięciu ustaw reformujących prawo gospodarcze. Zmiany obejmą także przedsiębiorców zagranicznych. Ustawę podpisał już Prezydent RP.

Jedną z ustaw wchodzących w skład pakietu zmian w prawie gospodarczym Konstytucja dla biznesu jest ustawa z 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Reguluje ona zarówno podejmowanie jak i wykonywanie działalności gospodarczej przez przedsiębiorców zagranicznych a także m.in. czasowe oferowanie lub świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby zagraniczne będące przedsiębiorcami.

Ustawa obejmuje całość materii do tej pory regulowanej przez ustawę o świadczeniu usług na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz częściowo ujętych dotychczas w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Ustawa nie przewiduje jednak rewolucyjnych zmian, ustawodawcy chodziło raczej o uporządkowanie materii i kompleksowe uregulowanie jej w jednej ustawie. Dzięki temu nie będzie już wątpliwości przepis której ustawy będzie stosowany. Ponadto jako cel ustawy wskazuje się dążenie do polepszenia funkcjonowania działalności transgranicznej.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Jeśli chodzi o zasady tworzenia w naszym kraju oddziałów przedsiębiorców zagranicznych wprowadzono jedynie drobne zmiany zmierzające do ich uproszczenia a także korekty wynikające z konieczności dostosowania do zmienionego stanu prawnego w innych przepisach.

Ustawa wprowadza nowy obowiązek dołączenia do wniosku o wpis do rejestru przedstawicielstw dokumentu potwierdzającego upoważnienie osoby wskazanej we wniosku do reprezentowania przedsiębiorcy zagranicznego w przedstawicielstwie, zawierający imię i nazwisko osoby upoważnionej, jej datę urodzenia, imiona jej rodziców oraz numer dokumentu tożsamości, którym osoba ta posługuje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wraz z potwierdzeniem przyjęcia tego upoważnienia przez osobę upoważnioną.

Zgodnie z ustawą nie trzeba będzie zaś już okazywać w procedurze rejestracyjnej dokumentu uprawniającego przedsiębiorcę zagranicznego do wykorzystywania nieruchomości na potrzeby siedziby głównej przedstawicielstwa. Przedsiębiorca powinien jednak taki tytuł prawny posiadać (najczęściej jest to umowa najmu lokalu).

Zobacz: Konstytucja dla Biznesu

Ustawa została już podpisana przez Prezydenta RP. Wejdzie w życie 30 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Studzińska

Prawnik, Mediator Stały przy Sądzie Okręgowym w Rzeszowie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama