Konstytucja Biznesu – nowe przepisy ułatwiające prowadzenie firmy
REKLAMA
REKLAMA
Konstytucja Biznesu jest to pakiet ustaw, których celem jest zreformowanie i uproszenie przepisów dotyczących prowadzenia działalności. Zmiany, które wprowadzi Konstytucja biznesu dotyczą takich obszarów, jak m.in.:
REKLAMA
- relacje przedsiębiorcy z urzędami i załatwianie spraw urzędowych,
- zakładanie firmy,
- zawieszenie działalności,
- zasady tworzenia prawa gospodarczego,
- obowiązki związane z prowadzeniem działalności.
Najważniejszą ustawą w ramach Konstytucji Biznesu będzie nowe Prawo gospodarcze, które określi najważniejsze prawa przedsiębiorcy i zasady prowadzenia działalności gospodarczej.
Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach
Konstytucja Biznesu – jakie korzyści dla przedsiębiorców
1. W relacjach przedsiębiorca-urzędnik
- Wprowadzenie zasady co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone
Przedsiębiorca może prowadzić biznes w sposób wolny, jeśli nie łamie wyraźnych zakazów lub ograniczeń.
INFORAKADEMIA poleca: 10 przykazań RODO dla pracodawców
- Domniemanie uczciwości przedsiębiorcy
Przedsiębiorca nie musi udowadniać swojej uczciwości, wątpliwości co do okoliczności konkretnej sprawy będą rozstrzygane na korzyść przedsiębiorcy).
- Przyjazna interpretacja przepisów
Niejasne przepisy będą rozstrzygane na korzyść przedsiębiorców.
- Zasada proporcjonalności
Urząd nie może nakładać na przedsiębiorcę nieuzasadnionych obciążeń, np. nie będzie mógł żądać dokumentów, którymi już dysponuje.
- Powołanie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców
Rzecznik będzie mógł np. wnioskować do ministrów o wydanie objaśnień najbardziej skomplikowanych przepisów i interweniować w sprawie łamania prawa przedsiębiorców.
Zobacz: Konstytucja dla biznesu
2. Przy zakładaniu firmy – pakiet startowy
W ramach Konstytucji Biznesu przygotowano pakiet ułatwień dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność.
- Wprowadzenie tzw. działalności nierejestrowej
Będzie ona dotyczyć m.in. drobnej działalności zarobkowej osób fizycznych, np. dorywczego handlu lub okazjonalnych usług. Jeśli przychody z tej działalności nie przekroczą w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia, działalność ta nie będzie uznawana za działalność gospodarczą i nie będzie trzeba jej rejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Dochody z takiej działalności będą opodatkowane na zasadach ogólnych.
- Wprowadzenie nowej ulgi w składkach ZUS dla nowych firm
Początkujący przedsiębiorcy będą zwolnieni ze składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 6 miesięcy działalności. Przedsiębiorca będzie musiał zgłosić się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych w terminie 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności, a nie w ciągu 7 dni - jak to jest obecnie. Potem będzie mógł skorzystać przez 2 lata z tzw. „małego ZUS-u".
3. Przy zawieszaniu działalności
- Możliwość zawieszenia działalności w przypadku zatrudniania pracownika na urlopie macierzyńskim czy wychowawczym
Obecnie nie można zawiesić działalności jeśli zatrudnia się pracowników. Dzięki zmianom zaproponowanym w Konstytucji Biznesu będzie można zawiesić działanie firmy na dłuższy niż obecnie obowiązujący 24 miesięczny okres lub na czas nieokreślony. Po upływie terminu zawieszenia, wznowienie działalności gospodarczej nastąpi automatycznie. Jeśli przedsiębiorca zapomni złożyć wniosek o odwieszenie, nie zostanie on wykreślony z rejestru (jak obecnie).
4. W kontaktach z urzędami
- Nowy portal internetowy dla przedsiębiorców
Portal będzie rozwinięciem www.biznes.gov.pl. Wyjaśni, w jaki sposób zrealizować poszczególne sprawy urzędowe, a także umożliwi np. uiszczanie opłat urzędowych, czy uzyskanie zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami albo składkami. Portal przypomni przedsiębiorcom (przez sms lub e-mail) o zbliżających się terminach urzędowych oraz poinformuje o najważniejszych zmianach w prawie.
- Możliwość załatwiania niektórych prostych spraw urzędowych przez telefon, e-mail lub za pomocą innych środków komunikacji
Urząd będzie mógł w ten sposób szybko poinformować np. o konieczności dostarczenia załączników albo o gotowych do odbioru dokumentach.
- Stopniowa likwidacja REGON
Podstawowym numerem identyfikującym przedsiębiorcę będzie NIP.
5. Przy korzystaniu z pełnomocników
- Możliwość ustanawiania prokurentów przez przedsiębiorców - osoby fizyczne
Opublikowanie informacji o pełnomocniku lub prokurencie w CEIDG będzie równoznaczne z udzieleniem pełnomocnictwa lub udzieleniem prokury na piśmie.
6. Przy działalności reglamentowanej
- Uporządkowanie katalogu form reglamentacji działalności gospodarczej
Pozostaną trzy zasadnicze formy: koncesje, zezwolenia i rejestry działalności regulowanej. Zniesione zostaną zgody i licencje jako odrębne formy reglamentacji. Ponadto zostanie wprowadzona zasada, że zezwolenia nie mogą mieć charakteru uznaniowego i powinny być zawsze udzielone, jeśli przedsiębiorca spełnia warunki przewidziane prawem.
7. Przy tworzeniu przepisów dla przedsiębiorców
- Stworzenie katalogu podstawowych reguł, którymi należy kierować się przy tworzeniu prawa gospodarczego
Jest to m.in. zasada proporcjonalnego ograniczania obciążeń dla MŚP, zgodnie z którą, zanim przystąpi się do projektowania nowego prawa, należy przeanalizować czy zamierzonego skutku nie można osiągnąć za pomocą innych środków. Wprowadzone zostaną również zasady: dążenia do nienakładania nowych obowiązków administracyjnych oraz ograniczenia obowiązków informacyjnych.
- Ministrowie i organy centralne będą wydawać objaśnienie prawne
Napisane prostym językiem „poradniki" wyjaśnią, jak stosować najtrudniejsze przepisy. Zastosowanie się do nich będzie chroniło przedsiębiorcę, np. w razie kontroli. Do wydania objaśnień przez ministrów i organy centralne będzie mógł zobowiązać Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.
8. Przy prowadzeniu działalności przez cudzoziemców
- Wprowadzenie nowych przepisów dotyczących zasad udziału przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym w Polsce
Do tej pory regulacje te były rozrzucone w trzech różnych ustawach i niespójne. Dzięki Konstytucji Biznesu, przepisy znajdą się w jednym dokumencie.
Kiedy Konstytucja Biznesu zacznie obowiązywać?
Nowe prawo ma wejść w życie 1 marca 2018 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących „ulgi na start". Te zaczną obowiązywać 31 marca 2018 r.
Konstytucję Biznesu tworzą ustawy:
- Prawo przedsiębiorców,
- przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz niektóre inne ustawy z pakietu "Konstytucji Biznesu",
- ustawa o Komisji Wspólnej Rządu i Przedsiębiorców oraz Rzeczniku Przedsiębiorców,
- ustawa o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy,
- ustawa o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Źródło: biznes.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA