reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Konstytucja dla biznesu > Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców jeszcze w tym roku

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców jeszcze w tym roku

Minister Jadwiga Emilewicz w rozmowie z PAP zapowiedziała, że Rzecznik MŚP zostanie powołany jeszcze w tym roku. Póki co nie jest jeszcze przesądzone gdzie będzie znajdować się jego siedziba - może to być poza Warszawą.

Minister przedsiębiorczości i technologii wyraziła jednocześnie nadzieję na to, że Senat "bardzo szybko przyjmie Konstytucję Biznesu, którą następnie podpisze prezydent". Przypomniała, że Konstytucja to "akt o charakterze systemowym". "Konstytucja Biznesu to stabilny fundament dla budowania zaufania między administracją i przedsiębiorcami. Przedsiębiorca zyskuje realne gwarancje i staje się partnerem w dialogu z administracją publiczną. Odchodzimy zdecydowanie od paradygmatu, z którym borykaliśmy się przez wiele lat - dziedzictwa lat 80. - że przedsiębiorca jest kimś podejrzanym, kimś kto chce oszukać państwo. Konstytucja Biznesu mówi w sposób jasny: budujemy zaufanie do przedsiębiorców" - podkreśliła.

Emilewicz pytana o przewidziane w Konstytucji Biznesu powołanie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców i postulaty, by wyprowadzić tę instytucję z Warszawy, np. do Nowego Sącza, odpowiedziała: "Pomysł decentralizacyjny, który wskazuje na to, że taki przedstawiciel mógłby znaleźć się poza Warszawą jest niezwykle atrakcyjny. Ustawa nie przesądza, gdzie będzie mieściła się siedziba Rzecznika, więc każda lokalizacja jest wciąż możliwa. Jest czas, żeby tę decyzję jeszcze podjąć. Nowy Sącz - zagłębie tak wielu polskich firm - jest atrakcyjnym miejscem dla biura Rzecznika MŚP".

Polecamy wideoszkolenie: Zwalnianie pracowników z przyczyn ekonomicznych 

"Rzecznik będzie powołany w sześć miesięcy po wejściu w życie ustawy. A zatem jeszcze w tym roku przedsiębiorcy doczekają się swojego rzecznika, który będzie nie tylko ułatwiał ich relacje z urzędami np. pomagając w organizacji mediacji. Będzie mógł zwracać się np. do urzędu skarbowego o objaśnienie przepisów lub do sądów o rozstrzygnięcie rozbieżności w orzecznictwie, przystępować do postępowań czy informować właściwe organy o nieprawidłowościach w działaniu administracji" - wskazała minister.

Na pytanie o zastrzeżenia opozycji m.in. do tego jak Rzecznik będzie łączył reprezentowanie sprzecznych interesów: przedsiębiorców i państwa, minister odpowiedziała: "Rzecznik ma stać na straży interesów przedsiębiorców. Zgodnie z ustawą taki jest jego obowiązek. Nie reprezentuje państwa, a przedsiębiorców w relacjach z państwem".

I kontynuowała: "Nie ma tu żadnego konfliktu interesów. Przeciwnie, jako organu władzy publicznej jego oddziaływanie będzie dużo silniejsze. Gwarancją niezależności i bezstronności Rzecznika jest choćby to, że jego odwołanie nie jest uznaniowe. Ustawa precyzyjnie określa, kiedy Rzecznik może zostać odwołany. Poza tym może on pełnić swą funkcję tylko przez jedną kadencję, a więc nie musi zabiegać o przychylność sprawujących władzę. Liczymy ponadto, że Rzecznik pomoże nam tworzyć takie prawo, które nie będzie rzucaniem kłód pod nogi przedsiębiorcy".

Zobacz: Prawo dla firm

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama