reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Konstytucja dla biznesu > Zawieszenie działalności gospodarczej po zmianach w 2018 r.

Zawieszenie działalności gospodarczej po zmianach w 2018 r.

Pomysł na własny biznes to marzenie wielu z nas, niemniej rzeczywistość prowadzenia firmy w Polsce często odbiega od naszych planów. Na szczęście polski ustawodawca pomyślał o tych przedsiębiorcach, którym się nie powiodło i zdecydował się skrócić oraz ułatwić drogę zmierzającą do zawieszenia działalności. Przedsiębiorcy zawieszają swoje działalności z różnych powodów: niektórzy chcą odpocząć, inni rozkręcić nowy biznes lub po prostu popracować „u kogoś”.

Chociaż ustawa z 6 marca 2018 o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy nie wprowadziła w swoim brzmieniu wielu zmian wobec poprzednich przepisów, w pewnym stopniu wyszła jednak na przeciw przedsiębiorcom wprowadzając pozytywne dla nich zapisy. Dlatego od 30 kwietnia 2018 roku poza zmianami zasad zgłaszania zawieszenia oraz wznowienia firmy należy także zapoznać się z nowościami, między innymi, z zakresu zasad zgłaszania pełnomocników jak i informacji, które należy podać we wniosku o zgłoszenie firmy.

Minimalnym terminem na jaki można zawiesić działalność zgodnie z nową ustawą jest 30 dni, zatem w tej kwestii nie ma żadnych zmian. Natomiast dotychczasowy termin „maksymalny” tj. 24-miesięczny uległ modyfikacji: obecnie w ustawie postanowiono wprowadzić ułatwienie dla firm zarejestrowanych w CEIDG decydując się na możliwość bezterminowego zawieszenia działalności. Dawniej, jak zostało wspomniane powyżej, można było zawiesić prowadzenie działalności na maksymalnie 24 miesiące, a po upływie tego terminu i w razie nie złożenia przez przedsiębiorcę wniosku o wznowienie działalności, wykreślano ją automatycznie z rejestru.

Polecamy: Ceny transferowe - jak przygotować firmę do kontroli podatkowej

Od 30 kwietnia zmieniono również krzywdzące dla przedsiębiorców, postanowienia dot. zakazu zawieszenia działalności, która zatrudnia pracowników, nawet tych przebywających na urlopie. Nowa regulacja pozwala przedsiębiorcy również na zawieszenie działalności w wypadku gdy w przedsiębiorstwie zatrudnieni są pracownicy przebywający na:

  • urlopie wychowawczym,
  • urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego,
  • urlopie macierzyńskim,
  • urlopie rodzicielskim, niełączący korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu.

Co interesujące przedsiębiorca decydujący się na taki krok nie jest zobowiązany w żaden sposób uzasadniać swojej decyzji, a organ jednak nie musi wniosku pozytywnie rozpatrzeć. Istnieje szereg powodów, na które może się powołać, odmawiając przedsiębiorcy zawieszenia, między innymi: gdy zgłoszenie zawiera braki formalne, które mimo wezwania nie zostały uzupełnione. Opisaną powyżej odmowę można zaskarżyć do wojewódzkiego kolegiów odwoławczego lub złożyć skargę do WSA w razie negatywnego rozstrzygnięcia.

Zobacz: Konstytucja dla biznesu

Autor: Kaja Żmijewska

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama