REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawieszenie działalności gospodarczej po zmianach w 2018 r.

 ONISZCZUK & ASSOCIATES
Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.
Zawieszenie działalności gospodarczej po zmianach w 2018 r. /fot. Shutterstock
Zawieszenie działalności gospodarczej po zmianach w 2018 r. /fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pomysł na własny biznes to marzenie wielu z nas, niemniej rzeczywistość prowadzenia firmy w Polsce często odbiega od naszych planów. Na szczęście polski ustawodawca pomyślał o tych przedsiębiorcach, którym się nie powiodło i zdecydował się skrócić oraz ułatwić drogę zmierzającą do zawieszenia działalności. Przedsiębiorcy zawieszają swoje działalności z różnych powodów: niektórzy chcą odpocząć, inni rozkręcić nowy biznes lub po prostu popracować „u kogoś”.

REKLAMA

Chociaż ustawa z 6 marca 2018 o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy nie wprowadziła w swoim brzmieniu wielu zmian wobec poprzednich przepisów, w pewnym stopniu wyszła jednak na przeciw przedsiębiorcom wprowadzając pozytywne dla nich zapisy. Dlatego od 30 kwietnia 2018 roku poza zmianami zasad zgłaszania zawieszenia oraz wznowienia firmy należy także zapoznać się z nowościami, między innymi, z zakresu zasad zgłaszania pełnomocników jak i informacji, które należy podać we wniosku o zgłoszenie firmy.

REKLAMA

Minimalnym terminem na jaki można zawiesić działalność zgodnie z nową ustawą jest 30 dni, zatem w tej kwestii nie ma żadnych zmian. Natomiast dotychczasowy termin „maksymalny” tj. 24-miesięczny uległ modyfikacji: obecnie w ustawie postanowiono wprowadzić ułatwienie dla firm zarejestrowanych w CEIDG decydując się na możliwość bezterminowego zawieszenia działalności. Dawniej, jak zostało wspomniane powyżej, można było zawiesić prowadzenie działalności na maksymalnie 24 miesiące, a po upływie tego terminu i w razie nie złożenia przez przedsiębiorcę wniosku o wznowienie działalności, wykreślano ją automatycznie z rejestru.

Polecamy: Ceny transferowe - jak przygotować firmę do kontroli podatkowej

Od 30 kwietnia zmieniono również krzywdzące dla przedsiębiorców, postanowienia dot. zakazu zawieszenia działalności, która zatrudnia pracowników, nawet tych przebywających na urlopie. Nowa regulacja pozwala przedsiębiorcy również na zawieszenie działalności w wypadku gdy w przedsiębiorstwie zatrudnieni są pracownicy przebywający na:

  • urlopie wychowawczym,
  • urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego,
  • urlopie macierzyńskim,
  • urlopie rodzicielskim, niełączący korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu.

Co interesujące przedsiębiorca decydujący się na taki krok nie jest zobowiązany w żaden sposób uzasadniać swojej decyzji, a organ jednak nie musi wniosku pozytywnie rozpatrzeć. Istnieje szereg powodów, na które może się powołać, odmawiając przedsiębiorcy zawieszenia, między innymi: gdy zgłoszenie zawiera braki formalne, które mimo wezwania nie zostały uzupełnione. Opisaną powyżej odmowę można zaskarżyć do wojewódzkiego kolegiów odwoławczego lub złożyć skargę do WSA w razie negatywnego rozstrzygnięcia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Konstytucja dla biznesu

Autor: Kaja Żmijewska

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA