reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Konstytucja dla biznesu > Ulga na start dla przedsiębiorców - najważniejsze informacje

Ulga na start dla przedsiębiorców - najważniejsze informacje

30 kwietnia 2018 r. weszły w życie przepisy Konstytucji Biznesu – pakietu ustaw regulujących kwestie dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej. Mają one chronić i wspierać wolność działalności gospodarczej, gwarantować prawa przedsiębiorców oraz zapewniać ciągły rozwój działalności gospodarczej w warunkach wolnej konkurencji.

Jedną ze zmian wprowadzonych przez Konstytucję Biznesu jest tzw. ulga na start zwalniająca nowych przedsiębiorców z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.

Ulga na start

Wraz z wejściem w życie ustawy Prawo Przedsiębiorców, wchodzącej w skład Konstytucji Biznesu, od 30 kwietnia obowiązują nowe przepisy przewidujące ułatwienia dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 18 ustawy Prawo Przedsiębiorców, młody przedsiębiorca nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.

Ulga na start dotyczy obowiązku opłacania składek na fundusz społeczny tj. emerytalny, rentowy, wypadkowy i chorobowy. Nowe przepisy nie zwalniają ze składki na ubezpieczenie zdrowotne, którą należy opłacać od samego początku prowadzenia działalności.

Po upływie 6 miesięcy ulgi na start, przedsiębiorca może skorzystać z tzw. „małego ZUSu”, czyli opłacania niższych składek na ubezpieczenie społeczne przez następne 2 lata.

Zobacz: Konstytucja dla biznesu

Kto jest uprawniony do ulgi

Z ulgi na start skorzystać mogą przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą lub będący wspólnikami spółki cywilnej, którzy podejmują działalność gospodarczą po raz pierwszy albo ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy (5 lat) i nie wykonują jej na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub poprzednim roku pracowali w ramach stosunku pracy i wykonywali czynności wchodzące w zakres obecnie wykonywanej działalności (art. 18 ust. 1 ustawy Prawo Przedsiębiorców).
Do skorzystania z ulgi nie są uprawnione osoby, które podlegają ubezpieczeniu w KRUS (art. 18 ust. 3 ustawy Prawo Przedsiębiorców)

Rezygnacja z ulgi

Należy pamiętać, że decydując się na skorzystanie z ulgi, młody przedsiębiorca pozbawiony jest prawa do świadczeń z tytułu ubezpieczeń społecznych.

Rezygnacji z ulgi można dokonać przez zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych na normalnych zasadach (art. 18 ust. 2 ustawy Prawo Przedsiębiorców).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz.U. 2018 poz. 646)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama