REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga na start i inne zmiany w przepisach ubezpieczeniowych dotyczące przedsiębiorców

Ulga na start i inne zmiany w przepisach ubezpieczeniowych dotyczące przedsiębiorców /fot. Shutterstock
Ulga na start i inne zmiany w przepisach ubezpieczeniowych dotyczące przedsiębiorców /fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 30 kwietnia 2018 r. obowiązują nowe przepisy odnoszące się do przedsiębiorców, wprowadzone pakietem tzw. Konstytucji biznesu. Przewidują one m.in. ważne zmiany w zakresie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ułatwieniem dla początkujących przedsiębiorców będzie półroczny okres zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Osoby uzyskujące z działalności najniższe przychody, nieprzekraczające ustawowych maksimów, w ogóle nie będą podlegały zgłoszeniu do ZUS.

Oprócz zmian w zakresie Prawa przedsiębiorców, które zastąpiło ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, zmianie uległy przepisy ustawy systemowej oraz ustawy zdrowotnej.

REKLAMA

Ulga na start

Przedsiębiorca, który:

  • rozpoczyna działalność gospodarczą po raz pierwszy albo
  • podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia,

nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej. Warunkiem skorzystania z ulgi jest także niewykonywanie jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej, w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym, przedsiębiorca wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej (art. 18 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców).

Zobacz: Prawo dla firm

Przedsiębiorca korzystający z omawianej ulgi składkowej będzie jednak musiał opłacać składkę zdrowotną (art. 66 ust. 1 pkt 1a ustawy zdrowotnej). Podstawa wymiaru i składka na to ubezpieczenie jest taka sama jak dla osób prowadzących działalność pozarolniczą, czyli 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku. W 2018 r. jest to 3554,93 zł, a składka (9% podstawy wymiaru) wynosi 319,94 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po okresie ulgi na start, która trwa 6 miesięcy, przedsiębiorca ma obowiązek zgłosić się do ubezpieczeń społecznych.

REKLAMA

Po okresie ulgi na start prowadzący działalność może korzystać przez 24 miesiące kalendarzowe z preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne, tj. opłacać je od kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia (w 2018 r. - 630 zł).

Kamila Z. rozpoczęła działalność 15 maja 2018 r. Wcześniej prowadziła działalność gospodarczą w latach 2005-2012. Nowej działalności nie wykonuje na rzecz obecnego ani byłego pracodawcy. Ponieważ spełnia warunki do skorzystania z ulgi na start, od dnia rozpoczęcia działalności do końca listopada 2018 r. opłaca jedynie składkę zdrowotną. Od 1 grudnia 2018 r. musi wyrejestrować się z ubezpieczenia zdrowotnego i zgłosić do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (emerytalnego, rentowych, wypadkowego) i ubezpieczenia zdrowotnego. Może także zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W tym celu powinna złożyć do ZUS dokument ZUS ZWUA - wyrejestrowanie z ubezpieczenia zdrowotnego, wskazując datę 1 grudnia 2018 r., i zgłosić do ubezpieczeń społecznych na formularzu ZUS ZUA, wskazując tę samą datę i kod tytułu ubezpieczenia 05 70 xx. W celu zgłoszenia do ubezpieczeń Kamila Z. nie może skorzystać ze ścieżki CEIDG, gdyż następuje tylko zmiana schematu podlegania ubezpieczeniom, a to zgłasza się samodzielnie w ZUS.

Od 1 grudnia 2018 r. do 30 listopada 2020 r. Kamila Z. może rozliczać składki na ubezpieczenia społeczne na warunkach preferencyjnych, przewidzianych w art. 18a ustawy systemowej - od kwoty 30% minimalnego wynagrodzenia.

Przedsiębiorca może zrezygnować z ulgi poprzez dokonanie zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych. Decydując się na rezygnację z ulgi na start należy jednak dobrze przemyśleć decyzję, ponieważ powrót do korzystania ze zwolnienia nie jest możliwy.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Ulga na start i inne zmiany w przepisach ubezpieczeniowych dotyczące przedsiębiorców

W artykule omówiono również działalność nierejestrowaną i zmiany w zawieszeniu działalności gospodarczej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA