REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga na start i inne zmiany w przepisach ubezpieczeniowych dotyczące przedsiębiorców

Ulga na start i inne zmiany w przepisach ubezpieczeniowych dotyczące przedsiębiorców /fot. Shutterstock
Ulga na start i inne zmiany w przepisach ubezpieczeniowych dotyczące przedsiębiorców /fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 30 kwietnia 2018 r. obowiązują nowe przepisy odnoszące się do przedsiębiorców, wprowadzone pakietem tzw. Konstytucji biznesu. Przewidują one m.in. ważne zmiany w zakresie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ułatwieniem dla początkujących przedsiębiorców będzie półroczny okres zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Osoby uzyskujące z działalności najniższe przychody, nieprzekraczające ustawowych maksimów, w ogóle nie będą podlegały zgłoszeniu do ZUS.

Oprócz zmian w zakresie Prawa przedsiębiorców, które zastąpiło ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, zmianie uległy przepisy ustawy systemowej oraz ustawy zdrowotnej.

REKLAMA

Ulga na start

Przedsiębiorca, który:

 • rozpoczyna działalność gospodarczą po raz pierwszy albo
 • podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia,

nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej. Warunkiem skorzystania z ulgi jest także niewykonywanie jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej, w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym, przedsiębiorca wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej (art. 18 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców).

Zobacz: Prawo dla firm

Przedsiębiorca korzystający z omawianej ulgi składkowej będzie jednak musiał opłacać składkę zdrowotną (art. 66 ust. 1 pkt 1a ustawy zdrowotnej). Podstawa wymiaru i składka na to ubezpieczenie jest taka sama jak dla osób prowadzących działalność pozarolniczą, czyli 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku. W 2018 r. jest to 3554,93 zł, a składka (9% podstawy wymiaru) wynosi 319,94 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po okresie ulgi na start, która trwa 6 miesięcy, przedsiębiorca ma obowiązek zgłosić się do ubezpieczeń społecznych.

REKLAMA

Po okresie ulgi na start prowadzący działalność może korzystać przez 24 miesiące kalendarzowe z preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne, tj. opłacać je od kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia (w 2018 r. - 630 zł).

Kamila Z. rozpoczęła działalność 15 maja 2018 r. Wcześniej prowadziła działalność gospodarczą w latach 2005-2012. Nowej działalności nie wykonuje na rzecz obecnego ani byłego pracodawcy. Ponieważ spełnia warunki do skorzystania z ulgi na start, od dnia rozpoczęcia działalności do końca listopada 2018 r. opłaca jedynie składkę zdrowotną. Od 1 grudnia 2018 r. musi wyrejestrować się z ubezpieczenia zdrowotnego i zgłosić do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (emerytalnego, rentowych, wypadkowego) i ubezpieczenia zdrowotnego. Może także zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W tym celu powinna złożyć do ZUS dokument ZUS ZWUA - wyrejestrowanie z ubezpieczenia zdrowotnego, wskazując datę 1 grudnia 2018 r., i zgłosić do ubezpieczeń społecznych na formularzu ZUS ZUA, wskazując tę samą datę i kod tytułu ubezpieczenia 05 70 xx. W celu zgłoszenia do ubezpieczeń Kamila Z. nie może skorzystać ze ścieżki CEIDG, gdyż następuje tylko zmiana schematu podlegania ubezpieczeniom, a to zgłasza się samodzielnie w ZUS.

Od 1 grudnia 2018 r. do 30 listopada 2020 r. Kamila Z. może rozliczać składki na ubezpieczenia społeczne na warunkach preferencyjnych, przewidzianych w art. 18a ustawy systemowej - od kwoty 30% minimalnego wynagrodzenia.

Przedsiębiorca może zrezygnować z ulgi poprzez dokonanie zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych. Decydując się na rezygnację z ulgi na start należy jednak dobrze przemyśleć decyzję, ponieważ powrót do korzystania ze zwolnienia nie jest możliwy.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Ulga na start i inne zmiany w przepisach ubezpieczeniowych dotyczące przedsiębiorców

W artykule omówiono również działalność nierejestrowaną i zmiany w zawieszeniu działalności gospodarczej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA