Kategorie

Działalność nierejestrowana 2019 - zgoda sanepidu

Joanna Rułkowska
Prawnik, specjalista do spraw kadr i płac, redaktor naczelna internetowego czasopisma Prawo Mamy, autorka artykułów prawniczych na temat działalności nierejestrowanej.
Sanepid w działalności nierejestrowanej 2019. Wiele kobiet chciałoby dorobić do pensji, czy w czasie urlopu wychowawczego piekąc ciasta i ciasteczka na zamówienie. Wydaje się, że od 30 kwietnia 2018 r. można zajmować się taką działalnością legalnie. / fot. Shutterstock
Konstytucja Biznesu daje możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej, jeżeli przychód nie przekracza określonego limitu. W 2019 r. limit wynosi 1125 zł. Kiedy do prowadzenia działalności nierejestrowanej potrzebna jest zgoda sanepidu?

Działalność nierejestrowana

Wiele kobiet chciałoby dorobić do pensji czy w czasie urlopu wychowawczego, piekąc ciasta i ciasteczka na zamówienie. Wydaje się, że od 30 kwietnia 2018 r. można zajmować się taką działalnością legalnie.

Tego dnia weszły w życie przepisy Konstytucji Biznesu i możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej, jeżeli przychód należny z tej działalności nie przekroczy limitu. W 2019 r. limit ten wynosi 1125 zł. Jednak czy tego typu – gastronomiczna działalność nie jest obarczona dodatkowymi warunkami?

Huawei groźny dla bezpieczeństwa państwa? Zakaz korzystania ze sprzętu to za mało

Działalność, w której wymagana jest zgoda sanepidu

Branże w których wymagana jest zgoda sanepidu to m.in.

Polecamy: Kodeks pracy 2019 - komentarz

Zgoda sanepidu na prowadzenie działalności nierejestrowanej

Czy osoby, które zamierzają zająć się pieczeniem tortów, produkcją kanapek czy stylizacją paznokci i chciałyby robić to na małą skalę, bez zakładania działalności gospodarczej, korzystając z możliwości prowadzenia działalności nierejestrowanej także muszą uzyskać zgodę sanepidu ?

Tak. Fakt, iż mała działalność nie podlega rejestracji nie oznacza, że działalność taka nie podlega przepisom innych ustaw.

Warunki prowadzenia działalności nierejestrowanej

Działalność nierejestrowaną można prowadzić, po spełnieniu ustawowych przesłanek. Przesłanki reguluje ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców.

Art. 2. Podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach.

Art. 5. 1. Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2017 r. poz. 847 oraz z 2018 r. poz. 650), i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej. (…)

Limit, o którym mowa w art. 5 wynosi w 2019 r. - 1125 zł.

Kolejnym warunkiem prowadzenia działalności bez rejestracji jest prowadzenie działalności niereglamentowanej.

Reglamentacja działalności gospodarczej, oznacza iż przedsiębiorca ma obowiązek uzyskania koncesji, zezwolenia albo wpisu w rejestrze działalności regulowanej. Obowiązki te dotyczą ponad 80 różnych rodzajów działalności gospodarczej. Przedsiębiorca nie może podjąć działalności, jeżeli nie spełni przewidzianych prawem szczególnych warunków. Dopiero po uzyskaniu koncesji, licencji, zezwolenia albo zaświadczenia o wpisie do rejestru działalności regulowanej, może on rozpocząć działalność.

Czy uzyskanie zgody inspektora sanitarnego na prowadzenie działalności w danym lokalu, to rodzaj działalności reglamentowanej?

Nie, ale oznacza to, iż podobnie, jak niektóre osoby muszą zarejestrować się jako podatnicy VAT, podobnie jak należy liczyć się z odpowiedzialnością cywilną za sprzedaż produktów, tak należy spełnić warunki dot. dotyczące wytwórstwa oraz wprowadzania do obrotu ogólnego żywności, jeżeli interesuje nas działalność polegająca na pieczeniu ciast.

Gdzie znajdziemy wytyczne, jakie warunki należy spełnić, by SANEPID udzielił zgody na prowadzenie działalności?

Zawarte one są w Rozporządzeniu (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych (Dz.U. L 139 z 30.4.2004 z późn. zm.).

Natomiast szczegółowe wymogi przy prowadzeniu działalności gospodarczej w warunkach domowych znajdują się w Wytycznych Dobrej Praktyki Higienicznej i Produkcyjnej.

Jak uzyskać zgodę SANEPIDU na prowadzenie działalności nierejestrowanej?

Należy zgłosić zamiar podjęcia działalności nierejestrowanej w zakresie pieczenia ciast do Stacji Sanitarno –Epidemiologicznej właściwej dla miejsca prowadzenia działalności

Reklama

Wiele zależy od pracowników stacji. Niestety wydaje się, iż potrzebna jest interpretacja przepisów, która będzie wiążąca dla wszystkich stacji, ponieważ po kontakcie telefonicznym można uzyskać różne odpowiedzi w różnych częściach Polski.

Niektórzy pracownicy twierdzą, że nie jest możliwe uzyskanie zgody, gdyż przyjście na kontrole jest możliwe tylko w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, a nie nierejestrowanej. W innej usłyszymy, że teoretycznie można próbować uzyskać zgodę, ale praktycznie jest to niemożliwe ze względu na fakt, iż zazwyczaj, trzeba dostosować lokal, tj. np. mieszkanie do warunków sanepidu. W przypadku chęci zarobienia tylko małych pieniędzy (do 1125 zł miesięcznie) jest to nierentowne dla wnioskujących i sami rezygnują.

Co jeśli SANEPID twierdzi, że nie może wydać zgody na prowadzenie działalności nierejestrowanej?

Należy wtedy zastanowić się nad zaoferowaniem pieczenia ciast i ciastek u klienta w domu. W takim wypadku można rozliczać się z klientem na podstawie umowy o dzieło. Przedsiębiorca zobligowany będzie jedynie do posiadania książeczki sanitarno-epidemiologicznej.

Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, to klient musi dostarczyć produkty, zapewnić odpowiednie warunki przechowywania i pracy oraz nie wprowadzić gotowego wyrobu do dalszego obrotu.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  22 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  ARiMR: ostatnie dni na złożenie wniosków m.in. ws. premii dla młodych rolników

  Jeszcze do 28 czerwca można składać wnioski na inwestycje w ekosystemy leśne, z kolei do końca czerwca jest czas, aby starać się o premie dla młodych rolników i dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej - przypomina ARiMR.

  Jak branża handlowa może wykorzystać analitykę danych?

  Ponad połowa wiodących producentów oraz dystrybutorów już wykorzystuje analitykę danych i sztuczną inteligencję, a trzy czwarte z nich osiąga dzięki tym działaniom wymierne korzyści. Po co analizować dane w handlu?

  Peugeot 2008 [TEST]: mały, miejski lew dorósł!

  Peugeot 2008 jest miejskim crossoverem. Niech jednak ten tytuł Was nie zmyli. Bo auto jest bardziej dojrzałe, niż mogłoby się wydawać!

  Co może zrobić pracodawca, kiedy pracownik jest dłużnikiem?

  Biorąc pod uwagę statystyki, co dziesiąty Polak ma długi, a większość z nich to osoby w wieku produkcyjnym, które na co dzień pracują. Pracownik dłużnik może być dla firmy dużym problemem. Jak sobie z nim poradzić?

  Niezapłacone faktury wpływają na kondycję firmy

  60 proc. firm w pandemii skarży się, że ich kontrahenci nie płacą w terminie faktur. Dodatkowo 44 proc. wskazuje, że odbiorcy w ostatnich trzech miesiącach w ogóle nie uregulowali należności za otrzymane towary czy wykonane usługi.

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie. No i jest problem...

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie? Kierowcę czeka wizyta w wydziale komunikacji, stacji kontroli pojazdów i znowu wydziale komunikacji.

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić auto?

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić czy używane auto nie jest obciążone prawami osób trzecich? Są na to tak naprawdę trzy sposoby.

  Jak zgłosić informację o porzuconych odpadach?

  Informację o porzuconych odpadach, niebezpiecznych czy komunalnych może zgłosić przez stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Zgłoszenia można dokonać anonimowo.

  Jakich pracowników poszukuje branża logistyczna?

  Polski sektor e-commerce należy obecnie do najbardziej dynamicznie rosnących rynków europejskich. Wraz z rozwojem branży widać rosnące zapotrzebowanie na konkretne zawody. Kto jest potrzebny najbardziej?

  Pandemia oszczędziła rynek fundacji

  Fundacje w Polsce wciąż nieźle się trzymają. Rocznie sądy rejestrują ponad 2 tys. nowych organizacji. Eksperci zwracają też uwagę na to, że rynek ten jest u nas dobrze wyważony i nawet pandemia nie zmieniła tego stanu rzeczy.

  280 tys. zł dotacji dla firm na przygotowanie dokumentacji

  Od początku czerwca przyjmowane są wnioski o wsparcie w II rundzie konkursu Granty na Eurogranty. Firmy, które planują realizację projektu z dofinansowaniem mogą otrzymać nawet 280 tys. zł na przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Kiedy upływa termin składania wniosków?

  Nawet 100 tys. zł dla rolników poszkodowanych w pożarze

  Minister Grzegorz Puda podjął decyzję o udzieleniu pomocy rolnikom poszkodowanym w pożarze we wsi Nowa Biała w Małopolsce. Jaka pomoc zostanie przyznana? Kto otrzyma wsparcie?

  Zgubiłem numer PKK. Co zrobić w takiej sytuacji?

  Zgubiłem numer PKK. Jak go odzyskać? No i tu pojawia się spory problem, bo kandydata na kierowcę czeka... No właśnie co?

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny - jak wpłynie na ceny mieszkań?

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG). Czy ceny mieszkań będą nadal rosły? Czy wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, postępująca inflacja, rosnące koszty budowy i zakupu gruntów, czy opóźnienia w wydawaniu decyzji administracyjnych przełożą się na dalszy wzrost cen na rynku mieszkaniowym? O ile w tym roku mogą zdrożeć mieszkania?

  Szkody spowodowane przez najemcę - za co odpowiada właściciel mieszkania?

  Szkody spowodowane przez najemcę. Najemcy dość często powodują szkody wykraczające poza lokal. Ucierpieć może mieszkanie sąsiada albo część wspólna budynku. Kto odpowiada za te szkody?

  Sprzedaż części używanych na oku fiskusa. Ruszają kontrole.

  Sprzedaż części używanych na celowniku skarbówki. Powód? Wielu sprzedawców albo nie zarejestrowało nawet firmy, albo zaniża dochody ze sprzedaży.

  Działka rekreacyjna - na co zwracać uwagę przy zakupie

  Działka rekreacyjna. Na rynku nieruchomości zapanował boom na działki rekreacyjne. Warto wiedzieć na co zwracać uwagę przy zakupie, aby się nie naciąć. Wzmożone zainteresowanie sprawiło, że ceny w tym segmencie rynku poszybowały w górę. Duża konkurencja wśród nabywców i presja na szybką decyzję mogą spowodować, że źle ulokujemy swoje oszczędności. Aby ograniczyć ryzyko związane z zakupem działki rekreacyjnej warto się do niego wcześniej przygotować. Przede wszystkim należy wiedzieć na co zwrócić uwagę przy zakupie, aby inwestycja była trafiona.

  Ile elektryk przejedzie na rezerwie?

  Firma Edmunds sprawdziła, jaki dystans może pokonać samochód elektryczny, gdy komputer pokładowy pokazuje, że mają 0 km zasięgu.

  Rzucił korporację, założył start-up, wrócił do niej z płaczem

  Popularnością cieszą się wciąż kolejne historie przedstawiające osoby, które rzuciły pracę w korporacji, założyły własny start-up i osiągnęły sukces. Statystycznie jest to jednak dość niewielki odsetek – reszta kończy na skraju depresji i wraca z podwiniętym ogonem do pracodawcy, by zacząć spłacać długi.

  Modernizacja gospodarstw rolnych - można składać wnioski

  Wnioski o wsparcie modernizacji gospodarstw rolnych będzie można składać do 19 sierpnia - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi m.in. o rozwój produkcji prosiąt, mleka krowiego, bydła mięsnego i nawadniania w gospodarstwie.

  Zwolnienie ze składek ZUS - wnioski do 30 czerwca br.

  Do 30 czerwca tego roku można składać wnioski o zwolnienie ze składek w ramach Tarczy 9.0. - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kto może złożyć wniosek?

  Jak pandemia wpłynęła na lukę płatniczą w firmach? [BADANIE]

  Paradoksalnie pandemia ma także pozytywny wpływ na przedsiębiorców, którzy zwiększyli swoją świadomość na temat konsekwencji opóźnionych płatności. Widmo zbliżającej się recesji zmotywowało ich, by zająć się nieco bardziej aktywnie problemem zatorów płatniczych.

  Ile pieniędzy trafia do budżetu państwa z branży hazardowej?

  Rynek hazardowy tylko w 2020 roku odprowadził do budżetu z tytułu podatku od gier i dopłat na fundusze celowe ok. 3,5 mld złotych. Czy Państwo jednak w pełni wykorzystuje potencjał polskiej branży?

  Którzy pracodawcy wybiorą hybrydowy model pracy?

  Czynniki, które sprzyjają szybszemu przejściu na system hybrydowy w firmach, to między innymi długość stosowanych standardowo na polskim rynku umów najmu oraz pewien zakres elastyczności, który zaczął być powoli wdrażany w niektórych firmach jeszcze przed pandemią.

  Czym jest project management w firmie?

  Project management to pole działania i odpowiedzialności wielu osób w tym sponsora, kierownika projektu oraz uczestników projektu - mówi Włodzimierz Makowski.