REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księgowość i ewidencja w firmie

Biuro rachunkowe Auditori
Prowadzenie księgowości; obsługa kadrowo-płacowa; doradztwo księgowe, podatkowe i prawne.
Księgowość i ewidencja w firmie
Księgowość i ewidencja w firmie
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Księgowość w firmie. Każda osoba, która zdecyduje się na założenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej, musi być świadoma licznych obowiązków, które powinny być dla niej równie istotne, co liczne przywileje. Najistotniejszym z obowiązków jest prowadzenie firmowej księgowości, gdyż zgodnie z prawem bez względu jaką przedsiębiorca wybierze formę prowadzenia działalności, będzie zobowiązany do prowadzenia dla niej księgowości.

Księgowość w firmie

Już na etapie sporządzania wniosku o dokonanie rejestracji spółki, pojawia się pytanie odnośnie wybieranej formy prowadzenia księgowości. Tutaj należy zapoznać się z zagadnieniami w zakresie księgowości pełnej, a także księgowości uproszczonej.

REKLAMA

REKLAMA

Księgowość uproszczona obejmuje kilka prostszych form obliczania podatku. Z kolei księgowość pełna poza tymi naliczeniami, ma za zadanie również tworzyć pełny i rzeczywisty obraz finansowy danego przedsiębiorstwa. Przejdźmy jednak do omówienia każdej z dostępnych form prowadzenia księgowości, aby w tym artykule znalazły się informacje, które mogą okazać się bardzo przydatne.

Księgowość uproszczona obejmuje wszelkie istotne zasady gromadzenia danych finansowych, które zostały opracowane z myślą o tym, aby móc sprawnie określać zobowiązania pośród małych przedsiębiorców. Zdecydowanie to właśnie obliczanie podatku stanowi główną funkcję w księgowości uproszczonej. Jednak na księgowość tą składa się kilka form na jej prowadzenie, a mianowicie mowa o:

KARTA PODATKOWA

Forma ta została opracowana z myślą o ściśle określonej grupie, która jest zobowiązana do comiesięcznego regulowania ściśle określonej kwoty, która jest uzależniona od informacji takich, jak: ilość mieszkańców w miejscu prowadzenia działalności, ilości zatrudnionych pracowników, jak również rodzaju prowadzonej działalności.

RYCZAŁT EWIDENCJONOWANY

Jest to kolejna forma prowadzenia uproszczonej księgowości, która polega na opłacaniu określonej kwoty, która jest ściśle uzależniona od osiągniętego przychodu. Olbrzymim plusem tej formy jest to, iż stawki ryczałtowe są znacznie niższe niż stawki podatku. Jedynym minusem jest brak możliwości odliczenia kosztów od przychodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

KSIĄŻKA PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW

Jest to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych metod naliczania podatku, która polega na zsumowaniu przychodów z kosztami. Ewidencję należy prowadzić w przeznaczonej do tego księdze, a następnie należy uiścić opłatę będącą różnicą między przychodami, a kosztami.

Przedsiębiorcy, którzy mieli możliwość wybrać księgowość uproszczoną, określają ją jako tanią i przede wszystkim prostą w prowadzeniu formę księgowości.

Z drugiej jednak strony przedsiębiorcy mają do dyspozycji prowadzenie firmy w oparciu o pełną rachunkowość, która mimo tego, że jest dużo bardziej skomplikowana i czasochłonna, to dostarcza przedsiębiorcy cenne informacje odnośnie aktualnej sytuacji finansowej w przedsiębiorstwie, jak również to, gdzie ulokowane są pieniądze. Prowadząc księgi rachunkowe, należy precyzyjnie odnotowywać wszelkie operacje gospodarcze, które mają miejsce w podmiocie , a następnie dokonywać  ich zapisu w sposób chronologiczny i systematyczny.

Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych, czyli inaczej pełnej księgowości spoczywa m.in. na:

REKLAMA

- spółkach handlowych do których zaliczamy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne, proste spółki akcyjne, spółki komandytowe i spółki komandytowo-akcyjne,
- osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie wówczas, gdy ich przychody w poprzednim roku obrotowym przekroczyły 2 mln euro po przeliczeniu na walutę polską.

Co ważne – każdy przedsiębiorca (nawet ten, który nie jest zobowiązany) ma możliwość, aby rozliczać się w oparciu o pełną księgowość. Ważne jednak jest to, aby przed rozpoczęciem roku obrotowego, powiadomić o tym odpowiedni Urząd Skarbowy.

Tak, jak już wspominaliśmy na początku – księgi rachunkowe wiążą się z większą ilością obowiązków. Należy wiedzieć, że księgi rachunkowe składają się z:

- dziennika,
- księgi głównej,
- księgi pomocniczej,
- zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej,
- zestawienia obrotów i sald kont ksiąg pomocniczych,
- wykazu aktywów i pasywów.

Prócz powyższego, przedsiębiorcy są również zobowiązani do opracowania sprawozdania finansowego, które w niektórych przypadkach muszą zostać zatwierdzone przez pełnoprawnego biegłego rewidenta.

Prowadzenie księgowości czy to w formie pełnej, czy w uproszczonej można realizować samodzielnie, bądź korzystając z pomocy biura rachunkowego. Wszystko zależy od możliwości przedsiębiorcy, należy przeanalizować czy firma jest w stanie pozwolić sobie na comiesięczny wydatek z tytułu usług księgowych, ale z drugiej strony czy przedsiębiorca posiada czas i przede wszystkim odpowiednią wiedzę do tego, aby samodzielnie zająć się prowadzeniem firmowej księgowości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA