REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księgowość i ewidencja w firmie

Biuro rachunkowe Auditori
Prowadzenie księgowości; obsługa kadrowo-płacowa; doradztwo księgowe, podatkowe i prawne.
Księgowość i ewidencja w firmie
Księgowość i ewidencja w firmie
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Księgowość w firmie. Każda osoba, która zdecyduje się na założenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej, musi być świadoma licznych obowiązków, które powinny być dla niej równie istotne, co liczne przywileje. Najistotniejszym z obowiązków jest prowadzenie firmowej księgowości, gdyż zgodnie z prawem bez względu jaką przedsiębiorca wybierze formę prowadzenia działalności, będzie zobowiązany do prowadzenia dla niej księgowości.

Księgowość w firmie

Już na etapie sporządzania wniosku o dokonanie rejestracji spółki, pojawia się pytanie odnośnie wybieranej formy prowadzenia księgowości. Tutaj należy zapoznać się z zagadnieniami w zakresie księgowości pełnej, a także księgowości uproszczonej.

REKLAMA

REKLAMA

Księgowość uproszczona obejmuje kilka prostszych form obliczania podatku. Z kolei księgowość pełna poza tymi naliczeniami, ma za zadanie również tworzyć pełny i rzeczywisty obraz finansowy danego przedsiębiorstwa. Przejdźmy jednak do omówienia każdej z dostępnych form prowadzenia księgowości, aby w tym artykule znalazły się informacje, które mogą okazać się bardzo przydatne.

Księgowość uproszczona obejmuje wszelkie istotne zasady gromadzenia danych finansowych, które zostały opracowane z myślą o tym, aby móc sprawnie określać zobowiązania pośród małych przedsiębiorców. Zdecydowanie to właśnie obliczanie podatku stanowi główną funkcję w księgowości uproszczonej. Jednak na księgowość tą składa się kilka form na jej prowadzenie, a mianowicie mowa o:

KARTA PODATKOWA

Forma ta została opracowana z myślą o ściśle określonej grupie, która jest zobowiązana do comiesięcznego regulowania ściśle określonej kwoty, która jest uzależniona od informacji takich, jak: ilość mieszkańców w miejscu prowadzenia działalności, ilości zatrudnionych pracowników, jak również rodzaju prowadzonej działalności.

RYCZAŁT EWIDENCJONOWANY

Jest to kolejna forma prowadzenia uproszczonej księgowości, która polega na opłacaniu określonej kwoty, która jest ściśle uzależniona od osiągniętego przychodu. Olbrzymim plusem tej formy jest to, iż stawki ryczałtowe są znacznie niższe niż stawki podatku. Jedynym minusem jest brak możliwości odliczenia kosztów od przychodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

KSIĄŻKA PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW

Jest to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych metod naliczania podatku, która polega na zsumowaniu przychodów z kosztami. Ewidencję należy prowadzić w przeznaczonej do tego księdze, a następnie należy uiścić opłatę będącą różnicą między przychodami, a kosztami.

Przedsiębiorcy, którzy mieli możliwość wybrać księgowość uproszczoną, określają ją jako tanią i przede wszystkim prostą w prowadzeniu formę księgowości.

Z drugiej jednak strony przedsiębiorcy mają do dyspozycji prowadzenie firmy w oparciu o pełną rachunkowość, która mimo tego, że jest dużo bardziej skomplikowana i czasochłonna, to dostarcza przedsiębiorcy cenne informacje odnośnie aktualnej sytuacji finansowej w przedsiębiorstwie, jak również to, gdzie ulokowane są pieniądze. Prowadząc księgi rachunkowe, należy precyzyjnie odnotowywać wszelkie operacje gospodarcze, które mają miejsce w podmiocie , a następnie dokonywać  ich zapisu w sposób chronologiczny i systematyczny.

Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych, czyli inaczej pełnej księgowości spoczywa m.in. na:

REKLAMA

- spółkach handlowych do których zaliczamy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne, proste spółki akcyjne, spółki komandytowe i spółki komandytowo-akcyjne,
- osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie wówczas, gdy ich przychody w poprzednim roku obrotowym przekroczyły 2 mln euro po przeliczeniu na walutę polską.

Co ważne – każdy przedsiębiorca (nawet ten, który nie jest zobowiązany) ma możliwość, aby rozliczać się w oparciu o pełną księgowość. Ważne jednak jest to, aby przed rozpoczęciem roku obrotowego, powiadomić o tym odpowiedni Urząd Skarbowy.

Tak, jak już wspominaliśmy na początku – księgi rachunkowe wiążą się z większą ilością obowiązków. Należy wiedzieć, że księgi rachunkowe składają się z:

- dziennika,
- księgi głównej,
- księgi pomocniczej,
- zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej,
- zestawienia obrotów i sald kont ksiąg pomocniczych,
- wykazu aktywów i pasywów.

Prócz powyższego, przedsiębiorcy są również zobowiązani do opracowania sprawozdania finansowego, które w niektórych przypadkach muszą zostać zatwierdzone przez pełnoprawnego biegłego rewidenta.

Prowadzenie księgowości czy to w formie pełnej, czy w uproszczonej można realizować samodzielnie, bądź korzystając z pomocy biura rachunkowego. Wszystko zależy od możliwości przedsiębiorcy, należy przeanalizować czy firma jest w stanie pozwolić sobie na comiesięczny wydatek z tytułu usług księgowych, ale z drugiej strony czy przedsiębiorca posiada czas i przede wszystkim odpowiednią wiedzę do tego, aby samodzielnie zająć się prowadzeniem firmowej księgowości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA