REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Optymalizacja czasu i kosztów księgowości w sektorze MŚP przez pryzmat nowych rozwiązań IT

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Exact Software
Exact Software Poland Sp. z o.o. dostarcza dynamiczne oprogramowanie dla biznesu.
Optymalizacja czasu i kosztów księgowości w sektorze MŚP przez pryzmat nowych rozwiązań IT /fot. Fotolia
Optymalizacja czasu i kosztów księgowości w sektorze MŚP przez pryzmat nowych rozwiązań IT /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Niezależnie od rodzaju i wielkości prowadzonego biznesu księgowość jest jedynym obszarem, który dotyczy i będzie dotyczył wszystkich firm. Z tego też względu nieustannie rozbudowywane są rozwiązania umożliwiające i ułatwiające obsługę księgową podmiotów gospodarczych, jak i prowadzenie księgowości przez nie same.

REKLAMA

Nowe technologie będące obecnie jednym z najważniejszych punktów w strategii postępowego biznesu, mocno odznaczają swoją obecność również w tym obszarze. To właśnie one umożliwiają między innymi korzystanie z księgowości internetowej, która – obok tradycyjnych biur rachunkowych oraz pracowników na etacie – stanowi kolejną formę prowadzenia zarówno pełnej księgowości, jak i  Księgi Przychodów i Rozchodów. Jest to metoda szczególnie opłacalna dla małych i średnich przedsiębiorstw, start-upów oraz wszystkich tych, którzy samodzielnie chcą prowadzić swoje księgi, nie posiadając przy tym zaawansowanej wiedzy księgowej.

REKLAMA

Czym jest zatem księgowość internetowa? Księgowość internetowa to przede wszystkim usługa polegająca na udostępnianiu bardzo prostego w obsłudze oprogramowania, które po wprowadzeniu dokumentów samodzielnie wykonuje operacje związane z prowadzeniem ksiąg, rozliczaniem podatków czy też wystawianiem faktur. Wszystko to jest możliwe dzięki zaawansowanej technologii SaaS (ang. Software as a Service) stanowiącej jeden z modeli chmury obliczeniowej. W modelu SaaS oprogramowanie wraz z całą infrastrukturą informatyczną jest przechowywane oraz utrzymywane u producenta. Użytkownicy będący jednocześnie odbiorcą usługi korzystają z aplikacji udostępnianej przez Internet.

Podstawową ideą księgowości internetowej jest to, iż użytkownik samodzielnie wprowadza do systemu dane oraz dokumenty obrazujące zdarzenia gospodarcze, a następnie system sam – na podstawie wbudowanych algorytmów oraz szablonów – dokonuje automatycznego ich księgowania. Pomimo że system księguje sam, oficjalnie za stronę księgową w pełni odpowiedzialny jest przedsiębiorca.

REKLAMA

Typowymi przykładami obsługiwanych w ramach księgowości internetowej dokumentami i zdarzeniami są wydatki i związane z nimi koszty. Rejestrując poniesione wydatki, wystarczy wybrać ich odpowiedni rodzaj i wprowadzić istotne dane z faktury. Dzięki zaprogramowanym schematom księgowym system wykonuje odpowiednią dekretację oraz odpowiednio traktuje kwestie związane z podatkiem VAT. Przykładowo w przypadku mediów VAT odliczany jest w dacie tożsamej z terminem płatności, a nie w dacie otrzymania faktury.

Księgowość internetowa oferuje przedsiębiorcom również szereg rozszerzonych funkcjonalności, których głównym zadaniem jest ułatwienie prowadzenia i zarządzania firmą oraz dopełniania niezbędnych zgodnych z przepisami formalności. Wśród nich na uwagę zasługują moduły do ewidencji środków trwałych i wyposażenia, ewidencji pojazdów, rozliczania kilometrówek, kontroli płatności, windykacji, kadr i płac, czy też przeprowadzania analiz. Niezależnie od tego, jak bardzo rozbudowany i bogaty w dodatkowe funkcjonalności jest system informatyczny, w ramach usług księgowości internetowej użytkownicy mają zapewnioną możliwość łatwego i szybkiego wyliczenia zobowiązań podatkowych zarówno PIT, jak i VAT oraz ubezpieczeniowych ZUS. Sporządzane są deklaracje podatkowe oraz wysyłane do urzędu skarbowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Księgowość internetowa to niewątpliwie mająca szereg zalet metoda prowadzenia księgowości. Rozwiązanie to nie jest jednak dedykowane dla wszystkich przedsiębiorstw. Usługi księgowości internetowej najlepiej sprawdzają się w przypadku tych firm, które stosują zasady uproszczonej księgowości lub rozliczają się na podstawie Podatkowej Książki Przychodów i Rozchodów.

Jakie korzyści firmy czerpią z korzystania z księgowości internetowej?  Przede wszystkim oszczędność czasu i kosztów. Do obsługi systemu informatycznego nie jest potrzebna fachowa wiedza księgowa, a co za tym idzie może na nim pracować każdy, kto tylko zapozna się z zasadami jego obsługi. Nie istnieje zatem potrzeba zatrudniania księgowego, czy też korzystania z usług biura rachunkowego. Biorąc pod uwagę niewielkie koszty abonamentu za dostęp do oprogramowania, rozwiązanie to jest zdecydowanie tanie.

Firmy korzystające z księgowości finansowej z pewnością oszczędzają czas. Raz wprowadzone do systemu informatycznego dane zostają przez niego odpowiednio zaksięgowane, ma miejsce naliczenie podatków, system sporządza deklaracje podatkowe. Wszystko to przy minimalnym zaangażowaniu użytkownika. Księgowość internetowa, jako rozwiązanie w chmurze posiada również tę zaletę, iż dostępne jest „tu i teraz” w każdym dowolnym miejscu. Wystarczy komputer, laptop czy też smartfon z dostępem do Internetu, aby możliwy był pełny dostęp do swoich danych.

Powstaje jednak pytanie: co branża IT ma do zaoferowania prowadzącym pełną księgowość firmom z sektora MŚP w kwestii optymalizacji czasu i kosztów księgowości? Księgowość online to rozwiązanie, które w obecnych czasach Internetu staje się coraz bardziej powszechnym i budzącym ogromne zainteresowanie przedsiębiorstw, szczególnie z sektora MŚP. W ramach księgowości online firmy z branży IT proponują systemy informatyczne zapewniające przedsiębiorstwom możliwość prowadzenia pełnej księgowości zgodnie i w oparciu o Ustawę o rachunkowości. Systemy te są udostępnianie w ramach usługi SaaS, co wyróżnia je od tradycyjnego modelu dystrybucji oprogramowania, który polega na zakupie praw do użytkowania licencji i instalowaniu go we własnym środowisku informatycznym. Funkcjonalności księgowości online dziś już w żaden sposób nie odbiegają od tego, co oferują tradycyjne systemy informatyczne. Co więcej, duży nacisk kładzie się na rozwój platformy do połączeń online z instytucjami takimi jak urzędy skarbowe, czy też ZUS. W rezultacie jednym kliknięciem można przygotować odpowiednie deklaracje oraz przesłać je drogą elektroniczną do odpowiedniego urzędu.

Korzystanie z księgowości online w praktyce oznacza, iż to dostawca usługi w imieniu usługobiorcy dba o całe rozwiązanie. Jedyną rzeczą, jaką użytkownicy oprogramowania potrzebują, jest dostęp do połączenia z Internetem. Użytkowanie rozwiązań w chmurze daje oczywiście szereg wymiernych korzyści, z których na szczególną uwagę zasługuje, co najmniej kilka.

  • Przejrzyste oraz przewidywalne koszty – usługobiorca płaci stały abonament miesięczny. Dla korzystających z chmury przedsiębiorstw oznacza to przede wszystkim koniec z dodatkowymi kosztami IT związanymi z utrzymaniem oraz obsługą sprzętu i oprogramowania.
  • Elastyczność – firmy stosujące księgowość online mogą w prosty sposób reagować na zachodzące u siebie zmiany, angażując w pracę mniejszą lub większą liczbę użytkowników. W rozwiązaniu SaaS korzysta się tylko z tych zasobów, które są rzeczywiście potrzebne. Podsumowując, w chmurze płaci się wyłącznie za to, czego się używa.
  • Wygoda – księgowość online opiera się na połączeniu internetowym, co z kolei wpływa na nieograniczony dostęp do systemu, zarówno z laptopa, tabletu czy też smartfona – i to z dowolnego miejsca.
  • Aktualność rozwiązania – aktualizacja oprogramowania oraz środowiska do najnowszych ich wersji, przywracanie środowiska w przypadku koniecznym - wszystko to całkowicie leży w gestii usługodawcy.
  • Bezpieczeństwo – rozwiązania osadzone w chmurze, najczęściej są zabezpieczone dużo lepiej, aniżeli przedsiębiorstwo jest w stanie samodzielnie je zabezpieczyć. Na fakt ten wpływa kilka czynników, wśród nich między innymi: posiadanie wielu źródeł zasilania, wysoki poziom kopii bezpieczeństwa (kopie zapasowe tworzone są nawet kilka razy dziennie), dane chronione są w wysokiej jakości centrach przetwarzania danych i to zgodnie z najwyższymi standardami czy też z regulacjami ISO.
  • Niezawodność – to kolejna korzyść z rozwiązania w chmurze, jakim jest księgowość online. Dostępność oprogramowania zapewniona jest 24/7.
  • Wiedza specjalistyczna – firmy nie muszą na bieżąco śledzić wszystkich zmian w przepisach. Oprogramowanie jest uaktualniane przy każdej znaczącej zmianie prawa, która wpływa na zasady prowadzenia księgowości. Ponadto, jak powszechnie wiadomo, branża IT rozwija się w niebywałym tempie. Innowacje pojawiają się tak szybko, że niemal niemożliwe jest ich śledzenie dla kogoś, kto nie jest specjalistą. Korzystając z usług w modelu SaaS, firmy pozostawiają poprowadzenie spraw IT ekspertom, uzyskując z oprogramowania po prostu to, co najlepsze.

Mając tak mocne wsparcie w nowych technologiach, coraz więcej firm skłania się ku korzystaniu właśnie z takich modeli rozwiązań. Mobilność, łatwość dostępu, intuicyjność obsługi, oszczędność czasu, opłacalność inwestycji, elastyczność i wygoda użytkowania, bieżące aktualizacje – są dodatkowymi elementami, które – poza oczywistymi funkcjonalnościami systemu księgowego – dają wymierną korzyść i paradoksalnie mogą zdecydować o korzystaniu z takiego, a nie innego modelu rozwiązania.

Źródło: Exact

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

REKLAMA

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA