Remanent (spis z natury) w PKPiR
REKLAMA
REKLAMA
1. Remanent a ustalenie dochodu
Sporządzenie remanentu (spisu z natury) jest bardzo czasochłonnym obowiązkiem. Podatnik jest obowiązany przeprowadzić spis z natury na dzień 31 grudnia. Ten remanent końcowy jest zarazem remanentem początkowym następnego roku, jeżeli podatnik kontynuuje działalność. Rozporządzenie w sprawie PKPiR nakazuje, aby spis z natury był sporządzony w sposób staranny i trwały.
REKLAMA
Przy prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów dochód roczny ustala się tzw. różnicą remanentów. W praktyce oznacza to, że wartość remanentu początkowego powiększa wartość kosztów uzyskania przychodów, a wartość remanentu końcowego pomniejsza wartość tych kosztów. Ten sposób ustalenia dochodu obowiązuje podatników, prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, opodatkowanych według skali podatkowej oraz podatkiem liniowym.
2. Zakres spisu z natury
Podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury:
● towarów handlowych,
● materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych,
● półwyrobów,
● produkcji w toku,
● wyrobów gotowych,
● braków i odpadów.
Obowiązek ten wynika z § 27 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (dalej: rozporządzenie).
Tabela 1. Definicja materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych
Aktywa |
Definicja |
Materiały (surowce) podstawowe |
Materiałami (surowcami) podstawowymi są materiały, które w procesie produkcji lub przy świadczeniu usług stają się główną substancją gotowego wyrobu. Do materiałów podstawowych zalicza się również materiały stanowiące część składową (montażową) wyrobu lub ściśle z wyrobem złączone (np. opakowania – puszki, butelki) oraz opakowania wysyłkowe wielokrotnego użytku (np. transportery, palety), jeżeli opakowania te nie są środkami trwałymi. |
Materiały pomocnicze |
Materiałami pomocniczymi są materiały niebędące materiałami podstawowymi, które są zużywane w związku z działalnością gospodarczą i bezpośrednio oddają wyrobowi swoje właściwości. |
3. Kiedy sporządzić spis z natury
Podatnicy są zobowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów (§ 27 ust. 1 rozporządzenia):
● na dzień 1 stycznia,
● na koniec każdego roku podatkowego,
● na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego,
● w razie zmiany wspólnika,
● w razie zmiany proporcji udziałów wspólników,
● w związku z likwidacją działalności.
Spis z natury dokonany na dzień 31 grudnia (na zakończenie roku podatkowego) jest jednocześnie spisem z natury na dzień 1 stycznia, czyli na początek roku kolejnego. Ponadto wpisaniu do księgi podlega również spis z natury sporządzany za okresy miesięczne oraz gdy na podstawie odrębnych przepisów jego sporządzenie zarządził naczelnik urzędu skarbowego.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Remanent (spis z natury) w PKPiR
W artykule m.in.:
- Obligatoryjne elementy spisu z natury
- Wycena składników majątku
- Ujęcie spisu z natury w PKPiR
- Usługi, towary i materiały objęte remanentem końcowym
- Materiały podstawowe i pomocnicze a usługi o charakterze niematerialnym
- Koszty poboczne w spisie z natury
- Nieuregulowanie płatności w terminie
- Likwidacja towaru
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.