Przejście z kpir na księgi rachunkowe
REKLAMA
REKLAMA
Jednostki prowadzące działalność gospodarczą są zobowiązane do prowadzenia ewidencji pozwalającej na ustalenie wysokości podstawy opodatkowania (art. 24a ust. 1 updof).
REKLAMA
Ewidencja ta może być prowadzona jako:
● podatkowa księga przychodów i rozchodów – zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów,
● księgi rachunkowe – zgodnie z ustawą z 29 września 1994 r. o rachunkowości,
a przy spełnieniu przez przedsiębiorcę warunków i po dokonaniu wyboru może być prowadzona bardziej uproszczona ewidencja (ewidencja przychodów ewidencjonowanych) – zgodnie z ustawą z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zobacz serwis: Moja firma
Ewidencje powinny być prowadzone w taki sposób, aby zapewnić:
REKLAMA
● ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także
● uwzględnienie w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych.
Do przejścia na księgi rachunkowe zobowiązane są podmioty rozliczające się dotychczas za pośrednictwem podatkowej księgi przychodów i rozchodów, których przychody za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w euro w przepisach o rachunkowości, tj. 1 200 000 euro.
Osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, jeżeli przekroczą limit 1 200 000 euro, ale ich przychody netto ze sprzedaży nie przekroczą 2 000 000 euro, mogą stosować uproszczoną sprawozdawczość finansową przeznaczoną dla mikropodmiotów.
Wyrażoną w euro wielkość należy przeliczyć na walutę polską po średnim kursie ogłaszanym przez Narodowy Bank Polski, obowiązującym 30 września roku poprzedzającego.
Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych wystąpił zatem, jeżeli osiągnięte w 2015 r. przychody były równe lub wyższe od 5 092 440 zł, po przeliczeniu według kursu z 1 października 2015 r. (1 200 000 euro × 4,2437 PLN/EUR według tabeli nr 191/A/NBP/2015 z dnia 2015-10-01).
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Przejście z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe
W artykule m.in.:
- Obowiązek prowadzenia księgi przychodów i rozchodów
- Przejście na księgi rachunkowe – rozpoczęcie prowadzenia ksiąg rachunkowych – krok po kroku
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.