reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Przejście z kpir na księgi rachunkowe

Przejście z kpir na księgi rachunkowe

Większość małych podmiotów gospodarczych prowadzi księgę przychodów i rozchodów. Jeżeli jednak ich obroty w danym roku przekroczą limit 1 200 000 euro w przeliczeniu na PLN, wtedy mają obowiązek przejść od następnego roku obrotowego na księgi rachunkowe.

Jednostki prowadzące działalność gospodarczą są zobowiązane do prowadzenia ewidencji pozwalającej na ustalenie wysokości podstawy opodatkowania (art. 24a ust. 1 updof).

Ewidencja ta może być prowadzona jako:

● podatkowa księga przychodów i rozchodów – zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów,
● księgi rachunkowe – zgodnie z ustawą z 29 września 1994 r. o rachunkowości,

a przy spełnieniu przez przedsiębiorcę warunków i po dokonaniu wyboru może być prowadzona bardziej uproszczona ewidencja (ewidencja przychodów ewidencjonowanych) – zgodnie z ustawą z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zobacz serwis: Moja firma

Ewidencje powinny być prowadzone w taki sposób, aby zapewnić:

● ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także
● uwzględnienie w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych.

Do przejścia na księgi rachunkowe zobowiązane są podmioty rozliczające się dotychczas za pośrednictwem podatkowej księgi przychodów i rozchodów, których przychody za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w euro w przepisach o rachunkowości, tj. 1 200 000 euro.

Osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, jeżeli przekroczą limit 1 200 000 euro, ale ich przychody netto ze sprzedaży nie przekroczą 2 000 000 euro, mogą stosować uproszczoną sprawozdawczość finansową przeznaczoną dla mikropodmiotów.

Wyrażoną w euro wielkość należy przeliczyć na walutę polską po średnim kursie ogłaszanym przez Narodowy Bank Polski, obowiązującym 30 września roku poprzedzającego.

Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych wystąpił zatem, jeżeli osiągnięte w 2015 r. przychody były równe lub wyższe od 5 092 440 zł, po przeliczeniu według kursu z 1 października 2015 r. (1 200 000 euro × 4,2437 PLN/EUR według tabeli nr 191/A/NBP/2015 z dnia 2015-10-01).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Przejście z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe

W artykule m.in.:

  • Obowiązek prowadzenia księgi przychodów i rozchodów
  • Przejście na księgi rachunkowe – rozpoczęcie prowadzenia ksiąg rachunkowych – krok po kroku
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kioskprawny.pl

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama