| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > W jaki sposób zaewidencjonować w pkpir jednorazową amortyzację

W jaki sposób zaewidencjonować w pkpir jednorazową amortyzację

Zakupiłem w październiku samochód ciężarowy. Jeśli pojazd wprowadziłem do ewidencji środków trwałych w październiku, to czy mogę już w tym miesiącu dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego? Jak dokonać wpisu do pkpir?

Jeżeli jest Pan uprawniony do jednorazowej amortyzacji, może Pan dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego już w miesiącu wprowadzenia samochodu do ewidencji środków trwałych, tj. w październiku. Warunki korzystania z jednorazowej amortyzacji oraz sposób jej ewidencji w pkpir przedstawiamy w uzasadnieniu.

Możliwość dokonywania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego (m.in. od samochodów ciężarowych) dotyczy dwóch kategorii podatników, tj.:

1) tzw. małych podatników w rozumieniu przepisów updof. W 2016 r. małym podatnikiem jest podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w 2015 r. wyrażonej w złotych kwoty zaokrąglonej do 1000 złotych odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro, tj. 5 092 000 zł,

2) podatników rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej (art. 22k ust. 7 updof).

Zobacz serwis: Prawo dla firm

W przypadku drugiej z wymienionych grup podatników przepisy updof wprowadzają dodatkowe ograniczenie. Podatnik musi pamiętać, że nie może skorzystać z jednorazowej amortyzacji, jeżeli w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia:

● prowadził działalność gospodarczą samodzielnie albo jako wspólnik spółki niebędącej osobą prawną, lub

● działalność gospodarczą prowadziła jego małżonka i istniała w tym czasie między nimi wspólność majątkowa (art. 22k ust. 13 updof).

Z opisanej w pytaniu sytuacji nie wynika, czy jest Pan uprawniony do dokonywania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych. Na potrzeby udzielanej odpowiedzi przyjmujemy, że tak jest.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: W jaki sposób zaewidencjonować w pkpir jednorazową amortyzację

W artykule przedstawiono również przykłady omawiające ewidencję amortyzacji w księdze podatkowej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »