REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Temat Dnia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

O pracownika należy dbać

Pracodawca stosownie do możliwości i warunków ma obowiązek zaspokajać potrzeby bytowe, socjalne i kulturalne swoich pracowników. Powinien również ułatwiać im podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

Co potrącić z wynagrodzenia

Dokonywanie przez pracodawcę potrąceń z wynagrodzenia pracownika oznacza zatrzymanie przez pracodawcę części wynagrodzenia należnego pracownikowi.

Jak obliczać okresy wypowiedzenia

Pracodawca powinien znać reguły, jakimi należy kierować się przy ustalaniu okresu wypowiedzenia. Powinien stosować ustawowe terminy, choć możliwe są również modyfikacje okresów wypowiedzenia.

Hipoteka w praktyce

W praktyce handlowej często mamy do czynienia z zabezpieczeniem hipotecznym. Jest ono szeroko stosowane nie tylko przez banki, ale również przez inne podmioty prawa publicznego, co oczywiście wiąże się z licznymi niedogodnościami i niebezpieczeństwami dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

REKLAMA

Gdy zachoruje przedsiębiorca

Prowadzący pozarolniczą działalność i współpracujący przy prowadzeniu działalności mają prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego, jeżeli mają okres wyczekiwania.

Zarządzanie jakością przedsiębiorstwa na przykładzie normy ISO

Przedsiębiorca dla przyciągnięcia klienta do swojej propozycji rynkowej coraz częściej przekazuje w komunikacji handlowej informacje o posiadanych certyfikatach systemu zarządzania organizacją. Do tej kategorii wyróżników zalicza się certyfikat zgodności z wymaganiami określonej normy ISO.

Elastyczne formy zatrudniania pracowników

Potrzeby zakładu pracy wymuszają elastyczne stosowanie różnych form zatrudniania. Nie zawsze jednak można zrezygnować z pracowniczej formy zatrudnienia.

Likwidacja i upadłość pracodawcy

W razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy żaden z pracowników nie podlega szczególnej ochronie przed zwolnieniem.

REKLAMA

Najważniejsze elementy stosunku pracy

Znajomość podstawowych zasad prawa pracy oraz sposobu formułowania poszczególnych elementów treści stosunku pracy pozwoli pracodawcy uniknąć w przyszłości wielu sporów między pracownikiem a pracodawcą.

Jak założyć działalność gospodarczą

Od kilku miesięcy zakładanie działalności gospodarczej zostało, przynajmniej w założeniu, znacznie uproszczone. „Jedno okienko” przez wielu jest jednak krytykowane. Przede wszystkim zdjęło z przedsiębiorcy tylko obowiązek osobistego stawiennictwa w ZUS.

Nierentowna działalność a składki ZUS

Dla podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym istotne znaczenie ma fakt wykonywania działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę, a nie uzyskiwanie z tego tytułu określonych dochodów.

Najkorzystniejsza metoda amortyzacji samochodów

Podatkowa efektywność amortyzacji samochodu w dużej mierze zależy od doboru metody jego amortyzacji. Przepisy podatkowe dają spore pole manewru w tym zakresie. Należy jednak pamiętać, że nie każdą z metod można zastosować do amortyzacji samochodu osobowego.

Profilaktyczne posiłki i napoje

Konieczność zapewnienia pracownikom profilaktycznych posiłków i napojów istnieje nie tylko w okresie letnim. Przy niektórych pracach obowiązek taki istnieje przez cały rok.

Jak ustrzec się przed zarzutem mobbingu

W postępowaniu dotyczącym stosowania przez pracodawcę mobbingu oraz przyznania świadczeń z tego tytułu nie jest wystarczające stwierdzenie bezprawności działań podjętych wobec pracownika. Konieczne jest wykazanie celu tych działań i ich skutków.

Jak założyć firmę za pieniądze z urzędu pracy

Osoba bezrobotna, która ma pomysł na biznes, może otrzymać pieniądze na założenie własnej firmy. Może liczyć na 19 100 zł dotacji. Przyszły przedsiębiorca nie musi zwracać uzyskanych pieniędzy, jeśli prowadzi biznes co najmniej 12 miesięcy.

Pozorna umowa o pracę

Zdarza się, że strony, zawierając umowę o pracę, nie mają na celu jej wykonywania, a jedynie objęcie pracownika ubezpieczeniami społecznymi. Taka umowa może być uznana za umowę pozorną.

Jak stworzyć biznesplan

Im bardziej przemyślany i realistyczny biznesplan, tym większe szanse na uzyskanie dotacji unijnych. Szczególnie ważne jest takie jego skonstruowanie, aby zainteresować czytającego.

Tworzenie rad pracowników

Od 8 lipca 2009 r. obowiązują nowe przypisy dotyczące powoływania rad pracowników. Rady wyłonione na podstawie uchylonych unormowań będą jednak mogły funkcjonować do końca kadencji.

Forma prawna działalności a optymalizacja obciążeń podatkowych

Przedsiębiorca rozpoczynający działalność staje przed decyzją jaka forma prawna będzie dla niego najdogodniejsza. Oczywiście w pierwszej kolejności należy brać pod uwagę względy biznesowe, ale nie należy też zapominać o aspektach podatkowych przewidzianych w polskim prawie.

Jaka forma zatrudnienia sezonowego jest najkorzystniejsza

Za pracę sezonową uważa się umownie pracę uzależnioną od pory roku, warunków atmosferycznych, która trwa przez określony czas. Pracownikiem sezonowym jest pracownik, który pracuje przy tego rodzaju pracach. Nie ma natomiast prawnie uregulowanej definicji pracy sezonowej.

Franchising - czy warto?

W związku ze wzrostem popularności tej formy finansowania działalności w Polsce należy przeanalizować zarówno jego zalety, jak i wady. Przedsiębiorstwa, które chcą przystąpić do sieci muszą brać pod uwagę ryzyko jakie się z tym wiąże.

Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego

Urlop wypoczynkowy jest udzielany wyłącznie w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym rozkładem czasu pracy.

Właściwość urzędu skarbowego w sprawach związanych z VAT

Podatnik VAT rozlicza się w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce wykonywania czynności, gdy prowadzi działalność jako osoba fizyczna czy spółka. Taka jest podstawowa zasada ustalania właściwości urzędu skarbowego dla rozliczeń VAT.

Kontrola ZUS w firmie

Przedsiębiorca prowadzący firmę musi liczyć się z tym, że prędzej czy później czeka go kontrola inspektora z ZUS. W związku z rozpoczęciem takiej kontroli ciążą na nim pewne obowiązki, których niedopełnienie może rodzić poważne konsekwencje.

Jak zatrudniać w wakacje

W wielu firmach w okresie wakacyjnym pojawia się konieczność uzupełnienia kadr – zastąpienia przebywających na urlopach wypoczynkowych. Krótkoterminowa praca może być wykonywana na podstawie różnych umów o pracę, np. umowy na zastępstwo.

Firmowe karty kredytowe

Już 10 banków w Polsce ma w swojej ofercie karty kredytowe dla firm. Ostatnio do ich grona dołączył Bank Millennium. Obecnie przedsiębiorcy mogą wybierać spośród 16 różnych kart kredytowych.

Świadczenie pracy bez umowy

Brak pisemnej umowy o pracę może być wynikiem nie tylko pracy „na czarno”, ale także zawarcia jej w formie ustnej – bez potwierdzenia na piśmie tego faktu. W obu przypadkach pracodawca ponosi odpowiedzialność za wykroczenie.

Urlopy przymusowe

Pracodawca w określonych przypadkach może polecić pracownikowi wykorzystanie urlopu wypoczynkowego bez uzgodnienia terminu.

Reklama w sieci

Znacznie niższy koszt dotarcia do grupy docelowej niż metodami tradycyjnymi, niemal nieograniczone możliwości kreacji przekazu, globalny zasięg - to główne korzyści wynikające z reklamy w sieci.

Jak rozliczać i potrącać zaliczki udzielone pracownikowi

Określenie „zaliczka” jest używane przez pracodawców w dwojakim znaczeniu: po pierwsze – jako kwota pieniężna przekazywana na poczet przyszłego wynagrodzenia pracownika, po drugie – jako wypłata udzielana na wydatki w imieniu i na rachunek udzielającego zaliczki, z której po dokonaniu wydatku biorący zaliczkę zobowiązuje się rozliczyć i zwrócić jej niewykorzystaną część.

Ulga na złe długi ulży wierzycielom

Od 1 grudnia 2008 roku obowiązują przepisy, które umożliwiają zdyscyplinowanie dłużnika do zapłaty lub częściowe odzyskanie należnej wierzycielowi kwoty. Dotyczą one tak zwanej ulgi na złe długi.

Kiedy pracodawca jest zwolniony z opłacania składek na Fundusz Pracy

Od 1 lipca 2009 r. kolejna grupa zatrudnionych osób jest zwolniona z opłacania składki na Fundusz Pracy. Zwolnienie dotyczy pracowników po 50 roku życia zatrudnionych po 30 czerwca 2009 r., którzy przed podjęciem pracy przez co najmniej 30 dni byli zarejestrowani jako bezrobotni.

Dokumenty ubezpieczeniowe tylko z e-podpisem

21 lipca wygaśnie ważność ostatnich certyfikatów niekwalifikowanych dedykowanych dla ZUS. Elektroniczną dokumentację ubezpieczeniową będzie można przekazywać, posługując się wyłącznie e-podpisem, tj. bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym z użyciem certyfikatu kwalifikowanego.

Nowe zasady rozliczania kosztów prac rozwojowych

Dzięki obowiązującym od maja zmianom podatnik ma prawo wyboru sposobu zaliczenia kosztów prac rozwojowych do kosztów podatkowych.

Jak pracodawca może uzyskać refundację wyposażenia stanowiska pracy

Wniosek o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia miejsca pracy może złożyć przedsiębiorca, który zamierza zatrudnić bezrobotnego, po spełnieniu dodatkowo ściśle określonych warunków.

Jak wybrać doradcę unijnego

Wynajęcie firmy opracowującej projekty unijne nie jest gwarancją otrzymania dofinansowania, ale czasem – zwłaszcza gdy przedsiębiorca nie ma doświadczenia w pozyskiwaniu środków unijnych – warto korzystać z takich usług.

Interpretacje przepisów ubezpieczeniowych

Przedsiębiorca może wystąpić do ZUS i NFZ z żądaniem udzielenia pisemnej interpretacji przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez niego odpowiednio składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne.

Przetwarzanie danych osobowych w zatrudnieniu

Pracodawca, przekazując dane osobowe pracownika, musi pamiętać, że tylko niektóre z nich może udostępnić bez jego zgody, np. dane niezbędne do zgłoszenia do ZUS.

Jak dokonać zmian warunków wynagrodzenia

Jest wiele sposobów, aby zmienić wynagrodzenie pracownika. W praktyce najczęściej stosowane jest wypowiedzenie zmieniające jako jednostronny akt pracodawcy.

Nowe rozporządzenie w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych

Przedsiębiorcy nie muszą już sprawdzać w długiej liście ogólnych zezwoleń dewizowych, czy dana czynność obrotu dewizowego w kraju jest dozwolona. Od 15 maja 2009 r. zniesiono ogólne zezwolenia na odstępowanie od ograniczeń w dokonywaniu obrotu wartościami dewizowymi w kraju.

Odpowiedzialność pracodawcy za rzeczy pracownika

Pracodawca zapewnia bezpieczeństwo rzeczy osobistych wniesionych przez pracownika na teren zakładu, pod warunkiem że mają one związek z pracą. Ich zaginięcie może powodować obowiązek wypłaty odszkodowania przez pracodawcę.

Zgłoszenia wywozowe tylko w formie elektronicznej

Od 1 lipca 2009 r. przedsiębiorcy będą musieli składać zgłoszenia wywozowe obowiązkowo w formie elektronicznej z wykorzystaniem systemu ECS.

Jak udzielać urlopu pracownikom młodocianym

Zasady nabywania oraz udzielania pracownikom młodocianym urlopów wypoczynkowych zostały w obowiązujących przepisach uregulowane jednakowo, bez względu na rodzaj zatrudnienia pracownika młodocianego.

Rachunek bankowy

Każda firma ma obowiązek posiadać minimum jeden rachunek bankowy. Jest to zarazem podstawowa usługa, od której rozpoczyna się kontakt firmy z bankiem. Konto bankowe jest potrzebne przedsiębiorcy m.in. do rozliczeń z urzędem skarbowym, ZUS-em, jak również do płatności na rzecz innych kontrahentów.

Pora na sezonowych

Praca sezonowa wykonywana jest w określonej porze roku. O możliwości jej wykonywania decydują zwykle warunki atmosferyczne.W ciepłych porach roku przedsiębiorcy zatrudniaja pracowników sezonowych w branży turystyczno-gastronomicznej, wypoczynkowej czy hotelarskiej.

Anioł biznesu pomoże założyć firmę

Inwestorzy, którzy wolą pozostać anonimowi nie tylko pomogą uruchomić i rozwinąć firmę, lecz także doradzą, jak postawić pierwsze kroki na rynku.

Prawo do zasiłku chorobowego dla przedsiębiorców

Podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego jest zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, wystawione na formularzu ZUS ZLA. Prowadzący działalność do wypłaty zasiłku chorobowego muszą dodatkowo przedłożyć wypełnione zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3a.

Firma podczas urlopów

Lato to dla wielu firm czas pracy na „pół gwizdka”. Część pracowników jest na urlopach, inni z nich wracają, jeszcze inni - właśnie przygotowują się do wyjazdu. Nie musi to jednak oznaczać kompletnej dezorganizacji firmy.

Ochrona danych osobowych w stosunkach pracy

Pracodawca, zatrudniając pracownika, wchodzi w posiadanie jego danych osobowych. W związku z tym musi pamiętać o tym, że takie informacje podlegają szczególnej ochronie a przetwarzanie danych tzw. wrażliwych jest zabronione.

Znak towarowy pod ochroną

Wystarczy 550 zł, aby zyskać ochronę prawną na znak towarowy. Tyle kosztuje zgłoszenie znaku w Urzędzie Patentowym i ochrona w trzech podstawowych klasach towarów i usług.

REKLAMA