REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elastyczne formy zatrudniania pracowników

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dorota Twardo
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Potrzeby zakładu pracy wymuszają elastyczne stosowanie różnych form zatrudniania. Nie zawsze jednak można zrezygnować z pracowniczej formy zatrudnienia.

Mimo że umowa o dzieło jest nadal bardzo popularną formą zatrudniania, niestety nie zawsze można ją stosować. Jeżeli nie można zrezygnować z pracowniczej formy zatrudnienia, należy rozważnie zatrudniać pracowników, z uwzględnieniem najbardziej korzystnych dla pracodawcy umów.

REKLAMA

Gdy pracodawca nie chce się wiązać z pracownikiem na stałe, najlepszym rozwiązaniem jest zawarcie z nim umowy terminowej - na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy. Jednak chyba najbardziej popularną z elastycznych form zatrudnienia jest w tej chwili umowa na zastępstwo.

Umowa na zastępstwo

Forma ta jest opłacalna dla pracodawcy, w sytuacji gdy pracownik poważnie zachorował, korzysta z dłuższego urlopu wypoczynkowego czy bezpłatnego bądź przebywa na urlopie macierzyńskimi i zachodzi konieczność przyjęcia do pracy w firmie innej osoby.

Umowa o pracę na zastępstwo

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wprawdzie pracownik zatrudniony na umowę na zastępstwo objęty jest obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi oraz zdrowotnym, a pracodawca ma wobec niego takie same obowiązki, jak w stosunku do każdego innego pracownika etatowego, to jednak umowa ta posiada pewne walory dla pracodawcy. Przede wszystkim automatycznie rozwiązuje się w dniu powrotu do firmy zastępowanego pracownika, pracodawca nie musi jej więc wcześniej wypowiadać. Oczywiście, jeśli nie jest on zadowolony z zatrudnionego na zastępstwo pracownika, to może go wcześniej zwolnić, rozwiązując umowę za 3-dniowym wypowiedzeniem, bez konieczności jego uzasadniania.

Praca tymczasowa

REKLAMA

Gdy w firmie zachodzi konieczność zastąpienia nieobecnego pracownika, to często bardziej opłaca się zatrudnić pracownika tymczasowego niż zawierać umowę o pracę na zastępstwo. Pozyskiwanie pracowników tymczasowych, tzw. leasing pracowniczy, ma również zastosowanie w sezonie, gdy w firmie jest najwięcej pracy bądź w innych okresach, gdy występuje spiętrzenie robót.

Z pracownikiem tymczasowym przedsiębiorca, w którego firmie świadczy pracę, nie zawiera umowy o pracę. Umowę o pracę pracownik tymczasowy podpisuje z agencją pracy tymczasowej. Natomiast pracę wykonuje na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy-użytkownika, czyli przedsiębiorcy, który w tym celu zawarł umowę z agencją.

Agencja pracy tymczasowej jest zawsze pracodawcą tego pracownika. Dlatego jedynie ona decyduje, na podstawie jakiej umowy zatrudni pracownika: na czas określony czy na czas wykonania określonej pracy. To agencja zgłasza pracownika do ubezpieczeń, odprowadza na niego składki i rozlicza się z urzędem skarbowym. Również wypłaca pracownikowi tymczasowemu wynagrodzenie, a po rozwiązaniu stosunku pracy wydaje mu świadectwo pracy.

Umowa o pracę zawarta z pracownikiem tymczasowym rozwiązuje się po upływie terminu, na który została zawarta. Może również zostać rozwiązana wcześniej - za wypowiedzeniem. Długość okresu wypowiedzenia zależy od czasu trwania tej umowy i wynosi 3 dni lub jeden tydzień.

Telepraca

Nie zawsze pracodawca musi przerzucać ciężar opłacania wynagrodzenia i składek ZUS na inną firmę. Niekiedy wystarczające będzie ograniczenie kosztów związanych z wyposażeniem stanowisk pracy. Takie możliwości daje telepraca.

Obowiązki pracodawcy związane z bhp w stosunku do telepracowników

Istotą telepracy jest wykonywanie zadań poza siedzibą pracodawcy, przy zastosowaniu technik informatycznych. W praktyce, dotyczy ona takich zawodów, jak dziennikarze, tłumacze, informatycy, doradcy finansowi lub ubezpieczeniowi.

 

Telepraca może być świadczona jako praca podporządkowana, z zastosowaniem przepisów normujących konwencjonalną umowę o pracę.

Zatrudnienie pracownika w formie telepracy

Umowa o telepracę powinna zawierać ustawowe elementy umowy o pracę z modyfikacjami uwzględniającymi specyfikę tej formy zatrudnienia. Należy w niej dokładnie określić rodzaj pracy i miejsce jej wykonywania oraz przede wszystkim sposób komunikowania się z pracodawcą. Precyzyjnie należy też ustalić system oceny wyników pracy i jej wynagradzania. Osoby świadczące pracę w domu są zwykle zatrudniane w zadaniowym czasie pracy. Ten system czasu pracy może być stosowany w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo właśnie miejscem wykonywania pracy. Pracodawca - po porozumieniu z pracownikiem - ustala czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy.

Ta forma zatrudnienia daje korzyści obu stronom: świadczącemu pracę i zatrudniającemu.

REKLAMA

Pracodawca opłaca czysty efekt pracy, nie ma w zasadzie obowiązku zapewnienia stanowiska pracy (w zależności od porozumienia między stronami), co oczywiście w znaczący sposób obniża koszty pracy. Telepracownicy rzadko korzystają ze zwolnień lekarskich, a ponieważ są przeważnie zatrudnieni w zadaniowym czasie pracy, nie mają prawa do dodatkowej zapłaty za godziny nadliczbowe, chyba że udowodnią, że praca ich wykonywana była ponad 8 godzin dziennie lub 40 godzin tygodniowo.

Osoby świadczące pracę na podstawie tej formy zatrudnienia mają przede wszystkim większą swobodę w wykonywaniu obowiązków, a pracę świadczą w dogodnym dla siebie czasie, godząc obowiązki rodzinne z zawodowymi.

Wypożyczanie pracowników

Często pracodawców - w związku np. ze spadkiem produkcji - „ratuje” okresowe zaniechanie obowiązku wypłaty wynagrodzenia i odprowadzania składek ZUS. W takim przypadku rozwiązaniem mogłoby być wypożyczenie własnych pracowników innemu pracodawcy. To rozwiązanie pozwoliłoby na zmniejszenie obciążeń finansowych firmy, przy jednoczesnym utrzymaniu wartościowych pracowników.

Ta forma elastycznego zatrudnienia polega na udzieleniu pracownikowi, za jego zgodą, urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony między pracodawcami w zawartym przez nich porozumieniu.

Po ustaleniu porozumieniem okresu „wypożyczenia”, dotychczasowy pracodawca udziela danemu pracownikowi urlopu bezpłatnego, w czasie którego zostaje zawieszony dotychczasowy stosunek pracy.

Pracownik zatrudniony u drugiego pracodawcy pozostaje jednocześnie w dwóch stosunkach pracy (jednym zawieszonym a drugim aktywnym). Okres udzielonego w tym celu urlopu bezpłatnego jest traktowany jak zatrudnienie w macierzystym zakładzie. Wlicza się go do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy, w tym również te, które zależą od zakładowego stażu pracy.

Każdy z omówionych sposobów zatrudnienia pozwoli pracodawcy na obniżenie obciążeń finansowych. Przedsiębiorca powinien przeanalizować korzyści płynące z każdego z nich i wybrać najwłaściwszy do zastosowania w swojej firmie.

Dorota Twardo 

Podstawa prawna:

• ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn.zm.),

• ustawa z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. Nr 166, poz. 1608 z późn.zm.).

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

REKLAMA

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

REKLAMA

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA