Kategorie

Reklama w sieci

Zakrzewska-Krzyś Honorata
inforCMS
Znacznie niższy koszt dotarcia do grupy docelowej niż metodami tradycyjnymi, niemal nieograniczone możliwości kreacji przekazu, globalny zasięg - to główne korzyści wynikające z reklamy w sieci.
Reklama

Według najświeższych badań Megapanel Gemius/PBI (z lutego br.), w Polsce jest już 16,1 mln użytkowników internetu (osób w wieku 7 lat i starszych). To olbrzymia rzesza potencjalnych odbiorców reklamy internetowej. Jednak - przekonuje Maciej Janiak, dyrektor Departamentu Internetu CR Media Consulting - niewielu przedsiębiorców jest świadomych tego, jakie reklama w sieci daje możliwości. Zwłaszcza ci, którzy nie mieli z tym medium do czynienia.

Tymczasem nie jest tak źle, skoro wydatki na reklamę maleją, a nakłady na kampanie w internecie rosną. Dom mediowy Starlink w najświeższym raporcie podaje, że w pierwszym kwartale 2009 r. szacowana wartość netto całego rynku reklamowego wyniosła 1 mld 559 mln zł. Spadek względem pierwszego kwartału 2008 wyniósł 5,3% (z 1,65 mld zł szacowanej wartości rynku reklamy w mediach). Jedynie internet i reklama kinowa odnotowały wzrost przychodów w porównaniu z badanym okresem. Dynamika wzrostu internetu to 17%, natomiast reklamy kinowej tylko 0,2%. Pozostałe media odnotowały ujemne wskaźniki: telewizja -5,9%, radio -7,1%, magazyny -10,4%, reklama zewnętrzna -10,6%, dzienniki -13,1%.

Podstawy

Reklama

Podstawową zaletą reklamy internetowej jest jej zasięg - nieograniczony czasem i warunkami geograficznymi. Aby reklamy mogły pojawiać się na stronach internetowych, potrzebne jest odpowiednie narzędzie - adserwer. To system informatyczny, który umożliwia emisję i zarządzanie internetowymi kampaniami reklamowymi, a także raportowanie i analizowanie wyników kampanii.

Początkowo reklama online przyjmowała formę tzw. mailingu, czyli wysyłania reklam za pomocą poczty elektronicznej. Jednak od 1993 r., kiedy powstała przeglądarka internetowa Mosaic, która potrafiła wyświetlać grafikę i ramki, reklamodawcy byli w stanie docierać do większej liczby potencjalnych odbiorców, a sama reklama mogła przyjmować formę graficzną. Druga połowa lat 90. XX wieku to bardzo dynamiczny rozwój internetu oraz technologii z nim związanych, w tym także reklamy. Jedną z popularniejszych form, jaką obecnie przyjmuje reklama internetowa, są bannery. Oprócz nich, według badań Gemiusa, najbardziej znaną formą reklamy internetowej pozostaje mailing reklamowy (e-mail marketing).

Dostępne formy reklamy

Internet jest najdynamiczniej rozwijającym się medium. - I jako takie, dysponuje szerokim wachlarzem dostępnych form reklamowych - podkreśla Janiak i dodaje: - Najpopularniejszą formą reklamy internetowej jest reklama graficzna - tzw. display. Tutaj w zależności od celu i charakteru podejmowanych działań reklamowych są do wyboru: zwykłe billboardy, double billboardy, wallpapery, skyscrapery i inne (patrz słowniczek - przyp. red.). - Następnie, zaraz po reklamie graficznej, popularnością cieszą się rozmaite formy reklamy w wyszukiwarkach (SEM), takie jak: linki oraz boksy sponsorowane.

Każda z nich ma określone cechy. Na przykład:

Double Billboard - reklama graficzna, umieszczana w górze strony, zazwyczaj o wymiarach 750x200 pikseli. Zapewnia wysoką oglądalność, pozwala na rozbudowane i atrakcyjne kreacje. Jest idealna do budowania wizerunku, prezentacji haseł i dłuższych treści bogatych w grafikę; większy rozmiar od standardowego billboardu pozwala na lepsze zaprezentowanie oferty.

Artykuł sponsorowany - usługa pozwalająca na zamieszczenie tekstu w ramach wybranej witryny, na przedstawienie użytkownikom dużej porcji informacji. Jest idealną formą promocji firmy - zdjęcia w tekście umożliwiają prezentację produktów, natomiast wstawianie linków pozwala użytkownikom na przejście do promowanych stron i podejmowanie dalszych akcji, z zakupem włącznie. Zasadniczo pełni funkcję informacyjną.

Top Layer - forma, która charakteryzuje się bardzo wysoką oglądalnością oraz zwiększoną atrakcyjnością przekazu. Ściąga uwagę i wymusza podjęcie akcji przez użytkownika; duża dowolność kształtu. Świetnie nadaje się do prezentowania produktów i grafiki. To inwazyjna forma reklamy.

 

Wady i zalety

Zalety reklamy internetowej:

● interaktywność;

● elastyczność medium;

● kompleksowość przekazu;

● globalny charakter oddziaływania;

● multimedialność przekazu;

● niski koszt;

● rosnąca liczba potencjalnych odbiorców;

● możliwość zindywidualizowania oferty;

● możliwość łatwego pomiaru skuteczności.

Wady reklamy w sieci:

● nadmiar reklam internetowych - irytacja odbiorców.

Ile to kosztuje

Istnieje bardzo wiele czynników i zależności, które wpływają na koszt reklamy internetowej. Począwszy od częstotliwości emisji, wagi kreacji reklamy (ceny za jej stworzenie), aż po bardziej precyzyjne dotarcie do grupy celowej przy wykorzystaniu targetowania (czyli emitowania reklamy internetowej do określonej grupy osób, według przyjętych kryteriów demograficznych, takich jak: płeć, wiek, region, miasto, zawód etc.).

Cena rośnie wraz z ograniczaniem zwykłej emisji (do wszystkich internautów) na celowaną (np. tylko do kobiet w wieku 25 - 40 lat z woj. mazowieckiego).

Standardowo koszt danej formy reklamowej rozlicza się za 1000 odsłon. W przypadku Billboardu waha się od 10 zł nawet do 250 zł.

Przykładowe ceny oferowane przez 3 podmioty:

● Onet: Billboard = 15 zł RC, Double Billboard = 23 zł RC;

● O2: Billboard = 10 zł RC, Double Billboard = 20 zł RC;

● Arbomedia: Billboard = 20 zł RC, Double Billboard = 30 zł RC.

Co wybrać?

Także tutaj jest sporo do rozważenia. Według Janiaka z CR Media Consulting, istnieje wiele istotnych kwestii dotyczących form reklamowych, które mają wpływ na całościowy efekt kampanii. - Główną rolę - mówi - odgrywa agencja kreatywna przygotowująca kreacje do danej kampanii. Zasada jest prosta: Im ciekawsza, bardziej intrygująca kreacja, tym użytkownik będzie bardziej skłonny dowiedzieć się, co za sobą kryje.

Samo pojęcie skuteczności form reklamowych jest bardzo szerokie. Od jednych rozwiązań wymaga się dużej konwersji oraz licznych przekierowań na stronę www zlecającego. Inne mają za zadanie budować wizerunek reklamowanej marki, która z założenia ma być wszechobecna w danym medium reklamowym.

Także oferowane modele rozliczeniowe determinują możliwości wykorzystania konkretnych kreacji reklamowych. Przede wszystkim kampanie prowadzone w modelach efektywnościowych - CPC (czyli za klikniecie) oraz CPA (za akcje) - są kampaniami wyłącznie sprzedażowymi. Założeniem wspomnianych kampanii jest płatność tylko za określony efekt - np. świadome (nieprzypadkowe) kliknięcie przez użytkownika w daną formę reklamową.

W przypadku modelu CPA, który sprawdza się głównie przy produktach finansowych sprzedawanych online, wykorzystuje się praktycznie wszystkie formy reklamowe. Przede wszystkim liczy się tu ciekawy pomysł, który będzie zachęcał użytkownika do wykonania założonej akcji (np. podania adresu elektronicznego).

 

Planowanie kampanii

Na samym początku należy określić przedmiot kampanii reklamowej (co chcę zareklamować), grupę celową (komu chcę to sprzedać) oraz efekt, jaki ma zostać osiągnięty. - Od tego, czy klient jest zainteresowany reakcją bezpośrednią na reklamę (BTL) czy budowaniem świadomości (ATL), zależy dobór witryn do mediaplanu, form i formatów reklamowych, metod rozliczeń oraz wskaźników efektywności, według których będziemy optymalizowali nasze działania - wyjaśnia Janiak.

Internetowa reklama przygotowywana dla stosunkowo niewielkiej firmy działającej na lokalnym rynku powinna być inna niż dla dużej międzynarodowej korporacji - nawet działającej w tej samej branży. Inaczej się promuje kaszki dla dzieci, a inaczej komputery itd.

Nie sposób podać jednego, zawsze skutecznego schematu działania. Przedsiębiorca, który rozważa promowanie się w internecie, powinien zacząć od zbadania rynku - wybrać się co najmniej do kilku firm/agencji, które oferują tego typu usługi, i zapytać, co mogą mu zaproponować. Następnie wybrać 2 - 3 najbardziej atrakcyjne oferty i negocjować.

Gdzie się reklamować i kiedy

Według danych Megapanel Gemius/PBI, najpopularniejszymi witrynami w Polsce w badanym okresie były: Google, Onet.pl, nasza-klasa.pl, Wirtualna Polska oraz Allegro.pl.

Biorąc pod uwagę liczbę odsłon w przeliczeniu na jednego użytkownika, wymienione wyżej witryny z pierwszej piątki pozostają w tym samym składzie, ale zamieniają się miejscami.

Sytuacja wygląda podobnie, gdy przyjrzeć się średniemu czasowi przebywania pod danym adresem www jednego użytkownika.

Badania brytyjskie pokazują, że swoisty prime time dla internautów zaczyna się od godziny osiemnastej. Niezależnie od wieku, internauci deklarowali, że właśnie wtedy najchętniej zwracają uwagę na reklamy online. Nawet jeśli przeglądają oferty w internecie w przerwach od pracy, konkretnych zamówień dokonują już ze swojego komputera w domu. Ta reguła jest prawdziwa w przypadku prywatnych zamówień.

Natomiast jeśli chodzi o produkty i usługi kupowane na potrzeby firmy, najlepszym czasem reklamowym są godziny od 10.00 do 17.00 - czyli typowy czas pracy biur.

Formy reklamy internetowej

artykuł sponsorowany - forma reklamowa znana z prasy; w internecie działa tak: na stronie głównej pojawia się zajawka (informacja + element graficzny) z linkiem do głównego artykułu, sam artykuł ma określoną liczbę znaków i dodatkowo jest opatrzony np. dwiema grafikami; sprzedawany na czas;

bahama - reklama w urządzeniach PDA (palmtopy), ładowana w momencie podłączania urządzenia do internetu; bardzo prestiżowa forma - starannie wyselekcjonowana grupa odbiorców 'z wyższej półki';

banner - najpopularniejsza forma reklamy internetowej (poniżej w czerwonym kółku); to graficzny element reklamowy (statyczny lub animowany) umieszczany centralnie w górnej części strony WWW serwisu; kliknięcie w banner powoduje przeniesienie internauty do serwisu reklamodawcy; może przybierać formę rozwijaną (expand) lub ruchomą (scroll) - przesuwać się wraz z przewijaniem w górę i w dół oglądanej strony (jeśli umiejscowiony jest u dołu strony i przesuwa podczas przewijania strony, nazywany jest scrollfooter);

billbord - większa wersja bannera - np. 750x100 pikseli lub 750x200 pikseli (double billboard); umieszczany zazwyczaj w górze strony (poniżej w czerwonym kółku); używany m.in. do oferowania innych form reklamy, np. otwieranych w osobnych oknach lub wyświetlanych na warstwie; billboardy, tak jak i bannery, mogą być rozwijane do większych rozmiarów (expand) lub ruchome (scroll);

brandmark - osobne okno otwierające się nad aktywnym oknem przeglądarki www, ale zdefiniowane na przezroczystej warstwie; może przybierać dowolne kształty, przez co jest atrakcyjne wizualnie dla internautów; najczęściej jest w kształcie reklamowanego produktu, umieszczany pośrodku strony; typowy rozmiar: 300x300 lub 336x280 pikseli;

 

comet cursor - pole graficzne 'podczepiane' pod kursor myszki i podążające za nim, które po kilku sekundach znika; comet cursor warto wesprzeć dodatkowymi formami reklamy, ponieważ użytkownik zainteresowany reklamą nie może w nią kliknąć i przenieść się na stronę firmy/produktu, aby zdobyć więcej informacji;

commercial break - animowana reklama graficzna, trwająca zazwyczaj do 10 s; wyświetlana jest z belką nagłówka serwisu (środek strony, góra), w którym jest emitowana, a następnie znika i ładowana jest pozostała część serwisu;

expand corner - interaktywna reklama graficzna umieszczana w górnej, prawej części strony w formie zagiętego rogu (patrz niżej); po najechaniu na nią kursorem myszy 'rozwija się' do większego rozmiaru, imitując efekt odsłoniętej strony książki;

half page - wielkoformatowa reklama graficzna umieszczana w górnej części prawej kolumny strony, zazwyczaj emitowana na stronach z artykułami redakcyjnymi, bez stron głównych serwisów i sekcji;

link sponsorowany - tekstowa forma reklamy, która wyświetla się w wyszukiwarce (po wybraniu odpowiednich słów kluczowych; na samej górze wyników wyszukiwania) oraz w sieci kontekstowej (na stronach serwisów partnerskich); pozwala niskim kosztem zdecydowanie zwiększyć ruch do witryny www klienta;

mailing - elektroniczna wersja tradycyjnego mailingu - listy reklamowe są przesyłane do użytkowników darmowych kont pocztowych (internauci godzą się na tego typu przesyłki w momencie zakładania darmowego konta);

multiscreening - reklama integrująca billboard oraz marginesy serwisu (zaznaczone na czerwono);

pop-up - okno otwierające się nad aktywnym oknem przeglądarki; postrzegane jako najbardziej irytująca forma reklamy, najłatwiejsza do zablokowania przez internautów (odpowiedni soft blokujący wyskakujące okna);

pop-under - osobne okno otwierające się pod przeglądarką o dużej powierzchni, widoczne po zamknięciu lub zminimalizowaniu okna przeglądarki; spora powierzchnia pozwala na przekazanie dużej ilości informacji, a jednocześnie nie irytuje tak jak pop-upy;

pozycjonowanie linków - reklama tekstowa w wyszukiwarce pojawiająca się na samej górze wyników i ściśle związana z wpisanym przez internautę pytaniem (słowami kluczowymi); pozwala na pełną swobodę doboru słów kluczowych i optymalizację kampanii w trakcie jej trwania; jedna z najskuteczniejszych form reklamy, ponieważ dociera do osób szukających informacji na dany temat;

reklama w newsletterze - wysyłana w treści newslettera do zarejestrowanych subskrybentów; pozwala na dotarcie do grupy osób zainteresowanych treścią newslettera (wysoka skuteczność przekazu);

scroller - graficzny pasek reklamowy wyświetlany u dołu ekranu, niezależny od przewijania strony w oknie przeglądarki, w formie tekstu lub grafiki, przewijanych wzdłuż paska;

skyscraper - (wieżowiec), prostokątna pionowa forma reklamy o wymiarach 120x600 pikseli (lub 160x600 wide skyskraper);

sponsoring - silna integracja reklamodawcy z witryną, która polega na jednoczesnym wykorzystaniu wielu form reklamy oraz dostosowaniu wyglądu serwisu, layoutu i całej kolorystyki do reklamowanej firmy/produktu;

surround - jednoczesna ekspozycja bannera (lub billbordu) i skyscrapera reklamujących jeden produkt, najczęściej skomunikowanych ze sobą (np. skorelowana animacja);

toplayer - animacja rozgrywająca się na przezroczystej warstwie nałożonej na witrynę; ze względu na nieograniczone możliwości kreacyjne sprawdza się w kampaniach brandingowych;

VideoAd - spot reklamowy emitowany wewnątrz wybranej graficznej formy reklamy, na przykład boksu śródtekstowego, double-billboardu, etc.; odtwarzanie filmu następuje automatycznie po jego załadowaniu;

watermark - umieszczenie logo firmy w tle witryny w formie tapety; watermark jest zazwyczaj jednym z elementów złożonych akcji sponsoringowych, ponieważ pozwala na dobrą ekspozycję logo.

Ranking witryn

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Formy rozliczeń

CPA (Cost Per Action/Acquisition) - rozliczenie polegające na zapłacie przez zleceniodawcę za wykonanie przez internautów określonego działania, np. zakup produktu, wypełnienie ankiety, pozostawienie danych osobowych, podanie adresu elektronicznego, założenie konta, etc.;

CPC (Cost Per Click) - forma rozliczenia opierająca się na liczbie kliknięć internautów w daną formę reklamową; CPC jest liczony jako stosunek liczby kliknięć w reklamę do kosztów całej kampanii; rozliczenie może odbywać się przed kampanią (zakup ustalonej z góry liczby kliknięć) lub po jej zakończeniu (zapłata za wykonane kliknięcia); cena zależy m.in. od atrakcyjności kreacji reklamowej;

CPM (Cost Per Mille) - najpopularniejsza forma zapłaty za reklamę w sieci - reklamodawca płaci za 1000 odsłon danej formy reklamowej lub wysłania mailingu reklamowego do 1000 kont pocztowych;

CPU (Cost Per User) - opłata za dotarcie do określonej liczby internautów; zaletą tej metody jest możliwość założenia z góry, jaki zasięg będzie miała prowadzona kampania;

FF (Flat Fee) - opłata za z góry określony czas wyświetlania kreacji reklamowej na danej witrynie; popularny sposób rozliczeń w przypadku kampanii sponsoringowych; wadą tej metody jest brak informacji w momencie dokonywania zakupu o liczbie kupionych odsłon i o zbudowanym zasięgu kampanii (szacunki na podstawie danych historycznych).

Honorata Zakrzewska-Krzyś

Może Cię także zainteresować
Samochód w firmie
Samochód w firmie
Tylko teraz
Źródło: Twój Biznes
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  24 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?

  Jak firmy MŚP oceniają wpływ pandemii na ich branże? [BADANIE]

  Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę, a w produkcji – co druga. Tak wynika z 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL.

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.

  Lokalizacja mieszkania - co warto sprawdzić przed zakupem?

  Lokalizacja mieszkania. Tak naprawdę nie ma jednej definicji dobrej lokalizacji. W zależności od naszych potrzeb, miejsca pracy, etapu życia, na którym się znajdujemy czy jego stylu, sami możemy zdefiniować, czym jest tak naprawdę dobra lokalizacja. Nie ma jednego rozwiązania. Zupełnie inne potrzeby będą miały rodziny z małymi dziećmi, inne – ludzie już dojrzali, a jeszcze inne młodzi single. Jest jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Czym się kierować, szukając idealnego miejsca do zamieszkania?

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę - założenia projektu

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którego celem ma być umożliwienie budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 (do 90 m2 powierzchni użytkowej) bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę (ale w procedurze zgłoszenia), bez konieczności ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Nowe przepisy mają wejść w życie w IV kwartale 2021 roku.

  Zmiana pozwolenia na budowę po 19 września 2020 r. - skutki

  Zmiana pozwolenia na budowę. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udzielił wyjaśnień odnośnie stosowania dotychczasowych przepisów Prawa budowlanego (obowiązujących przed nowelizacją, która weszła w życie 19 września 2020 r.) w zakresie zmiany pozwolenia na budowę.

  Kompleksowa informacja o wyrobach budowlanych

  Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaprasza do odwiedzenia nowej strony internetowej Punktu kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych pod adresem punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl. Jak zadać pytanie?

  E-commerce wpływa na rozwój transakcji bezgotówkowych

  Co sprawia, że rynek płatności bezgotówkowych stale rośnie? Odpowiedź jest prosta: e-commerce.

  Audyt energetyczny przedsiębiorstwa - kto i jak powinien go przeprowadzić?

  Audyt energetyczny przedsiębiorstwa to procedura mającą na celu przeprowadzenie szczegółowych i potwierdzonych obliczeń dotyczących przedsięwzięć realizowanych na terytorium Polski, służących poprawie efektywności energetycznej oraz dostarczenie informacji o potencjalnych oszczędnościach energii osiągniętych w wyniku ich realizacji. Kto ma obowiązek przeprowadzić audyt energetyczny przedsiębiorstwa? Jaki jest zakres i termin tego audytu i jakie obowiązki informacyjne ciążą na obowiązanych przedsiębiorcach? Jakie kary grożą za brak audytu energetycznego przedsiębiorstwa?

  Tomasz Sętowski: W Polsce jest boom na sztukę [PODCAST]

  Czy pandemia zachwiała rynkiem dóbr luksusowych? Jak wygląda sytuacja na rynku dzieł sztuki? Czy Polacy chętnie w nią inwestują? W rozmowie z Agnieszką Gorczycą (Infor.pl), malarz Tomasz Sętowski wyjaśnia te kwestie i tłumaczy dlaczego udział w aukcjach młodej sztuki to dobry pomysł na inwestycje. Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

  Branża turystyczna - długi i obawa przed lockdownem

  Branża turystyczna wciąż z długami obawia się kolejnego lockdownu. Przed wyjazdem na wakacje sprawdź organizatora wycieczki. Czy grozi mu opadłość?

  Nowa polityka klimatyczna UE (Fit for 55) to wyższe ceny energii

  Komisja Europejska przyjęła pakiet Fit for 55, aby dostosować politykę unijną do obniżenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomami z 1990 roku. Efektem zmian w polityce klimatycznej UE będzie dalszy wzrost cen energii. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego dla najuboższych gospodarstw unijnych koszty emisji w transporcie i budynkach wzrosną średnio o 4,3 proc., w Polsce – aż o 14,3 proc. – Ceny wzrosną tym bardziej, im wolniej i bardziej ospale będziemy prowadzić transformację energetyczną – ocenia Izabela Zygmunt, starsza analityczka ds. energii i klimatu z WiseEuropa.

  Membrana dachowa na krokwiach czy papa na pełnym deskowaniu?

  Membrana dachowa na krokwiach czy papa na pełnym deskowaniu? Ten budowlany dylemat dyskutowany był już wielokrotnie. Przede wszystkim od strony technicznej. Zagadnieniu warto jednak przyjrzeć się bliżej, także pod kątem finansowym i skalkulować rzeczywiste koszty jednego i drugiego rozwiązania. Zwłaszcza, że obecna sytuacja rynkowa zmusza do tego, by na nowo przeliczyć wydatki związane z konstrukcją dachu. Kluczowe są tu zwłaszcza dwie kwestie: rosnące ceny drewna oraz usług dekarskich.

  Ceny rosną, Polacy chcą ograniczać wydatki

  Ceny rosną. Jednocześnie ponad 40 procent Polaków chce ograniczać wydatki. Tak wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

  Jak sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w okolicy? Ruszył system SI2PEM

  Poziom natężenia pola elektromagnetycznego - system SI2PEM. Każdy zainteresowany może już sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w swojej okolicy – szybko, wygodnie i za darmo, przez internet, z dokładnością do 1 metra kwadratowego. Ruszył SI2PEM, czyli System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie Elektromagnetyczne (www.si2pem.gov.pl) - poinformowała 20 lipca 2021 r. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. System będzie aktualizowany wraz z kolejnymi danymi przekazywanymi przez podmioty obowiązane.

  Dlaczego mieszkania drożeją? Kiedy zaczną tanieć?

  Dlaczego mieszkania drożeją? Główną przyczyną wzrostu cen mieszkań jest malejąca ich podaż i wyższe koszty budowy - powiedział PAP wiceprezes JLL Kazimierz Kirejczyk. Dodał, że jest mało prawdopodobne, aby ceny mogły w niedalekiej przyszłości zacząć spadać. Nie widać ryzyka bańki spekulacyjnej na rynku mieszkaniowym, nawet w obliczu niskich stóp procentowych - ocenia ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wyjaśnia, że koszt zakupu nieruchomości rośnie nieco szybciej niż inne ceny konsumenckie, ale jest on niższy niż wzrost wynagrodzeń.

  Społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM) podobne do TBS-ów

  Społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM). Społeczne inicjatywy mieszkaniowe w wielu kwestiach są podobne do TBS-ów, które działają w Polsce już od 25 lat. Sporą nowością ma być możliwość rozliczenia partycypacji albo dojścia do własności mieszkania. Będzie to możliwe jednak dopiero po spłacie kredytu na budowę. Rząd chce mocno wspierać społeczne inicjatywy mieszkaniowe. Świadczy o tym m.in. kwota dofinansowania dla gmin uruchamiających takie instytucje (aż 1,5 mld zł).

  Prosta spółka akcyjna - nowy podmiot od 1 lipca 2021 r.

  W ramach pakietu Ministerstwa Rozwoju „100 zmian dla firm - Pakiet ułatwień dla przedsiębiorców” w Kodeksie spółek handlowych wprowadzono przepisy regulujące nowy typ spółki kapitałowej. Jest to prosta spółka akcyjna. Nowe przepisy weszły w życie 1 lipca 2021 r.

  Polskie firmy muszą być obecne w Google, jeśli chcą przetrwać

  Wg danych zebranych przez firmę Senuto, w polskim Internecie jest obecnych blisko 90 tysięcy sklepów online i tylko w 2020 roku w czasie pandemii, powstało ponad 6 tysięcy nowych. Generują one miesięcznie prawie 400 milionów odwiedzin tylko z samych wyszukiwarek. Oznacza to, że statystycznie, każdy dorosły Polak, każdego miesiąca, odwiedza sklepy internetowe z użyciem Google 13 razy. Czyli niemal co drugi dzień.