REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmowe karty kredytowe

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Już 10 banków w Polsce ma w swojej ofercie karty kredytowe dla firm. Ostatnio do ich grona dołączył Bank Millennium. Obecnie przedsiębiorcy mogą wybierać spośród 16 różnych kart kredytowych.

Karty kredytowe są w Polsce coraz bardziej popularne. Do końca 2008 r. banki wydały ich ponad 9,4 mln. Rośnie również ich udział w ogóle wydanych przez banki kart i stanowi on ponad 31%.

REKLAMA

Osobom fizycznym karty kredytowe oferuje zdecydowana większość banków. W przypadku kart kredytowych dla firm jedynie 10 banków ma je w ofercie. Najwcześniej pojawiły się one w ofercie PKO BP, ING, Pekao SA oraz Raiffeisen Banku. Nieco później zaoferowały je kolejne banki: Lukas Bank, BOŚ, Citi Handlowy oraz DnB Nord i Alior Bank. Ostatni dołączył do tej grupy (29 kwietnia 2009 r.) Bank Millennium.

Kredytówka również dla nowej firmy

REKLAMA

Do niedawna banki oferowały karty kredytowe jedynie firmom o ugruntowanej pozycji rynkowej. Jednak od ponad 2 lat sytuacja się zmieniła. Obecnie kartę kredytową otrzyma również podmiot dopiero rozpoczynający swoją działalność. Łącznie przedsiębiorca może wybierać spośród 16 różnych kart kredytowych dla biznesu.

Co prawda nadal najbardziej popularną usługą kredytową dla małych i średnich firm jest kredyt w rachunku bieżącym, jednak karta kredytowa w wielu przypadkach może stać się dla niego uzupełnieniem lub nawet interesującą alternatywą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Darmowy okres bezodsetkowy

Dzięki karcie przedsiębiorca ma możliwość skorzystania z okresu bezodsetkowego. W zależności od banku wynosi on od 45 do 57 dni. Jeżeli przedsiębiorca spłaci zadłużenie w określonym przez bank terminie, nie zapłaci odsetek od kredytu, z którego korzystał. To dobre rozwiązanie dla firm, które otrzymują nieregularne płatności.

REKLAMA

Przedsiębiorca nie musi czekać z wydatkami do momentu, kiedy pojawią się środki na koncie. Może skorzystać z karty kredytowej, a zadłużenie spłaci później. Mógłby on skorzystać z limitu kredytowego, ale w tym przypadku odsetki są naliczane za każdy dzień korzystania z kredytu.

Oczywiście, nie ma obowiązku spłaty całości zadłużenia. Firma może spłacić tylko kwotę minimalną (zazwyczaj 5% zadłużenia z wyciągu), a pozostała kwota zostanie oprocentowana zgodnie ze stawką dla kredytu kartowego.

Obecnie najniższe oprocentowanie kart oferuje Raiffeisen Bank. Dla karty Business Comfort wynosi ono tylko 9,99% (transakcje bezgotówkowe). Lukas Bank oferuje karty z oprocentowaniem 15%, natomiast BOŚ i DnB Nord 16%. Nie zachęca natomiast do zadłużania się kredytem kartowym Citi Handlowy z oprocentowaniem na poziomie 24%.

Zróżnicowane opłaty za wydanie

Niektóre banki zdecydowały się zaoferować karty kredytowe bez opłaty za wydanie. Karty takie oferuje DnB Nord, PKO BP, ING, Alior i Lukas Bank. Zwróć jednak uwagę, że to, czy bank pobierze opłatę za używanie karty w drugim roku, często uzależnione jest od intensywności korzystania z niej. Przykładowo, z karty możesz korzystać bez opłat w DnB Nord, jeżeli średni obrót miesięczny w poprzednim roku wyniósł 9600 zł. W Alior Banku limit upoważniający do zwolnienia z opłaty wynosi 18 000 zł, a w Millennium 40 000 zł.

 

Karta tylko z rachunkiem bieżącym

W przypadku kart dla osób fizycznych kartę kredytową można otrzymać nawet w banku, w którym nie posiada się żadnego konta. Taki jest obecnie standard na rynku. Inaczej sytuacja wygląda w segmencie kart dla firm. Jedynie 4 banki nie wymagają, aby wnioskująca o kartę firma posiadała w nim rachunek bankowy. Takiego ograniczenia nie ma w ING, Raiffeisen Banku, Alior Banku oraz Citi Handlowym. W pozostałych bankach karty oferowane są jedynie firmom, które prowadzą tam rachunek bieżący.

Limit kredytowy

Banki deklarują, że maksymalny limit kredytowy na karcie może wynieść nawet 300 tys. zł. Taka kwota dostępna jest w Alior Banku. W DnB Nord jest to 100 tys. zł, a w pozostałych bankach 25 - 50 tys. zł. Oczywiście, nie każdy podmiot może liczyć na limit w maksymalnej wysokości. W każdym przypadku bank indywidualnie ocenia zdolność kredytową klienta i na tej podstawie określa limit na karcie kredytowej.

Kosztowna wypłata z bankomatu

Karta kredytowa służy przede wszystkim do płatności bezgotówkowych. Za tego rodzaju transakcje banki nie pobierają opłaty. Oczywiście, można dokonać kartą kredytową również wypłaty gotówki z bankomatu. Operacja ta jest jednak droga z dwóch względów. Po pierwsze, wiąże się z nią prowizja w wysokości 3 - 4% wartości transakcji, banki ustaliły również dolną kwotę prowizji, która wynosi minimum 5 - 9 zł. Jedynie wypłata kartą kredytową wydaną przez Raiffeisen Bank z bankomatu własnego lub Euronetu została ustalona na poziomie 5 zł. Po drugie, znacznie wyższym kosztem związanym z wypłatą gotówki z bankomatu są odsetki od zaciągniętego kredytu (do 24%). Transakcje gotówkowe nie są bowiem objęte okresem bezodsetkowym, dlatego nawet relatywnie tania wypłata kartą wydaną przez Raiffeisen będzie wiązała się z koniecznością zapłacenia odsetek od kredytu. W związku z tym nie należy wykorzystywać kart kredytowych do wypłat gotówki z bankomatu. Powinno to mieć miejsce jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

Ubezpieczenie towarzyszące karcie

Decydując się na kartę kredytową, warto również zwrócić uwagę na ubezpieczenia (opcjonalne lub płatne), jakie oferuje bank - wydawca karty. Korzystanie z ubezpieczeń jest dość opłacalne. Za relatywnie niską składkę (często ułamek procentu od wartości transakcji) bank może przejąć od posiadacza całe ryzyko związane z nieuprawnionym użyciem karty (zagubienie lub kradzież).

Ustawowa odpowiedzialność (do wartości 150 euro) chroni posiadacza karty płatniczej w przypadku nieuprawnionego jej użycia spowodowanego przestępstwem (art. 28 ust. 2 ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych).

Ograniczenie to nie dotyczy jednak sytuacji, gdy posiadaczowi można przypisać winę za zaistniałą sytuację. W przepisie tym jako przykłady zawinienia posiadacza karty podaje się nienależyte przechowywanie karty i kodu identyfikacyjnego (PIN) lub przechowywanie ich razem.

Oferta kart kredytowych dla firm 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Robert Sierant

specjalista w zakresie finansów i bankowości

Podstawa prawna:

● art. 28 ust. 2 ustawy z 12 września 2002 r. o elektronicznych instrumentach płatniczych - Dz.U. z 2002 r. nr 169, poz. 1385 ze zm.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Twój Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA