REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Każda firma ma obowiązek posiadać minimum jeden rachunek bankowy. Jest to zarazem podstawowa usługa, od której rozpoczyna się kontakt firmy z bankiem. Konto bankowe jest potrzebne przedsiębiorcy m.in. do rozliczeń z urzędem skarbowym, ZUS-em, jak również do płatności na rzecz innych kontrahentów.

Praktycznie wszystkie banki prowadzą rachunki bankowe dla podmiotów gospodarczych. Jednak ich funkcjonalność i opłaty są różne.

REKLAMA

Wymagany rachunek bankowy

REKLAMA

Od niedawna, aby założyć działalność gospodarczą wystarczy odwiedzić jedno okienko w urzędzie gminy. Rozwiązanie wprowadzone przez Ministerstwo Gospodarki miało ułatwić formalności związane z rejestracją firmy. Niestety, praktyka nie wygląda różowo. Po rejestracji podmiotu w urzędzie gminy, właściciel firmy powinien udać się do właściwego urzędu skarbowego, gdzie będzie musiał podać numer (uprzednio założonego) rachunku bankowego oraz dane banku, w którym jest on prowadzony.

Obowiązek taki nakłada na przedsiębiorcę m.in. ustawa o podatku od towarów i usług, która nakazuje rozliczać podatek od towarów i usług wyłącznie za pośrednictwem rachunku bankowego. Zwrot VAT następuje bowiem na konto bankowe (art. 87 pkt 2 ustawy o VAT). Innej możliwości ustawa nie przewiduje.

Poza tym przedsiębiorca musi udać się do ZUS żeby zgłosić siebie i pracowników do ubezpieczenia. W rozliczeniach z ZUS również konieczne jest posługiwanie się rachunkiem bankowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rachunek bankowy przydatny jest jeszcze do rozliczeń firmy z innymi podmiotami gospodarczymi. Kwestie te regulują zapisy (art. 22) ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. W rozliczeniach z innymi podmiotami przedsiębiorstwo może dokonywać transakcji gotówkowych jedynie do kwoty 15.000 euro (wartość przeliczana na złote po kursie średnim ogłaszanym przez NBP).

Banki internetowe

REKLAMA

Wybierając bank i konkretne konto przedsiębiorca powinien zastanowić się z jakiego rodzaju usług bankowych jego firma ma zamiar korzystać najczęściej. To ważne ze względu na koszty obsługi bankowej. Z punktu widzenia małych firm oraz osób samodzielnie prowadzących działalność gospodarczą najważniejszymi opłatami związanymi z rachunkiem bieżącym są: opłata miesięczna za prowadzenie konta, koszty związane z przelewami (do kontrahentów, ZUS i urzędu skarbowego) oraz opcjonalnie koszt wydania i obsługi karty płatniczej.

Najniższe stawki oferują banki internetowe. Ich oferta jest skierowana do firm, które mają zamiar korzystać jedynie z bankowości elektronicznej lub bankowej obsługi telefonicznej i nie zależy im na fizycznym kontakcie z pracownikiem w oddziale banku.

Tego rodzaju usługi świadczą obecnie 3 banki:

1. VW Bank direct - Plus Konto Biznes,

2. mBank - mBiznes konto.

3. Inteligo - Konto firmowe Inteligo,

Konto w VW Bank direct prowadzone jest bez opłaty miesięcznej. Bez opłat realizowane są również przelewy przez internet. Do autoryzacji operacji służy wydawany przez bank token. Za korzystanie z tego urządzenia bank pobiera opłatę w wysokości 36 złotych rocznie. Jeżeli firma nie ma zamiaru korzystać z karty płatniczej to opłata za token będzie jedyną, jaką poniesie w ciągu roku. Jednak jeżeli karta debetowa (do konta) będzie potrzebna, jej koszt wynosi 50 zł rocznie. Natomiast wypłata gotówki z bankomatu w kraju - 5 zł. Zamiast wypłacać pieniądze w bankomacie można skorzystać z usługi cashback (wypłata gotówki w kasie sklepu przy okazji dokonywania płatności bezgotówkowej) i wtedy jej koszt wynosi zaledwie 50 gr.

Za prowadzenie konta dla firm opłat nie pobiera także drugi z banków internetowych - mBank. Płatne są tam jednak prawie wszystkie przelewy bankowe. Przelew internetowy kosztuje 1 zł (wykonany za pośrednictwem operatora mLinii już 4 zł). Bezpłatnie natomiast można przesłać pieniądze na konto ZUS oraz urzędu skarbowego.

Choć wydanie karty płatniczej jest bezpłatne, mBank pobiera opłatę miesięczną w wysokości 3,50 zł za korzystanie z niej. Wypłata z bankomatu kosztuje 2 zł (w przypadku bankomatów sieci Banku Zachodniego WBK, Cash4You, eCard, Euronet) lub 5 zł - w przypadku pozostałych krajowych bankomatów.

Płatne przelewy obowiązują również w Inteligo. Koszt do innego banku oraz urzędu skarbowego to 1,49 zł (2,99 zł za pomocą konsultanta). Za przelew do ZUS opłata wynosi 2,99 zł. Bank pobiera również opłatę miesięczną za prowadzenie konta w wysokości 3,99 zł.

Trzeba pamiętać, że oferta banków internetowych nie jest kierowana do wszystkich podmiotów gospodarczych. Praktycznie tylko w VW Bank direct nie ma żadnych ograniczeń, natomiast w mBanku oraz Inteligo rachunki prowadzone są tylko na rzecz tzw. wolnych zawodów, spółek cywilnych oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

 

Banki tradycyjne

Jeżeli podmiot nie może lub nie chce korzystać z usług banku internetowego to czeka go wizyta w standardowym banku. Praktycznie każdy prowadzi rachunki dla podmiotów gospodarczych. Wszelkich formalności związanych z założeniem konta dopełnia się bezpośrednio w placówce. Nie trzeba dzwonić ani czekać na przesyłkę jak w przypadku banków internetowych.

Generalnie koszt usług świadczonych (dla firm) przez banki tradycyjne jest znacznie wyższy niż w przypadku banków internetowych. Wyjątkiem (pozytywnym) jest jednak Alior Bank, który konto dla firm prowadzi bezpłatnie.

Podmiot korzystający z konta „Rachunek zarabiający” może liczyć nawet na premię (50 zł miesięcznie) jeżeli średnie saldo na rachunku wyniesie min. 9.000 zł. Poza tym bank nie pobiera opłaty za pierwsze 20 przelewów w miesiącu (każdy następny kosztuje 1 zł). Kwoty te dotyczą przelewów wykonanych przez internet. Natomiast za przelew wykonany poprzez infolinię lub w placówce banku należy zapłacić odpowiednio 7 i 9 zł.

Bezpłatnie wydawana jest także karta debetowa. Bank nie pobiera za korzystanie z niej opłaty, a za wypłatę z bankomatu Euronetu lub Cash4You liczy sobie tylko 1 zł. W przypadku Alior Banku lepiej nie korzystać z innych bankomatów, ponieważ opłata w tym przypadku wynosi 3% od pobieranej kwoty, i nie mniej niż 5 zł, np. wypłata 1.000 zł z obcego bankomatu będzie zatem kosztowała aż 30 zł!

Wśród standardowych banków interesującą ofertę ma również Multibank. Oferuje dwa główne rodzaje kont dla przedsiębiorców: Multikonto e-Business Class oraz Multikonto Business Class. Pierwsze jest prowadzone bezpłatnie. Za przelew internetowy bank liczy sobie 1 zł (przez pierwsze 6 miesięcy są bezpłatne). Natomiast Multikonto Business Class kosztuje posiadacza 15 zł miesięcznie, tańsze są jednak przelewy internetowe - 50 gr. W obu przypadkach bank nie pobiera opłat za przelewy do ZUS i urzędu skarbowego. Natomiast przelewy wykonane w placówce wiążą się z opłatami w wysokości 5 lub 7 zł (zewnętrzne) i 10 zł (do ZUS i urzędu skarbowego).

Karty płatnicze do konta

Do każdego konta można otrzymać kartę debetową. Jej posiadanie jest szczególnie istotne w przypadku korzystania z usług banku, który nie prowadzi obsługi gotówkowej (mBank oraz VW Bank direct, który posiada tylko jedną placówkę). Jeżeli bank nie posiada placówek operacyjnych, wypłata gotówki z konta jest zwyczajnie niemożliwa. Aby tego dokonać należałoby wykonać przelew na rachunek w banku posiadającym oddziały i tam wypłacić pieniądze.

Karty debetowe służą zarówno do transakcji gotówkowych (wypłaty z bankomatu) jak również do bezgotówkowych (płatności w terminalach płatniczych). O ile transakcje bezgotówkowe są praktycznie bezpłatne, za wypłaty z bankomatów trzeba z reguły płacić.

Poza tym karty debetowe są zazwyczaj płatne - banki pobierają opłaty miesięczne, np. 3 zł za kartę wydaną przez Multibank lub 5 zł w ING jeżeli klient nie wykona transakcji bezgotówkowych na sumę min. 500 zł miesięcznie. Natomiast w BZ WBK opłata za korzystanie z karty debetowej do rachunku firmowego wynosi 25 zł rocznie (pierwszy rok 0 zł), klient nie ponosi za to opłaty miesięcznej. Dla porównania, działający na rynku od ok. 6 miesięcy Alior Bank nie pobiera ani opłaty za wydanie karty ani za jej obsługę.

W przypadku dokonywania transakcji gotówkowej warto zwrócić uwagę na to, z którego bankomatu się wypłaca. Najtaniej lub nawet bez opłat można wypłacać z bankomatów własnych banku (np. BZ WBK i ING). Znacznie droższe są transakcje wykonywane w bankomatach obcych, np. 3% i min 4 zł Multibank lub 3% i min. 5 zł Alior. Banki internetowe, w których nie można wypłacić gotówki w okienku, ustaliły opłatę za wypłatę z bankomatu na poziomie 2 lub 5 zł mBank (w zależności od bankomatu) oraz 5 zł w VW Bank direct.

Alternatywą dla wypłaty z bankomatu jest usługa cashback. Warto zwrócić uwagę, że np. wypłata gotówki w ten sposób kosztuje w VW Bank direct jedynie 50 gr czyli 1/10 kosztu pozyskania gotówki z bankomatu, a mBank świadczy ją bezpłatnie do końca 2009 r.

Robert Sierant

Podstawa prawna:

● art. 87 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.,

● art. 22 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie gospodarczej - Dz.U. z 2004 r. nr 173, poz. 1807, ze zm.,

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Twój Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA