Kategorie

Rachunek bankowy

Robert Sierant
inforCMS
Każda firma ma obowiązek posiadać minimum jeden rachunek bankowy. Jest to zarazem podstawowa usługa, od której rozpoczyna się kontakt firmy z bankiem. Konto bankowe jest potrzebne przedsiębiorcy m.in. do rozliczeń z urzędem skarbowym, ZUS-em, jak również do płatności na rzecz innych kontrahentów.

Praktycznie wszystkie banki prowadzą rachunki bankowe dla podmiotów gospodarczych. Jednak ich funkcjonalność i opłaty są różne.

Wymagany rachunek bankowy

Reklama

Od niedawna, aby założyć działalność gospodarczą wystarczy odwiedzić jedno okienko w urzędzie gminy. Rozwiązanie wprowadzone przez Ministerstwo Gospodarki miało ułatwić formalności związane z rejestracją firmy. Niestety, praktyka nie wygląda różowo. Po rejestracji podmiotu w urzędzie gminy, właściciel firmy powinien udać się do właściwego urzędu skarbowego, gdzie będzie musiał podać numer (uprzednio założonego) rachunku bankowego oraz dane banku, w którym jest on prowadzony.

Obowiązek taki nakłada na przedsiębiorcę m.in. ustawa o podatku od towarów i usług, która nakazuje rozliczać podatek od towarów i usług wyłącznie za pośrednictwem rachunku bankowego. Zwrot VAT następuje bowiem na konto bankowe (art. 87 pkt 2 ustawy o VAT). Innej możliwości ustawa nie przewiduje.

Poza tym przedsiębiorca musi udać się do ZUS żeby zgłosić siebie i pracowników do ubezpieczenia. W rozliczeniach z ZUS również konieczne jest posługiwanie się rachunkiem bankowym.

Rachunek bankowy przydatny jest jeszcze do rozliczeń firmy z innymi podmiotami gospodarczymi. Kwestie te regulują zapisy (art. 22) ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. W rozliczeniach z innymi podmiotami przedsiębiorstwo może dokonywać transakcji gotówkowych jedynie do kwoty 15.000 euro (wartość przeliczana na złote po kursie średnim ogłaszanym przez NBP).

Banki internetowe

Reklama

Wybierając bank i konkretne konto przedsiębiorca powinien zastanowić się z jakiego rodzaju usług bankowych jego firma ma zamiar korzystać najczęściej. To ważne ze względu na koszty obsługi bankowej. Z punktu widzenia małych firm oraz osób samodzielnie prowadzących działalność gospodarczą najważniejszymi opłatami związanymi z rachunkiem bieżącym są: opłata miesięczna za prowadzenie konta, koszty związane z przelewami (do kontrahentów, ZUS i urzędu skarbowego) oraz opcjonalnie koszt wydania i obsługi karty płatniczej.

Najniższe stawki oferują banki internetowe. Ich oferta jest skierowana do firm, które mają zamiar korzystać jedynie z bankowości elektronicznej lub bankowej obsługi telefonicznej i nie zależy im na fizycznym kontakcie z pracownikiem w oddziale banku.

Tego rodzaju usługi świadczą obecnie 3 banki:

1. VW Bank direct - Plus Konto Biznes,

2. mBank - mBiznes konto.

3. Inteligo - Konto firmowe Inteligo,

Konto w VW Bank direct prowadzone jest bez opłaty miesięcznej. Bez opłat realizowane są również przelewy przez internet. Do autoryzacji operacji służy wydawany przez bank token. Za korzystanie z tego urządzenia bank pobiera opłatę w wysokości 36 złotych rocznie. Jeżeli firma nie ma zamiaru korzystać z karty płatniczej to opłata za token będzie jedyną, jaką poniesie w ciągu roku. Jednak jeżeli karta debetowa (do konta) będzie potrzebna, jej koszt wynosi 50 zł rocznie. Natomiast wypłata gotówki z bankomatu w kraju - 5 zł. Zamiast wypłacać pieniądze w bankomacie można skorzystać z usługi cashback (wypłata gotówki w kasie sklepu przy okazji dokonywania płatności bezgotówkowej) i wtedy jej koszt wynosi zaledwie 50 gr.

Za prowadzenie konta dla firm opłat nie pobiera także drugi z banków internetowych - mBank. Płatne są tam jednak prawie wszystkie przelewy bankowe. Przelew internetowy kosztuje 1 zł (wykonany za pośrednictwem operatora mLinii już 4 zł). Bezpłatnie natomiast można przesłać pieniądze na konto ZUS oraz urzędu skarbowego.

Choć wydanie karty płatniczej jest bezpłatne, mBank pobiera opłatę miesięczną w wysokości 3,50 zł za korzystanie z niej. Wypłata z bankomatu kosztuje 2 zł (w przypadku bankomatów sieci Banku Zachodniego WBK, Cash4You, eCard, Euronet) lub 5 zł - w przypadku pozostałych krajowych bankomatów.

Płatne przelewy obowiązują również w Inteligo. Koszt do innego banku oraz urzędu skarbowego to 1,49 zł (2,99 zł za pomocą konsultanta). Za przelew do ZUS opłata wynosi 2,99 zł. Bank pobiera również opłatę miesięczną za prowadzenie konta w wysokości 3,99 zł.

Trzeba pamiętać, że oferta banków internetowych nie jest kierowana do wszystkich podmiotów gospodarczych. Praktycznie tylko w VW Bank direct nie ma żadnych ograniczeń, natomiast w mBanku oraz Inteligo rachunki prowadzone są tylko na rzecz tzw. wolnych zawodów, spółek cywilnych oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

 

Banki tradycyjne

Jeżeli podmiot nie może lub nie chce korzystać z usług banku internetowego to czeka go wizyta w standardowym banku. Praktycznie każdy prowadzi rachunki dla podmiotów gospodarczych. Wszelkich formalności związanych z założeniem konta dopełnia się bezpośrednio w placówce. Nie trzeba dzwonić ani czekać na przesyłkę jak w przypadku banków internetowych.

Generalnie koszt usług świadczonych (dla firm) przez banki tradycyjne jest znacznie wyższy niż w przypadku banków internetowych. Wyjątkiem (pozytywnym) jest jednak Alior Bank, który konto dla firm prowadzi bezpłatnie.

Podmiot korzystający z konta „Rachunek zarabiający” może liczyć nawet na premię (50 zł miesięcznie) jeżeli średnie saldo na rachunku wyniesie min. 9.000 zł. Poza tym bank nie pobiera opłaty za pierwsze 20 przelewów w miesiącu (każdy następny kosztuje 1 zł). Kwoty te dotyczą przelewów wykonanych przez internet. Natomiast za przelew wykonany poprzez infolinię lub w placówce banku należy zapłacić odpowiednio 7 i 9 zł.

Bezpłatnie wydawana jest także karta debetowa. Bank nie pobiera za korzystanie z niej opłaty, a za wypłatę z bankomatu Euronetu lub Cash4You liczy sobie tylko 1 zł. W przypadku Alior Banku lepiej nie korzystać z innych bankomatów, ponieważ opłata w tym przypadku wynosi 3% od pobieranej kwoty, i nie mniej niż 5 zł, np. wypłata 1.000 zł z obcego bankomatu będzie zatem kosztowała aż 30 zł!

Wśród standardowych banków interesującą ofertę ma również Multibank. Oferuje dwa główne rodzaje kont dla przedsiębiorców: Multikonto e-Business Class oraz Multikonto Business Class. Pierwsze jest prowadzone bezpłatnie. Za przelew internetowy bank liczy sobie 1 zł (przez pierwsze 6 miesięcy są bezpłatne). Natomiast Multikonto Business Class kosztuje posiadacza 15 zł miesięcznie, tańsze są jednak przelewy internetowe - 50 gr. W obu przypadkach bank nie pobiera opłat za przelewy do ZUS i urzędu skarbowego. Natomiast przelewy wykonane w placówce wiążą się z opłatami w wysokości 5 lub 7 zł (zewnętrzne) i 10 zł (do ZUS i urzędu skarbowego).

Karty płatnicze do konta

Do każdego konta można otrzymać kartę debetową. Jej posiadanie jest szczególnie istotne w przypadku korzystania z usług banku, który nie prowadzi obsługi gotówkowej (mBank oraz VW Bank direct, który posiada tylko jedną placówkę). Jeżeli bank nie posiada placówek operacyjnych, wypłata gotówki z konta jest zwyczajnie niemożliwa. Aby tego dokonać należałoby wykonać przelew na rachunek w banku posiadającym oddziały i tam wypłacić pieniądze.

Karty debetowe służą zarówno do transakcji gotówkowych (wypłaty z bankomatu) jak również do bezgotówkowych (płatności w terminalach płatniczych). O ile transakcje bezgotówkowe są praktycznie bezpłatne, za wypłaty z bankomatów trzeba z reguły płacić.

Poza tym karty debetowe są zazwyczaj płatne - banki pobierają opłaty miesięczne, np. 3 zł za kartę wydaną przez Multibank lub 5 zł w ING jeżeli klient nie wykona transakcji bezgotówkowych na sumę min. 500 zł miesięcznie. Natomiast w BZ WBK opłata za korzystanie z karty debetowej do rachunku firmowego wynosi 25 zł rocznie (pierwszy rok 0 zł), klient nie ponosi za to opłaty miesięcznej. Dla porównania, działający na rynku od ok. 6 miesięcy Alior Bank nie pobiera ani opłaty za wydanie karty ani za jej obsługę.

W przypadku dokonywania transakcji gotówkowej warto zwrócić uwagę na to, z którego bankomatu się wypłaca. Najtaniej lub nawet bez opłat można wypłacać z bankomatów własnych banku (np. BZ WBK i ING). Znacznie droższe są transakcje wykonywane w bankomatach obcych, np. 3% i min 4 zł Multibank lub 3% i min. 5 zł Alior. Banki internetowe, w których nie można wypłacić gotówki w okienku, ustaliły opłatę za wypłatę z bankomatu na poziomie 2 lub 5 zł mBank (w zależności od bankomatu) oraz 5 zł w VW Bank direct.

Alternatywą dla wypłaty z bankomatu jest usługa cashback. Warto zwrócić uwagę, że np. wypłata gotówki w ten sposób kosztuje w VW Bank direct jedynie 50 gr czyli 1/10 kosztu pozyskania gotówki z bankomatu, a mBank świadczy ją bezpłatnie do końca 2009 r.

Robert Sierant

Podstawa prawna:

● art. 87 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.,

● art. 22 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie gospodarczej - Dz.U. z 2004 r. nr 173, poz. 1807, ze zm.,

Może Cię także zainteresować
Samochód w firmie
Samochód w firmie
Tylko teraz
Źródło: Twój Biznes
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  28 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?

  Jak firmy MŚP oceniają wpływ pandemii na ich branże? [BADANIE]

  Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę, a w produkcji – co druga. Tak wynika z 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL.

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.

  Lokalizacja mieszkania - co warto sprawdzić przed zakupem?

  Lokalizacja mieszkania. Tak naprawdę nie ma jednej definicji dobrej lokalizacji. W zależności od naszych potrzeb, miejsca pracy, etapu życia, na którym się znajdujemy czy jego stylu, sami możemy zdefiniować, czym jest tak naprawdę dobra lokalizacja. Nie ma jednego rozwiązania. Zupełnie inne potrzeby będą miały rodziny z małymi dziećmi, inne – ludzie już dojrzali, a jeszcze inne młodzi single. Jest jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Czym się kierować, szukając idealnego miejsca do zamieszkania?

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę - założenia projektu

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którego celem ma być umożliwienie budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 (do 90 m2 powierzchni użytkowej) bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę (ale w procedurze zgłoszenia), bez konieczności ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Nowe przepisy mają wejść w życie w IV kwartale 2021 roku.

  Zmiana pozwolenia na budowę po 19 września 2020 r. - skutki

  Zmiana pozwolenia na budowę. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udzielił wyjaśnień odnośnie stosowania dotychczasowych przepisów Prawa budowlanego (obowiązujących przed nowelizacją, która weszła w życie 19 września 2020 r.) w zakresie zmiany pozwolenia na budowę.

  Kompleksowa informacja o wyrobach budowlanych

  Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaprasza do odwiedzenia nowej strony internetowej Punktu kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych pod adresem punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl. Jak zadać pytanie?

  E-commerce wpływa na rozwój transakcji bezgotówkowych

  Co sprawia, że rynek płatności bezgotówkowych stale rośnie? Odpowiedź jest prosta: e-commerce.

  Audyt energetyczny przedsiębiorstwa - kto i jak powinien go przeprowadzić?

  Audyt energetyczny przedsiębiorstwa to procedura mającą na celu przeprowadzenie szczegółowych i potwierdzonych obliczeń dotyczących przedsięwzięć realizowanych na terytorium Polski, służących poprawie efektywności energetycznej oraz dostarczenie informacji o potencjalnych oszczędnościach energii osiągniętych w wyniku ich realizacji. Kto ma obowiązek przeprowadzić audyt energetyczny przedsiębiorstwa? Jaki jest zakres i termin tego audytu i jakie obowiązki informacyjne ciążą na obowiązanych przedsiębiorcach? Jakie kary grożą za brak audytu energetycznego przedsiębiorstwa?