REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konto bankowe firmy

Maria Poznańska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoba, która zamierza rozpocząć działalność gospodarczą, nie musi zakładać specjalnego rachunku bankowego. Do rozliczeń może wykorzystać konto osobiste, pod warunkiem że nie zabrania tego bank prowadzący rachunek.

Każdy, kto zdecyduje się na założenie działalności gospodarczej, musi wykonać wiele czynności związanych z rejestracją firmy. Należą do nich m.in.: uzyskanie wpisu do ewidencji podmiotów gospodarczych, uzyskanie numeru REGON, wizyta w ZUS oraz w urzędzie skarbowym. Konieczne jest również posiadanie firmowego rachunku bankowego (jego numer należy podać przy zgłoszeniu w urzędzie skarbowym). Bez rachunku bankowego prowadzenie działalności gospodarczej jest zatem praktycznie niemożliwe. Mówią o tym również przepisy szczegółowe.

REKLAMA

Szukasz szybkiego finansowania  firmy? Sprawdź ofertę kredytów dla biznesu!

Obowiązkowe konto

Przedsiębiorca ma obowiązek posiadać rachunek bankowy. Wynika to m.in. z art. 22 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej: „Rozliczenia z tytułu dokonywania lub przyjmowania płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następują za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:

• stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

• jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji”.

Obowiązek wykorzystywania do rozliczeń konta bankowego nakładają na przedsiębiorcę również zapisy innych ustaw. W art. 61 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa znajdujemy zapis mówiący o tym, że: „(...) zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu”.

W przepisie tym ustawodawca szczegółowo określił grupę podatników, na których nałożył obowiązek bezgotówkowych rozliczeń z budżetem państwa. „Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą wykorzystując księgę przychodów i rozchodów lub księgi rachunkowe - masz obowiązek zapłaty podatków (bez względu na ich kwotę) w formie przelewu bankowego”.

Dobre konto osobiste

REKLAMA

Jednak żaden przepis nie nakłada na osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą obowiązku korzystania z oferowanego przez banki specjalnego rachunku dla firm. W tym miejscu warto dodać, że koszty związane z prowadzeniem (opłata miesięczna oraz np. za przelewy) takiego rachunku są znacznie wyższe niż w przypadku zwykłego konta osobistego. Inne usługi, z których przedsiębiorca mógłby chcieć skorzystać, takie np. jak wypłaty z bankomatów, obsługa gotówkowa w placówce banku itp., również są znacznie droższe.

Banki oczywiście gorąco zachęcają do skorzystania z oferty kont dedykowanych firmom (przede wszystkim ze względu na wyższe koszty, ponoszone przez posiadacza za te same usługi). Często zdarza się, że zanim firma zacznie funkcjonować, jej właściciel znajduje w skrzynce korespondencję z banku zachęcającą do założenia takiego konta. Jednak skoro można taniej, po co przepłacać?

Nie ma bowiem przeciwwskazań (natury ustawowej) do korzystania z konta osobistego przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą. Jeżeli ma takie życzenie, może wykorzystywać posiadane już konto zarówno do rozliczeń stricte osobistych, jak i tych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Cytowany już art. 22 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie określa, za pomocą jakiego konkretnie rachunku mają być prowadzone rozliczenia. Podobnie przepisy podatkowe nie uściślają kwestii rodzaju rachunku bankowego, za pomocą którego należy regulować zobowiązania wobec organów podatkowych. Powyższe regulacje nie precyzują również rachunków, których stosowanie do powyższych celów jest zabronione.

Swoboda dysponowania środkami

Warto zatem zwrócić uwagę na art. 50 ustawy - Prawo bankowe. Czytamy w nim m.in., że „(...) posiadacz rachunku bankowego dysponuje swobodnie środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku. W umowie z bankiem mogą być zawarte postanowienia ograniczające swobodę dysponowanie tymi środkami”.

Oznacza to, że w regulaminie rachunku bankowego dotyczącego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego może wystąpić zapis mówiący o tym, że konto osobiste nie może być wykorzystywane do rozliczeń prowadzonych z tytułu działalności gospodarczej. Takie zapisy faktycznie pojawiają się w regulaminach kont bankowych. Może to być jedyna przeszkoda uniemożliwiająca wykorzystywanie konta osobistego do rozliczeń związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dlatego zanim ktoś zdecyduje się wykorzystywać swój rachunek osobisty do ww. rozliczeń, powinien sprawdzić, czy regulamin konta tego nie zabrania.

Maria Poznańska

specjalista w zakresie finansów i bankowości

Podstawa prawna:

• art. 22 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej - Dz.U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1807,

• art. 61 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60,

• art. 49 ust. 3, art. 50 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe - Dz.U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Twój Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA