Konto bankowe firmy
REKLAMA
REKLAMA
Każdy, kto zdecyduje się na założenie działalności gospodarczej, musi wykonać wiele czynności związanych z rejestracją firmy. Należą do nich m.in.: uzyskanie wpisu do ewidencji podmiotów gospodarczych, uzyskanie numeru REGON, wizyta w ZUS oraz w urzędzie skarbowym. Konieczne jest również posiadanie firmowego rachunku bankowego (jego numer należy podać przy zgłoszeniu w urzędzie skarbowym). Bez rachunku bankowego prowadzenie działalności gospodarczej jest zatem praktycznie niemożliwe. Mówią o tym również przepisy szczegółowe.
REKLAMA
Szukasz szybkiego finansowania firmy? Sprawdź ofertę kredytów dla biznesu!
Obowiązkowe konto
Przedsiębiorca ma obowiązek posiadać rachunek bankowy. Wynika to m.in. z art. 22 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej: „Rozliczenia z tytułu dokonywania lub przyjmowania płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następują za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:
• stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
REKLAMA
• jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji”.
Obowiązek wykorzystywania do rozliczeń konta bankowego nakładają na przedsiębiorcę również zapisy innych ustaw. W art. 61 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa znajdujemy zapis mówiący o tym, że: „(...) zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu”.
W przepisie tym ustawodawca szczegółowo określił grupę podatników, na których nałożył obowiązek bezgotówkowych rozliczeń z budżetem państwa. „Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą wykorzystując księgę przychodów i rozchodów lub księgi rachunkowe - masz obowiązek zapłaty podatków (bez względu na ich kwotę) w formie przelewu bankowego”.
Dobre konto osobiste
REKLAMA
Jednak żaden przepis nie nakłada na osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą obowiązku korzystania z oferowanego przez banki specjalnego rachunku dla firm. W tym miejscu warto dodać, że koszty związane z prowadzeniem (opłata miesięczna oraz np. za przelewy) takiego rachunku są znacznie wyższe niż w przypadku zwykłego konta osobistego. Inne usługi, z których przedsiębiorca mógłby chcieć skorzystać, takie np. jak wypłaty z bankomatów, obsługa gotówkowa w placówce banku itp., również są znacznie droższe.
Banki oczywiście gorąco zachęcają do skorzystania z oferty kont dedykowanych firmom (przede wszystkim ze względu na wyższe koszty, ponoszone przez posiadacza za te same usługi). Często zdarza się, że zanim firma zacznie funkcjonować, jej właściciel znajduje w skrzynce korespondencję z banku zachęcającą do założenia takiego konta. Jednak skoro można taniej, po co przepłacać?
Nie ma bowiem przeciwwskazań (natury ustawowej) do korzystania z konta osobistego przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą. Jeżeli ma takie życzenie, może wykorzystywać posiadane już konto zarówno do rozliczeń stricte osobistych, jak i tych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Cytowany już art. 22 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie określa, za pomocą jakiego konkretnie rachunku mają być prowadzone rozliczenia. Podobnie przepisy podatkowe nie uściślają kwestii rodzaju rachunku bankowego, za pomocą którego należy regulować zobowiązania wobec organów podatkowych. Powyższe regulacje nie precyzują również rachunków, których stosowanie do powyższych celów jest zabronione.
Swoboda dysponowania środkami
Warto zatem zwrócić uwagę na art. 50 ustawy - Prawo bankowe. Czytamy w nim m.in., że „(...) posiadacz rachunku bankowego dysponuje swobodnie środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku. W umowie z bankiem mogą być zawarte postanowienia ograniczające swobodę dysponowanie tymi środkami”.
Oznacza to, że w regulaminie rachunku bankowego dotyczącego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego może wystąpić zapis mówiący o tym, że konto osobiste nie może być wykorzystywane do rozliczeń prowadzonych z tytułu działalności gospodarczej. Takie zapisy faktycznie pojawiają się w regulaminach kont bankowych. Może to być jedyna przeszkoda uniemożliwiająca wykorzystywanie konta osobistego do rozliczeń związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dlatego zanim ktoś zdecyduje się wykorzystywać swój rachunek osobisty do ww. rozliczeń, powinien sprawdzić, czy regulamin konta tego nie zabrania.
Maria Poznańska
specjalista w zakresie finansów i bankowości
Podstawa prawna:
• art. 22 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej - Dz.U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1807,
• art. 61 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60,
• art. 49 ust. 3, art. 50 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe - Dz.U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665.
REKLAMA
REKLAMA