REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konto bankowe firmy

Maria Poznańska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoba, która zamierza rozpocząć działalność gospodarczą, nie musi zakładać specjalnego rachunku bankowego. Do rozliczeń może wykorzystać konto osobiste, pod warunkiem że nie zabrania tego bank prowadzący rachunek.

Każdy, kto zdecyduje się na założenie działalności gospodarczej, musi wykonać wiele czynności związanych z rejestracją firmy. Należą do nich m.in.: uzyskanie wpisu do ewidencji podmiotów gospodarczych, uzyskanie numeru REGON, wizyta w ZUS oraz w urzędzie skarbowym. Konieczne jest również posiadanie firmowego rachunku bankowego (jego numer należy podać przy zgłoszeniu w urzędzie skarbowym). Bez rachunku bankowego prowadzenie działalności gospodarczej jest zatem praktycznie niemożliwe. Mówią o tym również przepisy szczegółowe.

REKLAMA

Szukasz szybkiego finansowania  firmy? Sprawdź ofertę kredytów dla biznesu!

Obowiązkowe konto

Przedsiębiorca ma obowiązek posiadać rachunek bankowy. Wynika to m.in. z art. 22 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej: „Rozliczenia z tytułu dokonywania lub przyjmowania płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następują za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:

• stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

• jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji”.

Obowiązek wykorzystywania do rozliczeń konta bankowego nakładają na przedsiębiorcę również zapisy innych ustaw. W art. 61 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa znajdujemy zapis mówiący o tym, że: „(...) zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu”.

W przepisie tym ustawodawca szczegółowo określił grupę podatników, na których nałożył obowiązek bezgotówkowych rozliczeń z budżetem państwa. „Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą wykorzystując księgę przychodów i rozchodów lub księgi rachunkowe - masz obowiązek zapłaty podatków (bez względu na ich kwotę) w formie przelewu bankowego”.

Dobre konto osobiste

REKLAMA

Jednak żaden przepis nie nakłada na osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą obowiązku korzystania z oferowanego przez banki specjalnego rachunku dla firm. W tym miejscu warto dodać, że koszty związane z prowadzeniem (opłata miesięczna oraz np. za przelewy) takiego rachunku są znacznie wyższe niż w przypadku zwykłego konta osobistego. Inne usługi, z których przedsiębiorca mógłby chcieć skorzystać, takie np. jak wypłaty z bankomatów, obsługa gotówkowa w placówce banku itp., również są znacznie droższe.

Banki oczywiście gorąco zachęcają do skorzystania z oferty kont dedykowanych firmom (przede wszystkim ze względu na wyższe koszty, ponoszone przez posiadacza za te same usługi). Często zdarza się, że zanim firma zacznie funkcjonować, jej właściciel znajduje w skrzynce korespondencję z banku zachęcającą do założenia takiego konta. Jednak skoro można taniej, po co przepłacać?

Nie ma bowiem przeciwwskazań (natury ustawowej) do korzystania z konta osobistego przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą. Jeżeli ma takie życzenie, może wykorzystywać posiadane już konto zarówno do rozliczeń stricte osobistych, jak i tych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Cytowany już art. 22 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie określa, za pomocą jakiego konkretnie rachunku mają być prowadzone rozliczenia. Podobnie przepisy podatkowe nie uściślają kwestii rodzaju rachunku bankowego, za pomocą którego należy regulować zobowiązania wobec organów podatkowych. Powyższe regulacje nie precyzują również rachunków, których stosowanie do powyższych celów jest zabronione.

Swoboda dysponowania środkami

Warto zatem zwrócić uwagę na art. 50 ustawy - Prawo bankowe. Czytamy w nim m.in., że „(...) posiadacz rachunku bankowego dysponuje swobodnie środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku. W umowie z bankiem mogą być zawarte postanowienia ograniczające swobodę dysponowanie tymi środkami”.

Oznacza to, że w regulaminie rachunku bankowego dotyczącego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego może wystąpić zapis mówiący o tym, że konto osobiste nie może być wykorzystywane do rozliczeń prowadzonych z tytułu działalności gospodarczej. Takie zapisy faktycznie pojawiają się w regulaminach kont bankowych. Może to być jedyna przeszkoda uniemożliwiająca wykorzystywanie konta osobistego do rozliczeń związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dlatego zanim ktoś zdecyduje się wykorzystywać swój rachunek osobisty do ww. rozliczeń, powinien sprawdzić, czy regulamin konta tego nie zabrania.

Maria Poznańska

specjalista w zakresie finansów i bankowości

Podstawa prawna:

• art. 22 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej - Dz.U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1807,

• art. 61 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60,

• art. 49 ust. 3, art. 50 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe - Dz.U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Twój Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA