REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konto bankowe firmy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Maria Poznańska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoba, która zamierza rozpocząć działalność gospodarczą, nie musi zakładać specjalnego rachunku bankowego. Do rozliczeń może wykorzystać konto osobiste, pod warunkiem że nie zabrania tego bank prowadzący rachunek.

Każdy, kto zdecyduje się na założenie działalności gospodarczej, musi wykonać wiele czynności związanych z rejestracją firmy. Należą do nich m.in.: uzyskanie wpisu do ewidencji podmiotów gospodarczych, uzyskanie numeru REGON, wizyta w ZUS oraz w urzędzie skarbowym. Konieczne jest również posiadanie firmowego rachunku bankowego (jego numer należy podać przy zgłoszeniu w urzędzie skarbowym). Bez rachunku bankowego prowadzenie działalności gospodarczej jest zatem praktycznie niemożliwe. Mówią o tym również przepisy szczegółowe.

REKLAMA

Szukasz szybkiego finansowania  firmy? Sprawdź ofertę kredytów dla biznesu!

Obowiązkowe konto

Przedsiębiorca ma obowiązek posiadać rachunek bankowy. Wynika to m.in. z art. 22 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej: „Rozliczenia z tytułu dokonywania lub przyjmowania płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następują za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:

• stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

• jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji”.

Obowiązek wykorzystywania do rozliczeń konta bankowego nakładają na przedsiębiorcę również zapisy innych ustaw. W art. 61 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa znajdujemy zapis mówiący o tym, że: „(...) zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu”.

W przepisie tym ustawodawca szczegółowo określił grupę podatników, na których nałożył obowiązek bezgotówkowych rozliczeń z budżetem państwa. „Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą wykorzystując księgę przychodów i rozchodów lub księgi rachunkowe - masz obowiązek zapłaty podatków (bez względu na ich kwotę) w formie przelewu bankowego”.

Dobre konto osobiste

REKLAMA

Jednak żaden przepis nie nakłada na osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą obowiązku korzystania z oferowanego przez banki specjalnego rachunku dla firm. W tym miejscu warto dodać, że koszty związane z prowadzeniem (opłata miesięczna oraz np. za przelewy) takiego rachunku są znacznie wyższe niż w przypadku zwykłego konta osobistego. Inne usługi, z których przedsiębiorca mógłby chcieć skorzystać, takie np. jak wypłaty z bankomatów, obsługa gotówkowa w placówce banku itp., również są znacznie droższe.

Banki oczywiście gorąco zachęcają do skorzystania z oferty kont dedykowanych firmom (przede wszystkim ze względu na wyższe koszty, ponoszone przez posiadacza za te same usługi). Często zdarza się, że zanim firma zacznie funkcjonować, jej właściciel znajduje w skrzynce korespondencję z banku zachęcającą do założenia takiego konta. Jednak skoro można taniej, po co przepłacać?

Nie ma bowiem przeciwwskazań (natury ustawowej) do korzystania z konta osobistego przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą. Jeżeli ma takie życzenie, może wykorzystywać posiadane już konto zarówno do rozliczeń stricte osobistych, jak i tych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Cytowany już art. 22 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie określa, za pomocą jakiego konkretnie rachunku mają być prowadzone rozliczenia. Podobnie przepisy podatkowe nie uściślają kwestii rodzaju rachunku bankowego, za pomocą którego należy regulować zobowiązania wobec organów podatkowych. Powyższe regulacje nie precyzują również rachunków, których stosowanie do powyższych celów jest zabronione.

Swoboda dysponowania środkami

Warto zatem zwrócić uwagę na art. 50 ustawy - Prawo bankowe. Czytamy w nim m.in., że „(...) posiadacz rachunku bankowego dysponuje swobodnie środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku. W umowie z bankiem mogą być zawarte postanowienia ograniczające swobodę dysponowanie tymi środkami”.

Oznacza to, że w regulaminie rachunku bankowego dotyczącego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego może wystąpić zapis mówiący o tym, że konto osobiste nie może być wykorzystywane do rozliczeń prowadzonych z tytułu działalności gospodarczej. Takie zapisy faktycznie pojawiają się w regulaminach kont bankowych. Może to być jedyna przeszkoda uniemożliwiająca wykorzystywanie konta osobistego do rozliczeń związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dlatego zanim ktoś zdecyduje się wykorzystywać swój rachunek osobisty do ww. rozliczeń, powinien sprawdzić, czy regulamin konta tego nie zabrania.

Maria Poznańska

specjalista w zakresie finansów i bankowości

Podstawa prawna:

• art. 22 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej - Dz.U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1807,

• art. 61 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60,

• art. 49 ust. 3, art. 50 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe - Dz.U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Twój Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

REKLAMA

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

REKLAMA

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

REKLAMA