REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Temat Dnia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dopłaty do wypoczynku

Pracodawcy tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych mają możliwość wykorzystania środków zgromadzonych na rachunku bankowym funduszu, np. na dofinansowanie do wypoczynku pracowników.

30 czerwca mija termin składania wniosków o zwrot VAT za 2008 r.

Polskie firmy, które w 2008 r. zakupiły towary lub usługi płacąc zagraniczny VAT, do 30 czerwca mogą składać wnioski o jego zwrot. Uzyskanie zwrotu VAT wymaga od polskiego podatnika spełnienia warunków określonych w VIII dyrektywie oraz przepisach krajowych poszczególnych Państw.

Ustanie stosunku pracy - obowiązki pracodawcy

Pracodawca ma wiele obowiązków związanych ze zwolnieniem pracownika. Musi pamiętać m.in. o udzieleniu mu dni wolnych na poszukiwanie pracy oraz o wydaniu świadectwa pracy.

Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych dla małych i średnich przedsiębiorstw

Od 29 kwietnia 2009 r. obowiązują nowe zasady udzielania niektórych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie inwestycji, usług doradczych i udziału w targach lub wystawach.

REKLAMA

Planowanie zwolnień korzystne dla pracodawcy

Stosowanie ustawy o zwolnieniach grupowych oznacza dla pracodawcy konieczność wypłaty odpraw oraz obowiązek zachowania procedury zwolnień grupowych. Pracodawcy, np. wydłużając okresy zwolnień, mogą łatwiej wypowiedzieć umowy.

Szczególne przypadki korekt

Korekty są konieczne nie tylko w przypadku sprzedaży dokumentowanej zwykłymi fakturami. Korekty te sprawiają wiele problemów, gdyż nie ma przepisów, które wprost regulowałyby zasady ich wystawiania.

Nagroda a premia

Przepisy wewnątrzzakładowe mogą przyznawać pracownikom dodatkowe składniki wynagrodzenia, takie jak premie czy nagrody. Aby jednak nie wypłacać ich co miesiąc, potrzebne są stosowne zapisy w aktach wewnętrznych.

Jednorazowa amortyzacja po korzystnych zmianach

Jedną z atrakcyjniejszych korzyści podatkowych dla przedsiębiorców jest możliwość skorzystania z jednorazowej amortyzacji określonych przepisami środków trwałych. Jest to rozwiązanie dostępne zarówno dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i podatku dochodowego od osób prawnych. 

REKLAMA

Umowa o zakazie konkurencji - świadczenia dla pracownika

Pracodawca, który chce, aby jego pracownik powstrzymał się od prowadzenia działalności konkurencyjnej, powinien tak ustalić należne z tego tytułu pracownikowi świadczenia, aby skutecznie go do takich działań zniechęcić.

Wadium w zamówieniach publicznych

W czasach kryzysu najpewniejszym płatnikiem bywają urzędy i rozmaite państwowe instytucje. To powoduje, że przedsiębiorcy są w coraz większym stopniu zainteresowani zamówieniami publicznymi.

Sposób obliczania odpisów na zfśs

Pracodawca musi do 31 maja 2009 r. przekazać na rachunek bankowy funduszu pierwszą część naliczonych odpisów. Sposób ich obliczania jest regulowany przepisami ustawy, a wysokość uzależniona od liczby zatrudnionych pracowników.

Termin odliczenia VAT z duplikatu faktury

Faktura VAT stanowi podstawowy dokument księgowy, który uprawnia do odliczenia VAT. Zdarza się, że jej oryginał nie dotrze do podatnika albo po otrzymaniu zaginie. Wówczas firma z reguły występuje do swojego kontrahenta o wystawienie duplikatu faktury. Jakie konsekwencje w VAT wywołuje otrzymanie duplikatu faktury?

Korzyści z zatrudniania niepełnosprawnych

Pracodawca, zatrudniając pracownika niepełnosprawnego, może zyskać dodatkowe środki, np. na dostosowanie zakładu pracy do wymagań takiego pracownika.

Jakie koszty podatkowe można rozliczyć przy zgromadzeniu wspólników

Do 30 czerwca spółki z o.o. oraz spółki akcyjne powinny zorganizować zwyczajne walne zgromadzenia wspólników/akcjonariuszy.

Jakie są skutki niewypłacania w terminie wynagrodzenia za pracę

Pracodawca, który nie wypłaca pracownikowi w terminie wynagrodzenia lub bezpodstawnie zaniża jego wysokość, ciężko narusza swój podstawowy obowiązek terminowego wypłacania wynagrodzenia. Naraża się przez to na sankcje finansowe, karne oraz na ryzyko rozwiązania umowy o pracę przez pracownika w trybie natychmiastowym.

Zaskarżanie uchwał wspólników

Prowadzącym działalność w formie spółki z o.o. lub akcyjnej zdarza się, że uchwały są podejmowane przy sprzeciwie jednego ze wspólników. Nie stanowi to problemu, jeśli jego życiowe interesy nie są w ten sposób naruszane. Jeśli jednak okaże się, że uchwała nie tylko narusza interes prawny wspólnika, ale wręcz jest sprzeczna z prawem – pozostaje droga sądowa.

Tryb ustalania systemów i rozkładów czasu pracy

Czas pracy pracowników jest jednym z najtrudniejszych problemów kadrowych, z jakim musi się zmierzyć pracodawca. Powinien on zatem zwrócić szczególną uwagę na przepisy normujące tę dziedzinę, aby właściwie wprowadzać systemy i rozkłady czasu pracy.

Podstawowe obowiązki pracodawcy z zakresu bhp

Pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie. Jako organizator pracy w firmie jest zobowiązany chronić życie i zdrowie pracowników.

Do którego sądu wnieść sprawę

Wystąpienie do sądu zawsze wiąże się z trudnościami i niekiedy z koniecznością skorzystania z profesjonalnej pomocy prawnej. Podstawową sprawą jest odpowiedni wybór sądu, do którego przedsiębiorca chce wnieść sprawę.

Zasady dofinansowania z PFRON

Pracodawca, chcąc wykorzystać dodatkowe środki z PFRON, musi wywiązać się z obowiązków wobec funduszu, np. składania comiesięcznego raportu o zatrudnianiu niepełnosprawnych.

W jakim terminie podatnikowi przysługuje odliczenie VAT

Według znowelizowanej ustawy o VAT prawo do obniżenia podatku naliczonego może nastąpić w deklaracji za miesiąc, w którym otrzymano fakturę (lub w którym upłynął jej termin płatności) bądź w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych. Znowelizowana ustawa o VAT jest zatem korzystna dla podatnika.

Potwierdzanie obecności w pracy

Pracodawca, w celu prawidłowego ustalenia wynagrodzenia oraz innych świadczeń przysługujących ze stosunku pracy, musi prowadzić ewidencję czasu pracy. Przepisy nie narzucają jednak sposobu potwierdzania obecności pracowników.

Gdy kontrahent nie zapłacił

Wierzyciel nieściągalnych należności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, może obniżyć należny VAT, korzystając z tzw. ulgi na złe długi.

Warunki bhp przy umowach cywilnoprawnych

Pracodawca zatrudniający osoby na umowy cywilnoprawne musi im zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy.

Jaki samochód dla firmy

Na rynek wróciły samochody z tzw. kratką. Dilerzy starają się wzbogacić swoją ofertę o modele umożliwiające pełne odliczenie VAT. Najszybsi byli producenci, którzy od lat cieszą się największą popularnością wśród przedsiębiorców.

Zasady obliczania odpisów na zfśs

Pracodawca musi przekazać odpisy na zfśs w terminie do 30 września każdego roku. Powinien jednak pamiętać, że do 31 maja należy przekazać na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisów.

Jak kontrolować prawidłowe wykorzystywanie zwolnień lekarskich przez pracowników

Pracodawca, który jest upoważniony do wypłacania zasiłków z ubezpieczenia chorobowego, może w trakcie zwolnienia lekarskiego kontrolować pracownika. Taką kontrolę przeprowadza pracodawca lub osoba przez niego upoważniona w miejscu zamieszkania lub pobytu pracownika.

Na jakich zasadach zatrudniać pracowników sezonowych

W polskim prawie pracy nie ma definicji pracy sezonowej, gdyż przepisy nie wyróżniają odrębnej kategorii pracowników sezonowych. Pracą sezonową będzie więc taki rodzaj pracy, na który jest zapotrzebowanie wyłącznie przez pewien krótki okres związany z określoną porą roku.

Ubezpieczenie kredytu kupieckiego

Firmy sprzedające towary lub usługi coraz częściej zmuszone są do odraczania terminów płatności, czyli udzielania tzw. kredytu kupieckiego. Wiąże się z nim jednak spore ryzyko, bo nierzadko zdarza się, że odbiorcy nie płacą nawet po upływie tak odroczonego terminu. By ryzyko to zminimalizować, można skorzystać z polisy, tzw. ubezpieczenia ryzyka kredytu kupieckiego.

Jak od marca przedsiębiorcy powinni naliczać składkę zdrowotną

Od 1 marca 2009 r. osoby prowadzące działalność pozarolniczą przez resztę roku opłacają składkę na ubezpieczenie zdrowotne w stałej wysokości 224,25 zł miesięcznie.

Weryfikacja kontrahentów i prewindykacja należności

Każdemu przedsiębiorcy zależy na nawiązywaniu kontaktów handlowych. Każdy nowy klient zainteresowany naszymi towarami lub usługą to szansa na rozwój dla firmy i możliwość umacniania jej pozycji na rynku. W obecnej sytuacji na rynku trzeba szczególnie zwracać uwagę na to, z kim zawieramy kontrakt.

Korekta błędów w dokumentach przesłanych do ZUS za 2008 r.

Do 30 kwietnia 2009 r. płatnik składek ma obowiązek sprawdzić dokumenty przekazane do ZUS za 2008 r. za osoby zgłoszone do ubezpieczeń. Jeżeli w tych dokumentach są błędy, ma obowiązek przesłać do tego terminu deklarację rozliczeniową korygującą i imienny raport korygujący w formie nowego dokumentu z prawidłowymi informacjami.

Konsekwencje błędnego świadectwa pracy

Pracodawca, zwalniając pracownika, powinien zwrócić szczególną uwagę na treść świadectwa pracy, ponieważ błędy mogą spowodować konieczność jego sprostowania lub wypłatę odszkodowania.

Świadomość ryzyka podatkowego

Każda aktywność przedsiębiorcy wiąże się z określonym ryzykiem podatkowym. Rozpoznanie, analiza oraz dążenie do minimalizacji tego ryzyka powinny stanowić nieodłączny element zarządzania firmą.

Indywidualny rozkład czasu pracy

Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może wprowadzić indywidualny rozkład czasu pracy. Musi przy tym pamiętać, aby nie naruszać przepisów o czasie pracy.

VAT-7D za I kwartał 2009 r.

Podatnicy niebędący „małymi podatnikami” mogą od 1 stycznia składać kwartalne deklaracje VAT oznaczone jako VAT-7D. O wyborze metody kwartalnej mogą zadecydować, poczynając od wybranego kwartału w roku.

Ochrona zdrowia pracowników

W ramach opieki zdrowotnej prowadzonej przez pracodawców pracownik podlega badaniom wstępnym, okresowym i kontrolnym. Pracodawca ponosi koszty tych badań.

Poręczenie i zastaw jako zabezpieczenie kontraktu

W czasach kryzysu niezwykle ważne w stosunkach z kontrahentami jest odpowiednie zabezpieczenie zawieranych umów. Wiele firm zaczyna bowiem mieć problemy z terminowym regulowaniem płatności, a takie zatory płatnicze mogą bezpośrednio wpłynąć na kondycję naszego przedsiębiorstwa. Dlatego warto dobrze zabezpieczyć się przed ryzykiem niewypłacalności lub po prostu złej woli kontrahenta.

Zadania i obowiązki służby bhp

Służba bhp pełni funkcje doradcze i kontrolne, w szczególności w zakresie przestrzegania przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy i w każdym innym miejscu jej wykonywania.

W jaki sposób zmieniać przepisy wewnątrzzakładowe

Trudna sytuacja ekonomiczna zmusza pracodawców do zmiany obowiązujących w zakładzie przepisów wewnętrznych, np. regulaminu wynagrodzeń czy pracy.

Mniejsze koszty bez zwalniania ludzi

Ostatnie dwa lata udowodniły, jak trudno w razie potrzeby znaleźć fachowców i jak dużo kosztuje wyszkolenie nowego pracownika. Dlatego choć najprostszym sposobem na ograniczenie kosztów jest redukcja zatrudnienia, większość ekspertów przestrzega przed nieprzemyślanym zwalnianiem.

Konto bankowe firmy

Osoba, która zamierza rozpocząć działalność gospodarczą, nie musi zakładać specjalnego rachunku bankowego. Do rozliczeń może wykorzystać konto osobiste, pod warunkiem że nie zabrania tego bank prowadzący rachunek.

Co grozi pracodawcy za odmowę wykonania wyroku sądu

Pracodawca, który uchyla się od dobrowolnego wykonania wyroku sądu pracy, naraża się na dodatkowe koszty związane z postępowaniem egzekucyjnym.

Zmiany w podatkach dochodowych

Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwiększeniu do 100 000 euro ulegnie limit dla jednorazowej amortyzacji. Podwyższony limit będzie obowiązywał w 2009 i 2010 r. Ma on dotyczyć małych firm oraz firm, które rozpoczną działalność w latach 2009-2010, a także tych, które zaczęły działać w 2008 r.

Obowiązki pracodawców przy zatrudnieniu 20 pracowników

Pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników zobowiązany jest m.in. do wprowadzenia regulaminu pracy, regulaminu wynagradzania oraz do utworzenia zfśs.

Odsetki w praktyce handlowej

W czasach słabnącej złotówki podstawowym zabezpieczeniem dla wierzyciela są odsetki. Mogą występować w dwu postaciach - jako odsetki ustawowe, które należą się na wypadek opóźnienia nawet w braku stosownego postanowienia w umowie, i odsetki umowne, które swą moc czerpią z postanowień kontraktowych.

Podróże służbowe pracowników i przedsiębiorców

Co jest podróżą służbową, a co nią nie jest? Jakie warunki muszą być spełnione, aby można było wypłacić pracownikowi należności za taki wyjazd? Jakie są różnice w podróży pracownika i przedsiębiorcy?

Tworzymy portal internetowy

Portal jest złożonym bytem internetowym, zdecydowanie bardziej rozbudowanym w porównaniu ze swoimi mniejszymi kolegami, nastawionym na dobrze pojętą interaktywność oraz dostępność dla maksymalnie szerokiej grupy odbiorców (w ramach swojego targetu).

Zmiany w przepisach o zawieszaniu działalności gospodarczej

Od 31 marca 2009 r. w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej obowiązują zmienione przepisy o zawieszaniu działalności gospodarczej. Po zmianach termin zawieszenia działalności gospodarczej będzie określał przedsiębiorca w składanym wniosku (nie może to być dzień wcześniejszy niż dzień złożenia wniosku).

Jak ustalać składkę wypadkową od 1 kwietnia 2009 r.

Od dziś rozpoczyna się nowy rok składkowy, w którym będą obowiązywały nowe wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Płatnicy, którym ZUS nie wyznaczy stopy procentowej składki na to ubezpieczenie, będą zobowiązani samodzielnie ustalić jej wysokość na najbliższy rok składkowy.

REKLAMA