REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe rozporządzenie w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych

Sławomir Biliński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy nie muszą już sprawdzać w długiej liście ogólnych zezwoleń dewizowych, czy dana czynność obrotu dewizowego w kraju jest dozwolona. Od 15 maja 2009 r. zniesiono ogólne zezwolenia na odstępowanie od ograniczeń w dokonywaniu obrotu wartościami dewizowymi w kraju.

Dla przedsiębiorców nie oznacza to jednak żadnych nowych ograniczeń w zakresie dozwolonych czynności dewizowych.

REKLAMA

Wydanie nowego rozporządzenia w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych to konsekwencja uchylenia 24 stycznia 2009 r. art. 9 pkt 15 ustawy - Prawo dewizowe1. Przypomnijmy, że uchylony przepis ograniczał przedsiębiorców w zawieraniu umów oraz dokonywaniu innych czynności prawnych, powodujących lub mogących powodować przeprowadzanie w kraju rozliczeń w walutach obcych. Po jego uchyleniu znikła potrzeba funkcjonowania ogólnych zezwoleń dewizowych określonych w § 3-11 i 14 starego rozporządzenia. Objęte nimi czynności są bowiem dozwolone z mocy prawa.

Kraje BIT

Tak jak dotychczas, rezydenci mogą bez ograniczeń wynikających z prawa dewizowego przekazywać do krajów BIT (patrz słowniczek), za pośrednictwem uprawnionych banków, waluty krajowe lub zagraniczne, z przeznaczeniem tych środków na podjęcie lub rozszerzenie w tych krajach działalności gospodarczej. Możliwe będzie także nabywanie za przekazane środki nieruchomości na potrzeby tej działalności.

SŁOWNICZEK

Dalszy ciąg materiału pod wideo

kraje BIT - kraje trzecie, z którymi Polskę wiążą umowy o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji (§ 1 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia).

Rozporządzenie utrzymało zrównanie z krajami BIT krajów trzecich, z którymi Wspólnoty Europejskie i ich państwa członkowskie zawarły wiążące Polskę umowy:

• o partnerstwie i współpracy,

• o stowarzyszeniu, lub

• inne podobne, zawierające postanowienia zobowiązujące do zapewnienia swobody przepływu kapitału w zakresie związanym z dokonywaniem inwestycji bezpośrednich, likwidacją tych inwestycji oraz transferem uzyskanych z nich przychodów (§ 1 ust. 2 rozporządzenia).

Wywóz i przywóz dewiz

Tak jak dotychczas, rezydenci i nierezydenci przekraczający granicę Polski z innymi państwami obszaru Schengen nie mają obowiązku zgłaszania organom celnym lub organom Straży Granicznej przywozu do kraju oraz wywozu za granicę:

• złota dewizowego lub platyny dewizowej bez względu na ilość oraz

• krajowych środków płatniczych o wartości przekraczającej łącznie równowartość 10 000 euro (§ 3 rozporządzenia).

Rozliczenia bez pośrednictwa banku

Zachowane zostało zezwolenie rezydentom i nierezydentom na dokonywanie w kraju rozliczeń związanych z obrotem dewizowym bez pośrednictwa uprawnionego banku. Muszą tu być jednak spełnione dwa warunki:

1) jedną ze stron rozliczenia będzie konsument w myśl art. 221 Kodeksu cywilnego (czyli osoba fizyczna dokonująca czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową);

2) rozliczenie następuje w formie bezgotówkowej (§ 4 rozporządzenia).

Także w przypadku rozliczeń związanych z obrotem dewizowym między osobami fizycznymi w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą nie trzeba korzystać z pośrednictwa uprawnionego banku (§ 5 rozporządzenia).

Obrót dewizowy z zagranicą

Nowe rozporządzenie pozostawiło bez zmian zasady dotyczące zezwolenia na odstępowanie od ograniczeń w dokonywaniu obrotu dewizowego z zagranicą. Dla przedsiębiorców oznacza to, że nadal będą mogli bez zezwoleń m.in. nabywać w krajach BIT udziały i akcje w spółkach mających siedzibę w tych krajach, a także obejmować udziały i akcje w takich spółkach.

• rozporządzenie Ministra Finansów z 20 kwietnia 2009 r. w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych - Dz.U. Nr 69, poz. 597

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA