REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe rozporządzenie w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych

Sławomir Biliński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy nie muszą już sprawdzać w długiej liście ogólnych zezwoleń dewizowych, czy dana czynność obrotu dewizowego w kraju jest dozwolona. Od 15 maja 2009 r. zniesiono ogólne zezwolenia na odstępowanie od ograniczeń w dokonywaniu obrotu wartościami dewizowymi w kraju.

Dla przedsiębiorców nie oznacza to jednak żadnych nowych ograniczeń w zakresie dozwolonych czynności dewizowych.

REKLAMA

Wydanie nowego rozporządzenia w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych to konsekwencja uchylenia 24 stycznia 2009 r. art. 9 pkt 15 ustawy - Prawo dewizowe1. Przypomnijmy, że uchylony przepis ograniczał przedsiębiorców w zawieraniu umów oraz dokonywaniu innych czynności prawnych, powodujących lub mogących powodować przeprowadzanie w kraju rozliczeń w walutach obcych. Po jego uchyleniu znikła potrzeba funkcjonowania ogólnych zezwoleń dewizowych określonych w § 3-11 i 14 starego rozporządzenia. Objęte nimi czynności są bowiem dozwolone z mocy prawa.

Kraje BIT

Tak jak dotychczas, rezydenci mogą bez ograniczeń wynikających z prawa dewizowego przekazywać do krajów BIT (patrz słowniczek), za pośrednictwem uprawnionych banków, waluty krajowe lub zagraniczne, z przeznaczeniem tych środków na podjęcie lub rozszerzenie w tych krajach działalności gospodarczej. Możliwe będzie także nabywanie za przekazane środki nieruchomości na potrzeby tej działalności.

SŁOWNICZEK

Dalszy ciąg materiału pod wideo

kraje BIT - kraje trzecie, z którymi Polskę wiążą umowy o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji (§ 1 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia).

Rozporządzenie utrzymało zrównanie z krajami BIT krajów trzecich, z którymi Wspólnoty Europejskie i ich państwa członkowskie zawarły wiążące Polskę umowy:

• o partnerstwie i współpracy,

• o stowarzyszeniu, lub

• inne podobne, zawierające postanowienia zobowiązujące do zapewnienia swobody przepływu kapitału w zakresie związanym z dokonywaniem inwestycji bezpośrednich, likwidacją tych inwestycji oraz transferem uzyskanych z nich przychodów (§ 1 ust. 2 rozporządzenia).

Wywóz i przywóz dewiz

Tak jak dotychczas, rezydenci i nierezydenci przekraczający granicę Polski z innymi państwami obszaru Schengen nie mają obowiązku zgłaszania organom celnym lub organom Straży Granicznej przywozu do kraju oraz wywozu za granicę:

• złota dewizowego lub platyny dewizowej bez względu na ilość oraz

• krajowych środków płatniczych o wartości przekraczającej łącznie równowartość 10 000 euro (§ 3 rozporządzenia).

Rozliczenia bez pośrednictwa banku

Zachowane zostało zezwolenie rezydentom i nierezydentom na dokonywanie w kraju rozliczeń związanych z obrotem dewizowym bez pośrednictwa uprawnionego banku. Muszą tu być jednak spełnione dwa warunki:

1) jedną ze stron rozliczenia będzie konsument w myśl art. 221 Kodeksu cywilnego (czyli osoba fizyczna dokonująca czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową);

2) rozliczenie następuje w formie bezgotówkowej (§ 4 rozporządzenia).

Także w przypadku rozliczeń związanych z obrotem dewizowym między osobami fizycznymi w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą nie trzeba korzystać z pośrednictwa uprawnionego banku (§ 5 rozporządzenia).

Obrót dewizowy z zagranicą

Nowe rozporządzenie pozostawiło bez zmian zasady dotyczące zezwolenia na odstępowanie od ograniczeń w dokonywaniu obrotu dewizowego z zagranicą. Dla przedsiębiorców oznacza to, że nadal będą mogli bez zezwoleń m.in. nabywać w krajach BIT udziały i akcje w spółkach mających siedzibę w tych krajach, a także obejmować udziały i akcje w takich spółkach.

• rozporządzenie Ministra Finansów z 20 kwietnia 2009 r. w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych - Dz.U. Nr 69, poz. 597

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA