REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rząd przyjmie pakiet ustaw podatkowych

Rząd we wtorek przyjmie projekty ustaw składających się na reformę podatkową - poinformował premier Kazimierz Marcinkiewicz. Premier dodał, że rząd nie odejdzie od kotwicy budżetowej określonej na 30 mld zł deficytu rocznie.

Złoty powoli słabnie podczas poniedziałkowej sesji

"Na rynku niewiele się dzieje, obserwujemy jednak presję na osłabienie złotego, ale mniejszą od spodziewanej" - powiedział Rafał Uss, dealer Raiffeisen Banku.

Większe limity mleka nie dla wszystkich

Tylko co czwarty rolnik może liczyć na zwiększenie swoich limitów produkcji mleka.

Wzrośnie eksport

Ministerstwo Gospodarki szacuje, że eksport wzrośnie w 2006 roku o 15,0% do 88,3 mld euro, zaś import - o 13,4% do 89,7 mld euro, powiedział wiceminister gospodarki Andrzej Kaczmarek.

REKLAMA

Na rynku walutowym jest spokojnie

Tydzień rozpoczyna się na rynku walutowym spokojnie, choć analitycy nie wykluczają delikatnego osłabienia złotego podczas poniedziałkowej sesji.

Przedsiębiorcy: system podatkowy nam szkodzi

Aż dziewięć na dziesięć osób zajmujących się działalnością gospodarczą uważa, że obecny system podatkowy utrudnia prowadzenie biznesu. Tak wynika z sondażu PBS DGA przeprowadzonego na zlecenie Gazety Prawnej i CMS Cameron McKenna.

Złoty wzmacnia się do dolara po publikacji danych z USA

Po publikacji danych z USA doszło do osłabienia dolara względem euro, co przełożyło się także na notowania polskiej waluty.

Oprocentowanie depozytów na rynku międzybankowym

Oprocentowanie depozytów na rynku międzybankowym - EURIBOR:

REKLAMA

Premier: Wzrost gospodarczy w 2006 w przedziale 5-5,5 proc. PKB

Premier Kazimierz Marcinkiewicz szacuje wzrost gospodarczy w 2006 roku w przedziale 5-5,5 proc. PKB.

Rosną obawy o stałe dostawy paliw

Blisko połowa kierownictwa 116 wiodących firm sektora paliwowo--energetycznego z 43 krajów obawia się kryzysu energetycznego - wynika z badania firmy doradczej PricewaterhouseCoopers. Trzeba więc inwestować w nowe technologie.

Złoty silniejszy, rynek czeka na nowe dane makro w USA

Piątkowe otwarcie przyniosło umocnienie polskiej waluty wobec euro i dolara, a analitycy podkreślają oczekiwanie inwestorów na publikację nowych danych makro w USA, które mogą wyznaczyć kierunek dalszych zmian na rynkach.

Brak pieniędzy dla firm

Fundusze private equity działające w Polsce chcą w tym roku zebrać na nowe inwestycje 1,1 mld EUR.

W Polsce bezrobocie najwyższe

Stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła w kwietniu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, 8 proc., czyli tyle, ile w marcu - podał Eurostat.

UE: Fiasko rozmów w sprawie 48-godzinnego tygodnia pracy

Luksemburg (PAP) - Fiaskiem zakończyły się w czwartek późnym wieczorem w Luksemburgu wielogodzinne negocjacje ministrów pracy krajów członkowskich UE w sprawie 48-godzinnego tygodnia pracy w UE i możliwości jego wydłużenia - ogłosiła przewodnicząca w tym półroczu UE Austria.

Oprocentowanie depozytów na rynku międzybankowym

Oprocentowanie depozytów na rynku międzybankowym - EURIBOR:

Wciąż następuje poprawa warunków gospodarczych

Wskaźnik PMI liczony przez ABN AMRO Polska spadł w maju do 53,2 z 53,7 w kwietniu - podał badający koniunkturę NTC Research.

Firmy nie korzystają z pomocy prawników

Bank Światowy uważa, że w Polsce konieczna jest gruntowna reforma wymiaru sprawiedliwości. Eksperci Banku wskazują na wysokie koszty obsługi prawnej.

Złoty stabilny, rentowności obligacji nieco wyższe

Czwartkowy poranek na rynku walutowym upływa bardzo spokojnie, złoty jest nieco słabszy do dolara. Inwestorzy czekają na dane z gospodarek strefy euro i USA.

Przetwórcy wygrali na integracji

Przemysł rolno-spożywczy skorzystał na integracji Polski z Unią Europejską w większym stopniu niż rolnictwo - informuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Polscy konsumenci - ufni czy nie

Biznesmeni i konsumenci w krajach Unii Europejskiej nadal są w dobrych nastrojach. Również w maju wskaźnik zaufania wzrósł, choć nieznacznie. W Polsce konsumenci tracą pewność, czy za rok gospodarka zachowa swoją kondycję.

Miliardy złotych z polis oraz kont

Banki biją rekordy pod względem osiąganych wyników. Zysk netto w pierwszym kwartale wzrósł o blisko 42 proc. Ten rok zamknie się kolejnym rekordem.

MF liczy na utrzymanie się wysokiego tempa wzrostu PKB

Minister Finansów Zyta Gilowska liczy na utrzymanie się w kolejnych kwartałach wysokiego tempa wzrostu PKB.

Złoty odrabia straty, pomogły nieco dane o PKB

Po nocnym i porannym osłabieniu złoty w ciągu środowej sesji odrabia straty. Rynek nie zareagował na decyzję RPP w sprawie stóp.

RPP pozostawiła stopy bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu pozostawiła wszystkie stopy procentowe bez zmian i główna stopa NBP nadal będzie na poziomie 4,00 proc.

Oprocentowanie depozytów na rynku międzybankowym

Oprocentowanie depozytów na rynku międzybankowym - EURIBOR:

Rząd o zatrudnianiu niepełnosprawnych

Na rozpoczętym w środę w południe posiedzeniu rząd zajmie się m.in. projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Złoty osłabił się po spadkach w regionie

Złoty osłabił się na środowym otwarciu na fali pogorszenia nastrojów na pozostałych rynkach z regionu. Obligacje na razie są stabilne, ale dealerzy i analitycy spodziewają się osłabienia.

Rynek aut liczy na cud

Najbliższe miesiące mogą być przełomowe dla polskiej branży motoryzacyjnej, ale tylko wtedy gdy pomoże jej rząd.

Bank Światowy: chwali, ale...

Wzrost gospodarczy Polski może przyspieszyć nawet do 6 proc. PKB, jeśli rząd będzie wdrażał reformy - stwierdza Bank Światowy.

Na rynku walutowym złoty stabilny

Złoty zachowuje się stabilnie podczas wtorkowej sesji, rynek jest spokojny i czeka na informacje, które mają być opublikowane w dalszej części tygodnia.

MG podtrzymuje prognozę

Ministerstwo Gospodarki podtrzymuje prognozę wzrostu PKB w I kw. na poziomie 4,9 proc., a w całym roku spodziewa się wzrostu na poziomie ok. 5 proc.- powiedział minister gospodarki Piotr Woźniak.

PwC: sektor usług finansowych na czwartym miejscu

Sektor usług finansowych zajął w 2005 roku czwarte miejsce w ogólnym zestawieniu transakcji fuzji i przejęć w Polsce, pod względem wartości jak i ilości dokonanych transakcji, wyłączając transakcję UniCredit/HVB - podała firma doradcza PricewaterhouseCoopers (PwC).

Złoty i dług słabiej, gracze niechętni rynkom wschodzącym

Złoty i rynek długu są słabsze na otwarciu, a gracze sądzą, że inwestorzy niechętnie będą wchodzili na rynki wschodzące co może przyczynić się do dalszych spadków.

Trudna sztuka windykacji

Nie ma takiej firmy, która przynajmniej raz nie borykałaby się z problemem nierzetelnych kontrahentów i nieściągniętych należności.

Silniejszy Orlen to droższe paliwa

Na razie silna konkurencja sprawia, że różnice w cenach benzyn i oleju napędowego w poszczególnych regionach Polski sięgają 30-40 groszy na litrze.

Przedsiębiorcy zaskarżą ustawę do Trybunału

Organizacje przedsiębiorców zapowiadają, że jeśli Senat nie doprecyzuje przepisów ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym - zaskarżą ją do Trybunału Konstytucyjnego.

PKPP: Polska gospodarka ma mocne fundamenty makroekonomiczne

Polska gospodarka ma mocne fundamenty makroekonomiczne - jak niska inflacja, będący pod kontrolą deficyt budżetowy oraz niemal zrównoważony bilans handlowy i płatniczy z zagranicą - uważa ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) "Lewiatan" dr Stanisław Kubielas.

Na rynkach bardzo spokojnie, obroty niewielkie

W poniedziałek kurs złotego, po porannym umocnieniu, pozostaje stabilny i porusza się w przedziale 3,91 - 3,93 zł za euro. Na rynku długu zmiany rentowności są minimalne w porównaniu z poziomami z otwarcia i piątkowego zamknięcia.

Złoty umocnił się na otwarciu, obligacje stabilne

Złoty umocnił się na poniedziałkowym otwarciu, zaś obligacje były na poziomach zbliżonych do zamknięcia w piątek. Dealerzy oceniają, że w polska waluta może jeszcze zyskiwać na wartości, ale będzie to zależało przede wszystkim od czynników zewnętrznych.

Biznes nad Sekwaną

Jak dotrzeć na francuski rynek i odnieść tam sukces? Prezentacja możliwości oraz konkretne porady dla małych i średnich firm z Polski są tematem regionalnych spotkań ekspertów z przedsiębiorcami.

CBA tropi firmy: kogo, kiedy, jak

Gazeta Prawna przygotowała z Radiem PiN analizę zagrożeń, jakie niesie dla przedsiębiorców ustawa o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. Jest to kolejna instytucja, która będzie mogła przeprowadzać kontrole u przedsiębiorców.

Termin roczny jest nieprzekraczalny

Przepisy przewidują trzy sytuacje, od których zależy początek liczenia terminu do złożenia wniosku o pozbawienie dłużnika prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek. W każdym wypadku termin ten wynosi rok.

Przewoźnicy zaczynają wychodzić za granicę

PKP Cargo wycofało się z przetargu na prywatyzację kolei słowackich, ale nie rezygnuje z penetracji zagranicznych rynków. Ten szlak wybierają też prywatni konkurenci. Tylko kilku z nich zanotowało w I kwartale wzrost przewozów.

Złoty stabilny, obligacje mogą tracić w ciągu dnia

Kurs złotego był w piątek rano zbliżony do poziomów z czwartkowego zamknięcia, nieco spadły rentowności obligacji. Spadki na rynkach bazowych sugerują, że papiery dłużne mogą stracić w ciągu dnia.

Płace wzrosły o 4,5 proc.

Podwyżki płac w przedsiębiorstwach od stycznia do kwietnia były ponaddwukrotnie większe niż przed rokiem. Przeciętna płaca brutto wyniosła 2547 zł i wzrosła o 4,5 proc.

Podatnik może uniknąć kary

W urzędach skarbowych trwa obecnie weryfikowanie zeznań podatkowych za ubiegły rok. W sytuacji gdy urząd uzna, że doszło do wykroczenia lub przestępstwa skarbowego, alternatywą wobec wyroku skazującego może być dla podatnika dobrowolne poddanie się odpowiedzialności.

Stabilny złoty, znikome obroty na rynku papierów dłużnych

Czwartkowe kwotowania przebiegają bardzo spokojnie. Wahania kursu złotego nie są duże, podobnie jak zmiany dochodowości obligacji.

Duże koszty pracy dławią rozwój firm

Silna gospodarka jest największym sprzymierzeńcem małych i średnich rzedsiębiorstw. Za głównego swojego wroga firmy uznają biurokrację i nieprzychylne prawo.

Złoty mocniejszy, zmiany na rynku długu minimalne

Czwartkowe otwarcie przyniosło aprecjację złotego, na którą największy wpływ miało przede wszystkim uspokojenie nastrojów na rynkach wschodzących. Na rynku papierów dłużnych od środowego zamknięcia niewiele się zmieniło.

Złe czasy wydawców podręczników

Dla wydawców podręczników nadchodzą ciężkie czasy. Na horyzoncie pojawiają się zagrożenia, które z roku na rok będą zmniejszać ich przychody, a w konsekwencji - doprowadzić do bankructwa najmniejszych wydawców.

REKLAMA