REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatnik składa deklarację co miesiąc

REKLAMA

Urządzający gry i zakłady wzajemne muszą pamiętać o obowiązku comiesięcznego obliczania i wpłacania kwoty podatku od gier na rachunek właściwego urzędu skarbowego.
 
Ustawodawca w podatku od gier przyjął zasadę samoobliczania kwot należnych fiskusowi, które trzeba wpłacić w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego rozliczenie dotyczy. W tym celu należy wypełnić jedną z czterech deklaracji, których wzory zamieszczone są w rozporządzeniu ministra finansów z dnia 13 lutego 2006 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od gier (Dz.U. nr 26, poz. 197). Podatnicy prowadzący kasyna gry, salony gier na automatach oraz urządzający loterie pieniężne, gry telebingo, wideoloterie oraz zakłady wzajemne powinni wypełnić deklarację POG-3A. Dla podatników urządzających grę bingo fantowe i loterie fantowe przeznaczony jest dokument POG-3D, gry liczbowe – POG-3C, a dla urządzających gry na automatach o niskich wygranych – POG-R.

Zróżnicowane stawki

Podstawa opodatkowania w podatku od gier nie ma jednolitego charakteru. Co do zasady stanowi ona przychód uzyskiwany z prowadzenia działalności określonej ustawą z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 4, poz. 27, dalej ustawa), który kształtowany jest różnie, w zależności od rodzaju gier losowych i zakładów wzajemnych. Na bazie tego samego kryterium zostały także zróżnicowane stawki podatku. Wyjątek stanowi urządzanie gier na automatach o niskich wygranych. Firmy prowadzące taką działalność uiszczają podatek w formie zryczałtowanej stanowiącej równowartość 125 euro miesięcznie od gier urządzanych na każdym automacie.

Podatek określi urząd

Podatnicy mają obowiązek składania deklaracji bez wezwania urzędu skarbowego. Zobowiązanie przyjmowane jest w kwocie, która wynika ze złożonej deklaracji.

– Organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej może określić zobowiązanie podatkowe w innej wysokości, stosując w tym zakresie przepisy ustawy oraz Ordynacji podatkowej – potwierdza Renata Kabas-Komorniczak, doradca podatkowy, Rödl & Partner. Oznacza to, że organ podatkowy, kwestionując wysokość zobowiązania, musi wszcząć postępowanie podatkowe, w którym udowodni, że podatnik nie zapłacił podatku, nie złożył deklaracji albo że wysokość zobowiązania podatkowego jest inna niż wykazana w deklaracji.

– Podatnik, który nie zgadza się z ustaleniami organu, ma możliwość odwołania się od decyzji i dochodzenia swoich praw w postępowaniu podatkowym – wyjaśnia nasza rozmówczyni.

STAWKI PODATKU
Od gier trzeba zapłacić:
10 proc. – w przypadku loterii fantowych, gry bingo fantowe, gry bingo pieniężne, zakładów wzajemnych,
15 proc. – w przypadku loterii pieniężnej i gry telebingo,
20 proc. – przy grach liczbowych,
45 proc. – przy grach prowadzonych w kasynach gry i w salonach gier na automatach oraz przy wideoloteriach.

Magdalena Majkowska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

REKLAMA

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

REKLAMA

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

REKLAMA