REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od przyszłego roku uproszczona księga

REKLAMA

Podatnicy, których przychody z działalności gospodarczej nie przekroczą równowartości 250 000 euro, będą mogli prowadzić uproszczoną księgę podatkową.


Zgodnie z projektem rozporządzenia ministra finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz uproszczonej podatkowej księgi przychodów i rozchodów od 1 stycznia 2007 r. niektórzy podatnicy będą mogli zamiast normalnej księgi wybrać jej uproszczoną wersję.

Osoby fizyczne, spółki cywilne, jawne oraz partnerskie będą mogły prowadzić uproszczoną księgę, jeżeli ich przychody z działalności prowadzonej samodzielnie albo przychody spółki – w roku poprzedzającym rok podatkowy – nie przekroczyły kwoty stanowiącej równowartość 250 000 euro.

Zawiadomienie urzędu

Podatnicy, którzy będą do tego uprawnieni, uproszczoną księgę założą na dzień 1 stycznia roku podatkowego lub na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego. Osoby, które rozpoczną prowadzenie działalności gospodarczej albo w poprzednim roku podatkowym korzystały ze zryczałtowanego opodatkowania podatkiem dochodowym lub prowadziły księgę albo księgi rachunkowe, będą zobowiązane zawiadomić w formie pisemnej naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika o prowadzeniu uproszczonej księgi w terminie 20 dni od dnia jej założenia.

Jeżeli działalność będzie prowadzona w formie spółki cywilnej, jawnej lub partnerskiej, zawiadomienie o założeniu księgi będą składać wszyscy wspólnicy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania każdego z nich.

Tylko przychody i koszty

W uproszczonej księdze będzie trzeba ewidencjonować wyłącznie przychody i koszty z działalności gospodarczej. Zgodnie z opracowanym przez resort finansów wzorem księgi będzie się ona składać z 6 kolumn. Główne kolumny to oznaczone numerami 4 i 5.

Kolumna 4 będzie przeznaczona do wpisywania przychodów, np. ze sprzedaży wyrobów (towarów handlowych), sprzedaży usług, a także pozostałych przychodów.

Kolumna 5 będzie przeznaczona do wpisywania kosztów, z wyjątkiem tych, których zgodnie z art. 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów. W kolumnie tej będzie się wpisywać np. zakup materiałów oraz towarów handlowych według cen zakupu, koszty uboczne związane z zakupem, wynagrodzenia brutto wypłacane pracownikom.

PRZYKŁAD
Obliczenie dochodu w uproszczonej księdze
Przychód 450 000 zł
Wysokość kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym:
• wartość spisu z natury na początek roku podatkowego 50 000 zł
• plus wydatki na zakup towarów handlowych i materiałów 200 000 zł
• plus wydatki na koszty uboczne zakupu 10 000 zł
• minus wartość spisu z natury na koniec roku podatkowego 40 000 zł
• plus kwota pozostałych wydatków 70 000 zł
• minus wartość wynagrodzeń 4000 zł
Razem koszty uzyskania przychodu 286 000 zł
Ustalenie dochodu osiągniętego w roku podatkowym:
• przychód 450 000 zł
• minus koszty uzyskania przychodów 286 000 zł
Dochód 164 000 zł
 


Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

REKLAMA

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

REKLAMA

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA