REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrakty przedsiębiorców przez internet

REKLAMA

Przedsiębiorcy będą mogli zawierać kontrakty gospodarcze z kontrahentami spoza UE przez internet. Zdaniem ekspertów nowe rozwiązania przyczynią się do wzrostu kontaktów gospodarczych.


Komisja Narodów Zjednoczonych ds. Międzynarodowego Prawa Prywatnego (UNCITRAL) zakończyła pracę nad Konwencją o wykorzystaniu formy elektronicznej do zawierania kontraktów międzynarodowych. Prace nad dokumentem zostały zakończone i od 16 stycznia tego roku Konwencja została otwarta do podpisu. Ratyfikacja Konwencji powinna nastąpić przed 16 stycznia 2008 r.

Zastosowanie Konwencji dotyczyć będzie relacji handlowych krajowych przedsiębiorców z przedsiębiorcami państw nienależących do Unii Europejskiej, jak np. Ukraina i Rosja. Jej przedmiotem jest wykorzystanie dokumentu elektronicznego w stosunkach prawnych związanych z zawieraniem i wykonaniem umów. Konwencja stanowi między innymi, że jeżeli dla ważności czynności prawnej wymagana jest forma pisemna, to czynność taka może być zawarta także drogą elektroniczną. Dodatkowo, jeśli zgodnie z prawem strona powinna poświadczyć kontrakt podpisem, to komunikacja elektroniczna wymóg ten spełnia, jeśli identyfikacja strony i jej intencje są czytelne.
Konwencja miałaby zastosowanie do około 50 tys. polskich przedsiębiorców. Według danych właśnie tylu inwestorów nawiązało w 2005 roku kontakty handlowe z firmami spoza Unii Europejskiej.

– Taki dokument jest bardzo potrzebny przedsiębiorcom polskim. Naszym zdaniem wejście tej Konwencji w życie wpłynęłoby na wzrost kontaktów gospodarczych między polskimi przedsiębiorcami a przedsiębiorcami z państw spoza Wspólnoty, jak np. Ukraina. Dziś około 30 proc. przedsiębiorców dokonuje zakupów lub transakcji handlowych przez internet – mówi Adam Ambrozik z Konfederacji Pracodawców Polskich. Dodaje on, że korzystanie z elektronicznych form kontaktów jest tanie i szybsze, gdyż nie trzeba wyjeżdżać często daleko poza granice naszego kraju, aby podpisać umowę, więc może sprawić, że także mali i średni przedsiębiorcy jeszcze bardziej zainteresują się ekspansją gospodarczą na nowe rynki. – Według danych GUS, aż 80 proc. przedsiębiorców korzysta z internetu – wskazuje Ambrozik.

Potrzebę przystąpienia naszego kraju do Konwencji oraz jej pozytywny wpływ na przedsiębiorczość dostrzega także m.in. Instytut Logistyki i Magazynowania oraz Polska Izba Handlu Zagranicznego Certyfikacja.
Mimo że Polska jako strona uczestniczyła w pracach nad Konwencją, administracja rządowa czeka jeszcze z jej ratyfikacją.

– Ze względu na możliwość przystąpienia przez Wspólnotę do Konwencji w charakterze strony, w chwili obecnej byłoby przedwczesne podejmowanie przez Polskę działań związanych z przystąpieniem – informuje Ministerstwo Gospodarki. Uruchomienie procedur związanych z uzyskaniem zgody na podpisanie Konwencji będzie celowe dopiero z chwilą uzyskania pewności, że Wspólnota nie podpisze tej umowy i udzieli państwom członkowskim upoważnień.

Eksperci podkreślają, że jeżeli Polska zdecyduje się na ratyfikację Konwencji, to będzie ona obowiązywała w naszym porządku prawnym z pierwszeństwem przed krajowymi aktami prawnymi.

30 proc.
odsetek przedsiębiorców dokonujących zakupów lub transakcji przez internet

50 tys.
liczba przedsiębiorców objętych konwencją o wykorzystaniu internetu w kontraktach handlowych
 
 

Arkadiusz Jaraszek
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA