| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kontrakty przedsiębiorców przez internet

Kontrakty przedsiębiorców przez internet

Przedsiębiorcy będą mogli zawierać kontrakty gospodarcze z kontrahentami spoza UE przez internet. Zdaniem ekspertów nowe rozwiązania przyczynią się do wzrostu kontaktów gospodarczych.Komisja Narodów Zjednoczonych ds. Międzynarodowego Prawa Prywatnego (UNCITRAL) zakończyła pracę nad Konwencją o wykorzystaniu formy elektronicznej do zawierania kontraktów międzynarodowych. Prace nad dokumentem zostały zakończone i od 16 stycznia tego roku Konwencja została otwarta do podpisu. Ratyfikacja Konwencji powinna nastąpić przed 16 stycznia 2008 r.

Zastosowanie Konwencji dotyczyć będzie relacji handlowych krajowych przedsiębiorców z przedsiębiorcami państw nienależących do Unii Europejskiej, jak np. Ukraina i Rosja. Jej przedmiotem jest wykorzystanie dokumentu elektronicznego w stosunkach prawnych związanych z zawieraniem i wykonaniem umów. Konwencja stanowi między innymi, że jeżeli dla ważności czynności prawnej wymagana jest forma pisemna, to czynność taka może być zawarta także drogą elektroniczną. Dodatkowo, jeśli zgodnie z prawem strona powinna poświadczyć kontrakt podpisem, to komunikacja elektroniczna wymóg ten spełnia, jeśli identyfikacja strony i jej intencje są czytelne.
Konwencja miałaby zastosowanie do około 50 tys. polskich przedsiębiorców. Według danych właśnie tylu inwestorów nawiązało w 2005 roku kontakty handlowe z firmami spoza Unii Europejskiej.

– Taki dokument jest bardzo potrzebny przedsiębiorcom polskim. Naszym zdaniem wejście tej Konwencji w życie wpłynęłoby na wzrost kontaktów gospodarczych między polskimi przedsiębiorcami a przedsiębiorcami z państw spoza Wspólnoty, jak np. Ukraina. Dziś około 30 proc. przedsiębiorców dokonuje zakupów lub transakcji handlowych przez internet – mówi Adam Ambrozik z Konfederacji Pracodawców Polskich. Dodaje on, że korzystanie z elektronicznych form kontaktów jest tanie i szybsze, gdyż nie trzeba wyjeżdżać często daleko poza granice naszego kraju, aby podpisać umowę, więc może sprawić, że także mali i średni przedsiębiorcy jeszcze bardziej zainteresują się ekspansją gospodarczą na nowe rynki. – Według danych GUS, aż 80 proc. przedsiębiorców korzysta z internetu – wskazuje Ambrozik.

Potrzebę przystąpienia naszego kraju do Konwencji oraz jej pozytywny wpływ na przedsiębiorczość dostrzega także m.in. Instytut Logistyki i Magazynowania oraz Polska Izba Handlu Zagranicznego Certyfikacja.
Mimo że Polska jako strona uczestniczyła w pracach nad Konwencją, administracja rządowa czeka jeszcze z jej ratyfikacją.

– Ze względu na możliwość przystąpienia przez Wspólnotę do Konwencji w charakterze strony, w chwili obecnej byłoby przedwczesne podejmowanie przez Polskę działań związanych z przystąpieniem – informuje Ministerstwo Gospodarki. Uruchomienie procedur związanych z uzyskaniem zgody na podpisanie Konwencji będzie celowe dopiero z chwilą uzyskania pewności, że Wspólnota nie podpisze tej umowy i udzieli państwom członkowskim upoważnień.

Eksperci podkreślają, że jeżeli Polska zdecyduje się na ratyfikację Konwencji, to będzie ona obowiązywała w naszym porządku prawnym z pierwszeństwem przed krajowymi aktami prawnymi.

30 proc.
odsetek przedsiębiorców dokonujących zakupów lub transakcji przez internet

50 tys.
liczba przedsiębiorców objętych konwencją o wykorzystaniu internetu w kontraktach handlowych
 
 

Arkadiusz Jaraszek

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »