REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrakty przedsiębiorców przez internet

REKLAMA

Przedsiębiorcy będą mogli zawierać kontrakty gospodarcze z kontrahentami spoza UE przez internet. Zdaniem ekspertów nowe rozwiązania przyczynią się do wzrostu kontaktów gospodarczych.


Komisja Narodów Zjednoczonych ds. Międzynarodowego Prawa Prywatnego (UNCITRAL) zakończyła pracę nad Konwencją o wykorzystaniu formy elektronicznej do zawierania kontraktów międzynarodowych. Prace nad dokumentem zostały zakończone i od 16 stycznia tego roku Konwencja została otwarta do podpisu. Ratyfikacja Konwencji powinna nastąpić przed 16 stycznia 2008 r.

Zastosowanie Konwencji dotyczyć będzie relacji handlowych krajowych przedsiębiorców z przedsiębiorcami państw nienależących do Unii Europejskiej, jak np. Ukraina i Rosja. Jej przedmiotem jest wykorzystanie dokumentu elektronicznego w stosunkach prawnych związanych z zawieraniem i wykonaniem umów. Konwencja stanowi między innymi, że jeżeli dla ważności czynności prawnej wymagana jest forma pisemna, to czynność taka może być zawarta także drogą elektroniczną. Dodatkowo, jeśli zgodnie z prawem strona powinna poświadczyć kontrakt podpisem, to komunikacja elektroniczna wymóg ten spełnia, jeśli identyfikacja strony i jej intencje są czytelne.
Konwencja miałaby zastosowanie do około 50 tys. polskich przedsiębiorców. Według danych właśnie tylu inwestorów nawiązało w 2005 roku kontakty handlowe z firmami spoza Unii Europejskiej.

– Taki dokument jest bardzo potrzebny przedsiębiorcom polskim. Naszym zdaniem wejście tej Konwencji w życie wpłynęłoby na wzrost kontaktów gospodarczych między polskimi przedsiębiorcami a przedsiębiorcami z państw spoza Wspólnoty, jak np. Ukraina. Dziś około 30 proc. przedsiębiorców dokonuje zakupów lub transakcji handlowych przez internet – mówi Adam Ambrozik z Konfederacji Pracodawców Polskich. Dodaje on, że korzystanie z elektronicznych form kontaktów jest tanie i szybsze, gdyż nie trzeba wyjeżdżać często daleko poza granice naszego kraju, aby podpisać umowę, więc może sprawić, że także mali i średni przedsiębiorcy jeszcze bardziej zainteresują się ekspansją gospodarczą na nowe rynki. – Według danych GUS, aż 80 proc. przedsiębiorców korzysta z internetu – wskazuje Ambrozik.

Potrzebę przystąpienia naszego kraju do Konwencji oraz jej pozytywny wpływ na przedsiębiorczość dostrzega także m.in. Instytut Logistyki i Magazynowania oraz Polska Izba Handlu Zagranicznego Certyfikacja.
Mimo że Polska jako strona uczestniczyła w pracach nad Konwencją, administracja rządowa czeka jeszcze z jej ratyfikacją.

– Ze względu na możliwość przystąpienia przez Wspólnotę do Konwencji w charakterze strony, w chwili obecnej byłoby przedwczesne podejmowanie przez Polskę działań związanych z przystąpieniem – informuje Ministerstwo Gospodarki. Uruchomienie procedur związanych z uzyskaniem zgody na podpisanie Konwencji będzie celowe dopiero z chwilą uzyskania pewności, że Wspólnota nie podpisze tej umowy i udzieli państwom członkowskim upoważnień.

Eksperci podkreślają, że jeżeli Polska zdecyduje się na ratyfikację Konwencji, to będzie ona obowiązywała w naszym porządku prawnym z pierwszeństwem przed krajowymi aktami prawnymi.

30 proc.
odsetek przedsiębiorców dokonujących zakupów lub transakcji przez internet

50 tys.
liczba przedsiębiorców objętych konwencją o wykorzystaniu internetu w kontraktach handlowych
 
 

Arkadiusz Jaraszek
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA