REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów może być zwolnione z VAT

REKLAMA

Wprowadzanie towarów przywiezionych z zagranicy do składu celnego skutkuje zawieszeniem zapłaty VAT. Podatek ten co do zasady trzeba uiścić dopiero po dopuszczeniu towarów do obrotu.


Skład celny to instytucja o dwojakim znaczeniu. Jest to miejsce wyznaczone w porozumieniu z organami celnymi, podlegające ich kontroli, w którym składowane są towary. Oprócz tego skład celny to jedna z gospodarczych procedur celnych, której istotą jest odłożenie w czasie poboru należności celnych i podatkowych od przywożonych towarów.

Składowanie towarów

Zgodnie z regulacjami Wspólnotowego Kodeksu Celnego (Rozporządzenie Rady EWG nr 29/13/92 z dnia 12 października 1992 r.) procedura składu celnego pozwala na składowanie towarów niewspólnotowych oraz wspólnotowych.
– Wprowadzanie do składu celnego towarów wspólnotowych jest możliwe w drodze wyjątku, jeżeli w związku z umieszczeniem ich w składzie będą korzystały, zgodnie z przepisami wspólnotowymi, ze środków stosowanych w przypadku wywozu tego rodzaju towarów – wyjaśnia Michał Bernat, doradca podatkowy w Zespole Podatkowym Kancelarii Wardyński i Wspólnicy.
Oznacza to, że co do zasady, procedurą składu celnego mogą być obejmowane towary sprowadzone z państw trzecich. Wynika to z faktu, iż z chwilą akcesji do UE Polskę obowiązuje reguła, zgodnie z którą towary dopuszczone do obrotu w jednym z państw Unii uważa się za dopuszczone do obrotu na całym obszarze Wspólnoty. W konsekwencji do składów celnych można wprowadzać towary niewspólnotowe, oraz te towary wspólnotowe, które nie zostały dopuszczone do obrotu na terytorium UE.
– Towary przeznaczone do procedury składu celnego należy przedstawić organom celnym wraz ze zgłoszeniem o objęciu ich tą procedurą. Są one odpowiednio ewidencjonowane przez osobę wyznaczoną przez organy celne w momencie wprowadzania ich do składu, w celu umożliwienia kontroli ilości towarów w składzie – tłumaczy nasz rozmówca.

Zwolnienie z VAT

Podatnik dokonujący czynności wprowadzania do składu celnego towarów wspólnotowych może skorzystać ze zwolnienia z VAT. Pamiętać należy, że jest to transakcja wewnątrz UE, czyli wewnątrzwspólnotowe nabycie, a nie import. Co do zasady, podatnik VAT z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego płaci podatek według stawki obowiązującej w Polsce dla konkretnego towaru. Odstępstwo od tej reguły zawiera par. 11b rozporządzenia ministra finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 970 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów wprowadzanych do składu celnego podlega zwolnieniu z VAT.
– Trzeba zwrócić uwagę na to, że warunkiem zwolnienia jest łączne spełnienie trzech warunków – podkreśla Michał Szychowski, doradca podatkowy w HLB Frąckowiak i Wspólnicy. Pamiętać należy, że towary muszą być przeznaczone do odsprzedaży w składzie celnym podatnikowi VAT. Ponadto muszą być one ujęte w odpowiedniej ewidencji towarowej oraz być pod dozorem celnym, umożliwiającym organowi podatkowemu kontrolę nad tym towarem.
– Podatnik musi również złożyć, najpóźniej w terminie określonym do złożenia deklaracji podatkowej VAT-7 za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, informację o skorzystaniu z tego zwolnienia. Informacja powinna określać wartość towarów objętych tym zwolnieniem – dodaje Michał Szychowski.

Odroczenie zapłaty

Minister finansów we wspomnianym rozporządzeniu w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT, zwolnił od zapłaty tego podatku także import towarów objętych procedurą m.in. składu celnego (par. 8 ust. 1 pkt 10). Zwolnienia tego nie stosuje się jednak, jeżeli na podstawie przepisów celnych powstaje obowiązek uiszczenia cła.
– W sytuacji gdy towar zostanie wprowadzony do składu celnego spoza terytorium Wspólnoty, obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług powstanie wtedy, gdy towar zostanie dopuszczony do obrotu na terytorium kraju (import). W takim przypadku, zgodnie z art. 33 ust. 4 ustawy o VAT, podatnik jest zobowiązany w terminie 10 dni, licząc od dnia jego powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych, do wpłacenia kwoty obliczonego podatku VAT – wyjaśnia Michał Szychowski z HLB.

SKŁADY PUBLICZNE I PRYWATNE
Składy celne dzielimy na publiczne i prywatne. W pierwszym składować towary może każda zainteresowana osoba, która otrzyma pozwolenie organu celnego na korzystanie z procedury składu celnego. Skład prywatny służy do składowania towarów konkretnego przedsiębiorcy, na potrzeby prowadzonej przez niego działalności.
 


Magdalena Majkowska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA