reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów może być zwolnione z VAT

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów może być zwolnione z VAT

Wprowadzanie towarów przywiezionych z zagranicy do składu celnego skutkuje zawieszeniem zapłaty VAT. Podatek ten co do zasady trzeba uiścić dopiero po dopuszczeniu towarów do obrotu.Skład celny to instytucja o dwojakim znaczeniu. Jest to miejsce wyznaczone w porozumieniu z organami celnymi, podlegające ich kontroli, w którym składowane są towary. Oprócz tego skład celny to jedna z gospodarczych procedur celnych, której istotą jest odłożenie w czasie poboru należności celnych i podatkowych od przywożonych towarów.

Składowanie towarów

Zgodnie z regulacjami Wspólnotowego Kodeksu Celnego (Rozporządzenie Rady EWG nr 29/13/92 z dnia 12 października 1992 r.) procedura składu celnego pozwala na składowanie towarów niewspólnotowych oraz wspólnotowych.
– Wprowadzanie do składu celnego towarów wspólnotowych jest możliwe w drodze wyjątku, jeżeli w związku z umieszczeniem ich w składzie będą korzystały, zgodnie z przepisami wspólnotowymi, ze środków stosowanych w przypadku wywozu tego rodzaju towarów – wyjaśnia Michał Bernat, doradca podatkowy w Zespole Podatkowym Kancelarii Wardyński i Wspólnicy.
Oznacza to, że co do zasady, procedurą składu celnego mogą być obejmowane towary sprowadzone z państw trzecich. Wynika to z faktu, iż z chwilą akcesji do UE Polskę obowiązuje reguła, zgodnie z którą towary dopuszczone do obrotu w jednym z państw Unii uważa się za dopuszczone do obrotu na całym obszarze Wspólnoty. W konsekwencji do składów celnych można wprowadzać towary niewspólnotowe, oraz te towary wspólnotowe, które nie zostały dopuszczone do obrotu na terytorium UE.
– Towary przeznaczone do procedury składu celnego należy przedstawić organom celnym wraz ze zgłoszeniem o objęciu ich tą procedurą. Są one odpowiednio ewidencjonowane przez osobę wyznaczoną przez organy celne w momencie wprowadzania ich do składu, w celu umożliwienia kontroli ilości towarów w składzie – tłumaczy nasz rozmówca.

Zwolnienie z VAT

Podatnik dokonujący czynności wprowadzania do składu celnego towarów wspólnotowych może skorzystać ze zwolnienia z VAT. Pamiętać należy, że jest to transakcja wewnątrz UE, czyli wewnątrzwspólnotowe nabycie, a nie import. Co do zasady, podatnik VAT z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego płaci podatek według stawki obowiązującej w Polsce dla konkretnego towaru. Odstępstwo od tej reguły zawiera par. 11b rozporządzenia ministra finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 970 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów wprowadzanych do składu celnego podlega zwolnieniu z VAT.
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama