Rzecznik ETS. Rozliczenia między firmami z różnych krajów Unii
REKLAMA
Zapewnienie spójności systemu podatkowego nie jest usprawiedliwieniem dla traktowania w różny sposób firm krajowych i zagranicznych.
Opinia w sprawie OY AA (C – 231/05) została wydana 12 września 2006 r. Zgodnie z obowiązującym w Finlandii prawem, spółki należące do tej samej grupy mogą przekazywać dochód podlegający opodatkowaniu. Kontrybucja taka zaksięgowana jest jako nadzwyczajny koszt po stronie podmiotu wypłacającego i nadzwyczajny dochód po stronie podmiotu otrzymującego. System ten umożliwia efektywne odliczanie strat od dochodów wewnątrz grupy spółek. Jednak do grupy takiej mogą należeć jedynie spółki, które mają statut fińskiego rezydenta. Podmioty powiązane z zagranicy nie mogą brać udziału w przekazywaniu dochodów.
Rzecznik generalny wydający opinię w tej sprawie uznał, że taki kształt przepisów podatkowych stanowi ograniczenie zagwarantowanej przez Traktat swobody przepływu kapitału, ponieważ dyskryminuje spółki z innych państw członkowskich. Uznał, że konieczność zapewnienie spójności systemu podatkowego nie jest wystarczającym usprawiedliwieniem dla różnego traktowania podmiotów krajowych i zagranicznych w sytuacjach porównywalnych. Jednak zróżnicowanie to może być dopuszczalne w sytuacji, gdy służyć ma zrównoważeniu kompetencji poszczególnych państw członkowskich dotyczących opodatkowania dochodu. Wprowadzenie warunku fińskiej rezydencji podatkowej ma zapewnić, że dochody uzyskane w Finlandii będą w tym kraju opodatkowane. Jeżeli Europejski Trybunał Sprawiedliwości podzieli stanowisko rzecznika, oznaczać to będzie, że natychmiastowa zmiana fińskich przepisów dotyczących przekazywania dochodu wewnątrz grupy nie będzie konieczna.
Ewa Matyszewska
REKLAMA
REKLAMA