REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowela goni nowelę

REKLAMA

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy nie dotrzymała terminu przekazania projektu kodeksu pracy, który upłynął 30 września tego roku. W najbliższym czasie nie dojdzie do przekazania rządowi nowej kodyfikacji.

Tymczasem Sejm pracuje nad kolejnymi nowelizacjami kodeksu pracy.

Zmiana prawa

Przygotowywany przez Komisję Kodyfikacyjną nowy kodeks pracy składa się z dwóch części. Pierwsza ma regulować indywidualne stosunki pracy. Druga ma dotyczyć tzw. zbiorowego prawa pracy, czyli m.in. sporów zbiorowych, układów zbiorowych pracy, zwolnień grupowych, działalności inspekcji pracy, czy działalności związków zawodowych.

Nowa kodyfikacja


Wstępny projekt opracowany przez Komisję Kodyfikacyjną przewidywał wiele nowych rozwiązań w zakresie nowych form organizacji pracy, obowiązków pracodawców i uprawnień pracowników. Eksperci pracujący nad kodeksem proponowali m.in., by jego przepisami objęte były także osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych, telepracownicy, osoby pracujące na podstawie kontraktów menedżerskich. Komisja rozważała także, by w kodeksie znalazły się rozwiązania, zgodnie z którymi pracodawcy mieliby płacić pensję choremu pracownikowi maksymalnie przez 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, a nie, jak obecnie, za 33 dni choroby. Reguła ta ma dotyczyć pracodawców zatrudniających powyżej 20 pracowników. Małe firmy zatrudniające nie więcej niż 20 pracowników mieli być zobowiązani do płacenia pensji pracownikowi za czas choroby tylko przez 7 dni w ciągu roku. Innym rozwiązaniem istotnym dla pracodawców może być rozważana przez komisję możliwość badania w sądzie legalności strajku i wprowadzenie quasi lokautu, czy brak konieczności konsultowania ze związkami zawodowymi indywidualnych zwolnień.
Prof. Michał Seweryński w październiku 2005 roku podkreślił, że komisja nie będzie się wypowiadać na temat konkretnych rozwiązań, dopóki nie powstaną ostateczne wersje kodeksów. W konsekwencji w ciągu minionego roku praktycznie nie toczyła się dyskusja na temat przyszłego kodeksu pracy.

Zakaz pracy w niedziele


Posłowie z LPR zgłosili projekt zmian, których przyjęcie będzie ograniczać możliwość pracy w niedziele i święta. Zdaniem autorów projektu, kodeks pracy powinien zawierać zamkniętą listę prac, których wykonywanie w niedziele i święta jest dozwolone, a przy tym powinien jednoznacznie określić prace, których wykonania pracownik nie może w tym czasie odmówić.
Przeciwko tym zmianom protestują pracodawcy. Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich wprowadzenie do kodeksu pracy zamkniętego katalogu płac, których wykonywanie jest dozwolone w dni świąteczne, ograniczy przedsiębiorcom i pracodawcom możliwość dostosowania się do wymogów nowoczesnej gospodarki.
– Konsekwencją takich rozwiązań będą częste nowelizacje kodeksu, ponieważ życie będzie wymuszać aktualizację zamkniętego katalogu tych prac. A częste zmiany przepisów sprawiają, że nie są one przestrzegane – mówi Henryk Michałowicz, ekspert KPP.
Za ograniczeniem pracy w niedziele jest Alfred Bujara, przewodniczący sekcji Solidarności działającej w handlu. Uważa on, że projekt wymaga pewnych poprawek. Chodzi między innymi o określenie statusu sklepów działających przy stacjach benzynowych.
– Złe przepisy mogą spowodować, że po wejściu przepisów przy stacjach benzynowych będą powstawały duże sklepy, np. dyskonty – mówi Alfred Bujara. Związkowcom nie podoba się możliwość handlu i pracy w mikroprzedsiębiorstwach.

Odpracowywanie świąt


W Sejmie znajduje się także rządowy projekt zmian przepisów kodeksu pracy dotyczący nowych zasad ustalania wymiaru czasu pracy. Chodzi o zniesienie obowiązku odpracowywania jednego z dwóch dni świątecznych przypadających w tym samym tygodniu. Rząd chce, by wymiar czasu pracy był pomniejszany o 8 godzin w każdym przypadku wystąpienia w okresie rozliczeniowym święta w innym dniu niż niedziela. Przeciwko takim rozwiązaniom protestują pracodawcy. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan szacuje, że w skali roku koszty pracy z powodu przyjęcia proponowanych zmian wzrosną o około 1,3 miliarda złotych.
– Nowy przepis spowoduje, że pracodawcy stracą jeden dzień, w którym mogłaby odbywać się produkcja, dodatkowo ustawodawca chce, by pracodawca za tę wolną dniówkę zapłacił wynagrodzenie. W konsekwencji pracodawcy poniosą straty – uważa Jacek Męcina, ekspert PKPP Lewiatan.

Dłuższy macierzyński


Kilka projektów zmian w kodeksie pracy związanych jest z urlopami macierzyńskimi i ochroną zatrudnienia kobiet po urlopie macierzyńskim i wychowawczym. Parlament postanowił, że prace nad tymi projektami będą prowadzone łącznie. Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, wspólne dla wszystkich projektów, przewiduje wydłużenie urlopu macierzyńskiego o dwa tygodnie. W projekcie przyszłorocznego budżetu rząd zarezerwował pieniądze na pokrycie wydatków związanych z wydłużeniem urlopu macierzyńskiego z 16 do 18 tygodni przy urodzeniu pierwszego dziecka i z 18 do 20 tygodni przy urodzeniu kolejnego dziecka. Zdaniem PKPP Lewiatan rozwiązanie to wydaje się zmianą słuszną, pod warunkiem że o wykorzystaniu wydłużonego urlopu decydować będzie kobieta, składając w tej sprawie wniosek do pracodawcy.

POSTULUJEMY
Aby rząd bezpośrednio po otrzymaniu projektów nowej kodyfikacji prawa pracy przekazał je do szerokiej konsultacji z partnerami społecznymi oraz niezależnymi ekspertami.

Tomasz Zalewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  REKLAMA

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA