REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sejm za obniżeniem kapitału w spółkach z o.o. i akcyjnych

Posłowie obniżyli poziom kapitału w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółkach akcyjnych. Zmiany mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w takich spółkach.

Urząd skarbowy poinformuje o kontroli

Decyzje podatkowe fiskusa nie będą automatycznie podlegać wykonaniu, a urzędy skarbowe mają informować podatników o planowanych kontrolach - przewiduje uchwalona w czwartek przez Sejm nowelizacja Ordynacji podatkowej.

Sejm zniósł obowiązek prowadzenia transakcji tylko w złotych

Sejm zniósł w czwartek obowiązek prowadzenia transakcji na obszarze Polski tylko w złotych. Pozwoli to rozliczać się między firmami w obcej walucie.

Sejm za 30-letnim okresem najmu dla przedsiębiorców

Sejm opowiedział się w czwartek za zmianami pozwalającymi przedsiębiorcom na 30-letni okres najmu (np. lokalu, gruntu). Obecnie można zawrzeć taką umowę do 10 lat, potem jest to umowa na czas nieoznaczony.

REKLAMA

Przedsiębiorcy chcą konkurencji przy uzyskiwaniu koncesji na roboty budowlane

Spółki komunalne będą mogły uzyskiwać koncesje z pominięciem procedur konkursowych - alarmują przedsiębiorcy.

Firmy wydały 485 mln zł na reklamę zewnętrzną

O 11 proc. więcej wydały w ciągu dziewięciu miesięcy firmy na reklamę zewnętrzną w stosunku do 2007 roku. Sam III kwartał był jednak słabszy.

Od grudnia 40 tys. zł z UE na założenie firmy

Co najmniej w czterech województwach chętni na unijne dotacje na założenie własnej firmy będą mogli złożyć o nie wnioski. Do wzięcia jest maksymalnie 40 tys. zł.

Nie tylko podatnik VAT może wystawić fakturę

Przedsiębiorca, który otrzymał fakturę VAT od podmiotu niezarejestrowanego jako podatnik VAT, ma prawo do odliczenia podatku.

REKLAMA

Osoby prowadzące firmy są zainteresowane zawieszaniem działalności gospodarczej

Do niektórych oddziałów ZUS wpłynęło już nawet kilkaset wniosków od przedsiębiorców chcących zawiesić prowadzenie firmy.

Trudno będzie rozliczyć faktury korygujące

Wymóg potwierdzenia odbioru faktury korygującej określony w nowelizacji ustawy o VAT spowoduje pogorszenie warunków rozliczania VAT z faktur korygujących.

Paragon nie zastąpi faktury

Rząd pracuje nad uproszczeniem rozliczeń podatkowych. Jeden z pomysłów to zastąpienie faktur VAT paragonami przy kupnie paliw. Zdaniem ekspertów likwidacja faktur będzie niezgodna z prawem Unii Europejskiej.

Będzie mniej małych podatników

Limit VAT dla małych podatników wyniesie w 2009 roku 2 702 000 zł, co stanowi o 312 tys. zł mniej niż w 2008 roku. W konsekwencji krąg małych podatników VAT zostanie ograniczony.

Zmiana przepisów usprawni prowadzenie kontroli

Podatnik będzie mógł wyznaczyć więcej niż jedną osobę do reprezentowania go w czasie kontroli podatkowej.

Przedsiębiorcy będą mogli przedłużyć ważność ofert


• Co oznacza wprowadzenie możliwości przedłużenia przez firmy terminu związania ofertą?

Pracownik powinien być karany za porzucenie pracy

Sejmowa Komisja "Przyjazne Państwo" proponuje wprowadzenie do Kodeksu pracy kar za porzucenie pracy. Pracodawcy popierają tę zmianę, związkowcy ją krytykują.

Pozyskiwanie danych biometrycznych pracowników jest niezgodne z prawem

Pracodawcy coraz częściej poddają pracowników badaniom wariografem lub testom psychologicznym. Zdarza się, że na potrzeby ewidencji czasu pracy instalują czytniki linii papilarnych lub tęczówki oka. Ich działania nie zawsze są legalne.

Pracodawcy mogą kontrolować e-maile pracowników

Coraz więcej pracodawców korzysta z czytników biometrycznych i wykrywaczy kłamstw. Przełożeni nie zawsze mogą pozyskiwać w ten sposób dane o pracowniku i narażają się na skargi do sądów. Firmy mają prawo do kontrolowania trzeźwości podwładnych i ich przeszukania, jeśli wcześniej ich o tym poinformują.

Po macierzyńskim firma wypłaci taką samą pensję

Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego pracodawca będzie musiał przyjąć rodzica do pracy na dotychczasowym stanowisku i za wynagrodzeniem, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu.

Spory opóźnią inwestycje

Firmie ubiegającej się o koncesję będzie przysługiwała skarga do sądu. Złożenie skargi do sądu administracyjnego wstrzyma zawarcie umowy. Kontrowersje budzi udzielanie przez gminę koncesji własnym spółkom.

Firmy nie zapłacą składek za starszych pracowników

Pracodawcy będą finansować wynagrodzenie chorego pracownika, który ukończył 50 lat, przez 14, a nie 33 dni w roku.

Firma odpowie za ocenę ryzyka zawodowego

Pracodawca, a nie publiczne ośrodki medycyny pracy, będzie musiał przeprowadzić ocenę szkodliwych czynników dla zdrowia, które mogą stanowić zagrożenie dla pracowników.

Urlop wychowawczy także dla samozatrudnionych

Rząd chce przyznać samozatrudnionym prawo do zaprzestania prowadzenia działalności z tytułu wychowywania dziecka. Budżet opłaci za osoby prowadzące firmę, w okresie sprawowania przez nie opieki, składki do NFZ na emeryturę i rentę. Właściciele firm będą mogli, jak pracownicy, ubiegać się o dodatek do zasiłku rodzinnego w wysokości 400 zł miesięcznie.

Kurs waluty z jednego dnia

Obowiązujący w VAT sposób przeliczania walut na złote będzie zgodny z przepisami PIT i CIT. Zniknie problem związany z kursem walut w przypadku faktur wystawianych danego dnia. Zasady przeliczania zostaną ujednolicone, jednak nadal trzeba będzie stosować różne kursy.

Tylko w co piątej firmie są wideokonferencje

Wszystkie polskie przedsiębiorstwa średniej wielkości deklarują, że mają dostęp do internetu. Ponad 30 proc. korzysta z telefonii internetowej, ale z wideokonferencji już mniej niż 20 proc.

Mniej korzyści dla małych podatników

Od 2009 roku limit przychodów, który wpływa na status małego podatnika, będzie mniejszy o 312 tys. zł. W efekcie zmniejszy się liczba małych podatników oraz zostaną ograniczone ich przywileje.

Taka sama wysokość składek przez cały rok

W piątek posłowie uchwalili zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Jedna z nich zakłada, że podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe będzie ustalana raz na rok.

Sejm za zmianami antydyskryminacyjnymi i dotyczącymi higieny pracy

Sejm poparł zmiany w Kodeksie pracy w zakresie przepisów antydyskryminacyjnych oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Za nowelizacją opowiedziało się w piątek 393 posłów, przeciw było dwóch.

Sejm odrzucił projekt ustawy w sprawie święta Trzech Króli

Sejm odrzucił w piątek obywatelski projekt ustawy ustanawiającej święto Trzech Króli - 6 stycznia - dniem wolnym od pracy. Wniosek o odrzucenie złożyli posłowie PO.

Pracownik otrzyma RMUA przez internet

Od przyszłego roku pracodawcy będą mogli przekazywać pracownikom raporty o zapłaconych składkach w formie elektronicznej.

Utrata ryczałtu od początku roku

Przedsiębiorca opłacający ryczałt, który przekroczy limit przychodów 150 tys. euro w trakcie roku, straci prawo do ryczałtu od początku następnego roku. Obecnie prawo to traci od następnego miesiąca po przekroczeniu limitu.

Wyższe koszty projektów z Unii

Trudniej będzie o kredyt na finansowanie inwestycji wspieranych pieniędzmi z Unii Europejskiej. Banki deklarują, że nie ograniczą akcji kredytowej, ale podnoszą marże na kredytach dla firm. Dzięki funduszom z UE spadek dynamiki wzrostu PKB będzie mniejszy, nawet o 0,5 pkt proc.

Podatnicy łatwiej rozliczą VAT

Sejm uchwalił obszerną nowelizacją ustawy o VAT, która wprowadza przepisy mające na celu uproszczenie rozliczania podatku i zniesienie ograniczeń formalnoprawnych.

Wydatki na nadzór zostaną kosztem

Rząd chce wprowadzić do przepisów ustawy o CIT definicję ubezpieczyciela i zmienić przepisy dotyczące kosztów podatkowych.

Sejmowa komisja za wydłużeniem urlopów macierzyńskich po urodzeniu wieloraczków

Wydłużenie urlopów macierzyńskich po urodzeniu wieloraczków zarekomendowała w czwartek sejmowa Komisja Nadzwyczajna do spraw Zmian w Kodyfikacjach. Według jej propozycji, od 2014 roku urlop mógłby trwać nawet 45 tygodni.

80 proc. firm w Polsce blokuje pracownikom zasoby internetu

80 procent firm blokuje w Polsce pracownikom dostęp do niektórych zasobów sieci, m.in. stron internetowych; firmy będą to robić coraz częściej - wynika z badania przeprowadzonego przez D-Link oraz International Data Group.

Zmaleje pomoc dla zakładów pracy chronionej

Pracodawcy otrzymają łącznie zwrot kosztów wynagrodzenia i składek niepełnosprawnego pracownika.

Oddziały firm reasekuracyjnych bez licencji

Zagraniczny zakład reasekuracji nie będzie musiał uzyskać zezwolenia na wykonywanie działalności w Polsce, jeśli uzyskał odpowiednie zezwolenie w Unii Europejskiej.

Zwrot wydatków za nocleg nie jest przychodem

Zwrócone pracownikowi odbywającemu zagraniczną podróż służbową wydatki za hotel na podstawie faktury, gdy przekraczają limit przysługujących diet, nie stanowią przychodu opodatkowanego PIT.

Rabat na naprawy nie stanowi rezerw

Rabat udzielony kupującemu na naprawy gwarancyjne uwzględniony jest w cenie nabycia towaru i nie ujmuje się go w rozliczeniach międzyokresowych.

Firmy z UE szukają kierowców

Unijne przedsiębiorstwa chciały w tym roku za pośrednictwem sieci EURES zatrudnić prawie 11 tys. Polaków.

Unijne środki na założenie firmy bez PIT

Ministerstwo Finansów chce zwolnić z PIT środki unijne otrzymane przez podatników na założenie firmy. Zwolnienie ma obowiązywać dopiero od 2010 roku.

Spory o dotacje unijne trafią przed sądy

Znowelizowana ustawa o wdrażaniu funduszy strukturalnych wprowadza m.in. możliwość odwoływania się od negatywnej decyzji o przyznaniu dotacji do sądu.

Inwestycje partnerskie nie będą wymagały analiz

Firma uczestnicząca w partnerskim projekcie będzie wyłaniana w przetargu albo w drodze negocjacji.

PIP: 3,5 tys. wniosków o ukaranie firm za zatrudnianie na czarno

Od lipca 2007 r. pracodawcy zapłacili już prawie mln zł za nielegalne zatrudnianie pracowników.

Zmiany w dofinansowaniu zatrudnienia niepełnosprawnych

Wprowadzenie takich samych kwot dofinansowania do zatrudnienia niepełnosprawnych na otwartym rynku, jak i w zakładach pracy chronionej, przewiduje projekt nowelizacji ustawy o zatrudnieniu i rehabilitacji niepełnosprawnych, który we wtorek przyjął rząd.

Pracodawcy krytykują pakiet rodzinny

Dyskutowany w Sejmie tzw. pakiet rodzinny czyli propozycje zmian przepisów m.in. wydłużających urlopy macierzyńskie czy wprowadzających dodatkowe dni wolne od pracy są niekorzystne dla polskiej gospodarki - oceniła na wtorkowej konferencji prasowej szefowa PKPP Lewiatan, Henryka Bochniarz.

Szejnfeld o nowelizacji ustawy o działalności gospodarczej: będzie przełom

Przełomowe - tak wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld określa założenia projektu nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Projekt umożliwia m.in. wprowadzenie "jednego okienka" w kwietniu 2009 roku - zapowiedział.

Winiety na drogach ważne do połowy 2011 roku

System elektronicznego poboru opłat drogowych uzależniających ich wysokość od przejechanych kilometrów zacznie funkcjonować dopiero od 1 lipca 2011 r.

Firmy wstrzymujące produkcję, muszą wypłacać pełne pensje

Pracodawca, który ogranicza produkcję, nie może z tego powodu ogłosić przestoju w pracy. Może jednak skierować pracowników do innej pracy, pod warunkiem że płaci im pełne wynagrodzenie.

Dotacje w Dolnośląskiem mają zostać przyznane na podstawie wniosków w sieci

Urzędnicy fundują nam konkurs w klikaniu myszką na czas, w którym wygraną są unijne dotacje - twierdzą przedsiębiorcy z Dolnego Śląska. Obawiają się, że konkurs w sieci będzie niesprawiedliwy.

REKLAMA