reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Większe obciążenia dla prowadzących działalność jeszcze w tym roku

Większe obciążenia dla prowadzących działalność jeszcze w tym roku

Przedsiębiorcy sprzeciwiają się wprowadzeniu obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego. Twierdzą, że dotychczasowa dobrowolność w opłacie tych składek lepiej chroni ich interesy.


W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. 2007 r. nr 11, poz. 74, z późn. zm.). Zgodnie z nim (druk sejmowy nr 785) osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą oraz osoby z nimi współpracujące podlegające z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu będą podlegać obowiązkowo również ubezpieczeniu chorobowemu. Projekt ustawy zakłada, że nowe rozwiązania mogą obowiązywać jeszcze w tym roku kalendarzowym.

Obecnie osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą oraz osoby z nimi współpracujące podlegają z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu nie muszą płacić składek chorobowych. Ubezpieczenie to dla tych osób jest dobrowolne. Posłowie chcą to zmienić. Według Jana Klimka, wiceprezesa Polskiego Związku Rzemiosła, propozycja ta jest wyjątkowo uciążliwa dla osób prowadzących małe firmy.

- Osoby te przeważnie nie korzystają ze zwolnień lekarskich, bo ich nie stać na chorowanie. Z tego też powodu nie ubezpieczają się dobrowolnie od następstw choroby. Wiedzą, że z nich nie skorzystają - mówi Jan Klimek.

Zwraca także uwagę, że zaproponowane rozwiązania, na którymi będzie obecnie pracować podkomisja, spowodują wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Równocześnie Sejm upraszcza zasady prowadzenia firm, gdyż znowelizował ustawę z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tj. Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 z późn. zm.).

Zgodnie z nią podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących firmy będzie stanowić zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku. Kwota ta zostanie ogłoszona przez prezesa GUS w Monitorze Polskim. Składka w nowej wysokości będzie obowiązywać od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku. Osoby prowadzące małe firmy po raz pierwszy skorzystają z nowego rozwiązania przy płaceniu składek należnych za okres od 1 marca 2009 r.

Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że zmiana zasad ustalania wysokości składek ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej osobom samozatrudnionym. Od stycznia tego roku osoby te mogą już płacić składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w takiej samej wysokości przez cały rok kalendarzowy. Wprowadzenie jednej wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne faktycznie uprości prowadzenie firmy. Przedsiębiorcy już na początku roku będą znać wysokość obciążeń z tytułu ubezpieczeń społecznych oraz na ubezpieczenie zdrowotne. Dzięki temu będą mogli złożyć w banku stałe polecenie zapłaty składek do ZUS. To ograniczy liczbę błędów wynikających z wpłaty składek w złej wysokości.

BOŻENA WIKTOROWSKA

bozena.wiktorowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MDDP Outsourcing

Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama