REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

20 lutego mija termin wyboru uproszczonych zaliczek

Piotr Michalski

REKLAMA

Przedsiębiorcy do 20 lutego mają czas na dokonanie wyboru uproszczonej metody opłacania zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA

Warto zwrócić uwagę na możliwości pośrednich oszczędności, które mogą powstać w przypadku korzystania z uproszczonej metody opłacania zaliczek na podatek dochodowy. Wysokość zaliczek dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych wyliczona będzie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu złożonym w poprzednim roku podatkowym. Gdy rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, oznacza to, że wybierając uproszczoną metodę opłacania zaliczek w 2009 roku, do kalkulacji przyjmuje się dochód z roku 2007. Dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą za podstawę do wyliczenia zaliczek miesięcznych przyjmuje się dochód wykazany w zeznaniu złożonym w roku ubiegłym. Do wyliczenia wysokości miesięcznych zaliczek stosuje się stawki podatkowe roku bieżącego. Zaliczka wyniesie 1/12 tak obliczonej kwoty.

REKLAMA

Stosując uproszczone zaliczki, podatnik może zaplanować przepływy finansowe na płatności podatku z góry na cały rok. Ponadto, jeżeli rok 2007 zakończył się dochodem znacząco niższym od dochodu, którego podatnik oczekuje w 2009 roku, to przez cały rok kwota zaliczek będzie niższa od zaliczek, które byłyby należne za zasadach ogólnych. Rozliczenie roczne nastąpi dopiero w 2010 roku i wówczas podatnik będzie zobowiązany do zapłaty różnicy. Jednak przez cały rok środki te zainwestowane przyniosą określone dochody. W przypadku sytuacji odwrotnej podatnik płaci zaliczki w wysokości większej niż należna. Dlatego to rozwiązanie polecane jest tym podatnikom, którzy z dużą dozą pewności mogą zaplanować dochody roku bieżącego.

Inną ważną korzyścią jest zwolnienie z konieczności szczegółowych obliczeń podatku do 20 dnia następnego miesiąca. Ponadto zmniejsza się ryzyko podatkowe. Przy stosowaniu zasad ogólnych źle obliczony dochód za dany miesiąc, powodujący zaniżoną zapłatę zaliczki, stanowi zaległość podatkową, ze wszelkimi konsekwencjami. W przypadku zaliczek uproszczonych problem taki nie występuje.

REKLAMA

Trzeba pamiętać, że aby zastosować uproszczoną formę rozliczania zaliczek w zeznaniu złożonym w roku ubiegłym musiał, być wykazany dochód. W przeciwnym wypadku za bazę do wyliczeń przyjmuje się wartości z zeznania o rok wcześniejszego. Gdy rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, będzie to zeznanie za 2006 rok. Jeśli także zeznanie z wcześniejszego roku nie wykazuje odpowiedniego dochodu, skorzystanie z uproszczonych zaliczek nie będzie możliwe.

Podatnicy, którzy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek, są obowiązani do 20 lutego roku podatkowego (osoby prawne w terminie wpłaty pierwszej zaliczki za dany rok podatkowy) zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej formy. Podatnicy są obowiązani stosować uproszczoną formę wpłacania zaliczek przez cały rok podatkowy. Zawiadomienie organu podatkowego o wyborze uproszczonej formy rozliczania zaliczek dotyczy również lat następnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PIOTR MICHALSKI

ksiegowosc@infor.pl

doradca podatkowy w Polaudit

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 44 ust. 6b-6i ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA