reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 20 lutego mija termin wyboru uproszczonych zaliczek

20 lutego mija termin wyboru uproszczonych zaliczek

Przedsiębiorcy do 20 lutego mają czas na dokonanie wyboru uproszczonej metody opłacania zaliczek na podatek dochodowy.


Warto zwrócić uwagę na możliwości pośrednich oszczędności, które mogą powstać w przypadku korzystania z uproszczonej metody opłacania zaliczek na podatek dochodowy. Wysokość zaliczek dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych wyliczona będzie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu złożonym w poprzednim roku podatkowym. Gdy rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, oznacza to, że wybierając uproszczoną metodę opłacania zaliczek w 2009 roku, do kalkulacji przyjmuje się dochód z roku 2007. Dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą za podstawę do wyliczenia zaliczek miesięcznych przyjmuje się dochód wykazany w zeznaniu złożonym w roku ubiegłym. Do wyliczenia wysokości miesięcznych zaliczek stosuje się stawki podatkowe roku bieżącego. Zaliczka wyniesie 1/12 tak obliczonej kwoty.

Stosując uproszczone zaliczki, podatnik może zaplanować przepływy finansowe na płatności podatku z góry na cały rok. Ponadto, jeżeli rok 2007 zakończył się dochodem znacząco niższym od dochodu, którego podatnik oczekuje w 2009 roku, to przez cały rok kwota zaliczek będzie niższa od zaliczek, które byłyby należne za zasadach ogólnych. Rozliczenie roczne nastąpi dopiero w 2010 roku i wówczas podatnik będzie zobowiązany do zapłaty różnicy. Jednak przez cały rok środki te zainwestowane przyniosą określone dochody. W przypadku sytuacji odwrotnej podatnik płaci zaliczki w wysokości większej niż należna. Dlatego to rozwiązanie polecane jest tym podatnikom, którzy z dużą dozą pewności mogą zaplanować dochody roku bieżącego.

Inną ważną korzyścią jest zwolnienie z konieczności szczegółowych obliczeń podatku do 20 dnia następnego miesiąca. Ponadto zmniejsza się ryzyko podatkowe. Przy stosowaniu zasad ogólnych źle obliczony dochód za dany miesiąc, powodujący zaniżoną zapłatę zaliczki, stanowi zaległość podatkową, ze wszelkimi konsekwencjami. W przypadku zaliczek uproszczonych problem taki nie występuje.

Trzeba pamiętać, że aby zastosować uproszczoną formę rozliczania zaliczek w zeznaniu złożonym w roku ubiegłym musiał, być wykazany dochód. W przeciwnym wypadku za bazę do wyliczeń przyjmuje się wartości z zeznania o rok wcześniejszego. Gdy rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, będzie to zeznanie za 2006 rok. Jeśli także zeznanie z wcześniejszego roku nie wykazuje odpowiedniego dochodu, skorzystanie z uproszczonych zaliczek nie będzie możliwe.

Podatnicy, którzy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek, są obowiązani do 20 lutego roku podatkowego (osoby prawne w terminie wpłaty pierwszej zaliczki za dany rok podatkowy) zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej formy. Podatnicy są obowiązani stosować uproszczoną formę wpłacania zaliczek przez cały rok podatkowy. Zawiadomienie organu podatkowego o wyborze uproszczonej formy rozliczania zaliczek dotyczy również lat następnych.

PIOTR MICHALSKI

ksiegowosc@infor.pl

doradca podatkowy w Polaudit

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 44 ust. 6b-6i ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama