REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wzrost PKB raczej nie przekroczy 2 proc.

Ekonomiści spodziewają się najgłębszego dołka w I i II kwartale.Od utrzymania inwestycji i poziomu konsumpcji będzie zależeć tempo wzrostu gospodarki.Obniżki stóp są jedną z szans na odbicie w II półroczu.

Płatności będą rejestrowane

Firmy przyjmujące płatności w gotówce o równowartości co najmniej 15 tys. euro będą musiały je rejestrować oraz powiadamiać o nich Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.

Środki unijne powinny być bez PIT

Rzecznik praw obywatelskich wystąpił do ministra finansów o stanowisko w sprawie opodatkowania środków unijnych przyznawanych w ramach Działania 6.2. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Moment zapłaty decyduje o podatku od zleceń

Umowy zlecenia wykonane w 2008 roku, ale opłacone w 2009 roku, będą rozliczane dopiero w przyszłym roku.

REKLAMA

W 2009 roku dłużej na zasiłku chorobowym

Kobiety ciężarne prowadzące własne firmy mogą korzystać z zasiłku nawet do 270 dni.

Wzrosną odszkodowania i dodatek za pracę w nocy

Od 1 stycznia 2009 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło z 1126 do 1276 zł. Więcej zarobią m.in. najgorzej wynagradzani oraz osoby pracujące nocą.

Mniej formalności dla przedsiębiorców

Łatwiej będzie założyć spółkę kapitałową i zarejestrować indywidualną działalność gospodarczą. Przedsiębiorca będzie miał więcej praw podczas kontroli urzędników.

Każda izba celna przyzna specjalny status przedsiębiorcy

Od 1 stycznia 2009 r. zmieniły się właściwości dyrektorów izb celnych dotyczących m.in. przyznawania statusu upoważnionego przedsiębiorcy (AEO).

REKLAMA

Będziemy częściej karać przedsiębiorców za naruszenia praw konsumentów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował wytyczne w sprawie karania przedsiębiorców naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Na złagodzenie sankcji będą mogły liczyć firmy, które będą w trakcie postępowania współdziałać z urzędem.

Osoby prowadzące firmy zapłacą w tym roku o ponad 43 zł wyższe składki do ZUS

Składki osób prowadzących własne firmy wzrosną od stycznia tego roku o 5,5 proc. W 2009 roku zapłacą one do ZUS co miesiąc o 43,6 zł więcej niż w grudniu.

Pierwsze zaliczki za grudzień dopiero w styczniu 2011 r.

Nowe przepisy o płatności zaliczek na podatek dochodowy za grudzień lub IV kwartał wejdą w życie dopiero w 2010 roku.

Firmy mają mniej czasu na złożenie do OHP wniosku o refundację

Przedsiębiorcy będą mieli mniej czasu na złożenie wniosków o refundację wynagrodzeń zatrudnionych młodocianych.

Podatek importowy będzie rozliczany na specjalnym druku

Możliwe jest już rozliczanie kwoty podatku należnego z tytułu importu towarów w specjalnej deklaracji dla importu towarów - VAT-IM.

Dofinansowanie z PFRON będzie zależeć od wysokości wynagrodzenia

Od stycznia pracodawcy otrzymają zwrot 75 proc. kosztów wynagrodzenia i składek niepełnosprawnego pracownika. Pomoc za grudzień ubiegłego roku otrzymają na starych zasadach.

Organizatorzy hazardu poniosą wyższe koszty

Od 2009 roku zwiększyły się opłaty za zezwolenie na urządzanie gier i zakładów wzajemnych oraz za złożenie egzaminu dla poszczególnych stanowisk lub funkcji przy ich organizacji.

Małe firmy oszczędzają chętniej niż duże

Sektor małych i średnich przedsiębiorstw deponuje w bankach więcej środków, niż uzyskuje w postaci kredytów.

W styczniu trzeba wybrać formę opodatkowania i złożyć pierwsze deklaracje rozliczeniowe

Do końca stycznia czas na rozliczenie mają przedsiębiorcy korzystający z uproszczonych form opodatkowania, natomiast do 20 stycznia można zgłosić lub zmienić formę opodatkowania.

Wzrośnie dotacja na biznes

Osoby bezrobotne, które założą własną firmę, otrzymają wyższą dotację. Nie oddadzą jej, jeśli działalność gospodarczą będą prowadziły przez co najmniej 12 miesięcy.

Podatek należny nawet w trakcie zawieszenia

Zawieszenie działalności gospodarczej nie powoduje zmiany stawki podatku od budynków i budowli zajętych na prowadzenie działalności.

Pracownik otrzyma ZUS RMUA przez internet

Ponad 450 tys. przedsiębiorców korzystających z bezpiecznego e-podpisu będzie mogła przekazywać pracownikom raporty o wysokości składek drogą elektroniczną.

Znane są nowe formularze podatkowe

Wzory deklaracji podatkowych zostały dostosowane do nowych zasad opodatkowania umowy spółki i jej zmiany.

Nowe zasady gospodarowania odpadami RTV i AGD

Sklepy będą informowały o tym, jaką część ceny stanowią koszty recyklingu nowego telewizora czy lodówki.

Podstawa składek ZUS

W 2009 roku przedsiębiorcy opłacający składki emerytalne i rentowe od minimalnej podstawy (60 proc. średniej płacy) przez cały rok będą ją płacić w takiej samej wysokości.

Nowy cel to złagodzenie skutków kryzysu

Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest według organizacji pracodawców największym sukcesem kończącego się roku. Teraz oczekują działań, które złagodzą skutki kryzysu.

Mniej osób będzie mieć prawo do firmowych świadczeń

Osoby zatrudnione na podstawie umowy agencyjnej lub nakładczej nie będą mieć prawa do świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Zakup auta od firmy bez ryzyka

Od przyszłego roku nabywca składników majątku nie odpowie za długi przedsiębiorcy. Kupujący odpowie jednak za zaległości podatkowe sprzedawcy powstałe do końca 2008 roku. Ryzyko odpowiedzialności nadal będzie obciążać nabywców przedsiębiorstwa lub jego części.

O pomocy z PFRON zdecyduje, za jaki miesiąc została wypłacona pensja

W 2009 roku firmy mogą uzyskać dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych i refundację składek za listopad i grudzień 2008 r.

W 2009 roku rozporządzenia o kasach fiskalnych bez zmian

Od stycznia zaczną obowiązywać nowe przepisy w sprawie kas fiskalnych, które nie spowodują objęcia kasami nowych grup podatników.

Firmy nie wytrzymują wysokich cen prądu

Nasilają się protesty przemysłu przeciwko drastycznym podwyżkom cen energii. Energetycy warunkują obniżkę cen prądu dla dużych firm spadkiem cen węgla. Już doszło do zamknięcia pierwszych firm z powodu wysokich cen prądu.

Umorzona pożyczka z PFRON jest wolna od PIT

Umorzenie pożyczki ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na rozpoczęcie firmy jest zwolnione z PIT.

Małe spółki łatwiej wycenią produkty

Małe firmy, wyceniając produkty, nie będą mierzyły wykorzystanych zdolności produkcyjnych.

Ustawa o PPP ułatwi współpracę wielu firmom

Tylko wysoki profesjonalizm stron decydujących się na współpracę publiczno-prywatną może zagwarantować sprawną realizację planowanej inwestycji.

Bezrobocie w przyszłym roku wzrośnie maksymalnie do 11 proc.

Czy w przyszłym roku zmaleje liczba pracujących Polaków?

W 2009 roku firmy zapłacą do ZUS składki w tej samej wysokości

Osoby prowadzące małe firmy nie będą sprawdzać wysokości składek cztery razy w roku.

Aby odzyskać VAT od paliwa, potrzebna jest korekta

Mimo że nie jest to wprost określone, przy dokonywaniu korekty odliczeń od paliwa do samochodów z kratką, najwłaściwsze byłoby składanie korekt na wzorach obowiązujących w okresie, którego dotyczy korekta.

W 2009 roku wzrost podatku będzie nieznaczny

Od 1 stycznia 2009 r. stawki podatku od nieruchomości nieznacznie wzrosną. W największych miastach Polski będą one jednak na podobnym poziomie jak w 2008 roku.

Przedsiębiorcy więcej zapłacą komornikom

Minister finansów zobowiązał komorników sądowych do wnoszenia dodatkowych opłat za udostępnianie im informacji z akt podatkowych.

PFRON wypłaci pomoc za grudzień na starych zasadach

Od stycznia mogą zmienić się zasady pomocy na zatrudnienie niepełnosprawnych. Firmy otrzymają 75 proc. kosztów wynagrodzenia i składek ZUS pracownika niepełnosprawnego. Brak nowych przepisów będzie oznaczać, że od lutego zagrożona będzie wypłata wsparcia dla pracodawców.

PKO BP: bez ułatwień przy kredytach

PKO BP jest gotów skorzystać z państwowych pieniędzy, by ożywić spadającą akcję kredytową - dowiedziała się GP. Nie zamierza jednak zmieniać warunków przyznawania kredytów, a o tym, kto dostanie pieniądze, nadal będzie decydował rachunek ekonomiczny.

Auta z kratką skorzystają z odliczenia

Prawo do odliczenia VAT przysługuje od zakupu aut z kratką i tych, których ładowność określono wzorem Lisaka, oraz paliwa do nich - wynika z wyroku ETS. Kto chce skorzystać z tego odliczenia, powinien złożyć korektę deklaracji VAT.

80 tys. firm korzysta z e-podpisu

Co drugi dokument przesyłany przez firmy drogą elektroniczną do ZUS jest już podpisany bezpiecznym e-podpisem.

2127,06 zł do odliczenia od karty podatkowej

Do 2 lutego 2009 r. podatnicy karty podatkowej muszą złożyć w urzędzie skarbowym informację o zapłaconych i odliczonych od karty składkach na ubezpieczenie zdrowotne.

500 tys. zł kary za brak rejestracji w GIOŚ

Skupy złomu i firmy zajmujące się naprawą urządzeń RTV i AGD będą musiały wpisać się do rejestru Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Tym samym zwiększy się grono podmiotów zbierających odpady powstałe z urządzeń elektrycznych i elektronicznych.

Nie będzie dodatkowego dnia wolnego

Sejm odrzucił projekt nowelizacji kodeksu pracy, przewidujący wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego.

Przedsiębiorcy uzyskają ulgi podatkowe

Przedsiębiorstwa, które złożyły wiosek o udzielenie pomocy na restrukturyzację, będą mogły ją otrzymać do 9 grudnia 2009 r.

Nie sądy, ale ustawa ma decydować o wypłacie odprawy

Rzecznik praw obywatelskich wystąpił do resortu pracy o ustalenie, czy pracownikom którzy rozwiązują stosunek pracy po przejściu zakładu na nowego pracodawcę, należy się odprawa.

Wyższe stawki akcyzy na alkohol

Zmiana rozporządzenia ministra finansów w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego podwyższa od przyszłego roku stawki akcyzy na niektóre wyroby.

W 2009 roku będą 4 mld zł na dotacje na inwestycje dla przedsiębiorstw

Po raz pierwszy w ciągu jednego roku firmy dostaną z UE tak duże środki na wsparcie inwestycji. Pomoc będzie dzielona w ramach sześciu działań.

Znaki ważne do końca grudnia

Podatnicy posiadający znaki opłaty skarbowej kupione przed 1 stycznia 2007 r. mogą je wykorzystać tylko do 31 grudnia 2008 r. Później będzie można płacić gotówkowo lub bezgotówkowo na konto fiskusa.

Brak rejestracji podmiotu nie pozbawia odliczenia

Faktura otrzymana od niezarejestrowanego kontrahenta nie pozbawia odliczenia VAT. Organ podatkowy musi udowodnić, że podatnik co najmniej podejrzewał oszustwo. Nieświadoma ofiara nierzetelnego kontrahenta będzie mogła rozliczyć fakturę VAT.

REKLAMA