| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > PIT 37 przez internet

PIT 37 przez internet

Składanie zeznań rocznych PIT-37 za rok 2008 w formie elektronicznej powiązane jest ze zmianami w ustawie z 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60, ze zmianami). Ministerstwo Finansów przewiduje, że wejdą w życie ma przełomie marca i kwietnia bieżącego roku.

W tym terminie udostępniony zostanie także formularz interaktywny PIT-37, który umożliwi złożenie zeznania bez konieczności opatrywania go bezpiecznym kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Zeznanie roczne będzie weryfikowane pod względem poprawności rachunkowej. Podpis zapewniający autentyczność zeznania podatkowego oparty ma być o: numer NIP, imię (pierwsze), nazwisko, numer PESEL (jeśli podatnik posiada ten numer), datę urodzenia, kwotę przychodu z zeznania lub rozliczenia rocznego za rok 2007.

System informatyczny MF przyjmując zeznanie wygeneruje numer referencyjny. Będzie on wykorzystywany do pobrania urzędowego poświadczenia odbioru, które z kolei będzie potwierdzeniem wywiązania się z obowiązku złożenia zeznania. Przygotowane rozwiązanie zapewni integralność złożonych danych, będzie również dokumentować datę złożenia zeznania rocznego.

Zostaną zachowane dotychczas stosowane metody składania zeznania rocznego PIT-37 (dokumenty papierowe oraz zeznania elektroniczne opatrzone bezpiecznym podpisem kwalifikowanym).

Osoby, które już korzystają z kwalifikowanego podpisu elektronicznego, po wejściu w życie znowelizowanych przepisów, nie będą musiały zawiadamiać naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze składania deklaracji przez internet.

Uproszczona będzie również procedura udzielania pełnomocnictw do składania deklaracji drogą internetową przez osoby upoważnione. Zmienione procedury nie będą wymagały ponownego ich uruchamiania po zmianie certyfikatu podpisu elektronicznego. Pełnomocnictwo do składania deklaracji w wersji elektronicznej nie będzie podlegać opłacie skarbowej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria JKP Adwokaci we Wrocławiu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »