REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

BGK: w kwietniu powinna ruszyć akcja poręczeniowa

REKLAMA

W kwietniu ruszy akcja poręczeń kredytowych dla firm - zapowiedział we wtorek w Senacie na konferencji "Banki polskie wobec kryzysu gospodarczego" prezes Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) Ireneusz Fąfara.

Fąfara powiedział, że w tym tygodniu Senat powinien zakończyć prace nad nowelizacją ustawy o BGK oraz zmianami w ustawie o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa i inne osoby prawne. Mają one umożliwić BGK m.in. wsparcie eksportu i akcji kredytowej banków komercyjnych. Dzięki zmianom, BGK będzie mógł udzielać kredytów eksportowych oraz poręczeń i gwarancji, które mają na celu rozruszanie akcji kredytowej dla firm.

REKLAMA

"Mam nadzieję, że w kwietniu będziemy mogli wystąpić do banków z ofertą współpracy" - powiedział Fąfara.

Zdaniem prezesa PKO BP Jerzego Pruskiego, działania antykryzysowe powinny polegać na wzroście podaży pieniądza, obniżce stóp procentowych, obniżeniu kosztów depozytów i systemu gwarancji i poręczeń Skarbu Państwa.

Ministerstwo Finansów zapewniło, że możliwe będzie udzielanie poręczeń obejmujących całe portfele kredytów bankowych. O wprowadzenie takiego rozwiązania wnosili przedstawiciele banków.

"Pomysł poręczeń portfelowych jest bardzo dobry. (...) To skuteczne narzędzie, które powinno wzmacniać skłonność sektora bankowego do udzielania kredytów" - powiedział Jerzy Pruski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Jeżeli nie będziemy mieć z czego udzielać kredytów, to nie będzie miało większego znaczenia to, czy BGK będzie mógł udzielać gwarancji, czy nie" - zwrócił uwagę Pruski.

Wiceprezes NBP Witold Koziński wyraził opinię, że banki mają pieniądze. "Istnieje nadpłynność w sektorze bankowym" - powiedział. Zapowiedział jednocześnie, że NBP zaproponuje bankom w kwietniu wydłużenie do sześciu miesięcy tzw. operacji repo. Transakcje te polegają na wykupie przez bank centralny od banków papierów wartościowych z klauzulą odkupienia po określonym czasie po wyższej cenie, co pozwala bankom uzyskać gotówkę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

Kto może wystąpić o umorzenie lub odroczenie terminu płatności składek z powodu powodzi?

Których przedsiębiorców dotyczy odroczony termin płatności? Czy wystarczy samo zarejestrowanie firmy na terenie objętym klęską żywiołową? Co w przypadku problemów ze złożeniem dokumentów? ZUS odpowiada na najważniejsze pytania.

Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

REKLAMA

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

REKLAMA

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA