REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trudny dostęp do kredytów zachęci firmy do emisji obligacji

Katarzyna Przybyła

REKLAMA

Spadł popyt na obligacje korporacyjne, ale ostrzejsza polityka banków może zachęcić firmy do emisji papierów. W połowie roku może powstać platforma obrotu obligacjami nieskarbowymi na GPW.

Zaostrzone kryteria kredytowe zmuszają firmy do szukania alternatywnych źródeł finansowania. Takim źródłem mogą być obligacje korporacyjne. Na razie nie widać jednak gwałtownych zmian.

REKLAMA

- Z danych z rynku za IV kwartał 2008 r. można wysnuć wniosek, że popyt na obligacje korporacyjne spada - mówi Mirosław Dudziński, dyrektor Fitch Ratings.

Niższy popyt

Potwierdza to początek tego roku: łączna wartość rynku obligacji przedsiębiorstw skurczyła się z 15,14 mld zł pod koniec III kwartału 2008 r. do 13,94 mld zł na koniec lutego.

Dlaczego pierwszy raz od dwóch lat zaobserwowano ujemną dynamikę kwartalną? Przede wszystkim przedsiębiorstwa i inwestorzy indywidualni muszą dostosować się do kryzysowych warunków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Popyt na obligacje spadł, bo niektórzy inwestorzy przestali akceptować ryzyko branż motoryzacyjnej czy deweloperskiej, a dodatkowo oczekiwania co do rentowności takich papierów są niekiedy nie do zaakceptowania dla emitentów - tłumaczy Mirosław Dudziński.

- To z kolei spowodowało, że przedsiębiorstwa zostały zmuszone do wykupu swoich obligacji - dodaje.

- Dodatkowe czynniki ryzyka, zwiększające niepewność inwestycyjną, które inwestorzy akceptowali jeszcze w połowie 2008 r., będą powodować drastyczne zmniejszenie popytu - tłumaczy Arkadiusz Bubak, zastępca dyrektora Departamentu Sprzedaży Produktów Rynków Finansowych w ING.

Zmiana trendu

Sytuacja może się jednak odwrócić. Już teraz widać większe zainteresowanie, choć na razie bez przełożenia na emisje.

- Otrzymujemy bardzo dużo zapytań dotyczących obligacji korporacyjnych od różnych przedsiębiorstw, zarówno dużych, jak i małych. Widać więc zainteresowanie - mówi Maciej Tarnawski, dyrektor biura rynków kapitałowych w Pekao.

- Należy pamiętać, że ten rynek jest przeznaczony dla dużych emisji i emitentów, którzy są w stanie przekonać inwestorów do swoich planów i celów - dodaje Marcin Pulit, dyrektor ds. sprzedaży w departamencie rynków finansowych Pekao.

Również agencje ratingowe zauważają wzrost zainteresowania swoimi produktami.

- Inwestorzy coraz częściej wykorzystują rating jako narzędzie kontroli ryzyka Jeśli firma posiada rating i jest on odpowiednio wysoki, to inwestorzy poważniej rozważają zakup jej obligacji i mogą zgodzić się na niższą dochodowość. Stąd mamy coraz więcej rozmów z przedsiębiorstwami potencjalnie zainteresowanymi współpracą - mówi Mirosław Dudziński.

Nowe możliwości finansowania

Impuls, który mógłby przyspieszyć rozwój rynku obligacji korporacyjnych, może pojawić się już w tym roku.

REKLAMA

- Inwestorzy oczekują przejrzystości na rynku, płynności i łatwej wyceny obligacji. W tym kierunku idzie nowy projekt Giełdy Papierów Wartościowych, która planuje uruchomić w tym roku platformę scentralizowanego obrotu wtórnego obligacjami nieskarbowymi - mówi Mirosław Dudziński.

Z informacji GP wynika, że wdrożenie projektu może nastąpić na przełomie czerwca i lipca. Rynek obligacji nieskarbowych mógłby się wtedy bardzo rozwinąć. Eksperci szacują, że w ciągu kilku lat mógłby wzrosnąć nawet do kilkuset miliardów złotych z około 40 mld zł obecnie.

Rynek obligacji przedsiębiorstw

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

KATARZYNA PRZYBYŁA

katarzyna.przybyla@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA