| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy nie płacą: zaległe należności wzrosły 5-krotnie

Firmy nie płacą: zaległe należności wzrosły 5-krotnie

Branża budowlana, transportowa i stalowa zostały najbardziej dotknięte przez kryzys - wynika z analiz wiodących ubezpieczycieli kredytu kupieckiego. W ich przypadku wskaźnik moralności płatniczej, pokazujący, jak firmy regulują swoje należności, spadł do poziomu w okolicach 40 pkt.


W takich warunkach eksperci sugerują konieczność stałego monitoringu spływu należności w tych branżach, a nawet uzyskanie dodatkowych zabezpieczeń.

Monitoring jest coraz bardziej potrzebny, bo przeciętnie opóźnienie wzrosło w tych najbardziej zagrożonych branżach 2-3-krotnie. A jest się czego obawiać - wskaźniki tzw. złych długów, opracowywane przez ubezpieczyciela kredytu kupieckiego Euler Hermes, wzrosły nawet 4-5-krotnie w stosunku do ubiegłego roku.

Dramatycznie sytuacja wygląda w branży transportowej, w segmencie płatności wobec dostawców paliw. Tu wskaźnik trudnych długów, które nie są spłacane dłużej niż 120 dni, wynosi już blisko 20 proc.

Praktyka pokazuje, że sporą część tych długów można już uznać za stracone, bo płatnicy albo już zbankrutowali i zniknęli z rynku, albo już są tego bliscy. Nic więc dziwnego, że - jak wynika z danych innego ubezpieczyciela kredytów Coface - w stosunku do stycznia 2008 r. zarówno liczba, jak i wartość zleceń windykacyjnych wzrosła ponad dwukrotnie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ManpowerGroup

ManpowerGroup to światowy lider innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy. Usługi w Polsce obejmują pracę tymczasową, rekrutację stałą i badanie kompetencji pracowników, zatrudnienie zewnętrzne, outsourcing procesów, doradztwo personalne, zarządzanie karierą i outplacement.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »