reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > MF: Nałożenie na ZUS i firmy obowiązku przekazania 1 procenta podatku jest niecelowe

MF: Nałożenie na ZUS i firmy obowiązku przekazania 1 procenta podatku jest niecelowe

Nałożenie na przedsiębiorców i organy rentowe dodatkowych obowiązków związanych z przekazaniem 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego jest niecelowe. Nikt nie jest pozbawiony prawa do odpisu 1 proc. - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Grabowski odpowiadał na pytanie Anny Bańkowskiej z Lewicy, według której miliony emerytów i rencistów, którzy rozliczają się z fiskusem za pośrednictwem organów rentowych ma trudności z przekazaniem 1 proc. podatku na organizacje charytatywne. W podobnej sytuacji są pracownicy rozliczani przez pracodawców. Poseł chciała wiedzieć, czy MF planuje umożliwić emerytom i rencistom przekazywanie 1 proc. podatku za pośrednictwem ZUS.

Zdaniem Grabowskiego, spełnienie postulatów Bańkowskiej musiałoby się wiązać z koniecznością złożenia wniosku przez podatnika do organu rentowego o rozliczenie podatku.

"Mielibyśmy do czynienia z taką sytuacją, jaką mieliśmy, gdy wprowadzano PIT. Organy rentowe mogły wypełniać rozliczenia wyłącznie na wniosek. Doświadczenia wskazują, że niemal połowa emerytów i rencistów nie wywiązała się z tego obowiązku i wniosku nie złożyła. Nakładanie na emerytów i rencistów obowiązku składania wniosku jest trudne do wykonania i wprowadzałoby dodatkową uciążliwość" - powiedział Grabowski.

Zaznaczył, że liczba rencistów i emerytów rozliczanych przez ZUS się zmniejsza i znaczna część z nich rozlicza się sama.

Dodał, że około pół miliona podatników rozlicza się za pośrednictwem pracodawców. Jego zdaniem, w tym przypadku, wystąpienie z wnioskiem przez pracownika nie byłoby problemem, ale nakładałoby dodatkowy obowiązek na firmy. "Od dwóch, trzech lat próbujemy zmieniać system podatkowy w ten sposób, aby zmniejszać uciążliwości dla pracodawców" - zaznaczył wiceminister. Według niego nakładanie dodatkowych obowiązków na pracodawców nie byłoby wskazane i na razie MF tego nie przewiduje.

Grabowski zapewnił, że wszyscy podatnicy są uprawnieni do przekazania 1 proc. na organizacje pożytku publicznego. Zwrócił uwagę, że na 25 mln podatników, którzy składają PIT, 6,2 mln rozlicza się przez płatników. Według niego nie oznacza to, że są pozbawieni prawa do odliczenia.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama