REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

PIP nie sprawdza zatrudniania inspektorów

Inspekcja pracy nie będzie sprawdzać, czy firmy wyznaczyły pracowników odpowiedzialnych za ochronę przeciwpożarową.

Niższy udział w spółce dla zwolnienia z dywidend

Od 2009 roku zmienił się jeden z warunków uprawniający spółki do korzystania ze zwolnienia podatkowego z tytułu otrzymywanych dywidend.

Firmy mogą zmniejszać płace pracowników

Rząd chce, aby pracodawcy mogli obniżać wynagrodzenia w zamian za skrócenie czasu pracy. Firmy już teraz mogą zmniejszać pensje, zawierając porozumienia z pracownikami. Pracodawcy coraz częściej mogą składać pracownikom wypowiedzenia zmieniające.

Większe obciążenia dla prowadzących działalność jeszcze w tym roku

Przedsiębiorcy sprzeciwiają się wprowadzeniu obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego. Twierdzą, że dotychczasowa dobrowolność w opłacie tych składek lepiej chroni ich interesy.

REKLAMA

Więcej czasu na PIT-11

Płatnicy na wystawienie PIT-11 mają w tym roku więcej czasu, bo do 2 marca.

Z małych firm rząd musi zdjąć rozbudowaną sprawozdawczość

Rada Ministrów omawiała w ubiegłym tygodniu antykryzysowy pakiet: Plan stabilizacji i rozwoju, skierowany m.in. do małych przedsiębiorstw. Wśród zaproponowanych rozwiązań są rządowe gwarancje i poręczenia na kredyty bankowe na sumę 20 mld euro, a także propozycja jednorazowej amortyzacji środków przeznaczonych na inwestycje do kwoty 100 tys. euro raz w roku. Czy taka pomoc jest dla małych firm wystarczająca?

80 proc. banków zaostrzyło kryteria udzielania kredytów dla firm

80 proc. banków zaostrzyło w IV kwartale ub. r. kryteria udzielania kredytów dla firm, 86 proc. wprowadziło ostrzejsze zasady udzielania kredytów mieszkaniowych, a 75 proc. - kredytów konsumpcyjnych - wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego.

Zwrot podatku w 60 dni

Po ostatniej nowelizacji ustawy o VAT podstawowy termin zwrotu podatku uległ skróceniu do 60 dni.

REKLAMA

Niektóre podmioty mogą sporządzać uproszczone sprawozdania finansowe

Spółki, które przez dwa kolejne lata nie przekroczą określonej wartości posiadanych aktywów i przychodów oraz wielkości zatrudnienia, mogą sporządzić uproszczone sprawozdanie finansowe.

Zatrudnianie starszych osób jest tańsze

Firmy sfinansują wynagrodzenie chorego pracownika, który ukończył 50 lat, przez 14 dni, a nie 33 dni w roku. Od lipca przedsiębiorstwa zatrudniające starszych pracowników zyskają zwolnienie w opłacaniu części składek. Eksperci postulują skrócenie czteroletniego okresu ochronnego starszych pracowników, wskazując, że powoduje ich zwolnienia.

Kasa fiskalna może służyć do kontroli wszystkich podatków

Fakt, że źródłem instalacji kas rejestrujących jest ustawa o VAT, nie przeszkadza w tym, aby urządzenia te służyły kontroli prawidłowości rozliczeń wszystkich podatków.

W 2010 roku wzrośnie składka zdrowotna

Rząd Donalda Tuska podniesie w 2010 roku składkę zdrowotną do NFZ z 9 do 10 proc. - dowiedziała się "Gazeta Prawna". Pensje i emerytury będą w konsekwencji niższe - akcentuje dziennik.

Koszty uzyskania przychodów po nowelizacji przepisów

Nowe przepisy pozwalają solidnym pracodawcom, przekazującym składki do ZUS w terminie, na prostsze rozliczenie kosztów uzyskania przychodu.

Przedstawiciele SSE za zmianą przepisów, by chronić zatrudnienie

Przedstawiciele specjalnych stref ekonomicznych (SSE) postulują, by inwestorzy, chcący realizować w nich nowe przedsięwzięcia, mogli korzystać z ulg także wtedy, gdy w swoich istniejących już w strefach fabrykach zwolnili część załogi.

Zarząd odpowie za remanent

Zarząd spółki odpowiada za braki w magazynie ujawnione podczas inwentaryzacji.

Rząd chce skrócić czas pracy i wydłużyć okresy rozliczeniowe

Pracodawcy mają uzyskać prawo do skracania czasu pracy w zamian za obniżkę pensji. Nie będzie przymusu zawierania umów o pracę.

W tym roku dwa razy wzrosną składki do ZUS osób prowadzących firmy

Właściciele firm nie zapłacą w 2009 roku przez cały ten rok takich samych składek do ZUS. Innych przelewów muszą dokonać za styczeń i luty, a innych za pozostałą część roku.

Wspólnik za wspólnika już nie odpowiada

Wspólnicy spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej odpowiadają całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i z pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki. Nie odpowiadają już za długi podatkowe innych wspólników wynikające z działalności spółki.

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustaw o podatku PIT i CIT

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz prawnych. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie ulg inwestycyjnych do poziomu 100 tys. euro dla nowych i małych przedsiębiorstw - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Pełnomocnik handlowy dla każdego przedsiębiorcy

Przygotowywany przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego projekt nowego kodeksu cywilnego przewiduje nowy rodzaj pełnomocnictwa - pełnomocnictwo handlowe.

Rząd o kredytach dla przedsiębiorców

Małym i średnim firmom oraz mikroprzedsiębiorcom łatwiej będzie o tzw. zewnętrzne finansowanie, głównie w formie kredytów. Ma to umożliwić rozszerzenie działalności poręczeniowej i gwarancyjnej - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Łatwiej rozlicza się import

Przedsiębiorcy importujący towary transakcję taką mogą rozliczyć w deklaracji VAT.

Firma swobodnie zmieni stanowisko pracy rodzica

Nowelizacja kodeksu pracy pogorszyła sytuację rodziców powracających z urlopów macierzyńskich. Umożliwiła pracodawcom jednostronną zmianę stanowiska pracy takiego pracownika, bez konieczności stosowania wypowiedzenia zmieniającego.

Ograniczone możliwości koncentracji głosów w spółkach akcyjnych

W statucie spółki będzie można ograniczyć prawo głosu akcjonariuszy, którzy dysponują powyżej 1/10 ogółu głosów w spółce.

Rząd przyjął dokument dotyczący specjalnych stref ekonomicznych

Rząd przyjął we wtorek dokument dotyczący specjalnych stref ekonomicznych (SSE), który ma przyczynić się do społeczno-gospodarczego rozwoju Polski - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Samorządowy fundusz zachęca do pożyczek dotknięte kryzysem małe firmy

Należący do samorządu woj. śląskiego Fundusz Górnośląski (FG) SA zachęca do zaciągania pożyczek m.in. firmy, które w związku z kryzysem gospodarczym mają trudności z pozyskaniem finansowania w bankach. Fundusz widzi w kryzysie szansę zarówno dla siebie, jak i niektórych firm.

Prezydent podpisał ustawę o koncesji na roboty budowlane

Prezydent podpisał ustawę o koncesji na roboty budowlane lub usługi - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Dzięki ustawie samorządy będą mogły zawrzeć z przedsiębiorcami umowy o koncesji.

Niższe stopy nie oznaczają, że kredyty dla firm będą tańsze

Obniżenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) nie musi oznaczać, że kredyty dla firm będą tańsze i bardziej dostępne - powiedział PAP przewodniczący Rady Głównej Business Centre Club Maciej Grelowski.

Orzecznictwo sądów wymusza zmiany w VAT

Trzy czwarte ostatnich zmian w VAT zostało wymuszonych przez sądy - powiedział we wtorek sędzia Adam Bącal na seminarium zorganizowanym przez firmę doradczą MDDP.

Rząd ma propozycje zmian w prawie pracy

Elastyczny czas pracy i możliwość obniżek płac jako alternatywa dla zwolnień, to rządowe propozycje zmian w prawie pracy, które zostaną przedstawione na posiedzeniu prezydium Komisji Trójstronnej - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak

Przedsiębiorca przekształci się w spółkę kapitałową

Przekształcenie indywidualnej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową będzie możliwe, gdy ewidencja działalności gospodarczej zostanie w całości przeniesiona do Krajowego Rejestru Sądowego.

Działania PARP-u na rzecz przedsiębiorców w czasie spowolnienia gospodarczego

Podczas spowolnienia gospodarczego Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie m.in. promować fundusze pożyczkowe i poręczeniowe oraz szkolić przedsiębiorców jak pozyskiwać środki na działalność - poinformowała w piątek Agencja.

Zmiany w prawie upadłościowym

Sejm przyjął 23 stycznia nowelizację Prawa upadłościowego i naprawczego, ustaw o Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) oraz o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (BFG). Nowelizacje wprowadzają ok. 150 zmian w obecnych przepisach.

Prąd kopnął firmy

Przedsiębiorcy skarżą się na podwyżki cen energii. W tym roku firmy zapłacą nawet o 90 proc. więcej za prąd niż w ubiegłym - pisze "Gazeta Wyborcza". "Będziemy zwalniać ludzi i ograniczać produkcję" - ostrzegają przedsiębiorcy.

Pogarsza się sytuacja ekonomiczna firm

Ankietowane przez NBP przedsiębiorstwa sygnalizują pogorszenie sytuacji ekonomicznej w IV kwartale oraz spodziewają się jej pogorszenia również w I kwartale tego roku - wynika z badań przeprowadzonych przez NBP.

Projekt działań antykryzysowych dla firm

Możliwość okresowego ograniczenia czasu pracy oraz proporcjonalnego obniżenia wynagrodzenia, a także obniżenie akcyzy na energię dla wysoko energochłonnych odbiorców - to niektóre z antykryzysowych propozycji Ministerstwa Gospodarki (MG).

Pracodawca nie wyśle na badania wstępne osoby z ważnym orzeczeniem lekarskim

Senacki projekt nowelizacji Kodeksu pracy ogranicza uciążliwe tak dla pracodawców, jak i pracowników obowiązki związane z przeprowadzaniem badań wstępnych i szkoleń BHP.

Rozliczenia w walutach obcych i bez zezwoleń dewizowych

24 stycznia weszły w życie zmiany istotne dla przedsiębiorców. Od soboty mogą oni rozliczać swoje zobowiązania w walutach obcych i bez uzyskiwania zezwoleń dewizowych.

Firma sporo zaoszczędzi na outsourcingu usług księgowych

Zatrudnienie księgowej w firmie jest droższe niż outsourcing usług księgowych. Oddając rachunkowość na zewnątrz, firma może oszczędzić nawet 1,5 tys. zł miesięcznie. Za usługi on-line płaci się mało, ale podatnik sam księguje dokumenty.

Sejm zmienił przepisy dotyczące minimalnej składki zdrowotnej

Wprowadzenie minimalnej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących działalność pozarolniczą zakłada nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, którą w piątek uchwalił Sejm.

Banki, udzielając kredytów firmom, unikają ryzyka

O tym, że bank odmówi samozatrudniającemu się przyznania kredytu, mogą zadecydować jego zaległości w spłacaniu wcześniejszych kredytów oraz rachunków za prąd, gaz, telefon i czynsz.

Firmy wyznaczą pracowników odpowiedzialnych za zwalczanie pożarów

Pracodawcy zostaną zwolnieni z obowiązku zatrudniania w firmie inspektorów ochrony przeciwpożarowej.

Gdzie z wnioskiem o interpretację

Od 1 stycznia 2009 r. zmieniła się właściwość do wydawania interpretacji indywidualnych dyrektorów Izb Skarbowych w Poznaniu i Warszawie.

Rynek pracy w 2008 roku - rynek zmian

Najwięcej ofert pracy w 2008 roku skierowanych było do przedstawicieli branż handel i sprzedaż, bankowość i finanse oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Najtrudniej było o pracę w branży prawo i obsługa prawna oraz w przemyśle chemicznym. To najważniejsze wnioski płynące z raportu "Rynek pracy specjalistów w 2008 roku", przygotowanego przez konsultantów portalu Pracuj.pl.

Fedak: zaległe składki na ZUS dotyczą 46 tys. kobiet

Sprawa zaległych składek na ubezpieczenie społeczne kobiet, które pobierały zasiłki macierzyńskie lub przebywały na urlopie wychowawczym i jednocześnie prowadziły działalność gospodarczą, dotyczy obecnie ok. 46 tys. osób - poinformowała w czwartek minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

Przesyłanie e-deklaracji ma być prostsze

Przedłużenie e-podpisu wymaga ponownej rejestracji w systemie e-Deklaracje. Ministerstwo Finansów chce od 1 marca zlikwidować wymóg rejestracji. Do przesłania e-deklaracji konieczny będzie tylko e-podpis bez rejestracji w urzędzie.

Wynagrodzenia mają zależeć od zysku firmy

Wysokość pensji pracowników zatrudnionych w średnich i dużych przedsiębiorstwach może w większym stopniu zależeć od sytuacji ekonomicznej i zysków pracodawcy.

Liniowy PIT dla większej liczby samozatrudnionych

Współpraca z byłym pracodawcą w poprzednim roku podatkowym nie wyłączy prawa do wyboru liniowej stawki podatku dochodowego od osób fizycznych - zakłada senacki projekt zmian w ustawie o PIT.

Zadłużony przedsiębiorca uratuje się przed upadłością

Przedsiębiorcy, których zadłużenie nie przekracza dziesięciu wartości księgowej firmy i ma charakter przejściowy, uzyskają zgodę sądu na wszczęcie postępowania naprawczego.

Powstają listy firm bez szans na kredyt

W ING Banku Śląskim obowiązuje wykaz firm bez szansy na kredyt. GP ustaliła, że podobne listy istnieją też m.in. w BRE, Pekao, Raiffeisen, Fortis czy Banku Handlowym.

REKLAMA