| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sejm o informowaniu podatników przez urzędy skarbowe

Sejm o informowaniu podatników przez urzędy skarbowe

Urząd skarbowy będzie musiał poinformować podatnika - a nie jak dotąd tylko izbę skarbową, celną czy inspektora kontroli skarbowej - jak ustosunkował się do jego odwołania. Taki obowiązek przewiduje projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, nad którym debatował w piątek Sejm.

Po pierwszym czytaniu projektu w komisji nadzwyczajnej "Przyjazne państwo" został skierowany do dalszych prac w komisji finansów publicznych.

Chodzi o udzielanie informacji o postępowaniu odwoławczym od decyzji m.in. urzędów skarbowych i urzędów celnych.

Posłowie komisji "Przyjazne państwo" chcą, żeby organ podatkowy przekazując sprawę do organu odwoławczego (izby skarbowej - PAP) informował podatnika o tym, jak ustosunkował się do jego zarzutów przedstawionych w odwołaniu.

"Obecnie obowiązujące przepisy nie dają podatnikowi gwarancji, że w toku postępowania prowadzonego przez organy podatkowe lub organy kontroli skarbowej będzie on otrzymywał aktualną informację na temat bieżącej oceny prawnej sprawy" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Komisja "Przyjazne państwo" proponuje, aby do przepisu, który mówi o tym, że "organ podatkowy, przekazując sprawę jest obowiązany ustosunkować się do przedstawionych zarzutów", dodać: "i poinformować stronę o sposobie ustosunkowania się do nich".

Posłowie komisji zwracają uwagę, że obecnie organ często odmawia informacji, odsyłając podatnika do wydanej decyzji.

"W konsekwencji podatnik często nie jest w stanie w pełni aktywnie uczestniczyć w postępowaniu, w sposób adekwatny do aktualnej sytuacji przedstawiać swoje racje i dowody. Nie dochodzi do wymiany argumentów między stronami postępowania" - powiedział poseł PO Mirosław Sekuła w imieniu komisji "Przyjazne państwo".

Do propozycji przychyla się rząd. "Proponowana zmiana zwiększa możliwość czynnego udziału strony w postępowaniu podatkowym" - powiedział wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Za skierowaniem projektu do dalszych prac w komisji finansów opowiedziały się wszystkie kluby. PiS wyraził jednak obawę o zgodność proponowanego rozwiązania z konstytucją w związku z faktem, że odnosi się ono jedynie do spraw podatkowych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »