Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powstaje pakiet rozwiązań antykryzysowych

Beata Lisowska
Beata Lisowska
Rząd chce wesprzeć przedsiębiorców mających problemy z powodu kryzysu środkami z Europejskiego Funduszu Społecznego. Ponad 5 tys. zł tak zwanego dodatku relokacyjnego otrzyma pracownik, który zmieni miejsce zamieszkania. Firmy ograniczające produkcję będą mogły kierować pracowników na finansowane ze środków UE szkolenia.

W Ministerstwie Rozwoju Regionalnego (MRR) powstaje pakiet rozwiązań antykryzysowych mających na celu wykorzystanie funduszy europejskich do wsparcia restrukturyzowanych przedsiębiorstw i osób zagrożonych utratą pracy. W obszarach najistotniejszych z punktu widzenia kryzysu, tj. procesach restrukturyzacyjnych i adaptacyjnych oraz aktywnej polityce rynku pracy, resort planuje do końca tego roku zakontraktować około 45 proc. wszystkich środków przewidzianych na cały okres programowania.

Kto pierwszy, ten lepszy

Już od kwietnia ma zacząć obowiązywać tzw. szybka ścieżka oceny wniosków o dofinansowanie. Nowa procedura umożliwi skrócenie okresu oceny wniosku do 30 dni. Zostaną nią objęte najważniejsze dla łagodzenia skutków kryzysu obszary finansowane z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Chodzi o wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia (Poddziałanie 6.1.1), promocję przedsiębiorczości i samozatrudnienia (Działanie 6.2) oraz wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych (poddziałanie 8.1.2). Paweł Chorąży, dyrektor Departamentu Zarządzania EFS w MRR, tłumaczy, że szybka ścieżka będzie polegać na rezygnacji z tzw. rundy aplikacyjnej.

- Wprowadzimy zasadę, kto pierwszy składa wniosek i spełnia kryteria, ten otrzymuje dofinansowanie - mówi Paweł Chorąży.

Tak jak dotychczas rekomendowane do dofinansowania będą te projekty, które uzyskają wymagany próg punktowy (minimum 60 proc.), ale z ich oceną nie trzeba będzie czekać, aż spłyną wszystkie pozostałe wnioski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od czerwca zostaną też zmienione tzw. kryteria strategiczne wyboru projektów. Dodatkowymi punktami będą promowane projekty firm, które aktualnie przechodzą działania restrukturyzacyjne lub przeprowadzają zwolnienia grupowe. O branżę meblarską może też zostać poszerzona lista branż, do których adresowane są unijne projekty restrukturyzacyjne.

Dodatek na zagospodarowanie

Resort rozwoju regionalnego chce wprowadzić nową formę wsparcia osób, które tracą pracę, tj. jednorazowy dodatek relokacyjny. To narzędzie zostanie wprowadzone do Poddziałania 6.1.1.

- Chcemy pokrywać osobom, które utraciły pracę i znajdą zatrudnienie poza miejscem zamieszkania, koszty dojazdów lub osiedlenia się w nowym miejscu - wyjaśnia Paweł Chorąży.

Dodatek relokacyjny ma stanowić równowartość dwóch minimalnych wynagrodzeń w przypadku podjęcia pracy w odległości 50-100 km od dotychczasowego miejsca zamieszkania lub równowartość czterech minimalnych pensji, gdy ta odległość przekracza 100 km. Pierwszy wyniesie więc ponad 2,5 tys., a drugi ponad 5,1 tys. zł. Będą wypłacane jednorazowo. Pomysł ten jest jeszcze konsultowany.

Eksperci podkreślają, że w Polsce rynek pracy jest bardzo zróżnicowany terytorialnie. Z jednej strony są duże aglomeracje, gdzie łatwo znaleźć pracę, a z drugiej strony, regiony, gdzie stopa bezrobocia jest bardzo wysoka. Na przykład w Warszawie bezrobocie wynosi 2 proc., a w oddalonym od niej o 130 km Szydłowcu ponad 30 proc.

- Takie dodatki relokacyjne, które były np. stosowane w Niemczech, nie przynoszą jakichś spektakularnych sukcesów. Sama zmiana miejsca zamieszkania nie musi powodować poprawy konkurencyjności na rynku pracy - ocenia prof. Urszula Sztanderska z Uniwersytetu Warszawskiego.

Podobnie uważa Jan Rutkowski, ekonomista Banku Światowego. Wskazuje, że koszty, jakie musi ponieść osoba z tytułu przeprowadzenia się do innej miejscowości, są o wiele wyższe niż wsparcie, jakie proponuje rząd.

- Nie wróżę temu rozwiązaniu wielkiej popularności. To dobre dla kogoś, kto i tak planuje poszukiwanie pracy poza miejscem zamieszkania - mówi Jan Rutkowski.

Szkolenia zamiast zwolnień

Rząd zastanawia się nad włączeniem do pakietu antykryzysowego zgłoszonego przez stronę społeczną projektu Szkolenia zamiast zwolnień. Zgodnie z nim właściciele przedsiębiorstw przechodzących restrukturyzację oraz ograniczających produkcję mogliby podczas tzw. urlopów postojowych kierować pracowników na szkolenia finansowane ze środków unijnych. Jednak, jak podkreślają przedstawiciele organizacji pracodawców, nie ma takiego mechanizmu prawnego, który umożliwiłby fundowanie stypendiów pracownikom, którzy mają zmniejszony wymiar czasu pracy.

Małgorzata Rusewicz z PKPP Lewiatan wskazuje, że ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przewiduje tylko dofinansowanie do szkoleń dla firm, które mają fundusze szkoleniowe. Maksymalnie 80 proc. w odniesieniu do tych pracowników, którzy są po 50. roku życia, w 50 proc. do pozostałych. Resztę musi dopłacić pracodawca.

- Pracodawcy, gdyby było ich na to stać, to w pierwszej kolejności wypłacaliby wynagrodzenia - podkreśla Małgorzata Rusewicz.

Zdaniem Pawła Chorążego, ze środków EFS można pracownikom kierowanym na szkolenia wypłacać dodatek szkoleniowy jako substytut wynagrodzenia utraconego wskutek ograniczenia etatu. Przyznaje jednak, że będzie to wymagało zmian ustawowych.

Pomysł ten budzi kontrowersje ekspertów.

Jan Rutkowski wskazuje, że propozycja rządu może doprowadzić do sztucznego utrzymywania zatrudnienia.

- Na pewno na trwałe nie rozwiąże to problemów firm zwalniających pracowników ze względu na spadek popytu na wytwarzane przez nie dobra lub usługi - mówi Jan Rutkowski.

Pomoc de minimis do 0,5 mln euro

Rząd chce też zaktywizować przedsiębiorców do sięgania po unijne środki na szkolenia. Zamierza wprowadzić ułatwienia w zakresie udzielania pomocy publicznej. Zgodnie z tegorocznym komunikatem Komisji Europejskiej został zwiększony pułap pomocy publicznej dla przedsiębiorstw przechodzących trudności strukturalne po 1 lipca 2008 roku.

Przedsiębiorcy, którzy popadli z powodu kryzysu w trudności finansowe, mogą uzyskać do 500 tys. euro pomocy de minimis. Rząd zamierza wprowadzić to rozwiązanie do polskiego prawa. W MRR trwają prace nad nowelizacją odpowiednich rozporządzeń.

Przewidują też one wprowadzenie możliwości udzielania pomocy de minimis na szkolenia. Ma to pozwolić na zwolnienie przedsiębiorców z obowiązku wnoszenia wkładu prywatnego w przypadku pomocy na szkolenia. Ponadto rząd przewiduje przeprowadzenie kampanii promującej EFS jako instrument łagodzący skutki kryzysu.

- Chcemy pokazać przedsiębiorcom, że realizacja projektu wspierającego pracowników jest dla nich w gruncie rzeczy inwestycją bezkosztową, ponieważ nie muszą wnosić środków finansowych w gotówce. Mogą wnieść wkład rzeczowy w postaci pensji pracowników oddelegowanych na szkolenia. Rozlicza się wtedy czas, który spędzą na szkoleniu - mówi Paweł Chorąży.

Ułatwienia mają też zyskać mali przedsiębiorcy, dla których ubieganie się o środki unijne w dużych projektach jest zbyt dużym wyzwaniem organizacyjnym. Tzw. Priorytet VIII będzie uzupełniony o projekt systemowy na poziomie regionalnym. Dzięki temu małe firmy, które nie mają możliwości samodzielnego przygotowania projektu, będą mogły zwracać się do wojewódzkiego urzędu pracy z wnioskiem o udzielenie im pomocy, np. sługi outplacementu.

Cały unijny pakiet rozwiązań antykryzysowych wykorzystujących środki unijne ma być gotowy przed trzecim kwartałem.

Poprawa sytuacji na rynku pracy za środki z UE

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

BEATA LISOWSKA

beata.lisowska@infor.pl

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Internet wszystkiego. Czym jest ta innowacyjna technologia?

    Rozwój mikroprocesorów odmienił nasze życie na wiele sposobów. Ogromna liczba współczesnych produktów korzysta dziś z tych urządzeń po to, by łączyć się z Internetem. Od inteligentnych lodówek, które informują o tym, kiedy należy kupić mleko, po samochody, które automatycznie aktualizują swoje oprogramowanie.

    Od 5 czerwca ostatni nabór wniosków dla firm, które ucierpiały na brexicie

    Ostatni nabór wniosków w programie Re_Open UK rozpocznie się 5 czerwca tego roku. O wsparcie mogą się starać przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku brexitu - poinformował minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

    Gdynia - port uniwersalny zdolny przeładowywać wszystkie grupy ładunków

    Port Gdynia jako port uniwersalny musi zgodnie ze strategią przeładowywać wszystkie grupy ładunków. Tak jak w ostatnim czasie stawiliśmy czoła ładunkom masowym, tak w dalszym ciągu będziemy się w tym kierunku rozwijali - powiedział  w Sopocie prezes Morskiego Portu Gdynia Jacek Sadaj.

    PIE: spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych

    Spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych – napisali w czwartek analitycy PIE w komentarzu do PMI.

    Pół roku ochrony przed wysokimi cenami

    Polacy od jesieni korzystają z Tarczy Solidarnościowej, dzięki której ceny netto energii elektrycznej dla gospodarstw domowych nie wzrosły. Wszystkim gospodarstwom domowym w Polsce przysługuje limit 2 000 kWh zużycia, do którego koszt energii w ponad połowie dotuje rząd i spółki energetyczne. Są również wyższe limity - nawet do 3 000 kWh - jednak aby móc z nich skorzystać, konieczne jest złożenie specjalnego wniosku. Termin upływa z końcem czerwca.

    Inflacja bazowa w usługach i utrzymujący się wzrost płac ograniczą tempo spadku inflacji

    "Lepka inflacja bazowa", widoczna zwłaszcza w usługach oraz utrzymujący się silny wzrost płac ograniczą zakres i tempo powrotu inflacji do poziomu 2,5 proc. – ocenili ekonomiści z Goldman Sachs w komentarzu do danych GUS.

    PIE: kolejne miesiące przyniosą poprawę aktywności gospodarczej

    Polska gospodarka skurczyła się w pierwszym kwartale 2023 roku. Wyniki są jednak lepsze od wcześniejszych oczekiwań. Kolejne miesiące przyniosą poprawę aktywności gospodarczej - prognozuje analityk zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Sebastian Sajnóg

    Jak nauczyliśmy się robić zakupy podczas inflacji?

    Polacy kupujący online coraz rozważniej podchodzą do zakupów - już co trzecia osoba porównuje oferty w różnych miejscach i jest w stanie świadomie wybrać moment zakupu produktu. Między innymi takie działania wpisują się w koncepcję smart shoppingu.

    Wodór: Polacy giganci energetyczni podglądają Szwedów

    W Szwecji powstaje duża „fabryka” wodoru, a jego produkcja zasilana będzie bezpośrednio z morskiej farmy wiatrowej. Projekt wzbudza zainteresowanie również w Polsce, gdzie poszukuje się dodatkowych korzyści z realizowanych dużych inwestycji na morzu.

    Innowacyjna produkcja pyłów gumowych w Polsce. A wszystko przy zakładzie Michelin

    Przy olsztyńskiej fabryce opon Michelin rusza zaawansowany technologicznie zakład produkcji pyłów gumowych wytwarzanych z opon poddanych recyklingowi. Uruchomienie zakładu to znaczący krok w rozwiązywaniu środowiskowego problemu zużytych opon.

    Kara za brak OC w 2024 roku? Kwota mrozi krew w żyłach kierowców

    Kierowcy w Polsce niedługo staną się gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Dobija się ich bowiem kolejnymi opłatami. Tym razem mówimy o prostym błędzie i wynikającej z niego karze. Ta po 1 stycznia 2024 roku sięgnie 8,4 tys. zł!

    Z kartą GreenWay naładujesz auto w IONITY. Dotyczy to całej Europy

    Klienci GreenWay będą mogli korzystać ze stacji ładowania IONITY na terenie całej Europy. Do ładowania swojego samochodu elektrycznego kierowcom wystarczy standardowa karta RFID GreenWay.

    Koniec diesla jest bliski? To nie takie proste...

    Udział diesla w rynku w Europie systematycznie maleje. Tylko czy to oznacza, że koniec diesla jest bliski? To chyba zbyt daleko idący wniosek. Jak aktualnie wygląda sytuacja w branży i jaka przyszłość czeka auta z silnikiem wysokoprężnym? Sprawdźmy.

    Toyota Yaris 2024 ze 130-konną hybrydą. Mocniejszy napęd to nie koniec zmian

    W Toyocie Yaris 2024 debiutuje nowa hybryda o mocy 130 KM. Nowy napęd o oznaczeniu Hybrid 130 będzie dostępny w dwóch wersjach. A to nie koniec nowości. Ulepszone są też systemy bezpieczeństwa i ekrany.

    Polscy emeryci muszą pracować, żeby przetrwać

    Badanie obejmujące 45 rozwiniętych krajów świata stawia Polskę w nie najlepszym świetle – to polskim emerytom, bez pracy na emeryturze najtrudniej sobie poradzić. 

    Mój Prąd 5.0 – pompy ciepła w czołówce wniosków

    Ruszył Mój Prąd 5.0. Ważnymi zmianami są m.in. rozszerzenie dofinansowania o pompy ciepła różnego typu oraz kolektory słoneczne. Zainteresowanie było tak duże, że dołożone zostały dodatkowe środki krajowe w wysokości 400 milionów złotych. Kto ma jeszcze szansę zdążyć i dostać dofinansowanie? 

    Używany Volkswagen Passat B8. Awarie, wady, ceny, opinie

    Dymiący diesel w Passacie świetnie pasował do białych skarpet i sandałów. Generacja B8 nie jest jednak dymiąca, bywa naprawdę droga na rynku wtórnym, a przez to jest wybierana przez bardziej wysublimowanych klientów. Czy jednak jest tak pancerna jak poprzednicy?

    Corporate gifting. W jakie prezenty biznesowe inwestować?

    Prezenty biznesowe i firmowe akcesoria zawsze były ważnym elementem prowadzenia firmy. Przekłada się to na wzrost wartości globalnego rynku corporate gifting, która wynosi ponad 258 miliardów dolarów.

    Konsumenci surowo oceniają jakość obsługi klienta. Jest coraz gorzej

    Jakość obsługi klientów na polskim rynku sukcesywnie spada, na co wskazują cykliczne badania prowadzone przez Polski Program Jakości Obsługi. Z ostatniej edycji tego badania wynika, że Polacy najgorzej oceniają m.in. wiedzę i kompetencje pracowników, czas obsługi oraz ceny i dostępność asortymentu. 

    Ile Polacy planują wydać na prezent na Dzień Dziecka?

    Dzień Dziecka. Niemal co czwarty ankietowany zamierza przeznaczyć od 50 do 100 zł na prezent dla jednej osoby z okazji Dnia Dziecka. Z kolei 15% uczestników sondażu chce na ten cel wydać od 100 do 150 zł. Natomiast 12% nie będzie w ogóle obchodzić tego święta. 

    Opel Corsa 2023. Lifting dodaje do gamy 48-woltową hybrydę

    Opal zaprezentował poliftingowe wydanie Corsy F. Modernizacja kojarzy się z delikatnymi zmianami? Na polu stylistycznym być może i tak. Małego hatchbacka czeka jednak rewolucja technologiczna.

    Jak podróżować autem ze zwierzętami?

    Podróż autem ze zwierzęciem może być prawdziwym wyzwaniem. Co zatem zrobić, aby zadbać o komfort, ale i bezpieczeństwo czworonoga oraz zabezpieczyć auto przed zniszczeniami? Jest kilka porad, które powinniście poznać.

    Izba Zbożowo-Paszowa: zwiększenie dopłat do sprzedaży zbóż zachęciło rolników

    Decyzje rządu w sprawie zwiększenia dopłat do sprzedaży zbóż zachęciły rolników do sprzedaży, ale podażowa "górka" wydaje się powoli kończyć – przekazała Izba Zbożowo-Paszowa. Dodano, że część przetwórców skupuje spore wolumeny ziarna przewidując, że w żniwa rynkowa podaż może być mniejsza.

    Telezakupy 2.0 z użyciem internetu

    Gdy połączyć to, co internauci kochają najbardziej, czyli wideo i zakupy, otrzymamy przepis na sprzedażowy sukces. 

    Prawdziwy Lider

    W dobie nieustających wyzwań, to właśnie umiejętności przywódcze naszych liderów są najsilniej wystawione na próbę. Każdy kryzys stanowi egzamin ich siły oraz magnetyzmu. Beata Drzazga – przedsiębiorca wizjoner, konsultant biznesowy i prelegent na konferencjach związanych z przywództwem i biznesem, opowiada czy urodzony lider to mit czy rzeczywistość.