REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy za utworzeniem unijnego Funduszu Gwarancyjnego

REKLAMA

Europejscy przedsiębiorcy chcą by Komisja Europejska utworzyła specjalny Fundusz Gwarancyjny, który ułatwi firmom z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) dostęp do kredytów - powiedział PAP prezes KIG Andrzej Arendarski.

Plany utworzenia Funduszu Gwarancyjnego były głównym tematem rozmowy prezesa Krajowej Izby Gospodarczej z szefem Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Jean-Claudem Trichetem.

REKLAMA

"Utworzenie funduszu pomogłoby rozwiązać problem zbyt małej dostępności firm sektora MSP do kredytów i tym samym przyspieszyłoby wyjście Europy z kryzysu" - uważa prezes KIG oraz wiceprezes Stowarzyszenia Europejskich Izb Handlu i Przemysłu Eurochambers Andrzej Arendarski.

REKLAMA

W Unii Europejskiej działa około 2 mln małych przedsiębiorstw. "To głównie one mają problemy z dostępem do kredytów. Wiele z nich to dobre firmy, które jednak nie mogą otrzymać kredytu, ponieważ banki znacznie zaostrzyły zasady ich udzielania" - powiedział.

Decyzja o utworzeniu funduszu musi zapaść na szczeblu Komisji Europejskiej. "Środkami dysponowałby EBC, który za pośrednictwem banków komercyjnych udzielałby gwarancji kredytowych firmom spełniającym warunki określone przez Komisję" - wyjaśnił Arendarski.

Pomysłodawca utworzenia Funduszu Gwarancyjnego dla sektora MSP, prezydent Unii Małych i Średnich Przedsiębiorstw przy Parlamencie Europejskim (SME Union) Christoph Leitl uważa, że suma jaką KE powinna wspomóc sektor to miliard euro. Jego zdaniem przy takiej kwocie fundusz mógłby zagwarantować kredyty dla 10 mln małych i średnich firm w wysokości jednorazowej pożyczki ok. 5 tys. euro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Brak dostępu do kredytów to nie jedyny problem z jakim borykają się europejscy przedsiębiorcy. Poważnym zagrożeniem dla sektora MSP jest brak koordynacji działań przy wprowadzaniu przez poszczególne państwa planów antykryzysowych. "To zakłóca warunki zdrowej konkurencji na rynku wewnątrzunijnym" - uważają członkowie zrzeszeni w Eurochambers.

Przedsiębiorców niepokoi także zaniedbywanie długoterminowej strategii wyjścia z kryzysu. Ich zdaniem rządy UE skupiają się przede wszystkim na "krótkoterminowych działaniach". "To grozi utratą konkurencyjności całego kontynentu" - przestrzegają.

Uważają, że aby zachować konkurencyjność Europy konieczne jest zwiększenie nakładów inwestycyjnych w badania i rozwój, czyste technologie oraz w edukację i innowacje.

Stowarzyszenie Europejskich Izb Handlu i Przemysłu Eurochambers reprezentuje 45 narodowych organizacji, które tworzą sieć 2 tys. regionalnych oraz lokalnych izb, liczących 19 milionów firm i zatrudniających dziesiątki milionów pracowników. Polskich przedsiębiorców w Europie reprezentuje Krajowa Izba Gospodarcza, która jest członkiem Eurochambers od 1991 roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA