| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy za utworzeniem unijnego Funduszu Gwarancyjnego

Przedsiębiorcy za utworzeniem unijnego Funduszu Gwarancyjnego

Europejscy przedsiębiorcy chcą by Komisja Europejska utworzyła specjalny Fundusz Gwarancyjny, który ułatwi firmom z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) dostęp do kredytów - powiedział PAP prezes KIG Andrzej Arendarski.

Plany utworzenia Funduszu Gwarancyjnego były głównym tematem rozmowy prezesa Krajowej Izby Gospodarczej z szefem Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Jean-Claudem Trichetem.

"Utworzenie funduszu pomogłoby rozwiązać problem zbyt małej dostępności firm sektora MSP do kredytów i tym samym przyspieszyłoby wyjście Europy z kryzysu" - uważa prezes KIG oraz wiceprezes Stowarzyszenia Europejskich Izb Handlu i Przemysłu Eurochambers Andrzej Arendarski.

W Unii Europejskiej działa około 2 mln małych przedsiębiorstw. "To głównie one mają problemy z dostępem do kredytów. Wiele z nich to dobre firmy, które jednak nie mogą otrzymać kredytu, ponieważ banki znacznie zaostrzyły zasady ich udzielania" - powiedział.

Decyzja o utworzeniu funduszu musi zapaść na szczeblu Komisji Europejskiej. "Środkami dysponowałby EBC, który za pośrednictwem banków komercyjnych udzielałby gwarancji kredytowych firmom spełniającym warunki określone przez Komisję" - wyjaśnił Arendarski.

Pomysłodawca utworzenia Funduszu Gwarancyjnego dla sektora MSP, prezydent Unii Małych i Średnich Przedsiębiorstw przy Parlamencie Europejskim (SME Union) Christoph Leitl uważa, że suma jaką KE powinna wspomóc sektor to miliard euro. Jego zdaniem przy takiej kwocie fundusz mógłby zagwarantować kredyty dla 10 mln małych i średnich firm w wysokości jednorazowej pożyczki ok. 5 tys. euro.

Brak dostępu do kredytów to nie jedyny problem z jakim borykają się europejscy przedsiębiorcy. Poważnym zagrożeniem dla sektora MSP jest brak koordynacji działań przy wprowadzaniu przez poszczególne państwa planów antykryzysowych. "To zakłóca warunki zdrowej konkurencji na rynku wewnątrzunijnym" - uważają członkowie zrzeszeni w Eurochambers.

Przedsiębiorców niepokoi także zaniedbywanie długoterminowej strategii wyjścia z kryzysu. Ich zdaniem rządy UE skupiają się przede wszystkim na "krótkoterminowych działaniach". "To grozi utratą konkurencyjności całego kontynentu" - przestrzegają.

Uważają, że aby zachować konkurencyjność Europy konieczne jest zwiększenie nakładów inwestycyjnych w badania i rozwój, czyste technologie oraz w edukację i innowacje.

Stowarzyszenie Europejskich Izb Handlu i Przemysłu Eurochambers reprezentuje 45 narodowych organizacji, które tworzą sieć 2 tys. regionalnych oraz lokalnych izb, liczących 19 milionów firm i zatrudniających dziesiątki milionów pracowników. Polskich przedsiębiorców w Europie reprezentuje Krajowa Izba Gospodarcza, która jest członkiem Eurochambers od 1991 roku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Hipoteczny Familia S.A.

Fundusz Hipoteczny Familia S.A. działa w Polsce od lipca 2010 roku. Oferuje usługę odwróconej hipoteki w formie renty dożywotniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK