REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredytowanie opcji zależy od wystawcy

Jacek Iskra

REKLAMA

Część zachodnich banków, które przez polskich pośredników wystawiały naszym firmom opcje walutowe, zgadza się na odroczenie rozliczenia. Twarde warunki stawiają JP Morgan Chase i BNP Paribas.

Z pięciu banków - wystawców opcji, z którymi współpracowaliśmy - wszystkie na ogół zgadzają się na prolongatę lub skredytowanie rozliczenia - mówi Marcin Jedliński z Raiffeisen Bank Polska.

REKLAMA

Zaznacza jednak, że przypadek każdej firmy rozpatrywany jest indywidualnie.

Jak mówią pytani przez GP bankowcy, jeśli istnieje niebezpieczeństwo, że firma, która nabyła opcje, z powodu ostatnich wzrostów kursów walut nie będzie mogła ich w terminie rozliczyć, bank wspólnie z nabywcą opcji zastanawiają się, jak wybrnąć z problemu.

Indywidualne negocjacje

- Jeżeli firma spodziewa się udokumentowanych wpływów walutowych za miesiąc czy dwa, zgadzamy się na prolongatę. Na ogół chętnie akceptują to także banki wystawiające opcje - mówi Marcin Jedliński.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kredyt na rozliczenie

W takim przypadku polski bank nie ponosi obciążeń z tytułu nierozliczonej opcji. Inną możliwością jest skredytowanie rozliczenia opcji. Zamiast od razu spłacać należności z tytułu zapadłej opcji walutowej, firma zaciąga kredyt walutowy i rozlicza stratę z opcji w ratach. Jak przyznają polscy bankowcy, takie rozwiązanie jest w miarę chętnie akceptowane przez zachodnich wystawców.

- Warunki kredytu negocjowane są indywidualnie i zależą od kondycji firmy - dodaje Marcin Jedliński.

Takie rozwiązanie musi zaakceptować bank, który opcję wystawił. Jako banki, które godzą się na odłożenie zapłaty, wymieniane są niemiecki Commerzbank, brytyjski HSBC czy amerykański Goldman Sachs. Na drugim biegunie nasi bankowcy ustawiają amerykański bank JP Morgan Chase oraz francuski BNP Paribas.

Dlatego wciąż słychać o konieczności rozliczenia przez kolejne firmy opcji walutowych.

Przykład Dudy

REKLAMA

W poniedziałek Kredyt Bank powiadomił Polski Koncern Mięsny Duda o zamknięciu 17 transakcji opcyjnych i zażądał spłaty z tego tytułu 27 mln zł. Nie wiadomo, czy stało się tak z inicjatywy samego Kredyt Banku, czy też zachodniego wystawcy opcji.

Sam Kredyt Bank ustami swojego prezesa Macieja Bardana jeszcze kilka tygodni temu mówił, że jego zaangażowanie w opcje jest nieznaczne. Miało ono być na tyle małe, że KB jako jedyny spośród giełdowych banków nie zdecydował się podać rezerw utworzonych na rozliczenie transakcji opcyjnych przypadających na koniec IV kwartału 2008 r.

JACEK ISKRA

jacek.iskra@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

REKLAMA

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

REKLAMA