REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PiS krytykuje zmiany w prawie budowlanym

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Posłowie PiS skrytykowali w środę popieraną przez koalicję PO-PSL nowelizację prawa budowlanego. Ich zdaniem, w tym wypadku, zbyt duży wpływ na proces legislacyjny mogli mieć lobbyści. Przedstawiciele PO odpierają zarzuty.

Dyrektor Polskiego Związku Firm Deweloperskich Zbigniew Malisz w liście otwartym do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego nie zgodził się z twierdzeniem, jakoby związek wywierał "negatywny wpływ na kształt przepisów". Jego zdaniem, zarzuty formułowane przez przedstawicieli PiS pod adresem związku są "krzywdzące i niezasłużone".

REKLAMA

W lutym nowelizację prawa budowlanego uchwalił Sejm. Po wprowadzeniu do niej przez Senat licznych poprawek, nowelizacja trafi znowu pod obrady Sejmu.

REKLAMA

Zmiany w prawie budowlanym mają ułatwić prowadzenie inwestycji. Chodzi m.in. o zastąpienie uproszczoną procedurą wpisu do rejestru robót budowlanych, zamiast dotychczasowego obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę i zgłoszenia budowy. Nowelizacja określa też listę budów, które nie wymagają rejestracji i tych, które pomimo rejestracji, nie muszą mieć projektu budowlanego.

Na środowej konferencji prasowej poseł PiS Edward Czesak uznał tę nowelizację prawa budowlanego za przykład, tego że "Platforma Obywatelska nie panuje nad procesem legislacyjnym". "Podczas prac nad tym projektem, zgłoszonym przez komisję Przyjazne Państwo, odnosiliśmy wrażenie, że jest to projekt specjalnego przeznaczenia" - stwierdził.

Jego zdaniem, wykorzystano komisję Przyjazne Państwo "do tworzenia prawa dla lobbystów". Dodał, że pierwotny projekt w styczniu 2008r. zgłosił przedstawiciel deweloperów i "podczas prac aktywnie uczestniczył forsując przepisy, które mają służyć wybranej grupie inwestorów".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poseł PiS Andrzej Adamczyk przedstawił bulwersujące - jak mówił - jego partię i "środowiska budowlane" zmiany w nowelizacji. Szczególnie krytycznie ocenił poprawki Senatu, których - według niego - najwięcej zgłosili wspólnie b. senator PO Tomasz Misiak i senatorowie tej partii Stanisław Bisztyga i Łukasz Abgarowicz.

REKLAMA

Parlamentarzystom PiS nie podoba się m.in. poprawka Senatu likwidująca obowiązek powiadomienia organów nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia robót, co może - według nich - spowodować zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i rozpoczętych inwestycji.

Posłowie PiS kwestionują także poprawkę wykreślającą wymóg uzyskania decyzji o rejestracji budowy dla inwestycji, które mogą oddziaływać na środowisko naturalne, co grozi - ich zdaniem - tym, że np. huta czy elektrownia atomowa będą mogły być realizowane tylko na zgłoszenie.

PiS krytykuje też usunięcie zapisów umożliwiających prawo do ochrony właścicieli działek przyległych do nowych inwestycji.

Według Adamczyka, niedopuszczalne są również przepisy dotyczące kary za samowolę budowlaną wynoszącą - po zmianach Senatu - 50 tys. zł, bez względu na to, czy powstaje np. wielkie centrum handlowe czy zwykły garaż. "Oznacza to wprost, że wszyscy, którzy są zainteresowani samowolami a posiadają środki finansowe, będą mogli je realizować, byle wpisywały się w plan zagospodarowania przestrzennego" - ocenił.

"Liczymy na to, że politycy Platformy nie dopuszczą, żeby to była ustawa lobbystyczna czy polityczna. Apelujemy, żeby wszystkie poprawki, które demolują polskie prawo budowlane zostały odrzucone" - powiedział Adamczyk.

Senator Łukasz Abgarowicz (PO) tłumaczy w rozmowie z PAP, że razem z Misiakiem i Bisztygą zgłaszali poprawki, które "wypłynęły z komisji Przyjazne Państwo". Jego zdaniem, przyczyniają się one do liberalizacji prawa budowlanego i skracają niepotrzebne procedury urzędnicze.

Dodał, że nie wiedział, iż pierwotne zmiany tej ustawy mogły pochodzić od środowisk deweloperskich. Według niego, firmy budowlane, jeśli działo się to w sposób "otwarty", miały prawo zgłaszać swoje propozycje.

Z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił w środę, że prawo budowlane obecnie obowiązujące w Polsce powoduje m.in., że proces inwestycyjny jest zbyt długi. Przypomniał, że PiS pod koniec swoich rządów przedstawił swój projekt, jednak został on odrzucony po wyborach przez sejmową większość PO-PSL, która sama przygotowała propozycję zmian.

J. Kaczyński zarzucił również rządowi brak zainteresowania sprawą polskiej własności na ziemiach zachodnich i północnych. Jak powiedział, eksmisją są zagrożone polskie rodziny ze wsi Narty w województwie warmińsko-mazurskim, ponieważ ich dom ma wrócić - zgodnie z wyrokiem sądu - do spadkobierców poprzednich, niemieckich właścicieli.

Szef PiS podkreślił, że jako prezes partii, w kwietniu ub.roku zwrócił się do premiera Donalda Tuska z pismem, w którym apelował o pomoc dla polskich rodzin. Premier - mówił prezes PiS - "zgodnie ze swoimi zwyczajami" w ogóle nie odpowiedział na list i nie zajął się sprawą.

Lider PiS zaapelował do Donalda Tuska, aby podjął działania w tej kwestii, bo zdarzenia takie jak konieczność opuszczenia przez polskie rodziny swoich domów mogą powtórzyć się w przyszłości.

Dyrektor Związku Firm Deweloperskich, nawiązując w swoim liście do prac legislacyjnych nad prawem budowlanym, podkreśla, że przyjęte przez Senat rozwiązania "mogą stać się istotnym czynnikiem przyspieszającym rozwój i ułatwiającym Polsce wychodzenie z kryzysu".

"Jesteśmy przekonani, że kierując się interesem Polski, dla której szybki rozwój inwestycji budowlanych jest warunkiem sine qua non nadgonienia zacofania cywilizacyjnego wobec krajów starej Unii, po ponownym rozważeniu rzeczywistych skutków wprowadzonych zmian, zarówno Pan osobiście, jak i kierowana przez Pana partia, poprze nowelizację ustawy Prawo budowlane w kształcie uchwalonym przez Sejm i z poprawkami wniesionymi przez Senat" - czytamy w liście otwartym skierowanym do J. Kaczyńskiego.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

REKLAMA

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA