REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oszuści podatkowi pod lupą inspektorów skarbowych

REKLAMA

W 2009 r. inspektorzy kontroli skarbowej skupią się na walce z podmiotami zajmującymi się najgroźniejszymi dla budżetu oszustwami podatkowymi, związanymi z VAT i akcyzą - wynika z przedstawionych przez Ministerstwo Finansów zadań kontroli skarbowej na bieżący rok.

Z dokumentu wynika, że w 2009 r. kontrola będzie nastawiona na walkę z podmiotami, często łączącymi się w zorganizowane grupy przestępcze, których celem są oszustwa w VAT i akcyzie. Ich wyeliminowanie z rynku ma przynieść wyższe wpływy podatkowe.

REKLAMA

REKLAMA

Według resortu, kontrole w 2009 r. będą nastawione na zwalczanie nieprawidłowości związanych: z unikaniem zapłaty akcyzy (przede wszystkim od paliw); oszustwami w zakresie VAT (także w obrocie międzynarodowym w UE, wyłudzaniem VAT za pomocą fikcyjnych faktur); unikaniem płacenia podatków dochodowych poprzez przerzucanie dochodów do podmiotów powiązanych; ujawnianiem szarej strefy w handlu internetowym, gospodarowaniem mieniem Skarbu Państwa.

Jak wskazuje MF, kontrole dotyczące akcyzy od paliw będą dotyczyć obrotu paliwami przez zorganizowane grupy przestępcze, zajmujące się ich fałszowaniem i sprzedawaniem bez płacenia podatków. Działania w tym zakresie mają na celu rozbicie gangów i odzyskanie podatków.

Inspektorzy mają się też skupić na tzw. oszustwach karuzelowych w VAT. Polegają one na tworzeniu łańcucha dostaw towaru, który prędzej, czy później wraca do firmy będącej w tym łańcuchu pierwszym ogniwem. Niektóre podmioty w nim uczestniczące nie odprowadzają należnego VAT, a inne wbrew prawu korzystają z 0 proc. stawki VAT. Zdaniem MF w skali poszczególnych krajów UE straty wywołane przestępstwami karuzelowymi powodują ogromne starty.

REKLAMA

W poszukiwaniu nadużyć związanych z unikaniem opodatkowania podatkiem dochodowym inspektorzy skarbowi będą kontrolować zarejestrowane w Polsce oddziały zagranicznych firm. Pod lupę fiskusa trafią też podatnicy, którzy wykazują zwolnione z podatku dochody uzyskane zagranicą, ale także podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych, którzy przerzucają dochody na podatników rozliczających się ryczałtem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fiskus ma też walczyć z szarą strefą. Według danych MF, najczęściej dochody ukrywają małe firmy, prowadzące uproszczoną księgowość oraz nieobjęte sprawozdawczością statystyczną. Zdaniem służb skarbowych w przypadku szarej strefy 20 proc. strat budżetowych wynika z działalności firm niezarejestrowanych, a 80 proc. z działalności legalnych firm, które nieewidencjonują swoich obrotów.

Dlatego też ostrze kontroli ma być wymierzone w działające oficjalnie firmy, uchylające się od płacenia podatków. Zdaniem MF, do nadużyć dochodzi też w przypadku firm rozliczających się ryczałtem, wykazujących niskie przychody. Wyniki przeprowadzonej wcześniej kontroli w branży pogrzebowej wskazują np., że firmy te nie zadeklarowały 40 proc. przychodów.

Jak zapowiada MF, kontrolerzy zamierzają wykorzystać nowoczesne narzędzia do analizy i monitorowania internetu, które pozwolą wykryć firmy ukrywające dochody z handlu w sieci.

Ponadto inspektorzy będą kontrolowali celowość i zgodność z prawem wydatkowania środków publicznych, zasady uzyskiwania i wykorzystania pożyczek publicznych, gwarancji, czy poręczeń Skarbu Państwa, zakres gospodarowania państwowymi nieruchomościami, skuteczność odzyskiwania wierzytelności publicznych.

Do zadań inspektorów kontroli skarbowej zaliczono także działania zmierzające do pociągnięcia do odpowiedzialności karnej sprawców oszustw o dużej wartości, działających w zorganizowanych grupach przestępczych i sprawców czynów, które mają charakter afer gospodarczych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA