REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Banki zamieniają opcje na kredyty

Roman Grzyb

REKLAMA

Coraz więcej banków proponuje firmom zamianę opcji walutowych na kredyt długoterminowy. To może być jedyny sposób, by uniknąć bankructwa.

Jeśli firma ma dzisiaj problemy finansowe, a jednocześnie dobrze rokuje, to zamieniamy opcje walutowe na kredyt. Robimy to na potęgę i będziemy tak robić nadal - mówi Piotr Gajdziński z BZ WBK. Podobne jest w innych bankach, choć nie wszystkie instytucje finansowe chcą się wypowiadać w tej sprawie. Bankowcy nie chcą, by nazwa ich instytucji występowała w jakimkolwiek kontekście związanym z opcjami walutowymi.

REKLAMA

Banki starają się uniknąć sytuacji, w której klient mający u nich kredyt, rachunek i karty kredytowe, z powodu opcji bankrutuje. Jednak nie każda firma, która ma kłopoty z opcjami, może zamienić swoje zadłużenie na kredyt bankowy.

- Przedsiębiorca musi posiadać zdolność kredytową i możliwość zabezpieczenia tego kredytu - mówi Wojciech Kwaśniak, były szef nadzoru bankowego.

REKLAMA

Trzeba jednak pamiętać, że kredyt nie jest za darmo i wiąże się z nim sporo dodatkowych kosztów. Trzeba więc zapłacić prowizje, marże i regularnie spłacać kapitał z odsetkami. Zamiana długów opcyjnych na kredyt jest więc często przez przedsiębiorców traktowana jako ostateczność.

- Nie wszyscy chcą z tego skorzystać. Udzielamy kredytu na spłacenie zobowiązań wynikających z transakcji opcyjnych, ale częściej wydłużamy przedsiębiorcy termin zapłaty za opcje, dostosowując go do wpływów walutowych firmy - mówi Marcin Jedliński z Raiffeisen Bank Polska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wakacje kredytowe

W niektórych bankach można usłyszeć, że firmy, które zamieniły opcje na kredyt, korzystają z nadzwyczajnych warunków. Na przykład dostają roczną karencję w spłacie kredytu, który udzielany jest nawet na pięć, sześć lat.

- Oprocentowanie kredytu zależy od konkretnej sytuacji firmy. Jeśli przedsiębiorstwo jest w dobrej kondycji, to proponujemy raczej normalne warunki kredytowe, natomiast jeśli jest w bardzo złej sytuacji, ale jednocześnie rokuje na przyszłość, to możemy negocjować wysokość odsetek - mówi Piotr Gajdziński.

Według Krzysztofa Pietraszkiewicza, prezesa Związków Banków Polskich, kredyty oferowane firmom mającym problemy z opcjami nie mogą być tanie, bo bardzo wysokie jest w tej chwili ryzyko kredytowe.

- Trudno zaproponować dzisiaj atrakcyjne warunki kredytowania, dlatego proponuję, aby państwo udzieliło gwarancji i poręczeń dla takich kredytów w ramach przygotowywanego systemu antykryzysowego - mówi Krzysztof Pietraszkiewicz.

Nie wszystkim ta propozycja się podoba.

- To by oznaczało, że zarówno przedsiębiorcy, jak i banki byliby zwolnieni z ryzyka kredytowego. Nie wiem, dlaczego całość ryzyka ma wziąć na siebie podatnik? - pyta Wojciech Kwaśniak.

Inna propozycja ZBP jest mniej kontrowersyjna. Chodzi o możliwość wliczania przez banki w koszty rezerw gromadzonych na ryzykowne aktywa, takie jak opcje.

- Polski system podatkowy jest pod tym względem najbardziej restrykcyjny w Europie. Przez rezerwy bank obniża wynik finansowy i musi od tego zapłacić podatek. Zmiana tych przepisów jest racjonalna - uważa Wojciech Kwaśniak.

Brak zainteresowania opcjami

Przedsiębiorcy boją się teraz opcji i niemal nikt z nich nie korzysta. Zdaniem wielu ekonomistów jest to największy koszt afery związanej z opcjami. Tymczasem mając świadomość ryzyka i możliwych pułapek czekających na przedsiębiorców, można bezpiecznie zabezpieczyć się przed nagłymi zmianami cen walut. Szczególnie dotyczy to eksporterów. Straty z powodu tego, że firmy przestały korzystać z opcji, mogą być równie duże jak te wynikające z niekorzystnych umów opcyjnych. Specjaliści twierdzą, że do momentu wejścia do strefy euro przedsiębiorcy powinni się zabezpieczać przed ryzykiem walutowym, ale powinny być to transakcje symetryczne i zabezpieczone spodziewanymi wpływami z eksportu.

Fot. Wojciech Górski

Wojciech Kwaśniak, były szef nadzoru bankowego, jest przeciwny gwarantowaniu przez państwo kredytów w zamian za opcje. To byłoby ryzyko tylko dla podatników.

ROMAN GRZYB

roman.grzyb@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA