Od połowy kwietnia niższe ceny z telefonów stacjonarnych dla klientów biznesowych TP
REKLAMA
"Szczegóły oferty podamy za kilkanaście dni. Urząd (Komunikacji Elektronicznej - PAP) sugerował termin "prima aprilisowy", my kilkanaście tygodni późniejszy. Dzięki kompromisowi z regulatorem i przyspieszeniu wprowadzania przez TP niezbędnych rozwiązań IT, klienci biznesowi szybciej skorzystają z tańszych rozmów" - poinformował.
REKLAMA
W ubiegłym tygodniu UKE poinformował, że nałoży na TP karę, jeśli spółka do 1 kwietnia br. nie obniży cen połączeń z telefonów stacjonarnych do sieci komórkowych dla klientów biznesowych.
Jak powiedziała w piątek PAP prezes UKE Anna Streżyńska, ceny połączeń muszą spaść co najmniej o ok. 12 groszy za minutę. O tyle bowiem spadły w styczniu stawki hurtowe (tzw. MTR-y).
REKLAMA
"W przypadku, gdy termin wdrożenia przez TP wyżej wymienionych zmian będzie bardziej odległy niż dzień 1 kwietnia 2009 r., zostanie wszczęte postępowanie o nałożenie kary za stosowanie zawyżonych cen za połączenia F2M (ang. Fixed to Mobile - z telefonów stacjonarnych na komórkowe) w ofertach dla klientów biznesowych" - poinformował wtedy UKE.
1 marca br. Telekomunikacja Polska obniżyła ceny połączeń z telefonów stacjonarnych do sieci komórkowych dla klientów indywidualnych. Minuta rozmowy do sieci Orange, Plus i Era kosztuje 0,40 zł brutto. Wcześniej, od czerwca ubiegłego roku, minuta połączenia do tych sieci kosztowała 0,57 zł.
Nowy cennik TP to efekt obniżenia stawek hurtowych, tzw. MTR (ang. Mobile Termination Rates), które są podstawą do rozliczeń pomiędzy operatorami w przypadku rozmów między różnymi sieciami. Operator telefoniczny osoby odbierającej połączenie obciąża kosztami operatora sieci, z której połączenie było wykonane.
Dotychczasowy harmonogram obniżania stawek MTR został ustalony w kwietniu 2007 roku na trzy lata. W tym czasie spadły one z 65 groszy do 33,87 groszy po obniżce w maju 2008 r. Zgodnie z decyzjami UKE z października 2008 roku, operatorzy od 1 styczniu 2009 r. musieli obniżyć stawki do 21,62 groszy. W lipcu 2009 r. zostaną obniżone do 16,77 groszy.
REKLAMA
REKLAMA