REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przedsiębiorca przekształci się w spółkę kapitałową

Przekształcenie indywidualnej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową będzie możliwe, gdy ewidencja działalności gospodarczej zostanie w całości przeniesiona do Krajowego Rejestru Sądowego.

Działania PARP-u na rzecz przedsiębiorców w czasie spowolnienia gospodarczego

Podczas spowolnienia gospodarczego Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie m.in. promować fundusze pożyczkowe i poręczeniowe oraz szkolić przedsiębiorców jak pozyskiwać środki na działalność - poinformowała w piątek Agencja.

Zmiany w prawie upadłościowym

Sejm przyjął 23 stycznia nowelizację Prawa upadłościowego i naprawczego, ustaw o Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) oraz o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (BFG). Nowelizacje wprowadzają ok. 150 zmian w obecnych przepisach.

Prąd kopnął firmy

Przedsiębiorcy skarżą się na podwyżki cen energii. W tym roku firmy zapłacą nawet o 90 proc. więcej za prąd niż w ubiegłym - pisze "Gazeta Wyborcza". "Będziemy zwalniać ludzi i ograniczać produkcję" - ostrzegają przedsiębiorcy.

REKLAMA

Pogarsza się sytuacja ekonomiczna firm

Ankietowane przez NBP przedsiębiorstwa sygnalizują pogorszenie sytuacji ekonomicznej w IV kwartale oraz spodziewają się jej pogorszenia również w I kwartale tego roku - wynika z badań przeprowadzonych przez NBP.

Projekt działań antykryzysowych dla firm

Możliwość okresowego ograniczenia czasu pracy oraz proporcjonalnego obniżenia wynagrodzenia, a także obniżenie akcyzy na energię dla wysoko energochłonnych odbiorców - to niektóre z antykryzysowych propozycji Ministerstwa Gospodarki (MG).

Pracodawca nie wyśle na badania wstępne osoby z ważnym orzeczeniem lekarskim

Senacki projekt nowelizacji Kodeksu pracy ogranicza uciążliwe tak dla pracodawców, jak i pracowników obowiązki związane z przeprowadzaniem badań wstępnych i szkoleń BHP.

Rozliczenia w walutach obcych i bez zezwoleń dewizowych

24 stycznia weszły w życie zmiany istotne dla przedsiębiorców. Od soboty mogą oni rozliczać swoje zobowiązania w walutach obcych i bez uzyskiwania zezwoleń dewizowych.

REKLAMA

Firma sporo zaoszczędzi na outsourcingu usług księgowych

Zatrudnienie księgowej w firmie jest droższe niż outsourcing usług księgowych. Oddając rachunkowość na zewnątrz, firma może oszczędzić nawet 1,5 tys. zł miesięcznie. Za usługi on-line płaci się mało, ale podatnik sam księguje dokumenty.

Sejm zmienił przepisy dotyczące minimalnej składki zdrowotnej

Wprowadzenie minimalnej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących działalność pozarolniczą zakłada nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, którą w piątek uchwalił Sejm.

Banki, udzielając kredytów firmom, unikają ryzyka

O tym, że bank odmówi samozatrudniającemu się przyznania kredytu, mogą zadecydować jego zaległości w spłacaniu wcześniejszych kredytów oraz rachunków za prąd, gaz, telefon i czynsz.

Firmy wyznaczą pracowników odpowiedzialnych za zwalczanie pożarów

Pracodawcy zostaną zwolnieni z obowiązku zatrudniania w firmie inspektorów ochrony przeciwpożarowej.

Gdzie z wnioskiem o interpretację

Od 1 stycznia 2009 r. zmieniła się właściwość do wydawania interpretacji indywidualnych dyrektorów Izb Skarbowych w Poznaniu i Warszawie.

Rynek pracy w 2008 roku - rynek zmian

Najwięcej ofert pracy w 2008 roku skierowanych było do przedstawicieli branż handel i sprzedaż, bankowość i finanse oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Najtrudniej było o pracę w branży prawo i obsługa prawna oraz w przemyśle chemicznym. To najważniejsze wnioski płynące z raportu "Rynek pracy specjalistów w 2008 roku", przygotowanego przez konsultantów portalu Pracuj.pl.

Fedak: zaległe składki na ZUS dotyczą 46 tys. kobiet

Sprawa zaległych składek na ubezpieczenie społeczne kobiet, które pobierały zasiłki macierzyńskie lub przebywały na urlopie wychowawczym i jednocześnie prowadziły działalność gospodarczą, dotyczy obecnie ok. 46 tys. osób - poinformowała w czwartek minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

Wynagrodzenia mają zależeć od zysku firmy

Wysokość pensji pracowników zatrudnionych w średnich i dużych przedsiębiorstwach może w większym stopniu zależeć od sytuacji ekonomicznej i zysków pracodawcy.

Przesyłanie e-deklaracji ma być prostsze

Przedłużenie e-podpisu wymaga ponownej rejestracji w systemie e-Deklaracje. Ministerstwo Finansów chce od 1 marca zlikwidować wymóg rejestracji. Do przesłania e-deklaracji konieczny będzie tylko e-podpis bez rejestracji w urzędzie.

Plan antykryzysowy: firmy chcą konkretów

Rząd już miesiąc spóźnia się z ustawą regulującą nowy system poręczeń BGK. Obowiązujące zasady udzielania poręczeń są nieatrakcyjne dla przedsiębiorców. Dekoniunktura w przemyśle pogłębia się: produkcja w grudniu spadła o 4,4 proc.

Powstają listy firm bez szans na kredyt

W ING Banku Śląskim obowiązuje wykaz firm bez szansy na kredyt. GP ustaliła, że podobne listy istnieją też m.in. w BRE, Pekao, Raiffeisen, Fortis czy Banku Handlowym.

Zadłużony przedsiębiorca uratuje się przed upadłością

Przedsiębiorcy, których zadłużenie nie przekracza dziesięciu wartości księgowej firmy i ma charakter przejściowy, uzyskają zgodę sądu na wszczęcie postępowania naprawczego.

Liniowy PIT dla większej liczby samozatrudnionych

Współpraca z byłym pracodawcą w poprzednim roku podatkowym nie wyłączy prawa do wyboru liniowej stawki podatku dochodowego od osób fizycznych - zakłada senacki projekt zmian w ustawie o PIT.

Firmom łatwiej jest korzystać z ulgi na złe długi

Od niezapłaconych transakcji z nierzetelnymi kontrahentami przedsiębiorca może odzyskać wpłaconą do urzędu kwotę podatku VAT.

Konieczne są zaliczki ze środków unijnych dla wszystkich przedsiębiorców

Zaliczki na realizację unijnych projektów dla wszystkich przedsiębiorców przyspieszą wydatkowanie funduszy UE w Polsce - uważa minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Znane są warunki dla zwolnień z podatku

Resort finansów przedstawił projekt rozporządzenia, który określa szczegółowe zasady stosowania zwolnień od akcyzy. Dotyczą one zarówno przedsiębiorców, jak i osób prywatnych.

Produkcja firm spadła o 2,3 proc.

Zatrudnienie w grudniu 2008 r. spadło miesięcznie najmocniej od 2003 roku. Płace rosną o połowę wolniej niż na początku 2008 roku. Według prognoz Gazety Prawnej w grudniu spadła też produkcja.

Zamiast obniżonych stawek należy zmniejszyć 22-proc. VAT

Rzecznik praw obywatelskich wystąpił do ministra finansów o obniżenie podstawowej stawki VAT. W jego ocenie jest mało prawdopodobne, aby Polska mogła stosować stawki obniżone po 2010 roku.

Miliardy euro z Unii zasilą małe i średnie firmy

Urzędy marszałkowskie przeznaczą na dofinansowanie przedsiębiorstw ponad 4 mld euro. Tak przewiduje nowa perspektywa na lata 2007-2013.

Polski VAT zawsze będzie sformalizowany

Podatek od towarów i usług w Polsce od zawsze był obsesyjnie sformalizowany, jeśli chodzi m.in. o określenie momentu odliczenia, naliczenia VAT czy powstania obowiązku podatkowego. Jest szansa na zmianę.

Sejm umorzy zaległe składki ZUS przedsiębiorczych matek

Posłowie zdecydują zapewne o umorzeniu składek osób prowadzących firmę, które w latach 1999-2006 były zatrudnione i korzystały z urlopu macierzyńskiego. To rozwiązanie może też poprzeć rząd.

Import towarów rozlicza się w deklaracji

Przedsiębiorcy, którzy dokonują importu towarów, transakcję taką mogą rozliczyć w deklaracji podatkowej.

40 tys. zł dotacji z UE można otrzymać na każdy biznes

Przyszli przedsiębiorcy mogą już ubiegać się o dotację ze środków unijnych na rozpoczęcie własnego biznesu. Nie będą jej zwracali, jeśli przetrwają na rynku co najmniej rok.

Obliczanie zasiłku według jednolitych zasad

Senat chce zmienić kontrowersyjny przepis o wyliczaniu pracownikom zasiłku chorobowego i macierzyńskiego.

Rząd: pracodawcy zostaną zwolnieni z obowiązku zatrudnienia inspektorów

Firmy będą musiały wyznaczyć pracowników odpowiedzialnych za zwalczanie pożarów. Nie będą to jednak inspektorzy ochrony przeciwpożarowej.

Może być trudniej o unijne dotacje

UE planuje zmienić definicję małego przedsiębiorcy, podnosząc próg zatrudnienia do 500 pracowników. Związek Rzemiosła Polskiego uważa, że utrudni to przedsiębiorcom korzystanie z unijnych dotacji.

111 mln euro na badania i rozwój dla firm z Polski wschodniej

W przyszłym miesiącu ruszy konkurs na unijne dotacje na działalność badawczo-rozwojową w pięciu województwach Ściany Wschodniej. Do podziału jest ponad 111 mln euro.

Nie wystarczy 12 dni na kontrolę

Już od 31 marca kontrola podatkowa u małych podatników będzie trwać 12 dni. Urzędnicy twierdzą, że w takim czasie przeprowadzenie kontroli jest niemożliwe. Zdaniem ekspertów takie zmiany wymuszą na urzędnikach zwiększenie efektywności działania.

Odsetki na rachunkach firmowych są przychodem

Jak przepisy podatkowe traktują odsetki od środków pieniężnych gromadzonych na rachunku firmowym?

Kartony można przekazać osobom fizycznym

Przedsiębiorcy mogą zmniejszyć koszty gospodarowania odpadami z kartonowych i drewnianych opakowań.

Więcej obowiązków firm, lepsza ochrona pracowników

Firmy muszą stworzyć wykaz prac, które mogą wykonywać co najmniej dwie osoby. Molestowaniem będzie tworzenie w miejscu pracy uwłaczającej, wrogiej lub zastraszającej atmosfery. Rząd wycofuje się z przepisów nakładających na każdego pracodawcę obowiązek zatrudnienia inspektora przeciwpożarowego.

Firma po szkodzie, polisa będzie droższa

Po kilku latach nieprzerwanych spadków stawek za ubezpieczenia mienia firm w tym roku branża ubezpieczeniowa spodziewa się stabilizacji, a nawet niewielkiego wzrostu cen.

Deweloperzy ograniczają dostęp do usług internetowych

Spółdzielnie i deweloperzy nie mają prawa ograniczać operatorom telekomunikacyjnym dostępu do nieruchomości. Prezes UOKiK może uznać, że deweloper ogranicza konkurencję i nadużywa pozycji dominującej na lokalnym rynku. Operator, który poniósł szkodę w efekcie naruszenia prawa konkurencji, ma prawo dochodzić odszkodowania.

Małe firmy nie powinny zatrudniać inspektorów

Nowe obowiązki pracodawców związane z ochroną przeciwpożarową powinny być zróżnicowane ze względu na liczbę zatrudnionych pracowników oraz formy korzystania z obiektów pracy.

Do 20 stycznia można wybrać podatek

Z prawa wyboru formy opodatkowania korzystają przedsiębiorcy oraz osoby uzyskujące poza działalnością gospodarczą przychody z najmu i dzierżawy.

Koszty nie wpłyną na odliczenie

Odliczenie VAT nie jest już uzależnione od zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

411 bankructw firm w 2008 roku

Wyraźne pogorszenie sytuacji gospodarczej nie spowodowało w 2008 roku wzrostu liczby firm, które ogłosiły upadłość. W tym roku liczba bankructw może być nawet dwukrotnie większa.

Brak wyceny remanentu to wykroczenie

Podatnik musi dokonać wyceny spisu z natury najpóźniej w terminie 14 dni od dnia jego zakończenia. Brak wyceny to wykroczenie skarbowe, za które podatnik może zostać ukarany.

2,9 mld zł na dopłaty do pensji i składek

W tym roku firmy otrzymają około 2 mld zł na dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych oraz 900 mln na refundację ich składek ZUS.

Przejście na euro ułatwi firmom rozliczenia księgowe

Obecnie zawieranie przez polskie spółki transakcji w euro wymaga ich ewidencji księgowej w walucie polskiej. W wyniku tych przeliczeń powstają różnice kursowe, które ujmowane są w księgach jako przychody lub koszty finansowe.

Konkursy dla firm ruszą w lutym

Co najmniej jeszcze miesiąc przedsiębiorcy będą musieli poczekać na pierwsze w tym roku konkursy o unijne dotacje na inwestycje.

Niższy VAT na żywność i ulgi dla firm

Obniżenia VAT na żywność z 7 do 6 proc. oraz wprowadzenia możliwości odliczania VAT od zakupu samochodów osobowych chce PiS w ramach pakietu antykryzysowego.

REKLAMA