REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

"Solidarność": nie można walczyć z kryzysem kosztem pracowników

Zwiększenie popytu wewnętrznego i utrzymanie miejsc pracy to - zdaniem NSZZ "Solidarność" - główne metody walki z kryzysem.

Rejestracja firmy na jednym formularzu

Za półtora miesiąca większość formalności związanych ze zgłoszeniem działalności gospodarczej będzie można dokonać w jednym okienku. Od czynności tej nie będą pobierane już żadne opłaty.

Polskie firmy nie chcą inwestować w projekty strategiczne

Niska cena gazu ziemnego i ropy naftowej powoduje, że planowane strategiczne dla Polski inwestycje przestają się opłacać. Ich opłacalność może poprawić dofinansowanie z UE.

Będą dłuższe okresy rozliczeniowe i ruchomy czas pracy

Pracodawcy i związkowcy będą z rządem negocjować uelastycznienie czasu pracy i lepszą ochronę zatrudnionych na czas określony.

REKLAMA

GIP apeluje o terminowe wypłacanie wynagrodzeń

Główny inspektor pracy Tadeusz Zając apeluje, by pracodawcy terminowo wypłacali wynagrodzenia i deklaruje, że w obliczu trudności finansowych Państwowa Inspekcja Pracy gotowa jest udzielić wszechstronnej pomocy, zarówno pracodawcom, jak i pracownikom.

Negocjacje firm z bankami rozwiązaniem problemu opcji

Zdaniem ministra w kancelarii premiera Rafała Grupińskiego, głównym sposobem rozwiązania problemu opcji walutowych powinny być negocjacje między zainteresowanymi firmami i bankami.

Dopłata z urzędu pracy nie jest opodatkowana

Kwoty pieniężne przyznane bezrobotnemu na rozpoczęcie działalności gospodarczej są nieopodatkowane PIT i nie należy ich uwzględniać w zeznaniu rocznym.

Walczymy z absurdami w kodeksie pracy

Od poniedziałku każdy pracownik i pracodawca może zgłaszać GP lub Państwowej Inspekcji Pracy przykłady absurdów w prawie pracy. Wszystkie zgłoszenia będą analizowane i posłużą do przygotowania propozycji zmian w prawie. Kodeks pracy będzie czytelniejszy i mniej skomplikowany.

REKLAMA

20 lutego mija termin wyboru uproszczonych zaliczek

Przedsiębiorcy do 20 lutego mają czas na dokonanie wyboru uproszczonej metody opłacania zaliczek na podatek dochodowy.

Rusza największy konkurs o dotacje

Dziś PARP ogłosi rozpoczęcie konkursów na unijne dotacje. Nabory wniosków rozpoczną się 2 marca, w tym konkurs na innowacyjne inwestycje o budżecie ponad 930 mln zł.

Słaby złoty, opcje i drogi prąd pogrążą firmy

Kryzys gospodarczy powoduje spadek popytu na towary i usługi oferowane przez polskie firmy. Ich wpływy więc zmaleją. Jednak zapowiada się, że wydatki mocno wzrosną.

Firma może żądać informacji, dlaczego ograniczono jej kredyt

Ograniczenie akcji kredytowej dla firm przez konkurencję chce wykorzystać PKO BP, zwiększając akcję kredytową.

5 lat pozbawienia wolności za odtwarzanie muzyki bez licencji

Jeśli kontrolerzy z organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi wykryją, że przedsiębiorca odtwarzający muzykę w swojej firmie nie ma stosownej umowy i nie wnosi za to opłat, będzie musiał uregulować wszystkie należności z tego tytułu od chwili rozpoczęcia działalności i podpisać umowę licencyjną.

Inspekcja nie będzie surowiej karać firm w dobie kryzysu

Państwowa Inspekcja Pracy chce udzielać porad pracownikom zwalnianym z powodu kryzysu gospodarczego. Kontrola legalności zatrudnienia może zostać przekazana innej służbie. Nowelizacja ustawy o PIP ma umożliwić głównemu inspektorowi pracy wydawanie wiążących opinii.

Szkolenia pomogą zapobiec panice w firmie

W wielu przedsiębiorstwach dotkniętych kryzysem i masowymi zwolnieniami zapanowała panika. Przeważająca większość kadry nie potrafi zapanować nad strachem pracowników. Receptą mogą być szkolenia podobne do tych, jakie przechodzą ratownicy i komandosi.

Pomysł unieważnienia umów na opcje - trudny do realizacji

W opinii wiceministra finansów Macieja Grabowskiego pomysł wicepremiera Waldemara Pawlaka dotyczący renegocjacji lub nawet unieważnienia umów na opcje walutowe jest trudny do realizacji.

Właściciel firmy może się ubezpieczyć jako pracownik

Wspólnik firmy, który jest w niej zatrudniony i równocześnie zarządza zakładem pracy, może być objęty ubezpieczeniem społecznym z tytułu umowy o pracę, a nie działalności gospodarczej.

Firmy nie chcą zatrudniać Ukraińców dłużej niż pół roku

Tylko 3,8 tys. Ukraińców, Rosjan i Białorusinów pracowało w Polsce w II połowie 2008 r. na podstawie zezwolenia na pracę. Obcokrajowcy zza wschodniej granicy wykonują głównie proste prace sezonowe w rolnictwie i budownictwie. Firmy muszą płacić cudzoziemcowi spoza UE tyle samo co Polakowi pracującemu na tym samym stanowisku.

Nie będzie podatku liniowego

To już pewne, że podatku liniowego szybko się nie doczekamy. To skutek trudnej sytuacji gospodarczej i ekonomicznej. Nie ma też co liczyć w najbliższym czasie na dalsze obniżanie podatków i obciążeń fiskalnych. Za to ich podwyżka jest niewykluczona.

Oszczędności dla pracodawców

Od 1 lutego 2009 r. zaczęła obowiązywać większość zmian wprowadzonych ustawą z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Firmy muszą szukać nowych rynków

Rynki wschodnie raczej nie staną się lekiem na kłopoty polskiego eksportu. Próba odbudowania pozycji handlowej na innych rynkach wymagać będzie wsparcia rządu. Finansowanie działalności to jeden z głównych problemów eksporterów.

Słaby złoty szkodzi firmom z dotacjami

Do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości zgłosiła się po pomoc pierwsza firma, która może zrezygnować z unijnej dotacji ze względu skok kosztów inwestycji wywołany bardzo słabym złotym. W jej ślady mogą iść kolejne.

Firma za refundację zatrudni bezrobotnego przez dwa lata

Tylko przedsiębiorca, który prowadzi działalność nie krócej niż pół roku, będzie mógł ubiegać się o refundację na wyposażenie stanowiska pracy zatrudnionego przez siebie bezrobotnego.

Banki nie mają środków na kredyty dla przedsiębiorców

Mali przedsiębiorcy znaleźli się w tarapatach. Banki nie chcą ich kredytować. Skąd te problemy?

Za tydzień rząd rozpatrzy propozycje ministerstwa gospodarki w sprawie opcji walutowych

Za tydzień rząd będzie rozpatrywał projekty ministerstwa gospodarki dotyczące opcji walutowych - poinformował na wtorkowej konferencji premier Donald Tusk.

Zmieniło się prawo, ale promotorzy pozostaną

Przedsiębiorcy nadal będą mogli korzystać z usług promotorów. Za darmo będą oni pomagać w przygotowaniu wniosku o dotacje.

Kredyt podatkowy jest pomocą de minimis

Od nowego roku ustawodawca wprowadził do ustawy zastrzeżenie, że kredyt podatkowy dla przedsiębiorcy jest pomocą de minimis.

Ustawy o partnerstwie już opublikowane

Prywatne firmy będą mogły finansować inwestycje publiczne.

Odroczenie podatku receptą na kryzys

Firma, której kontrahenci zalegają z płatnościami, a musi zapłacić wysoki podatek od nieruchomości, może wystąpić do gminy o odroczenie płatności.

Pracodawcy: zamiast wzrostu składki drobne opłaty dla pacjentów

Związki zawodowe oraz pracodawcy skrytykowali decyzję rządu o wprowadzeniu od 2010 roku wyższej składki zdrowotnej. Ich zdaniem spowoduje to obniżenie dochodów tych osób, które ją opłacają.

Firmy nie wiedzą, że mogą zakładać przedszkola z funduszu

Pierwsze firmy zakładają już przedszkola i opłacają pracownikom czesne za opiekę nad dziećmi z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Od marca nowe banderole na alkohol

Od 1 marca będą obowiązywać nowe banderole na wyroby spirytusowe i winiarskie. Od 1 stycznia wprowadzono nowe banderole na wyroby tytoniowe.

Wnioski o dofinansowanie można składać przez internet

Od lutego pracodawcy mogą składać elektronicznie nowe formularze wniosków o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.

Coraz mniej firm pyta ZUS o interpretację przepisów

Zmniejszyło się zainteresowanie przedsiębiorców składaniem wniosków do oddziałów ZUS o urzędową interpretację przepisów ubezpieczeniowych. Składają je zazwyczaj duże firmy.

OPZZ: rządowe plany walki z kryzysem skierowane są do firm, nie do pracowników

Rządowy plan stabilizacji i rozwoju oraz pakiet antykryzysowy skierowane są tylko do przedsiębiorców; kryzys próbuje się więc znowu leczyć kosztem ludzi pracy - ocenia w wydanym w czwartek oświadczeniu Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

Firmy kupią kasy elektroniczne

Sejmowa Komisja Przyjazne Państwo wycofuje się z projektu znoszącego całkowicie obowiązek drukowania i archiwizowania paragonów fiskalnych.

Fiskus przedłuży 12-dniową kontrolę

Od 31 marca kontrola podatkowa u mikroprzedsiębiorców będzie trwać 12 dni, ale fiskus będzie mógł przedłużyć ten termin.

PIP nie sprawdza zatrudniania inspektorów

Inspekcja pracy nie będzie sprawdzać, czy firmy wyznaczyły pracowników odpowiedzialnych za ochronę przeciwpożarową.

Więcej czasu na PIT-11

Płatnicy na wystawienie PIT-11 mają w tym roku więcej czasu, bo do 2 marca.

Niższy udział w spółce dla zwolnienia z dywidend

Od 2009 roku zmienił się jeden z warunków uprawniający spółki do korzystania ze zwolnienia podatkowego z tytułu otrzymywanych dywidend.

Firmy mogą zmniejszać płace pracowników

Rząd chce, aby pracodawcy mogli obniżać wynagrodzenia w zamian za skrócenie czasu pracy. Firmy już teraz mogą zmniejszać pensje, zawierając porozumienia z pracownikami. Pracodawcy coraz częściej mogą składać pracownikom wypowiedzenia zmieniające.

Z małych firm rząd musi zdjąć rozbudowaną sprawozdawczość

Rada Ministrów omawiała w ubiegłym tygodniu antykryzysowy pakiet: Plan stabilizacji i rozwoju, skierowany m.in. do małych przedsiębiorstw. Wśród zaproponowanych rozwiązań są rządowe gwarancje i poręczenia na kredyty bankowe na sumę 20 mld euro, a także propozycja jednorazowej amortyzacji środków przeznaczonych na inwestycje do kwoty 100 tys. euro raz w roku. Czy taka pomoc jest dla małych firm wystarczająca?

Większe obciążenia dla prowadzących działalność jeszcze w tym roku

Przedsiębiorcy sprzeciwiają się wprowadzeniu obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego. Twierdzą, że dotychczasowa dobrowolność w opłacie tych składek lepiej chroni ich interesy.

80 proc. banków zaostrzyło kryteria udzielania kredytów dla firm

80 proc. banków zaostrzyło w IV kwartale ub. r. kryteria udzielania kredytów dla firm, 86 proc. wprowadziło ostrzejsze zasady udzielania kredytów mieszkaniowych, a 75 proc. - kredytów konsumpcyjnych - wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego.

Zatrudnianie starszych osób jest tańsze

Firmy sfinansują wynagrodzenie chorego pracownika, który ukończył 50 lat, przez 14 dni, a nie 33 dni w roku. Od lipca przedsiębiorstwa zatrudniające starszych pracowników zyskają zwolnienie w opłacaniu części składek. Eksperci postulują skrócenie czteroletniego okresu ochronnego starszych pracowników, wskazując, że powoduje ich zwolnienia.

Niektóre podmioty mogą sporządzać uproszczone sprawozdania finansowe

Spółki, które przez dwa kolejne lata nie przekroczą określonej wartości posiadanych aktywów i przychodów oraz wielkości zatrudnienia, mogą sporządzić uproszczone sprawozdanie finansowe.

Zwrot podatku w 60 dni

Po ostatniej nowelizacji ustawy o VAT podstawowy termin zwrotu podatku uległ skróceniu do 60 dni.

W 2010 roku wzrośnie składka zdrowotna

Rząd Donalda Tuska podniesie w 2010 roku składkę zdrowotną do NFZ z 9 do 10 proc. - dowiedziała się "Gazeta Prawna". Pensje i emerytury będą w konsekwencji niższe - akcentuje dziennik.

Kasa fiskalna może służyć do kontroli wszystkich podatków

Fakt, że źródłem instalacji kas rejestrujących jest ustawa o VAT, nie przeszkadza w tym, aby urządzenia te służyły kontroli prawidłowości rozliczeń wszystkich podatków.

Koszty uzyskania przychodów po nowelizacji przepisów

Nowe przepisy pozwalają solidnym pracodawcom, przekazującym składki do ZUS w terminie, na prostsze rozliczenie kosztów uzyskania przychodu.

REKLAMA