REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady odliczania VAT od aut i paliwa uwzględnią orzecznictwo

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Ustawa o VAT w zakresie odliczania VAT od zakupu samochodów i paliwa do nich będzie znowelizowana. Będzie ona uwzględniać zarówno orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, jak i sądów krajowych.

• Odliczanie VAT od paliwa to ostatnio gorący temat. W wyroku w sprawie spółki Magoora WSA w Krakowie stwierdził, że podatnicy mają pełne prawo do odliczania VAT od paliwa do samochodów. Czy będzie składana skarga kasacyjna do NSA od tego wyroku?

REKLAMA

- Tak, od wyroku krakowskiego sądu na pewno zostanie wniesiona skarga kasacyjna. Jest ona niezbędna dlatego, że w podobnych sprawach zapadają różne wyroki. Kwestię odliczania VAT ostatecznie powinien rozstrzygnąć NSA.

• Jakie stanowiska prezentują inne sądy?

- Inne wyroki idą bardziej w kierunku potwierdzenia tezy, którą w swoim wyroku zawarł ETS. I my w zupełności z takim podejściem się zgadzamy.

• Czy przy tworzeniu prawa i jego interpretacji ministerstwo bierze pod uwagę orzecznictwo sądów administracyjnych?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Oczywiście, że tak. Orzecznictwo sądowe jest bardzo potrzebne. Trzeba z wielkim szacunkiem podchodzić do wyroków sądowych. Jest ono kluczowe zarówno dla Ministerstwa Finansów, jak i samych podatników. Nigdy nie twierdziłem, że jest inaczej.

• Ministerstwo Finansów nie uniknie nowelizacji ustawy o VAT w zakresie odliczania VAT. Czy projekt zmian jest już gotowy?

- Ministerstwo zamierza znowelizować ustawę o VAT. Również w przypadku ewentualnej uchwały NSA w tej sprawie zamierzamy przeprowadzić takie zmiany ustawodawcze. Nie oznacza to jednak, że nie respektujemy wyroków sądów i podważamy ich orzeczenia. Nowelizacja ustawy o VAT w tym zakresie musi uwzględniać zarówno orzecznictwo ETS, jak sądów krajowych.

• Czy na te zmiany musi wyrazić zgodę Komisja Europejska?

- Oczywiście, że musi. VAT jest podatkiem zharmonizowanym. Cały czas jesteśmy w kontakcie z Komisją Europejską. Przesłaliśmy już do Komisji Europejskiej propozycję zmian w naszej ustawie o VAT w tym zakresie. Czekamy teraz na opinię co do tych propozycji.

• Czy nie lepiej byłoby przenieść przepisy dyrektywy unijnej w sprawie odliczania VAT do polskiej ustawy, niż tworzyć własne konstrukcje?

- Pewnie najprościej byłoby przenieść regulacje dyrektywy do polskiej ustawy. Jednak trzeba uwzględnić specyfikę działania naszych podatników. Prawo do odliczenia VAT zarówno od kupna samochodów, jak i paliwa do nich musi być związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. W Polsce jak i w innych krajach auta firmowe używane są do celów prywatnych. Konieczne jest więc stworzenie stosownych ograniczeń, które nie pozwolą na odliczanie VAT, gdy samochód firmowy wykorzystywany jest prywatnie. Z drugiej strony te ograniczenia nie powinny nakładać biurokratycznych obowiązków na podatników.

• Czy propozycja wysłana do Komisji Europejskiej dotyczy tylko odliczania VAT od paliwa?

- Nie. Dotyczy odliczania VAT od zakupu aut i paliwa do nich.

• Kiedy możemy się spodziewać odpowiedzi Komisji?

- Trudno powiedzieć. Nie znamy konkretnego terminu.

• Jakie korzyści ta nowelizacja przyniesie podatnikom?

- Pewność w zakresie stosowania prawa podatkowego.

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA