| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Urzędy pracy uruchamiają programy specjalne

Urzędy pracy uruchamiają programy specjalne

Gminy, w których zwolnieniami zagrożona jest duża liczba pracowników, mogą uruchamiać tzw. programy specjalne.


W niektórych powiatach są realizowane programy specjalne organizowane samodzielnie przez urzędy pracy lub we współpracy z pracodawcami i firmami szkoleniowymi. Od 1 lutego programy te są skierowane do bezrobotnych i poszukujących pracy, czyli m.in. pracowników, którzy są w okresie wypowiedzenia.

Urząd Pracy w Toruniu samodzielnie realizuje program specjalny dla bezrobotnych, którym trudno jest znaleźć zatrudnienie. Chodzi o osoby, które nie ukończyły 30 lat albo mają więcej niż 45 lat.

- W ramach programu specjalnego osoby te biorą udział w szkoleniu na temat zakładania firmy - mówi Bożena Pszczółkowska-Rudnicka z Urzędu Pracy w Toruniu.

Dodaje, że na realizację programu otrzymali 140 tys. zł. z rezerwy ministra pracy i polityki społecznej.

W Stalowej Woli prace nad programem specjalnym są zaawansowane.

- Podpisałem z pracodawcami i związkami porozumienie na razie intencjonalne, ale być może już w przyszłym miesiącu zostanie podpisane porozumienie ostateczne - mówi Wojciech Siembida, starosta stalowowolski.

Dodaje, że oprócz standardowych działań urzędów pracy skierowanych do bezrobotnych potrzebne jest wsparcie firm, aby nie zwalniały pracowników.

- Chcemy zaangażować firmę szkoleniowo-doradczą, która ma doświadczenia z pracodawcami redukującymi zatrudnienie - mówi Wojciech Siembida.

Firma szkoleniowa będzie w stałym kontakcie z pracodawcami, szczególnie największymi w regionie. Jeśli któryś z nich będzie chciał zwolnić pracowników, to zadaniem instytucji szkoleniowej będzie przeszkolenie takich osób lub ewentualnie znalezienie dla nich innego zatrudnienia.

- Podjęliśmy także rozmowy z bankami, żeby uzyskać od nich gwarancje udzielania firmom kredytów - mówi Wojciech Siembida.

Są też powiaty, w których na razie zainteresowanie tworzeniem programów jest niewielkie. Tak jest na przykład w Białymstoku.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni

Ekspert prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz projektów infrastrukturalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK