REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urzędy pracy uruchamiają programy specjalne

Paweł Jakubczak
Paweł Jakubczak

REKLAMA

Gminy, w których zwolnieniami zagrożona jest duża liczba pracowników, mogą uruchamiać tzw. programy specjalne.

W niektórych powiatach są realizowane programy specjalne organizowane samodzielnie przez urzędy pracy lub we współpracy z pracodawcami i firmami szkoleniowymi. Od 1 lutego programy te są skierowane do bezrobotnych i poszukujących pracy, czyli m.in. pracowników, którzy są w okresie wypowiedzenia.

REKLAMA

Urząd Pracy w Toruniu samodzielnie realizuje program specjalny dla bezrobotnych, którym trudno jest znaleźć zatrudnienie. Chodzi o osoby, które nie ukończyły 30 lat albo mają więcej niż 45 lat.

- W ramach programu specjalnego osoby te biorą udział w szkoleniu na temat zakładania firmy - mówi Bożena Pszczółkowska-Rudnicka z Urzędu Pracy w Toruniu.

Dodaje, że na realizację programu otrzymali 140 tys. zł. z rezerwy ministra pracy i polityki społecznej.

W Stalowej Woli prace nad programem specjalnym są zaawansowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Podpisałem z pracodawcami i związkami porozumienie na razie intencjonalne, ale być może już w przyszłym miesiącu zostanie podpisane porozumienie ostateczne - mówi Wojciech Siembida, starosta stalowowolski.

Dodaje, że oprócz standardowych działań urzędów pracy skierowanych do bezrobotnych potrzebne jest wsparcie firm, aby nie zwalniały pracowników.

- Chcemy zaangażować firmę szkoleniowo-doradczą, która ma doświadczenia z pracodawcami redukującymi zatrudnienie - mówi Wojciech Siembida.

Firma szkoleniowa będzie w stałym kontakcie z pracodawcami, szczególnie największymi w regionie. Jeśli któryś z nich będzie chciał zwolnić pracowników, to zadaniem instytucji szkoleniowej będzie przeszkolenie takich osób lub ewentualnie znalezienie dla nich innego zatrudnienia.

- Podjęliśmy także rozmowy z bankami, żeby uzyskać od nich gwarancje udzielania firmom kredytów - mówi Wojciech Siembida.

Są też powiaty, w których na razie zainteresowanie tworzeniem programów jest niewielkie. Tak jest na przykład w Białymstoku.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    SN: Firma może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

    Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie. Tak wynika z wtorkowej uchwały Sądu Najwyższego.

    Konsumenci nie przestaną kupować w sieci. Jak sprawić, aby e-commerce był bardziej eko?

    Światowy e-commerce generuje olbrzymie ilości emisji gazów cieplarnianych, ale można zauważyć, że największe firmy z tego obszaru są na dobrej drodze w kwestii neutralności klimatycznej. Co mogą robić mniejsi gracze na rynku? Jak zmniejszyć koszty redukcji emisji dwutlenku węgla? Jest kilka możliwości. 

    Jak zweryfikować, czy firma jest eko? Greenwashing jest coraz powszechniejszy

    Greenwashing nie jest już pojęciem obcym. Firmy coraz częściej proponują rozwiązania, które nazywają proekologicznymi. Czy jednak są takimi rzeczywiście?  Jak weryfikować te działania, by nie dać się nabić w „zieloną butelkę”?

    Małe, ale ważne. Busy do 3,5 t nieocenioną częścią sektora TSL

    Jeden z najszybciej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki to sektor TSL (transport, spedycja, logistyka). Jak się okazuje, bardzo istotną częścią transportu drogowego w Polsce są busy do 3,5 t. Raport “Transport drogowy w Polsce 2023” podaje, że blisko połowa przychodów branży transportu drogowego pochodzi od transportu nierejestrowanego o DMC do 3,5 t.

    REKLAMA

    Firmy w okresowych trudnościach mogą ubiegać się o wsparcie. Budżet konkursu to 66 mln zł

    Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła nabór do konkursu „Wsparcie firm w okresowych trudnościach”. Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie i w jakim terminie? Na co można przeznaczyć otrzymane środki?

    Rozwój sztucznej inteligencji jak rewolucja przemysłowa? Firmy gotowe na zmiany

    Do 2030 r. będzie dziesiątki milionów nowych miejsc pracy dzięki SI - tak wynika z raportu McKinsey. Światowe Forum Ekonomiczne akcentuje jednak, że wiele stanowisk ulegnie likwidacji. O tym, że firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, wiadomo, pytanie brzmi - jak szybko? 

    Kalendarz marketingowy – czym jest i jak może pomóc w działalności małej firmy?

    Co to jest kalendarz marketingowy? Jak można wykorzystać to narzędzie do marketingu internetowego małych i średnich firm?

    Polska największym producentem jabłek w UE. Jabłek jemy jednak mało

    Polska jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej oraz 4. ich producentem na świecie. Mimo, że w naszym kraju tych owoców jest pod dostatkiem, a jabłko jest promowane jako owoc narodowy, jego spożycie nie rośnie. W gospodarstwach domowych zjada się rocznie ok. 11-12 kg jabłek na osobę.

    REKLAMA

    Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

    W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

    Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

    Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

    REKLAMA