REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zgłoszenia celne tylko elektronicznie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Już od 1 lipca 2009 r. przedsiębiorcy będą musieli dokonywać wywozowych zgłoszeń celnych w formie elektronicznej. Już dziś warto się do tego przygotować.

Dla unijnych eksporterów oraz importerów towarów z krajów nienależących do Unii Europejskiej 1 lipca 2009 r. to ważna data - od tego dnia miało wejść w życie wiele nowych zasad związanych z przywozem lub wywozem towarów do takich krajów. Nie wszystkie z zaplanowanych nawet kilka lat temu zasad zostaną wprowadzone w tym terminie.

REKLAMA

Deklaracje skrócone

Przyjęte przez Komisję Europejską w grudniu 2006 r. przepisy wspólnotowego prawa celnego wprowadziły obowiązek składania od 1 lipca 2009 r. tzw. przywozowej deklaracji skróconej (w imporcie) oraz wywozowej deklaracji skróconej (w eksporcie) towarów.

REKLAMA

Andrzej Milczarczyk, menedżer w PricewaterhouseCoopers, tłumaczy, że przywozowe i wywozowe deklaracje skrócone mają być przesyłane w formie elektronicznej przez importerów lub eksporterów towarów (lub osoby działające na ich rzecz) z odpowiednim wyprzedzeniem, zanim towary zostaną przywiezione na terytorium celne UE albo z niego wywiezione.

- Na podstawie takich deklaracji organy celne będą dokonywać analizy ryzyka, która może mieć wpływ na zakres kontroli celnej i na samą decyzję o możliwości importu lub eksportu danych towarów - podkreśla Andrzej Milczarczyk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ciągu 18-miesięcznego okresu przejściowego - który dała nam UE - organy celne będą przeprowadzać analizę ryzyka na podstawie standardowej deklaracji skróconej, składanej jak obecnie równocześnie z przywożonym towarem albo na podstawie składanego zgłoszenia celnego.

- Daje to m.in. polskim importerom, eksporterom, przewoźnikom i innym zainteresowanym podmiotom dodatkowy czas na przygotowanie się do planowanych zmian - podpowiada Andrzej Milczarczyk.

Forma elektroniczna

REKLAMA

Mimo że polscy importerzy i eksporterzy oraz ich przedstawiciele nie będą musieli przesyłać przywozowej i wywozowej deklaracji skróconej, od 1 lipca 2009 r. zostaną zobowiązani do dokonywania wywozowych zgłoszeń celnych wyłącznie elektronicznie.

Sylwester Witalis, konsultant w PricewaterhouseCoopers, stwierdza, że dotychczas, dokonując wywozowych zgłoszeń celnych, podatnicy mogli korzystać z systemu ECS lub CELINA (w którym istnieje też obowiązek dokonania zgłoszenia celnego w formie papierowej).

Ważne!

Komisja Europejska 2 kwietnia 2009 r. przyjęła rozporządzenie nr 273/2009, na mocy którego do 31 grudnia 2010 r. składanie przywozowej i wywozowej deklaracji skróconej nie będzie dla przedsiębiorców obowiązkowe

- Od lipca eksportowe zgłoszenia celne będą dokonywane tylko w systemie ECS i będą musiały być opatrzone podpisem elektronicznym. Zgłoszenia papierowe oraz dokonywane w systemie CELINA nie będą już przyjmowane przez organy celne (z wyjątkiem np. awarii systemu ECS) - ostrzega Sylwester Witalis.

Dla eksporterów może to oznaczać potrzebę odpowiedniego dostosowania posiadanych przez nich aplikacji informatycznych, przy użyciu których dokonują wywozowych zgłoszeń celnych, a także uzyskania podpisów elektronicznych od administracji celnych.

Ministerstwo Finansów odroczyło też planowany termin rozszerzenia zakresu danych wymaganych w wywozowym zgłoszeniu celnym o tzw. dane dotyczące bezpieczeństwa i ochrony.

- Zamiast od 1 lipca 2009 r. organy celne będą żądać takich danych najwcześniej od jesieni - podsumowują eksperci PricewaterhouseCoopers.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

REKLAMA

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

REKLAMA

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

Małe firmy z dużymi obawami przed kolejnym wysokim wzrostem płacy minimalnej

Duże wzrosty płacy minimalnej w ostatnich latach hamują wzrost małych i średnich firm. Poza bezpośrednim obciążeniem kosztami pracowniczymi oznaczają dla przedsiębiorców skokowy wzrost koszt w postaci coraz wyższych składek ZUS.

REKLAMA