REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ponad 5 tys. firm powstanie w tym roku dzięki dotacjom UE

 Jak ustaliliśmy, już ponad 430 osób otrzymało bezzwrotne dotacje ze środków UE na własny biznes. To dobra wiadomość dla rynku pracy, bo każda dotacja oznacza powstanie nowego podmiotu gospodarczego.

Amortyzacja może zniekształcić wynik finansowy

Podatkowe stawki amortyzacji, które są wyższe od bilansowych, powodują, że spółka zwiększa w ten sposób swoje koszty i zmniejsza zysk. Wpływa to niekorzystnie na wynik finansowy.

Klub PSL złoży w Sejmie projekt ustawy dotyczący opcji walutowych

W środę lub w czwartek klub PSL złoży projekt ustawy przeciwdziałający nieuczciwym praktykom w obrocie instrumentami finansowymi - poinformował wicepremier Waldemar Pawlak.

Ministerstwo Gospodarki dofinansuje organizacje przedsiębiorców

Ministerstwo Gospodarki dofinansuje składki członkowskie dla polskich organizacji przedsiębiorców przynależących do międzynarodowych grup lub organizacji branżowych. Termin składania wniosków upływa 31 marca br.

REKLAMA

Za przekroczenie prędkości pracodawca może nałożyć karę na zawodowego kierowcę

Przekroczenie przez kierowcę zawodowego dopuszczalnej prędkości pojazdu jest naruszeniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

O tym, kto dostanie dotację na firmę na wsi, ma zdecydować losowanie przez komputer

Komputer będzie decydował, kto dostanie dotacje - w drodze losowania Ministerstwo Rolnictwa chce rozdać dotacje z UE na założenie i rozwój mikrofirm na obszarach wiejskich.

Dofinansowania są wypłacane w terminie

Firmy nie mają problemów z otrzymaniem dopłat do wynagrodzeń niepełnosprawnych, które od lutego są wypłacane według nowych zasad.

GUS o gospodarce

Produkt Krajowy Brutto  wzrósł w czwartym kwartale 2008 roku o 2,9 proc. w porównaniu z analogicznym kwartałem 2007 r.

REKLAMA

PARP tworzy listę ekspertów zewnętrznych

Eksperci zajmujący się oceną merytoryczną wniosków o dotacje unijne mogą starać się o wpis na stosowną listę PARP.

Firmy poszkodowane z powodu opcji będą mogły wspólnie wystąpić do sądu

Dobiegają końca prace nad rządowym projektem ustawy, która firmom mającym problemy z powodu opcji walutowych umożliwi wspólne występowanie do sądu z roszczeniami - powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.

Kryzys zachęci firmy do zatrudniania telepracowników

Firmy coraz częściej szukają oszczędności, zatrudniając osoby pracujące na odległość. Liderem wśród nich jest branża informatyczna.

Pracodawcy zaskarżą zasady ubezpieczania rolników w KRUS

Przedsiębiorcy prowadzący własne firmy są, w porównaniu z rolnikami, dyskryminowani. Właściciele gospodarstw rolnych opłacają składki na ubezpieczenie społeczne w jednakowej wysokości bez względu na wysokość osiąganych przychodów.

Krótsze kontrole w firmach

Od 7 marca 2009 r. przedsiębiorcy będą już kontrolowani na nowych zasadach. Kontrole będą trwały krócej, a tylko w nielicznych przypadkach inspektorzy mogą przedłużyć je ponad dopuszczalny limit.

Firmy zapłacą za powrót nielegalnego imigranta do swojego kraju

Drakońskie kary będą grozić przedsiębiorcom za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców spoza UE, którzy nie mają prawa pobytu.

Nawet 1 mln zł dotacji na inwestycję w e-biznes

Unijne dotacje na e-biznes będą największym przebojem w pierwszych tym roku konkursach na wsparcie ze środków UE. Można uzyskać z nich nawet 1 mln zł unijnej dotacji na inwestycję.

Przy stosowaniu nowej ustawy akcyzowej firmy mogą mieć problemy

Od niedzieli przedsiębiorcy muszą stosować nową ustawę o podatku akcyzowym. Wiele regulacji może przysporzyć podatnikom praktycznych problemów.

Chałupnicy zapłacą wyższe składki do ZUS

Płatnicy składek mają do 9 marca czas na wyrejestrowanie z ubezpieczeń społecznych osób wykonujących pracę nakładczą i równocześnie prowadzących firmę.

Łączenie i podziały bez rewidenta

Biegli rewidenci nie będą już musieli badać planów łączenia i podziałów spółek kapitałowych.

Dziś ostatni dzień na PIT-11 i PIT-40

Dziś płatnicy mają ostatni dzień na sporządzenie i wysłanie PIT-11 i PIT-40.

Firmy przeznaczą więcej pieniędzy na pomoc socjalną

O prawie 100 zł wzrośnie w tym roku odpis podstawowy do zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

300 tys. zł na tworzenie nowych miejsc pracy

Przedsiębiorca, który skorzysta z unijnej pomocy dla mikroprzedsiębiorstw, będzie miał dwa, a nie pięć lat, na stworzenie i utrzymanie nowych miejsc pracy.

Firmy mogą na odległość szkolić inspektorów

Po wprowadzeniu obowiązku zatrudniania w firmach inspektorów ochrony przeciwpożarowej w Szkole Głównej Służby Pożarniczej liczba chętnych na przeszkolenia była tak duża, że uczelnia zorganizowała dodatkowe kursy e-learningowe.

ZUS umorzy składki przedsiębiorczym matkom

Kobiety przebywające na urlopach macierzyńskich, które równocześnie prowadziły działalność gospodarczą, nie będą musiały płacić składek do ZUS z tytułu prowadzenia firmy.

Zmienią się definicje, zwolnienia i kody CN

W nowej ustawie o podatku akcyzowym zostaną wprowadzone zmiany do definicji, zwolnień i stawek podatkowych oraz kodów CN.

Firmy nie są zainteresowane pomocą z UE na restrukturyzację

Już w połowie województw firmy, które się restrukturyzują mogą składać wnioski o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Firma może rozłożyć na raty składki do ZUS

Firmy z branż szczególnie dotkniętych kryzysem, np. motoryzacyjne i te, które poniosły dotkliwe straty na opcjach walutowych, mogą ubiegać się w ZUS o ulgi w spłacie składek. Są to układy ratalne, odroczenia i umorzenia należności.

Osoby zatrudnione na czas nieokreślony będą dłużej pracować

Dłużej niż 48 godzin tygodniowo będą mogły pracować osoby zatrudnione na czas nieokreślony. Będzie to zależeć od tego, czy zgodzą się podpisać tzw. klauzulę opt-out.

Tylko pierwszy przedsiębiorca nie zapłaci kary

Wniosek o złagodzenie kary za udział w niedozwolonym porozumieniu będzie można złożyć, nawet jeżeli przedsiębiorca nie ma wszystkich dokumentów.

Będzie "przewodnik" dla firm zaangażowanych w opcje

Zaangażowane w opcje walutowe firmy, które zechcą wystąpić przeciw bankom na drogę sądową, będą mogły skorzystać z "przewodnika" przygotowanego przez Prokuratorię Generalną - wynika z wtorkowego komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu.

Firmy odczuwają skutki kryzysu

Skutki kryzysu na światowych rynkach finansowych są odczuwane przez firmy działające w Polsce. Począwszy od września każdy tydzień przynosi nowe informacje o skali problemu. Business Centre Club sprawdził, jak wiele firm dotknęły problemy i jakiego rodzaju. Internetowy sondaż został przeprowadzony w dniach 11 – 18 lutego wśród prawie 2 tys. członków BCC – menedżerów i właścicieli firm z całego kraju. Podobny sondaż przeprowadziliśmy pod koniec grudnia 2008. Ciekawie wygląda zestawienie aktualnych wyników z tymi sprzed dwu miesięcy.

Firmy zapłacą wyższą składkę wypadkową

Od 1 kwietnia tego roku wiele firm zapłaci inne niż dotychczas składki wypadkowe.

Współpraca z Urzędem gwarantuje łagodną karę

Dziś wchodzi w życie rozporządzenie upraszczające procedurę składania wniosków o złagodzenie kary za udział w niedozwolonym porozumieniu.

ZUS powinien umorzyć wszystkie składki

Rzecznik praw dziecka i posłowie apelują do rządu, aby poparł umorzenie wszystkich składek, jakich żąda ZUS od osób prowadzących firmy i przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych.

Rachunek jest niezbędny do zwrotu VAT

Spółki kapitałowe, którym po likwidacji zostaje VAT do zwrotu, nie powinny zamykać rachunku w banku, aby organ podatkowy mógł przelać pieniądze.

Zmiany w prawie pracy nie złagodzą kryzysu

Rząd przygotował propozycje zmian w prawie pracy, które mają złagodzić skutki kryzysu gospodarczego. Pracodawcy chcą uelastycznić przepisy o czasie pracy, a związkowcy mieć wpływ na to, jak długo mogą pracować podwładni.

Samorząd łatwiej udzieli koncesji na roboty

Przychody koncesjonariusza w zasadniczej części powinny pochodzić od użytkowników obiektu wybudowanego i eksploatowanego przez firmę, która uzyskała koncesję.

Koszty założenia i obsługi rachunku bankowego można odliczyć od podatku

Wydatki związane z założeniem i utrzymaniem rachunku bankowego, tj. opłaty bankowe, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Od marca wyższa składka zdrowotna dla właścicieli firm

Osoby prowadzące firmy zapłacą w okresie od marca do grudnia tego roku z tytułu składki zdrowotnej 224,24 zł miesięcznie.

Uproszczone zaliczki nie dla wszystkich opłacalne

Diś upływa termin wyboru uproszczonej zasady opłacania zaliczek przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Na co zwrócić uwagę, wybierając ten sposób rozliczeń?

Jednorazowa amortyzacja do 100 tys. euro

Mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający działalność będą mogli korzystać z wyższego limitu w ramach przyspieszonej amortyzacji.

Konkurs o dotacje trwał tylko kilka godzin

Dziś zakończy się pierwszy w tym roku konkurs o unijne dotacje dla firm. Z powodu dużego zainteresowania PARP musiała zamknąć nabór pierwszego dnia przyjmowania wniosków.

Fiskus sprawdzi nieujawniony e-handel

Organy kontroli skarbowej uzyskają nowe uprawnienia w zakresie kontroli e-handlu.

Pracodawcy chcą kont czasu pracy, a związki stabilizacji zatrudnienia

Możliwość zmniejszenia wymiaru czasu pracy w zamian za rekompensatę pieniężną z Funduszu Pracy to propozycja zmian w kodeksie pracy, która ma największe szanse na uchwalenie.

Malinowski: przedsiębiorcy muszą opracować plan walki z kryzysem

Nie później niż do końca marca powinien odbyć się Kongres Przedsiębiorców, na którym zostanie wypracowany plan antykryzysowy - zaapelował w środę prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP) Andrzej Malinowski.

Senat poparł nowelizację ustawy o świadczeniach zdrowotnych

Wprowadzenie stałej w ciągu roku minimalnej deklarowanej podstawy składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców zakłada nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, którą w środę jednogłośnie poparł Senat.

"Solidarność": nie można walczyć z kryzysem kosztem pracowników

Zwiększenie popytu wewnętrznego i utrzymanie miejsc pracy to - zdaniem NSZZ "Solidarność" - główne metody walki z kryzysem.

Polskie firmy nie chcą inwestować w projekty strategiczne

Niska cena gazu ziemnego i ropy naftowej powoduje, że planowane strategiczne dla Polski inwestycje przestają się opłacać. Ich opłacalność może poprawić dofinansowanie z UE.

Rejestracja firmy na jednym formularzu

Za półtora miesiąca większość formalności związanych ze zgłoszeniem działalności gospodarczej będzie można dokonać w jednym okienku. Od czynności tej nie będą pobierane już żadne opłaty.

Będą dłuższe okresy rozliczeniowe i ruchomy czas pracy

Pracodawcy i związkowcy będą z rządem negocjować uelastycznienie czasu pracy i lepszą ochronę zatrudnionych na czas określony.

GIP apeluje o terminowe wypłacanie wynagrodzeń

Główny inspektor pracy Tadeusz Zając apeluje, by pracodawcy terminowo wypłacali wynagrodzenia i deklaruje, że w obliczu trudności finansowych Państwowa Inspekcja Pracy gotowa jest udzielić wszechstronnej pomocy, zarówno pracodawcom, jak i pracownikom.

REKLAMA