REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Oszczędności dla pracodawców

Od 1 lutego 2009 r. zaczęła obowiązywać większość zmian wprowadzonych ustawą z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Firmy nie chcą zatrudniać Ukraińców dłużej niż pół roku

Tylko 3,8 tys. Ukraińców, Rosjan i Białorusinów pracowało w Polsce w II połowie 2008 r. na podstawie zezwolenia na pracę. Obcokrajowcy zza wschodniej granicy wykonują głównie proste prace sezonowe w rolnictwie i budownictwie. Firmy muszą płacić cudzoziemcowi spoza UE tyle samo co Polakowi pracującemu na tym samym stanowisku.

Nie będzie podatku liniowego

To już pewne, że podatku liniowego szybko się nie doczekamy. To skutek trudnej sytuacji gospodarczej i ekonomicznej. Nie ma też co liczyć w najbliższym czasie na dalsze obniżanie podatków i obciążeń fiskalnych. Za to ich podwyżka jest niewykluczona.

Firmy muszą szukać nowych rynków

Rynki wschodnie raczej nie staną się lekiem na kłopoty polskiego eksportu. Próba odbudowania pozycji handlowej na innych rynkach wymagać będzie wsparcia rządu. Finansowanie działalności to jeden z głównych problemów eksporterów.

REKLAMA

Słaby złoty szkodzi firmom z dotacjami

Do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości zgłosiła się po pomoc pierwsza firma, która może zrezygnować z unijnej dotacji ze względu skok kosztów inwestycji wywołany bardzo słabym złotym. W jej ślady mogą iść kolejne.

Banki nie mają środków na kredyty dla przedsiębiorców

Mali przedsiębiorcy znaleźli się w tarapatach. Banki nie chcą ich kredytować. Skąd te problemy?

Firma za refundację zatrudni bezrobotnego przez dwa lata

Tylko przedsiębiorca, który prowadzi działalność nie krócej niż pół roku, będzie mógł ubiegać się o refundację na wyposażenie stanowiska pracy zatrudnionego przez siebie bezrobotnego.

Za tydzień rząd rozpatrzy propozycje ministerstwa gospodarki w sprawie opcji walutowych

Za tydzień rząd będzie rozpatrywał projekty ministerstwa gospodarki dotyczące opcji walutowych - poinformował na wtorkowej konferencji premier Donald Tusk.

REKLAMA

Zmieniło się prawo, ale promotorzy pozostaną

Przedsiębiorcy nadal będą mogli korzystać z usług promotorów. Za darmo będą oni pomagać w przygotowaniu wniosku o dotacje.

Ustawy o partnerstwie już opublikowane

Prywatne firmy będą mogły finansować inwestycje publiczne.

Kredyt podatkowy jest pomocą de minimis

Od nowego roku ustawodawca wprowadził do ustawy zastrzeżenie, że kredyt podatkowy dla przedsiębiorcy jest pomocą de minimis.

Odroczenie podatku receptą na kryzys

Firma, której kontrahenci zalegają z płatnościami, a musi zapłacić wysoki podatek od nieruchomości, może wystąpić do gminy o odroczenie płatności.

Firmy nie wiedzą, że mogą zakładać przedszkola z funduszu

Pierwsze firmy zakładają już przedszkola i opłacają pracownikom czesne za opiekę nad dziećmi z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Pracodawcy: zamiast wzrostu składki drobne opłaty dla pacjentów

Związki zawodowe oraz pracodawcy skrytykowali decyzję rządu o wprowadzeniu od 2010 roku wyższej składki zdrowotnej. Ich zdaniem spowoduje to obniżenie dochodów tych osób, które ją opłacają.

Od marca nowe banderole na alkohol

Od 1 marca będą obowiązywać nowe banderole na wyroby spirytusowe i winiarskie. Od 1 stycznia wprowadzono nowe banderole na wyroby tytoniowe.

Wnioski o dofinansowanie można składać przez internet

Od lutego pracodawcy mogą składać elektronicznie nowe formularze wniosków o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.

Coraz mniej firm pyta ZUS o interpretację przepisów

Zmniejszyło się zainteresowanie przedsiębiorców składaniem wniosków do oddziałów ZUS o urzędową interpretację przepisów ubezpieczeniowych. Składają je zazwyczaj duże firmy.

OPZZ: rządowe plany walki z kryzysem skierowane są do firm, nie do pracowników

Rządowy plan stabilizacji i rozwoju oraz pakiet antykryzysowy skierowane są tylko do przedsiębiorców; kryzys próbuje się więc znowu leczyć kosztem ludzi pracy - ocenia w wydanym w czwartek oświadczeniu Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

Fiskus przedłuży 12-dniową kontrolę

Od 31 marca kontrola podatkowa u mikroprzedsiębiorców będzie trwać 12 dni, ale fiskus będzie mógł przedłużyć ten termin.

PIP nie sprawdza zatrudniania inspektorów

Inspekcja pracy nie będzie sprawdzać, czy firmy wyznaczyły pracowników odpowiedzialnych za ochronę przeciwpożarową.

Firmy kupią kasy elektroniczne

Sejmowa Komisja Przyjazne Państwo wycofuje się z projektu znoszącego całkowicie obowiązek drukowania i archiwizowania paragonów fiskalnych.

Niższy udział w spółce dla zwolnienia z dywidend

Od 2009 roku zmienił się jeden z warunków uprawniający spółki do korzystania ze zwolnienia podatkowego z tytułu otrzymywanych dywidend.

Większe obciążenia dla prowadzących działalność jeszcze w tym roku

Przedsiębiorcy sprzeciwiają się wprowadzeniu obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego. Twierdzą, że dotychczasowa dobrowolność w opłacie tych składek lepiej chroni ich interesy.

Z małych firm rząd musi zdjąć rozbudowaną sprawozdawczość

Rada Ministrów omawiała w ubiegłym tygodniu antykryzysowy pakiet: Plan stabilizacji i rozwoju, skierowany m.in. do małych przedsiębiorstw. Wśród zaproponowanych rozwiązań są rządowe gwarancje i poręczenia na kredyty bankowe na sumę 20 mld euro, a także propozycja jednorazowej amortyzacji środków przeznaczonych na inwestycje do kwoty 100 tys. euro raz w roku. Czy taka pomoc jest dla małych firm wystarczająca?

Więcej czasu na PIT-11

Płatnicy na wystawienie PIT-11 mają w tym roku więcej czasu, bo do 2 marca.

Firmy mogą zmniejszać płace pracowników

Rząd chce, aby pracodawcy mogli obniżać wynagrodzenia w zamian za skrócenie czasu pracy. Firmy już teraz mogą zmniejszać pensje, zawierając porozumienia z pracownikami. Pracodawcy coraz częściej mogą składać pracownikom wypowiedzenia zmieniające.

80 proc. banków zaostrzyło kryteria udzielania kredytów dla firm

80 proc. banków zaostrzyło w IV kwartale ub. r. kryteria udzielania kredytów dla firm, 86 proc. wprowadziło ostrzejsze zasady udzielania kredytów mieszkaniowych, a 75 proc. - kredytów konsumpcyjnych - wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego.

Zwrot podatku w 60 dni

Po ostatniej nowelizacji ustawy o VAT podstawowy termin zwrotu podatku uległ skróceniu do 60 dni.

Zatrudnianie starszych osób jest tańsze

Firmy sfinansują wynagrodzenie chorego pracownika, który ukończył 50 lat, przez 14 dni, a nie 33 dni w roku. Od lipca przedsiębiorstwa zatrudniające starszych pracowników zyskają zwolnienie w opłacaniu części składek. Eksperci postulują skrócenie czteroletniego okresu ochronnego starszych pracowników, wskazując, że powoduje ich zwolnienia.

Niektóre podmioty mogą sporządzać uproszczone sprawozdania finansowe

Spółki, które przez dwa kolejne lata nie przekroczą określonej wartości posiadanych aktywów i przychodów oraz wielkości zatrudnienia, mogą sporządzić uproszczone sprawozdanie finansowe.

Kasa fiskalna może służyć do kontroli wszystkich podatków

Fakt, że źródłem instalacji kas rejestrujących jest ustawa o VAT, nie przeszkadza w tym, aby urządzenia te służyły kontroli prawidłowości rozliczeń wszystkich podatków.

W 2010 roku wzrośnie składka zdrowotna

Rząd Donalda Tuska podniesie w 2010 roku składkę zdrowotną do NFZ z 9 do 10 proc. - dowiedziała się "Gazeta Prawna". Pensje i emerytury będą w konsekwencji niższe - akcentuje dziennik.

Koszty uzyskania przychodów po nowelizacji przepisów

Nowe przepisy pozwalają solidnym pracodawcom, przekazującym składki do ZUS w terminie, na prostsze rozliczenie kosztów uzyskania przychodu.

Przedstawiciele SSE za zmianą przepisów, by chronić zatrudnienie

Przedstawiciele specjalnych stref ekonomicznych (SSE) postulują, by inwestorzy, chcący realizować w nich nowe przedsięwzięcia, mogli korzystać z ulg także wtedy, gdy w swoich istniejących już w strefach fabrykach zwolnili część załogi.

W tym roku dwa razy wzrosną składki do ZUS osób prowadzących firmy

Właściciele firm nie zapłacą w 2009 roku przez cały ten rok takich samych składek do ZUS. Innych przelewów muszą dokonać za styczeń i luty, a innych za pozostałą część roku.

Zarząd odpowie za remanent

Zarząd spółki odpowiada za braki w magazynie ujawnione podczas inwentaryzacji.

Rząd chce skrócić czas pracy i wydłużyć okresy rozliczeniowe

Pracodawcy mają uzyskać prawo do skracania czasu pracy w zamian za obniżkę pensji. Nie będzie przymusu zawierania umów o pracę.

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustaw o podatku PIT i CIT

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz prawnych. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie ulg inwestycyjnych do poziomu 100 tys. euro dla nowych i małych przedsiębiorstw - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Pełnomocnik handlowy dla każdego przedsiębiorcy

Przygotowywany przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego projekt nowego kodeksu cywilnego przewiduje nowy rodzaj pełnomocnictwa - pełnomocnictwo handlowe.

Wspólnik za wspólnika już nie odpowiada

Wspólnicy spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej odpowiadają całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i z pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki. Nie odpowiadają już za długi podatkowe innych wspólników wynikające z działalności spółki.

Rząd o kredytach dla przedsiębiorców

Małym i średnim firmom oraz mikroprzedsiębiorcom łatwiej będzie o tzw. zewnętrzne finansowanie, głównie w formie kredytów. Ma to umożliwić rozszerzenie działalności poręczeniowej i gwarancyjnej - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Ograniczone możliwości koncentracji głosów w spółkach akcyjnych

W statucie spółki będzie można ograniczyć prawo głosu akcjonariuszy, którzy dysponują powyżej 1/10 ogółu głosów w spółce.

Łatwiej rozlicza się import

Przedsiębiorcy importujący towary transakcję taką mogą rozliczyć w deklaracji VAT.

Firma swobodnie zmieni stanowisko pracy rodzica

Nowelizacja kodeksu pracy pogorszyła sytuację rodziców powracających z urlopów macierzyńskich. Umożliwiła pracodawcom jednostronną zmianę stanowiska pracy takiego pracownika, bez konieczności stosowania wypowiedzenia zmieniającego.

Rząd przyjął dokument dotyczący specjalnych stref ekonomicznych

Rząd przyjął we wtorek dokument dotyczący specjalnych stref ekonomicznych (SSE), który ma przyczynić się do społeczno-gospodarczego rozwoju Polski - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Samorządowy fundusz zachęca do pożyczek dotknięte kryzysem małe firmy

Należący do samorządu woj. śląskiego Fundusz Górnośląski (FG) SA zachęca do zaciągania pożyczek m.in. firmy, które w związku z kryzysem gospodarczym mają trudności z pozyskaniem finansowania w bankach. Fundusz widzi w kryzysie szansę zarówno dla siebie, jak i niektórych firm.

Prezydent podpisał ustawę o koncesji na roboty budowlane

Prezydent podpisał ustawę o koncesji na roboty budowlane lub usługi - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Dzięki ustawie samorządy będą mogły zawrzeć z przedsiębiorcami umowy o koncesji.

Niższe stopy nie oznaczają, że kredyty dla firm będą tańsze

Obniżenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) nie musi oznaczać, że kredyty dla firm będą tańsze i bardziej dostępne - powiedział PAP przewodniczący Rady Głównej Business Centre Club Maciej Grelowski.

Orzecznictwo sądów wymusza zmiany w VAT

Trzy czwarte ostatnich zmian w VAT zostało wymuszonych przez sądy - powiedział we wtorek sędzia Adam Bącal na seminarium zorganizowanym przez firmę doradczą MDDP.

Rząd ma propozycje zmian w prawie pracy

Elastyczny czas pracy i możliwość obniżek płac jako alternatywa dla zwolnień, to rządowe propozycje zmian w prawie pracy, które zostaną przedstawione na posiedzeniu prezydium Komisji Trójstronnej - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak

REKLAMA